Jump to content

(ВИДЕО) Беседа Епископа Максима поводом осам векова аутокефалности СПЦ

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 36 минута, Zoran Đurović рече

Не разумеш. Максим, Григорије, Јероним су после мене уписали факс. Ми смо то годиште негде, али ти говорим о овоме. Ја, за разлику од њих, нисам служио војску, јер су ме после 3 дана послали назад кући да не бих негативно утицао на војнике.:)) Пурић је пак старији од нас, ја сам њега, Никчевића, Јоаникија затекао тамо, као и Радивоја Панића, Ђуку легенду итд. Трошиш беспотребно енергију и себи и мени. Узми да се бавиш овде битнијим питањима. Да објасниш Максиму како га ословљавају у Цариграду, како му лепо дочара Иринеј.   

Kонтам ја то, а ствар је у томе што је богословија 5, а остале школе 4 године, па и ту настаје разлика. Мени еј ЈНА остала у дивној успомени, па сам био годину дана у казненом батаљону, а после ме нису обишле мобилизације кад су били ратови у Хрватској и на КиМ. Слали су неке кући после пар дана, али су их опет звали на дослужење после пар година, што је била гора варијанта. Чак су и робијаши прекидали одслужење затворске казне, да би служили војску.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 166
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

.

Kada bi mogao sebe da čuješ sa strane. Koliko je ogorčenja u tebi. Utisak je da nema postojećih stultoruma u vezi krize, koji sa Fanara i drugih izvorišta ističu, našao bih ih već u nekoj drugoj temi. Zapravo kako je i pre ove teme bivalo. Kako reče, za razliku od nekih, ti si dugogodišnji pregalac na njivi Pouka, sa zasluženom slobodom. Tvoja trenutna njiva su Pouke (i sve si drugo zapostavio). Znaju te ljudi Pouka ovde mnogo bolje od mene. Rekao si 'Ava je ovde samo rado viđen gost, zato što se mnogi sjate da čitaju avinate. To pojačava vidljivost Pouka'. Nadam se da su ljudi Pouka dobri u kalkulacijama, ako ih to vodi.  Bokačo ima jednu priču o Jevrejinu kog je hrišćanin hteo da preobrati u hrišćanstvo. 

Crkva je i božanska i ljudska ustanova, ona božanska je večna, sveta i čista. Ali, ljudska strana Crkve je nedovoljno postojana i gresi crkvene hijerarhije ne pokazuju grešnost Crkve i ne umanjuju njenu svetost. 

.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Zoran Đurović рече

И зашто мистериозно нестаде тај сеоски поп?ne_shvata

Пошто нисам читао закључану тему, да ли сам добро повезао...

...Да мистериозни поп нестаде због пута у Германију? :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Zoran Đurović рече

Погрешио сам на једном месту. Мислио сам да Максим чита неки подсетник са ајфона, али он једноставно погледа често на земљу. Обарање погледа у овом случају је веома речито, као и целокупни говор тела. Осушена уста, стискање жезла, омашке (нпр. Григорије више деценија служио у Херцеговини, а он крајем 1999 постао владика тамо)... Ето, и Ава греши:)))     

Мене је више забринуло оно лупање жезлом. Има скроз да га иступи и поломи врх. После ће јадни чтеци бити криви.

Има и чешкања у једном кључном моменту. 

Него, ја нешто не памтим да је Еп Максим нервозан проповедник. Има људи који су природно нервозни па ништа ово не би било чудо.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Zoran Đurović рече

Ја, за разлику од њих, нисам служио војску, јер су ме после 3 дана послали назад кући да не бих негативно утицао на војнике.:))

(:smeh2:)

Nesto mi smesno, slicno i meni bilo (samo ja osto').... uzo' me komandant kasarne na zub od samog pocetka, te' ovo te ono, nije ni doslo do zakletve, cistili pusku i ja onako nespretan nesto pokvarim nisan kod sklapanja :pucpuc2: i desetar ajd' moras kod komandanta i kad sam usao kod njega u kancelariju pao mu mrak na oci :0120_angryy: .... ti si smederevac to namerno, ti si lud,  ,... hteo kuci da me salje, ali nisam bio te' srece... :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, александар живаљев рече

Сада је на "дневном реду" бесједа о аутокефалији Светосавске цркве, коју је епископ Максим одржао у Франкфурту. Видјећемо да ли ће Свештени Сабор СПЦ прихватити ту бесједу као довољно извињење за ширење узнемирења у Цркви

Ја сам лепо питао, у коментару на прво саопштење владике Максима, ко ће мени да објасни шта је владика Максим тврдио.

Будући да је владика Максим као повод за своје саопштење навео неко писање једног добро познатог "портпарола", који му наводно преко једног океана и пола × 2 континента "збуњује паству". 

Лепо сам питао, ко ће мени да објасни збуњујућу позицију в. Максима који ме је "збунио" преко само једног океана, без континената. 

Још ми ништа није објашњено. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Хаеул рече

@Леон Професионалац У прави сте, јесте био архимандрит, али нису сви архимандрити нужно били јеромонаси, док се епископи бирају искључиво међу јеромонасима - тачније, епископском чину увек претходи чин јеромонах (нека ме исправи неко ако грешим). Ваљда зато владика помиње да је Свети Сава био јеромонах.. 

У праву си и ниси. Ниси зато што је Сава био рукоположени и са чином архимандрита, јер је могао да носи наруквице и надбедреник што је било назначење да ће га изабрати за епископа. Дакле, у овом контексту се знало шта значи арнимандрит, мада си у праву ако се све ово измести и у оно о чему сам говорио када сам помињао Бенедикта, тако да нису нужно били јеромонаси, као што си имао и архимандрице, како да их назовемо... Оне су биле игуманије над многобројним манастиром. 

У случају Саве је ствар била јасна, јер житија - у складу са жанром - говоре о тапеинос, скромности па као Сава предлаже неке друге за ту функцију, али ипак Константинопољци изабирају њега, скоро на силу. Све је ово спорадично, али је проблем у Максимовом сугерисању, како раде и неки други, да је Сава рукоположен у једном моменту за епископа, а тек у другом моменту да је дата аутокефалија. И тиме уводи причу о проблематичности аутокефалије, мада је то безумни резон, јер канонски нико не може да рукоположи туђег клирика. А Сава је, као и ја (:sunce:), припадао Цариграду. Ерго, само рукоположење је било канонско, а како је Константинопољ био надлежан и над свом овом облашћу, могао је да да аутокефалију, без обзира на сва подметања клипова у точкове са стране Хоматијана (иако Максим и у овој беседи, као дете у пизми, понавља да је ова област била под Хоматијаном), који је у борби против Цариграда сам помазао анти-императора! 

Максимов проблем је што је повукао немисливе паралеле, па је Саву убацио у безаконике, па и отишао корак даље од Хоматијана, док сада имамо другачију ситуацију, а не аналогију како би хтео Васиљевић, јер је Константинопољ морао да поништи сопствени акт о јуриздикцији РПЦ над Украјином, да би ушли у "каноничност" своје одлуке. И то су поништили акт који је стар скоро 4 века, а уз то се правда да је одрицање и давање друге јуриздикције било привремено! Максим активно учествује у свој овој папазијанији, где се замагљују ствари. Цариград покушава да своје поступке оправда својом влашћу над Украјином, без да изађе са аргументом да су они Источни Папа, а Максим каже да они неканонски поступају јер је Вартоломеј Источни Папа! 

Ми можемо да се захвалимо Максиму што нам открива Цариградске позиције, а то је да они претендују да оснују папство, јер потезом пера могу да дају и укидају јуриздикције, као и да узму целу дијаспору под своје, као што Рим држи под својом капом цели католички свет. 

Вапим Сабору српске Цркве да пензионише овог владику јер је направио скоро непоправљиве штете. Ми морамо да помогнемо цариградској патријаршији да остане у животу, не да је подржавамо у самоубилачким претензијама (подсећам Вартоломеја да је Бог допустио да Константинопољ падне под Отомане), него да славна и Прва столица у православном свету остане таква у католичанству осталих цркава. Упозоравам неке који би се радовали расколу да је то лудило, јер је трагедија да изгубимо и део наших емоција које су уткане у Цариград, али да разумем Русе што су прибегли овом очајничком кораку о прекиду општења, јер они друго нису ни имали. Молим се Господу Христу да у овом часу, када је СПЦ заиста савест у православном свету, јер нам такав део западе, да нам да снаге да будемо у служби свих, и да, иако би се Максим вероватно смејао да ишта Срби значе, помогнемо и самом Господу. Јер ни Господ не може да чини чуда, како вели у Марка, ако нема вере. Тијесно нам је отсвјуду, како каже Његош, али смо то мало, обарач, и да не потценимо себе сада. И наш је одговор важнији у овом моменту за Цариград, него за Москву, јер ће Русија живети, али је драматична ситуација око Цариграда. Мојим цариграђанима постављам питање: Ако је Рим (по божанском праву, како би неко хтео) као први отпао, ко сада вама гарантује, као првима (по божанском праву, како би неко хтео), да нећете отпасти? Ово је питање са ваше позиције, а на њега немате одговор. Ја га имам, и сасвим другачије видим ове ствари, али нећу да вас тешим тиме што Господ отписује људима грехе што су им срца уска. Немамо права на то.              

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, о.Небојша рече

Kонтам ја то, а ствар је у томе што је богословија 5, а остале школе 4 године, па и ту настаје разлика. Мени еј ЈНА остала у дивној успомени, па сам био годину дана у казненом батаљону, а после ме нису обишле мобилизације кад су били ратови у Хрватској и на КиМ. Слали су неке кући после пар дана, али су их опет звали на дослужење после пар година, што је била гора варијанта. Чак су и робијаши прекидали одслужење затворске казне, да би служили војску.

Ја сам се спремао за војску да је не служим јер сам рекао да ће бити грађански рат и да нећу да дам мој живот у руке комунистима. Био сам тамо 3 дана. На силу ме истерали. Ниси имао пророчког духа. Све сам предвидео... Зато сам свесно изабрао шта ћу чинити. Јавио сам се добровољно да служим војни рок. Али ми не дадоше...:)) 

Ја никада не бих водио рат као Милошевић. То се згази одмах, не повлачи се, онда се преговара. Јесте да је то компликованије на терену него што изрекох, али без ових принципа не бих ратовао.  

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Ведран* рече

Пошто нисам читао закључану тему, да ли сам добро повезао...

...Да мистериозни поп нестаде због пута у Германију? :))

Вигдовњак си ти као и епископ бачки!:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Zoran Đurović рече

Вигдовњак си ти као и епископ бачки!:))

Да нисам и портпарол? :))

Месчини да их је в.М легион угледао, по оном приопћењу, кад вели портпаролИ.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović Да, природа самог архимандритског чина се мењала, и није ми било сасвим познато шта је она значила конкретно у време Светог Саве. Хвала на објашњењу.

Такође, иако прилично добро познајем ситуацији у Украјини, која је само један део такође ми познатог ширег пројекта фанариотских неопаписта, нисам увидео да се и у овом случају, иза избора речи владике Максима, крије вартоломејштина. 

Овде често помињемо да патријарх Вартоломеј претендује да постане православни папа, али заправо је посреди нешто још горе. Прегледа се једна важна чињеница. Ако је римски папа "држи под својом капом цели католички свет", бар су сви епископи римокатоличког света, изузев самог папу, равноправан део сабора те цркве. Вартоломеј, пак, не само да жели да издигне себе изнад свих, већ намерава и да потчини Саборе свих других помесних Цркава, Сабору помесне Цркве чији је поглавар. Дакле, он гази принцип једнакости, како међу појединцима тако и међу народима, јер једну групу епископа, коју чине и увек ће чинити скоро искључиво Грци (јер су њене границе такве какаве су), издиже изнад здруженог епископата свих других помесних Цркава, укључујући и мајку свих Цркава - јерусалимску (Фанар већ одавно присваја ту титулу, иако је најмлађа међу четирима древним Патријаршијама), као и антиохијсу и алекандирјску.

Шта би то значи у пракси? Дефакто укидање институције Великог Сабора, чије прерогативе би у пракси преузео помесни Сабор ЦП - јер тобож само Цариградски патријарх има право да га сазове, чак и кад је о лично разлог зашто га је неопходно сазвати, што је потпуно апсурдно - и апсолутна моћ подељена између "православног" папе с једне стране, и поменског Сабора сачињеног скоро искључиво од Грка с друге, јер би они били ти који би га бирали, и могли га уклонити, иако би он имао власт над целом Црквом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ведран* рече

Да нисам и портпрол? :))

Месчини да их ј в.М легион угледао, по оном приопћењу, кад вели портпаролИ.

Да, морамо Максиму да признамо видовнички дар! 12:smeha: 

Као да је гледао Гремлине, па Иринеја испрскаше водом и чудесно се умножи!:)) Мада смо ми добрице, а не они зли гремлинЗи :sunce:... Максим је наш, неће да нам замери, зна он за шалу, иако у нама виђе паклене духове, а у ад му се свијет претворио!:)) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Хаеул рече

@Леон Професионалац У прави сте, јесте био архимандрит, али нису сви архимандрити нужно били јеромонаси, док се епископи бирају искључиво међу јеромонасима - тачније, епископском чину увек претходи чин јеромонах (нека ме исправи неко ако грешим). Ваљда зато владика помиње да је Свети Сава био јеромонах, пре него што се и запутио у Никеју, јер многи будући епископи то нису у тренутку када су изабрани. 

Епископском чину не претходи увек монашки чин - јеромонаха. Данас претходи али није увек претходио. Претходио је чин јереја, без да буде монах. 

Елем, писао сам о конкретном случају а то је да је Св. Сава био архимандрит. 

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Хаеул рече

акође, иако прилично добро познајем ситуацији у Украјини, која је само један (јако озбиљан) симптом такође ми познатих активности фанариотских неопаписта, нисам увидео да се и у овом случају, иза избора речи владике Максима, крије вартоломејштина. 

Прочитај мој коментар опет. Онда напиши неки прецизан, и ако нешто наводиш, реци одакле је. Ја не наводим углавном опште познате ствари, мада су некима енигматичне. Нису чули нпр. за Индијану Џонса, а нама је све то углавном познато, па зато не наводим. Ово пак твоје као цитат ми испаде непознато. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...