Jump to content

Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 4 минута, kopitar рече

Najlakše je slijepo pridržavanje pravilima i sve riješeno , primijetio sam da su rijetki svećenici koji imaju hrabrosti individualno pristupiti i ako treba prekršiti pravilo(subotu) koje je radi čovjeka.

Naravno sve je radi čoveka.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 659
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 сат, Volim_Sina_Bozjeg рече

Pa to, muka mi je više od "bokanovih" odbrana, nenormalnih praksi ili od miloševog ne slaganja sa praksom ali razumevanja, da je taj iguman to mogao recimo da nadje u spisima svetih otaca.

Takve polemike ne vode ničemu.

Пример "ненормалне праксе"

viber_image.jpg&key=ef06d59d13aa9fb68eab

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ладно Ракић изградио читаву дневну собу за место за пушење! У праву си био ВСБ кад тврдиш да већина пушача гради посебне просторије да не би штетила ближњима пошто и само удисање дима од цигарета повећава 30% шанси за оболевање од болести које су везане за конзумирање цигарета, а ја лудак ти не поверова а ти мени упорно објашњава и назначава ту чињеницу коју ја не видох нигде ...ццц 

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, МилошБГ рече

Ладно Ракић изградио читаву дневну собу за место за пушење! У праву си био ВСБ кад тврдиш да већина пушача гради посебне просторије да не би штетила ближњима пошто и само удисање дима од цигарета повећава 30% шанси за оболевање од болести које су везане за конзумирање цигарета, а ја лудак ти не поверова а ти мени упорно објашњава и назначава ту чињеницу коју ја не видох нигде ...ццц 

Dodji kod mene u posetu ako te taj deo interesuje, da piješ kafu u mojoj pušionici i da mi pričaš o navijačkim tučama.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре ћу ти цитирати светитеље које често и сам цитираш, апропо пушење, пошто нисам нешто упознат у навијачке туче.

 

 

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, МилошБГ рече

 

Ја те неколико пута питах да прокоментаришеш ове изречене ставове светих људи, а ти никако то да урадиш, већ мене нападаш јер их махом цитирам, као ону причу због којег си ме напао да глумим Бога.

 

Патријарх Павле- Да је Бог хтео да човек пуши,уградио би му оџак

Свети Филарет-  Горење твоје цигарете или цигаре врло добро приказује труљење твог срца у ватри страсти: као што ти цигара гори у устима, тако твоје срце гори у ватри разних страсти. И као што су страсти стално и велико подсмевање јадним људима, тако је пушење дувана његово ново подсмевање.

Дуван је заслађена пилула ђавола, коју је он дао телу, кријући се иза привидне потребе, њене бесмислене похоте. Четири зла ђаво одједном чини кроз дуван: убија драгоцено време, скраћује живот, изазива најглупљу жељу и сиромашнима одузима насушну храну.

Свети Јован Кронштатски- На богослужењу се пали тамјан и како слуге греха да не смисле неко своје кађење – пушење? Прво је пријатно Богу, друго треба да буде пријатно Божијем непријатељу – ђаволу.

Свети Никодим- Пушење је неразумна ствар. Потрпите рђаву навику, али не хвалите грех. Добро је оставити пушење. Оно не само да је израз доконости, већ помало подрива здравље, кварећи крв и прљајући плућа. То је постепено тровање себе.

Свети Силуан Атонски- Пушење одваја човека од вишњег духовног света, служи као једна од озбиљних препрека на путу спасења сопствене бесмртне душе, наводећи је на грех и потчињавајући самовољи трулежног тела.

Свети Амвросије Оптински- Пошто сте свесни да је то штетно за душу и тело, јер дуван раслабљује душу, умножава и појачава страсти, помрачује разум и уништава телесно здравље лаганом смрћу. Раздражљивост и туга су последице болести душе због пушења.

Архиепископ Аверкије Таушев- У извесном смислу пушење је горе од пијанства и блуда, јер ове две ствари проистичу из злоупотребе природе, док је пушење противприродна страст, која нема никакав основ у људском организму. 

Никотин који се налази у дувану, има отупљујуће дејство на пушача и разара његово здравље, а страст према том несумњивом отрову чини човека својим заточеником, јадним робом дувана, без кога он не може чак ни да живи, без кога губи спокојство и душевну равнотежу, што само по себи већ представља тежак грех, јер хришћанин, будући ослобођен од ропства греху искупљујућом Жртвом Христовом, не сме поново да се везује греховним страстима и тако губи велики дар слободе који је стекао драгоценом Крвљу Христа Спаситеља, проливеном за нас на крсту.

Епископ Хризостом- . „Неки турски продавац имао је стару икону Пресвете Богородице коју је користио као даску за обрађивање меса. Један православац, запазивши то, решио је да прекине то изругување над светињом, и заједно са месом купио је икону као обичну даску. Доневши је кући очистио је и окачио на зид у гостинској соби. На несрећу био је пушач. Кроз неколико дана у сну му се јавила Пресвета Богородица и упозорила га, ако не престане да скрнави Њену икону димом цигарета, онда боље да врати икону Турчину. Богородица је сматрала за боље да Турчин сече месо него да је православни хришћанин окађује смрадом ђаволског кађења. Православни хришћанин постао је свестан свога греха и више никада није пушио.“

 

 

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 7. 2. 2018 at 23:48, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ajde objasni mi kako se ovo boldovano uklapa u priču o bogatom mladiću?

A ovo neboldovano o priču o pokajanom razbojniku?

Ovako je razmišljao i bezuspešno se mučio Rudolf Bultmann!

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, МилошБГ рече

Ладно Ракић изградио читаву дневну собу за место за пушење! У праву си био ВСБ кад тврдиш да већина пушача гради посебне просторије да не би штетила ближњима пошто и само удисање дима од цигарета повећава 30% шанси за оболевање од болести које су везане за конзумирање цигарета, а ја лудак ти не поверова а ти мени упорно објашњава и назначава ту чињеницу коју ја не видох нигде ...ццц 

Нисам сигуран да л' је проблем Ракић и пушење ил' неки пријатељ у твојој глави, ал' ми сви у кући пушимо, чак и овај најмлађи. Он ме зезно ја пропушио у осмом, а он ево чади у седмом разреду. И шта ош ти од мене?  Шта тебе боле дупе где ја и како пушим.  Обиђи ме ил' пошто сам деб'о прескочи и терај даље. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја се ни не обратих теби но ВСБ-у, тако да не знам што се нађе прозван тебе сам само назначио с обзиром да окачи исту слику на две странице исте теме,а не разумедох ни што улазиш у преписку самном и ВСБ, пошто је очигледно порука њему упућена. Мада морам приметити речник ти је фантастичан.

Пушење и то што си деб'о је најмањи проблем код тебе, очигледно, у мору свачега, то може још и као врлина да ти се припише. Остај ми здраво.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, МилошБГ рече

Пушење и то што си деб'о је најмањи проблем код тебе

Није ми намера да браним Ракића нити да прозивам тебе, али ево ово показује да су цигарете и пушење споредна ствар, а да је оно што је заиста битно како се ја видим у теби а ти у мени, и колико смо спремни да волимо човека, онаквог какав јесте, а не да волимо само оно што издвојимо као "добро" према неким нашим критеријумима и ставовима. Запео си 30% па 30% па добро ОК, схватили смо поенту, цитираш старце и свете, а чачкаш човека којег нити познајеш, нити можеш да знаш са чиме се изборио или се бори још увек, у којим је све тражењима и искушењима, у каквим унутрашњим вировима. ОК у праву си, пушење је штетно по здравље, људи су изложени пасивном пушењу. И? Који је разлог да даље анализираш нечију дневну собу? Човек је ставио фотку, има своје разлоге које очигледно не можеш да препознаш, јер не волиш човека, него волиш да будеш у праву и исправан. Ето, Ракић није исправан. И? Ти више волиш његову децу од њега, тако што му млатиш са 30%? Ти више бринеш о његовој деци од њега? Ти знаш који је највећи и најмањи проблем код њега?

Ух како смо високи када се другом попнемо на главу, високи до неба. Ал` мало сутра.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Александра пречесто користиш флоскулу није ми намера и није да ја...али онда све натенане.

Ја не чачкам никог, дошао пре неки дан написао једну поруку, позвао се на причу једног светитеља и после посла дошао и налетео на салву увреда од тога да изигравам Бога, да сам овакав да сам онакав. Притом изврћеш, чуј ја анализирам нечију собу, јуче си извртала Ведранове речи данас моје... Разумео бих да ниси присуствовала расправи у последњих 10 страница па да то напишеш и онда да ја кажем, ок ниси у току, али ти си присуствовала томе и опет пишеш то, што говори да си злонамерна, а злонамерност је ружна ма колико у старту била ограђена уз речи није ми намера. Јесте ти намера и јесте ти зла намера, међутим то је заиста ваш проблем, а не мој.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, МилошБГ рече

што говори да си злонамерна, а злонамерност је ружна ма колико у старту била ограђена уз речи није ми намера. Јесте ти намера и јесте ти зла намера, међутим то је заиста ваш проблем, а не мој.

Управо си потврдио оно што сам претходно написала.

А ако ти мислиш да сам зла, ја ти ту не могу помоћи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, АлександраВ рече

Управо си потврдио оно што сам претходно написала.

А ако ти мислиш да сам зла, ја ти ту не могу помоћи.

Ја не знам да ли си ти зла, али видим да имаш злу намеру- те две ствари нису исте, али ништа чудно да одмах изврнеш моје речи. Изврћеш нечије речи и ставове, патетишеш ти волиш више нечију децу него он сам, а да то притом нико никад нигде није споменуо и да ми је невероватно какве ти закључке извлачиш и о чему причаш... Јуче си извртала Ведранове речи, данас моје. Причаш ја анализирам дневну собу, а знаш да претходних 5 страница се дискутује са ВСБ о томе што он тврди да сви које он зна имају посебне просторије за пушење и да је то нормално постало ти то знаш и онда дођеш и немаш проблем да лупиш пошаљи на поруку како ја анализирам нечију дневну или спаваћу собу а не да је то порука наставак приче у вези те дискусије у којој си сама учествовала и знаш за појединости. То је зла намера, нити мени треба твоја помоћ, нити је то мој проблем. 

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim, da kao sto i kod drugih 'strasti' postoji odredjena kategorizacija i novoi i motivi za ( strasti ), .....putem kojih se odredjuju neka vrsta borbe , kojom se covek moze osloboditi te' 'strasti , tako, valjda i kod pusenja, postoje razliciti motivi i nacini borbe za one koji hoce da ostave pusenje i cigare.

Recimo, nesto ovako, kako prica sv.Jovan Lestvicnik kada daje savete duhovnicima kako da se odnose prema svojim poslusnicima ( jeste da je za monahe, ali, mogu neke stvari da se primene i u svetovnom zivotu vernika ) :

"Боље је посматрати свакога посебно и свакоме изабрати одговарајући лек. Онима који су оптерећени тешким гресима и, услед тога, склони очајању, одговара један лек, а онима, опет, који нагињу гордоумљу и уображености, више одговара други лек....

...Не треба да заборавиш, часни оче (као што ти није непознато, Боже сачувај!), да Бог узима у обзир места, успоне и навике [покајаних] криваца. У свему томе има много несличности и разлика. Често се онај који је немоћнији, показује као смиренији срцем. Стога су и духовне судије дужни да га лакше кажњавају. У супротном случају, јасно је шта треба радити."

Znaci, svaki coveke je prakticno prica za sebe i u sustini, mislim, da ne bi trebalo zabranjivati pusacima da se priceste. Svestenik bi trebalo da odlucuje o svakom coveku posebno, da li moze da se pricesti i ako treba i neku ikonomiju da primenjuje ( radi dusevne koristi )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Милан Ракић рече

Нисам сигуран да л' је проблем Ракић и пушење ил' неки пријатељ у твојој глави, ал' ми сви у кући пушимо, чак и овај најмлађи. Он ме зезно ја пропушио у осмом, а он ево чади у седмом разреду. И шта ош ти од мене?  Шта тебе боле дупе где ја и како пушим.  Обиђи ме ил' пошто сам деб'о прескочи и терај даље. 

Nemojte mi reći da ste vi na onoj slici,stvarno??ne_shvataMoram priznati da vas nisam tako zamisljala..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...