Jump to content

Зашто Бог инсистира на вечном постојању оних којима је то мука?

Оцени ову тему


Препоручена порука

1 hour ago, Исток рече

Добро онда, покажи ми полазну тачку одакле да кренем???

Помози ми Оби-Ван, ти си ми једина нада... :smeh1::2s6vbdd:

Od Crkve.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 187
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

1 hour ago, todor рече

Можеш да нађеш одговор једино ако прихватиш да пакао није вечан.

Како може тако нешто да коегзистира са обоженом творевином која је савршена?

Вечне муке? Нелогично. 

Рекао бих да је пакао привремен, свакоме по делима, па тотално уништење.

Јесте да на неким местима уз разне казне стоји то ''вечно'', мада неки кажу да је до превода, па да нема баш ту конотацију.

Ево код Јована у Откривењу пише овако, што иде у прилог привремености пакла и коначном уништењу:

''И смрт и пакао бачени бише у језеро огњено. И ово је друга смрт.'' (Откр. 20, 14)

Brate, ne siri jereticko basnoslovlje. Pakao kao stanje i postojanje JESTE vecno, kao sto je i Raj.

Ovo sto ti pricas je naklapanje o apokatastazi, koje je Crkva odavno saborski i ostro odbacila.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Muramasa рече

Ne. I on i ja se zalažemo za mogućnost povratka u nebiće, dakle za slobodu od postojanja.

Pa sta je to? Trazis da ti se dadne vlast nad samim stvaranjem, a to je sloboda Nestvorenog. A to sustinski nije moguce.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Bokisd рече

Zbog cega, onda, imas problema da rasclanis razloge za vecnu patnju, ako , po ovome kako opisujes sebe, imas dobre razloge da verujes u opravdanje , kada dodje vreme ? 

Какве ово везе има са тиме - то је био само контра аргумент на оно оби ваново "ја па ја", да објасним да није све у мом животу само "ја па ја"...
Што се оправдања тиче, "кад дође време", немам неких посебних - немам фантазије и захтеве да "морам" наследити Царство Небеско нити да сам га достојан на било какав начин...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Исток рече

И није само "ја па ја" човече, нећу да испадне да се хвалим али сад аргумента ради: нисам светац, ал и помогнем кад могу, и трудим се да имам стрпљења, разумевања, трудим се из петних жила да неосуђујем, да неповређујем друге, да не чиним зло, кад имам - трудим се да поделим, верујем у Бога, верујем у Исусову жртву...али једино нисам убеђен у потпуну исправност постојања већне патње... никако не могу да пређем преко тога...

To je upravo zato sto ides po principu ja-pa-ja. Egoizam savrseno zaslepi coveka, tako da ovaj i ne vidi, i ne zna zasto u stvari ne vidi.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Исток рече

Какве ово везе има са тиме - то је био само контра аргумент на оно оби ваново "ја па ја", да објасним да није све у мом животу само "ја па ја"...
Што се оправдања тиче, "кад дође време", немам неких посебних - немам фантазије и захтеве да "морам" наследити Царство Небеско нити да сам га достојан на било какав начин...

Ok. ( nisam ni mislio, da nesto potenciras 'ja pa ja' stvar )

Veruj mi, ni ja nemam neka 'moranja' , jednostavno, trudim se da zivim sto postenije i vrlinskije, ...i, nadam se u Boziju milost , da cu nekako , na neki nacin , biti opravdan.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo, da dodamo na temu i rec-dve prosvecenog nam savremenika sv. Pajsija (Svetogorca)...

...

"Небеска логика је потпуно другачија од наше земаљске. Земаљску логику мотивишу гордост и острашћеност. Небеска логика извире из Божанског смирења и љубави. У небеској логици проналазимо одговор на сва наша земаљска питања..."

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Muramasa рече

Što uopšte mora da bude zločinac?

Vi kao da grešnika zamišljate kao ustaškog koljača?

Grešnik može da bude i neko sasvim moralan, ali jednostavno neće Boga i neće večnost sa njim.

Po onoj jevanđeoskoj priči sa dužnikom, zamisli sad dođe, pokaje se, plati koliko može, Bog mu oprosti dug, ovaj mu se zahvali i ode da ga više ne vidi.

Mislim, ako se secas, na mnogim temama smo pricali, da li mogu i kako ( na koji nacin ) da se spasu i izbave i oni koji su van crkve ili mozda nisu nikad culi za Hrista.

I, postoje, naravno, mnogi nacini, kako covek moze 'zaraditi' spasenje u zavisnosti od situacije u kojoj se nalazi.

Tako , svakako ce' na krajnjem sudu ( kao i na ovom nasem svetskom ), biti, pazljivo i detaljno ispitane svacije  situacije,.... zbog cega, kako, sta je kako radio,.....namere,, zasto tako, a, ne ovako ...itd... i bice sve stavljeno na pravedni tas i vagu i bice tacno izmereno, da li neko treba da bude opravdan ili ne.

Za neke, tipa, ustaskog koljaca, ne znam, kako naci nekog opravdanja.

Jos, nesto postoji. U buducem veku, za one koji su u carstvu bice moguce da napreduju u blagodati , jer u Bogu nema kraja bilo cemu. Oni, koji su ( nazalost ) u suprotnom duhovnom stanju, imace vecnu muku i patnju. Ali, postoji i nada i molitva za neku milost i onima koji su u donjim, paklenim mestima. 

Recimo, ovde, u ovim recima sv.Avgustina nalazim i vidim ( moje licno misljenje ) neke stvari koje mogu da nagoveste, postojanje odredjene milosti ( samo Bogu znane ) koja se daje' i u paklu :

"But let them suppose, if it pleases them, that, for certain intervals of time, the punishments of the damned are somewhat mitigated. Even so, the wrath of God must be understood as still resting on them. And this is damnation--for this anger, which is not a violent passion in the divine mind, is called "wrath" in God. Yet even in his wrath - his wrath resting on them - he doses not "shut up his mercy". This is not to put an end their eternal afflictions, but rather to aplly or interpose some little respite in their torments "

Tako, ima sve svoje, Bog je pravedan i milosrdan, u isto vreme, i niko nece biti uskracen Njegove milosti, kako sada u ovom zivotu, tako i u buducem zivotu ( zaista tako verujem )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 55 минута, obi-wan рече

Brate, ne siri jereticko basnoslovlje. Pakao kao stanje i postojanje JESTE vecno, kao sto je i Raj.

Значи ти верујеш у Бога који ће мирно да посматра људе који шкргућу зубима и плачу кроз читаву вечност.

пре 59 минута, obi-wan рече

Ovo sto ti pricas je naklapanje o apokatastazi, koje je Crkva odavno saborski i ostro odbacila.

Не почињи са строуменом, то је напорно. То није апокатастаза, иако теби као аргумент одговара да јесте.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Исток рече

Никада ми неће бити јасно зашто би их (нас?) држао у постојању (јер се пакао "животом" не може назвати) након свих примера где је доказано да за такве живот није...

Човек који је крвник, убија и у томе налази задовољство, умре и онда након тога вечна патња?

- А ПА КАЗНА ГА СТИГЛА, ШТА ЈЕ ПРОБЛЕМ???

- Па проблем је јер је он убијао...па не више ни од 100 година сигурно, а сад мора да пати вавек...

- ПА НЕ МУЧИ ГА БОГ БУКВАЛНО НЕГО ГА ТО ЊЕГОВА САВЕСТ УНИШТАВА И БОЖИЈА ЉУБАВ МУ ЈЕ ОГАЊ ЈЕР СУ РАЈ И ПАКАО СТАЊЕ ДУШЕ!!!!

Добро...и моје питање остаје исто... ЗАШТО га остављаш у постојању кад он за постојање НИЈЕ??? Човек је имао прилику, није је искористио, направио је погрешне одлуке...и то је то... тај је једноставно, својим изборима, "промашај"... зашто једноставно не буде "поништен" из постојања, престане да постоји, какав бре пакао, какви бакрачи??? Мени је то тотално сулудо...

 

 

Исто сам прочитао свугде негде, а и овде по форуму:

- Бог ће нас све загрлити након судњег дана својом љубављу, па ће некима то да прија а некима ће да буде мука...

Па пусти га бре, аман, видиш да му позли сваки пут кад помисли на Тебе, а камоли кад га обливаш својом љубављу... која је сврха тога?

Или има и друга варијанта а то је:

- Пакао ће бити одсуство Бога, односно његове благодати, љубави, шта год, па си онда због тога вазда у каналу...шта ћеш, сам си тражио, нико те није лупао по ушима да се ваљаш у греху...

Ајде!?!? А јел сам ја лупао Бога по ушима да ме створи и изложи свим тим искушењима? Ја се не сећам да јесам, искрено...И нема везе, није проблем, не буним се ја што се шанса даје сваком од нас да својом вољом заволимо Бога и радујемо се вечно са Њим (условно, против наше воље јер пре него што смо створени, стварно не верујем да смо га вукли за рукав и тражили да будемо створени) него ми НЕИЗМЕРНО иде на живце та патња после за оне који се промаше...

Чему то аман...јел сам зезнуо ствар? Јеси.. То је то, бриши ме - нисам ја за ово, какву правду и задовољство то може некоме да чини да се несрећник злопати вечно за ни 100 година привременог живота где су га бесомучно и немилосрдно опседали и искушавали демони од кад се родио па до задњег дана...

Zato sto je on Alah gospodar svih svetova i zato jer je tako u mogucnosti. Padas na mitarstvu za gordost jer te sigurno djavo inspirisao da postavis ovakvo pitanje. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, todor рече

Значи ти верујеш у Бога који ће мирно да посматра људе који шкргућу зубима и плачу кроз читаву вечност.

Па наравно брате, како не?  - сами су то тражили, зар не???
Уместо да су јели глогиње по пећинама и молили се даноноћно да једнога дана добију прилику да раде то исто и у вечности, они су се предали греху и сада ће због тога и да плате... нема ту...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, grigorije22 рече

Zato sto je on Alah gospodar svih svetova i zato jer je tako u mogucnosti. Padas na mitarstvu za gordost jer te sigurno djavo inspirisao da postavis ovakvo pitanje. 

Не знам за алаха, ја верујем у Православног Бога Оца а то "зато јер је тако у могућности" све пршти од љубави...

Да ћу пасти - то је готово сигурно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, todor рече

Значи ти верујеш у Бога који ће мирно да посматра људе који шкргућу зубима и плачу кроз читаву вечност.

Verujem u Boga koga Crkva svedoci. Kakav je On po tom svedocenju mozes da se upoznas na mnogo nacina, treba ti samo dobra volja.

Ukratko - Bog je Ljubav, trojedina, licnosna, savrsena.

пре 11 минута, todor рече

Не почињи са строуменом, то је напорно. То није апокатастаза, иако теби као аргумент одговара да јесте.

Potpuno je nebitno kako ces da ga nazoves, ja sam upotrebio ime koje su Oci koristili u svoje vreme.

Ono sto je bitno je da je Crkva sva takva ucenja potpuno i bez ostatka odbacila, a njihove najupornije zagovornike anatemisala.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, todor рече

И ја исто.

Само знам да раздвојим догму од традиције.

Vaseljenski sabori nisu nikakva tradicija, nego temelji na kojima (izmedju ostalog) pociva celo zdanje Crkve.

Na njima su najbogonosniji od Otaca nadahnuti licno Duhom istine da omedje i izbistre svedocenje Crkve u celini.

Na tim saborima - opet da ponovim - bez ostatka su odbacene sve jeresi, pa i te koje basnoslove o privremenom paklu.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...