Jump to content

Да ли нација може бити хришћанска, а црква национална?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 15 часа, Ћириличар рече

Мора постати секундарна у односу на вјерску припадност, иначе је припадност вјери само површна и половична. Ислам то и даље зна. Хришћанство је то заборавило одавно.

 

Слажем се. Нација и националност, морају бити секундарне у односу на веру. При чему не значи да се требају одбацити (нису хришћани, на крају, комунисти) нација и национални идентитет, али вера нам мора бити испред њих. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 42
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 сат, "Tamo daleko" рече

Nisam sasvim ubedjena da je hriscanstvo individualisticko; kada kazemo da smo udovi jednog tela, misli se na zajednicu, na Crkvu, kojoj je glava Hristos. 

Po meni, odgovor na autorovo pitanje, bilo bi da je jedna od eksluzivnih karakteristika, ili prva of mnogih - Krstenje. 

Da li on u ovom pitanju izjednacava hriscanski narod sa hriscanskom nacijom?

 

А Црква је саздана од свих њених чланова, и сваки члан за себе доноси одлуку и носи вјеру. Вјерник, појединац је фактички најмања недјељива јединица, атом такорећи. И хришћанство позива сваког човјека да се научи Истини, а не народе или колективно групе људи који су представљени метафорички "удовима Цркве". Ја бих рекао да је хришћанство, у том смислу индивидуалистичко ( а не у савременом либералном смислу коме је основа "слобода од" нечега, тј. "негативна слобода"  која тежи да појединца ослобађа спрега - јер хришћанство тежи да обавеже човјека учећи га шта и како да ради и мисли ), да се обраћа као учитељ поједином човјеку и говори му шта је прави пут и шта мора да уради да би био на њему.

Да ли изједначава, то би само аутор знао :/ Ја бих рекао да је тачан одговор да хришћани могу бити само народ, али никад нација ( осим ако се Рим не препороди и не обједини све деноминације и себе постави као хришћанску нацију... што звучи као ЕУ националисти :smeh1: ).

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Svaka pomesna Crkva je po prirodi stvari nacionalna, živi hristijaniziranu kulturu etnosa koji je u njoj dominantan. Kao što muškarac i žena ulaskom u Crkvu ne prestaju biti muškarac i žena, isto tako pripadnik jendog naroda ulaksom u Crkvu ne prestaje da bude pripadnik odredjenog naroda, štaviše preobražava svoju narodnosnost, dajući joj hriščanski smisao. Rodoljublje sve dok nije isključivo, odnosno ne počiva na ideji o superiornosti jednog naroda nad drugim u potpunoj je saglasnosti sa hrišćanskom naukom....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hristos se obraca svakom coveku, (kuca na vrata svakog srca), to kao Hriscani znamo, ali da li mozemo reci da termin/pojam - hriscanstvo mozemo nekom dedukcijom na individualne clanove Crkve poistovetiti sa licnim izborom svakog pojedinca za sebe, a da to ne posmatramo kroz zajednicu koja bi eventualno pripadala I nekoj naciji, na odredjenom podrucju bilo gde da je to. 

пре 13 минута, Ћириличар рече

Ја бих рекао да је хришћанство, у том смислу индивидуалистичко ( а не у савременом либералном смислу коме је основа "слобода од" нечега, тј. "негативна слобода"  која тежи да појединца ослобађа спрега - јер хришћанство тежи да обавеже човјека учећи га шта и како да ради и мисли ), да се обраћа као учитељ поједином човјеку и говори му шта је прави пут и шта мора да уради да би био на њему.

Ako bi se vratili na prvobitno pitanje - koje ekskluzivne karakteristike jednog naroda cine hriscansku naciju/narod , mislim da treba shvatiti hriscanstvo kao autenticni nacin zivota u Hristu; jer hriscanstvo se ne zavrsava na covekovom prihvatanju Bozijih zapovesti, tj. na juridickom ispunjavanju "sta mora da uradi da bi bio hriscanin", to bi bila samo jedna od ljudskih ideologija, a ne vera, kao put ka spasenju I vecnom zivotu u Hristu, a uz to znamo da se mi spasavamo jedni kroz druge, a ne samostalno kao pojedinci, nezavisne individue. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, "Tamo daleko" рече

Hristos se obraca svakom coveku, (kuca na vrata svakog srca), to kao Hriscani znamo, ali da li mozemo reci da termin/pojam - hriscanstvo mozemo nekom dedukcijom na individualne clanove Crkve poistovetiti sa licnim izborom svakog pojedinca za sebe, a da to ne posmatramo kroz zajednicu koja bi eventualno pripadala I nekoj naciji, na odredjenom podrucju bilo gde da je to. 

Ako bi se vratili na prvobitno pitanje - koje ekskluzivne karakteristike jednog naroda cine hriscansku naciju/narod , mislim da treba shvatiti hriscanstvo kao autenticni nacin zivota u Hristu; jer hriscanstvo se ne zavrsava na covekovom prihvatanju Bozijih zapovesti, tj. na juridickom ispunjavanju "sta mora da uradi da bi bio hriscanin", to bi bila samo jedna od ljudskih ideologija, a ne vera, kao put ka spasenju I vecnom zivotu u Hristu, a uz to znamo da se mi spasavamo jedni kroz druge, a ne samostalno kao pojedinci, nezavisne individue. 

Ах, правиш грешку у томе што полазиш ( можда несвјесно ) од тога да индивидуализам не може постојати у контексту заједнице? Да, сваки човјек доноси одлуке у погледу привхатања учења хришћанства као појединац, али он то не чини сам, херметички затворен, него и у контакту са људима из своје заједнице. Хоћу рећи, заједница и појединац се допуњавају и не могу постојати једно без другог. Значи, можемо свести одлуке на ниво појединца, али то посматрати истовремено кроз његову повезаност са заједницом у којој се налази, јер ће његова одлука бити заснована и на упливима од заједнице. Тако да заједница може бити хришћанска само ако је састављена од хришћана, а заузвар хришћанина појединца може узгајити само хришћанска заједница. То је као што рекох за елиту и систем - једно храни друго, а друго храни прво истовремено.

Сваки појединац сам за себе доноси одлуку, и онда те одлуке и интернализована учења хришћанства остварује кроз контакт и живот са другим људима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, NemanjaVa рече

Svaka pomesna Crkva je po prirodi stvari nacionalna, živi hristijaniziranu kulturu etnosa koji je u njoj dominantan. Kao što muškarac i žena ulaskom u Crkvu ne prestaju biti muškarac i žena, isto tako pripadnik jendog naroda ulaksom u Crkvu ne prestaje da bude pripadnik odredjenog naroda, štaviše preobražava svoju narodnosnost, dajući joj hriščanski smisao. Rodoljublje sve dok nije isključivo, odnosno ne počiva na ideji o superiornosti jednog naroda nad drugim u potpunoj je saglasnosti sa hrišćanskom naukom....

То је све тачно... на папиру.

У стварности имамо примјере националног дјеловања кроз Цркву, и то од драге воље конкретне Цркве. Бугарска егзархија нпр., са циљем присвајања Македоније.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 30.3.2018. at 7:56, Justin Waters рече

Srbin je u najmanjoj mjeri onaj koji zna srpski jezik i koji ako ne voli jako, onda postuje Srbiju, i srpsku kulturu, bilo da rodjen kao “ić” ili je naturalizovan 

To za ratove i majke pusti te bakrace....

znaci onaj koji zna jezik i postuje srbiju, taj je srbin, to neki americki etno model  

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, kordun рече

znaci onaj koji zna jezik i postuje srbiju, taj je srbin, to neki americki etno model 

Tako je to je srbin. Možda je američki model, ali je bolji nego evropski. 

  • Волим 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Justin Waters рече

Tako je to je srbin. Možda je američki model, ali je bolji nego evropski. 

zasto mislis da je bolji, ko su amerikanci nopr, oni ni nemaju svog jezika, sta cemo sa njima, suplja ti je ta teorija brate i nesto mi djelujes da si plitke kolektivne svijesti, a to nije bas za pohvalu.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

zapravo je onako kako ko vidi svojim ocima, bez obzira na globalizam cigan je i dalje cigan, nema veze jel iz madjarske, rusije ili srbije on je i dalje cigan i tesko da ce biti sta drugo, moze znmati sve jezike svijeta i postovati sve kulture svijeta on ce biti i dalje cigan zato sto ima svoje etnicke osobenosti koje su jedinstvene i normalan covijek to raspoznaje, one idu od bioloskih karakteristika pa do sociioloskih i kakvih god hocete, onaj ko to negira je ili mutav ili zlonamjeran

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, kordun рече

zasto mislis da je bolji, ko su amerikanci nopr, oni ni nemaju svog jezika, sta cemo sa njima, suplja ti je ta teorija brate i nesto mi djelujes da si plitke kolektivne svijesti, a to nije bas za pohvalu.

Bolji je zato što je na višoj da je tako nazovem, društvenoj ljestvici koji pospješuje međuljudske odnose, a nije katalizator podjela i nacionalne mrženje. Taj koncept nacije kome ti pridaješ značaja je plemenski, gdje je bitno gdje si rođen, kakve si boje kože, kojim jezikom iskljčivo govoriš i kave običaje isključivo baštiniš, nešto što je svojstveno bilo u praistoriji, a ovaj o kome ja pridajem značaja, je građanski gdje je jezik, rasa, i običaj samo komplement društvu gdje se najveće vrijednosti sloboda svakog pojedinca, i težnja da se društvo izgradti na društvenim odnosima u kome će svako moći prosperirati. 

Eto kad se dotičemo SAD, oni nemaju kompleks jezika, govore engleskim, da je tamo prebaciti evropski, a naročito balkanski nacionalizam, imali bi smo kalifornijski, teksaški i njujorkanski jezik. I to nije samo SAD, nego čitav američki kontinent od Ankoridža do Punta Arenasa. 

Elem, o naciji se može trabunjati do sudnjeg dana tu nikad neće biti kompromisa šta je zapravo nacija i koji je najbolji koncept. Zato je najboje da bude onako kako se svaki pojedinac izjasni. Ako ja kažem da sam srbina onda jesam srbin, zabole me za dedove i znam tačno zašto se izjašnjavam kao srbinom. Moja djeca neće biti srbi niti bengalci, biće državljani ove ili one države, a kad napune 18 godina slobodni su da se izjasne i kao klingonci. 

  • Свиђа ми се 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 1.4.2018. at 15:12, Justin Waters рече

Bolji je zato što je na višoj da je tako nazovem, društvenoj ljestvici koji pospješuje međuljudske odnose, a nije katalizator podjela i nacionalne mrženje. Taj koncept nacije kome ti pridaješ značaja je plemenski, gdje je bitno gdje si rođen, kakve si boje kože, kojim jezikom iskljčivo govoriš i kave običaje isključivo baštiniš, nešto što je svojstveno bilo u praistoriji, a ovaj o kome ja pridajem značaja, je građanski gdje je jezik, rasa, i običaj samo komplement društvu gdje se najveće vrijednosti sloboda svakog pojedinca, i težnja da se društvo izgradti na društvenim odnosima u kome će svako moći prosperirati. 

Eto kad se dotičemo SAD, oni nemaju kompleks jezika, govore engleskim, da je tamo prebaciti evropski, a naročito balkanski nacionalizam, imali bi smo kalifornijski, teksaški i njujorkanski jezik. I to nije samo SAD, nego čitav američki kontinent od Ankoridža do Punta Arenasa. 

Elem, o naciji se može trabunjati do sudnjeg dana tu nikad neće biti kompromisa šta je zapravo nacija i koji je najbolji koncept. Zato je najboje da bude onako kako se svaki pojedinac izjasni. Ako ja kažem da sam srbina onda jesam srbin, zabole me za dedove i znam tačno zašto se izjašnjavam kao srbinom. Moja djeca neće biti srbi niti bengalci, biće državljani ove ili one države, a kad napune 18 godina slobodni su da se izjasne i kao klingonci. 

ja mislim da je na nizoj drustvenoj ljestvici, posebno duhovno gledajuci!

ja volim svog djeda i djedovinu i moja ljestvica je drustveno iznad tvoje jer tebe zabole za djedove kako kazes. to sto ja nosim neke svetinje u sebi ne znaci da nekoga mrzim, ili da nekom drugom ja branim nesto, ako neko ne moze prosperirati pored mene zato sto ja bastinim svoju kulturu i ytradiciju onda je taj drugi problematican, a ne ja, bar ja tako gledam.  sto se tice amerike i sloboda, nemoj ih matere ti spominjati, em su istrebili indijance, em su kidnapovali crnce po planeti da ih koriste kao roblje, em  bacaju nuklearne bombe na vec porazene neprijatelje, danas ruse demokratske vlasti po svijetu i uceruju svoju tomahawk demokratiju dje god nema jace sile da im se suprostavi,  nemoj mi njih navoditi ko neku referencu vredjas mi inteligenciju.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...