Jump to content

Епископ западноамерички др Максим (Васиљевић): Чуђење као почетак вере и мудрости (Дивљење, поглед и кинеско хришћанство)

Оцени ову тему


Препоручена порука

в. Максим: О неумољивом Богу и асиметричној синергији (или: о инхерентној антиномији црквеног подвига)

Када смо ослобођени од оформљених укуса или пуританства, када нам не смета друго и другачије (у било ком виду) ... тада смо на прагу другачијег знања и… естетике.

 

https://teologija.net/o-neumoljivom-bogu-i-asimetricnoj-sinergiji/

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 188
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 46 минута, Панарет рече

в. Максим: О неумољивом Богу и асиметричној синергији (или: о инхерентној антиномији црквеног подвига)

Када смо ослобођени од оформљених укуса или пуританства, када нам не смета друго и другачије (у било ком виду) ... тада смо на прагу другачијег знања и… естетике.

 

https://teologija.net/o-neumoljivom-bogu-i-asimetricnoj-sinergiji/

Lepo poceo, taman sam se ponadao da je dobar tekst, ali skliznu u banalost i zalopojke : )

Uvredio se sto mu je kritikovan prethodni tekst, i to je promasio kontekst. 

Neko sputava (da li njegovu) bogoslovsku misao???

Malo dnevne politike i zal sto nije doneta odluka o 2. braku svestenika na Kritu.

Ukratko.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кључно:

Наше време није много различито у односу на минуле епохе, што показују и неки примери из X века. Дубљи увид у историју открива како идеал Цркве није био само континуитет (ставова и стандарда), него су за предање од суштинског значаја биле иновативност и реакција.

Ово бих могао да ставим и као нови потпис :)

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Панарет Samo da ta 'inovativnost' i reakcija ne dolazi od Fanara, u ovom slucaju. Nadam se da ne misli na Vartolomeja i Kritski sabor, a pominjao je drugi brak svestenika, te je moja sumnja opravdana.

Mnogo toga je nasa Crkva kroz vekove odbacila kao trulo. Nismo sve novo primali.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Текст је дечачки и не приличи епископу. А о инсинуацијама и скривеним интересима самог Максима, боље да не говорим. Надам се да је братство архијереја довољно мудро да овога брата на пажљив и опрезан начин држи да не отпадне од Христа.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Вукашин рече

@Панарет Samo da ta 'inovativnost' i reakcija ne dolazi od Fanara, u ovom slucaju. Nadam se da ne misli na Vartolomeja i Kritski sabor, a pominjao je drugi brak svestenika, te je moja sumnja opravdana.

 

Можда се и односило и на Критски сабор, али шта је ту спорно? Није то Други ватикански концил па да се не сме дотицати инославних.

пре 22 минута, Вукашин рече

Mnogo toga je nasa Crkva kroz vekove odbacila kao trulo. Nismo sve novo primali.

Где у овом тексту в. Максим каже да све ново ваља примати?

 

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Панарет Sporno u vrzi Krita i ep. Maksima je to sto je nama (SPC) obecana rasprava o autokefalijama, a potureno nam je kukavicje jaje, gde sve eparhije van zemlje idu pod Vartolomeja...znamo i pricu oko potpisa...znamo i po recima ep. Davida da su notari dosadjivali da iskamce potpise, pa on iz inata nije hteo da potpise nista, ali je nasao svoje potpise falsifikovane...iskreno se nadam da Maksim nije odusevljen ovom reakcijom Fanara, tj. stavljanjem celog pravoslavnog sveta pod Vartolomeja, ako moram da ti crtam?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Вукашин рече

@Панарет Sporno u vrzi Krita i ep. Maksima je to sto je nama (SPC) obecana rasprava o autokefalijama, a potureno nam je kukavicje jaje, gde sve eparhije van zemlje idu pod Vartolomeja...znamo i pricu oko potpisa...znamo i po recima ep. Davida da su notari dosadjivali da iskamce potpise, pa on iz inata nije hteo da potpise nista, ali je nasao svoje potpose falsifikovane...iskreno se nadam da Maksim nije odusevljen ovom reakcijom Fanara, tj. stavljanjem celog pravoslavnog sveta pod Vartolomeja, ako moram da ti crtam.

Привиђа вам се. Не можете више да прочитате ни један текст Максима а да немате алузију на Вартоломеја. Чак смо могли да читамо овде како се то протеже и на о.Стаматиса и његово литургијско стваралаштво (иконе и фреске).

У Цркви више не видите ништа сем ДБ утицаје, односе моћи, интересне групе. То није објективно сагледавање, будите уверени.

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Панарет рече

Привиђа вам се. Не можете више да прочитате ни један текст Максима а да немате алузију на Вартоломеја. Чак смо могли да читамо овде како се то протеже и на о.Стаматиса и његово литургијско стваралаштво (иконе и фреске).

У Цркви више не видите ништа сем ДБ утицаје, односе моћи, интересне групе. То није објективно сагледавање, будите уверени.

Izvini, ali nismo mi ovde na forumu velicali Vartolomejevo delovanje u URK, pricali da je otac nas Sava na foru dobio autokefaliju, potpisivali se sa "episkop U..." I sl. Sad nam se prividja?

Dao Bog da ep. Maksim nema nameru da ide u zagljaj Fanaru, ne mrzim na coveka, ali dosta toga sto pise samo malo dotakne i ostavi nedoreceno. Moze i ovako - nedorecen je. Neka bude konkretan i otkloni sumnje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...