Jump to content

Због чега су Адам и Ева помислили да нису "као богови" (Пост 3:5)


Џуманџи

Препоручена порука

Bas je o tome pricao Monah Arsenije u jednom svom predavanju. Ne znam bas tacno kako je rekao, ali nesto u smislu da je Bog mogao da predvidi, uzevsi u obzir detinjastu, neiskusnu narav Adama i Eve, da ce covek pasti i da ce se odvojiti od Boga. Bog je uostalom mogao i da spreci da Satana uopste dospe do Edenskog vrta.

Neke stvari su iznad nas i mozda ne bi trebalo gubiti vreme na njima, ali mislim da je Vladika Atanasije u pravu, @Svetlana Pecin-Saraguda je vec napisala to u svom postu. Monah Arsenije otprilike kaze istu stvar: da covek prvo mora da iskusi i dobro i zlo da bi konacno mogao da stvarno, svesno izabere - "ovo je dobro, to hocu, ovo je zlo, to necu" ili obrnuto.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 122
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 минут, Bokisd рече

Bilo bi okey, da nije postojala zapovest direktno Adamu upucena. I, Bog pominje tu' zadatu zapovest ( u pitanju Adamu ). Nekako ga je, polako privodio pokajanju i uocavanju greske koju je pocinio. I, opet, Adamu je bilo lakse da okrivi drugog, nego sebe.

I on kaže jesam ,žena koju si mi dao mi dade da probam što je istina...svestan je on bio greške odma jer je osetio stid....i drugo jedno pitanje da li je Adam uopšte znao šta kuša u trenutku kad mu je Eva to davala plod?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Џуманџи рече

Ок, само што ово уопште није допуна, него потпуно друга тема. Може сплит. :)

Prihvatam bananu i častim ako treba uz izvinjenje. :)

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Кратос рече

O tome piše i sam apostol Pavle gde nedvosmisleno kaže da Adam se ne prevari nego žena..

Pa, zar se ne prevari sto je poslusa ?

Drugo, zar na ispovesti govorimo samo SVOJE grehe, a ne opravdavamo ih TUDJIM.  Trece , kao sto sam rekla Bog ga je pitao SAMO da li je jeo, a ne i zasto, kako, zbog koga, zbog cega i sl.

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Кратос рече

i drugo jedno pitanje da li je Adam uopšte znao šta kuša u trenutku kad mu je Eva to davala plod?

Ma da, bio je neobavesten ;)

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Лидија Миленковић рече

Ma da, bio je neobavesten ;)

Na osnovu kog stiha znaš da je znao?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Кратос рече

I on kaže jesam ,žena koju si mi dao mi dade da probam što je istina...svestan je on bio greške odma jer je osetio stid....i drugo jedno pitanje da li je Adam uopšte znao šta kuša u trenutku kad mu je Eva to davala plod?

Mislim, da je znao. Sigurno je poznavao ( po izgledu sve te' razlicite plodove u raju )

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Кратос рече

A što je reći istinu prebacivanje krivice?O tome piše i sam apostol Pavle gde nedvosmisleno kaže da Adam se ne prevari nego žena....ne prebacuje valjda apostol Pavle krivicu na Evu?

Ако је брак Адама и Еве први који је Бог лично благословио, онда њих двоје као једно би требало да буду, односно Адам је требало, као мушко, да буде први и у прихватању заједничке одговорности.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Кратос рече

Na osnovu kog stiha znaš da je znao?

Recimo, kaze se,...'И учини Господ Бог, те никоше из земље свакаква дрвећа лепа за гледање и добра за јело, и дрво од живота усред врта и дрво од знања добра и зла.'.... lepa za gledanje....

I, kasnije , Eva je videla, ...'И жена видећи да је род на дрвету добар за јело и да га је милина гледати и да је дрво врло драго ради знања, узабра род с њега и окуси, па даде и мужу свом, те и он окуси,'.... znaci, mogli su da pogledaju i fizicki i duhovno , da drvo od znanja dobra i zla, poseduje osobite karakteristike.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Bokisd рече

Bilo bi okey, da nije postojala zapovest direktno Adamu upucena. I, Bog pominje tu' zadatu zapovest ( u pitanju Adamu ). Nekako ga je, polako privodio pokajanju i uocavanju greske koju je pocinio. I, opet, Adamu je bilo lakse da okrivi drugog, nego sebe.

Ma gde polako izbacio ga ko kofer iz raja i bacio kletvu na njega i na ženu mu.....ako ćemo se strogo držati teksta...pita el si probo jesam žena mi dade,ženo što to učini zmija me prevari i onda kreće prokleta da si od zmije preko žene pa sve do Adama....nije reko oproštam im ne znaju šta čine,mali su nedorasli još,nezreli i sl....nego oštro i na prvu što je apsolutno u skladu sa Božijim karakterom ako čitamo isključivo SZ...NZ jer opet nešto drugo gde se na momente a naročito u knjizi Otkrivenja pojavljuje opet takav strog karakter....ili recimo kad Hristos isuši smokvu ne daješ ploda i aj ćao zdravo,osuši je....ili recimo u nekim parabolama Hristovim o zlom slugi gde ga na kraju iseca na pola za primer...ili kad Sveti Duh ubija Ananiju zbog laži o novcu...

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Кратос рече

Na osnovu kog stiha znaš da je znao?

Дан. 10:4

15. И узевши Господ Бог човека намести га у врту едемском, да га ради и да га чува.

16. И запрети Господ Бог човеку говорећи: Једи слободно са сваког дрвета у врту;

17. Али с дрвета од знања добра и зла, с њега не једи; јер у који дан окусиш с њега, умрећеш.

1 Мој. 3:3

18. И рече Господ Бог: Није добро да је човек сам; да му начиним друга према њему.

1 Кор. 11:9

19. Јер Господ Бог створи од земље све звери пољске и све птице небеске, и доведе к Адаму да види како ће коју назвати, па како Адам назове коју животињу онако да јој буде име;

Псал. 8:6

20. И Адам надеде име сваком живинчету и свакој птици небеској и свакој звери пољској; али се не нађе Адаму друг према њему.

21. И Господ Бог пусти тврд сан на Адама, те заспа; па му узе једно ребро, и место попуни месом;

1 Мој. 15:12, 1 Сам. 26:12

22. И Господ Бог створи жену од ребра, које узе Адаму, и доведе је к Адаму.

Приче 18:22, 1 Кор. 11:8, Јевр. 13:4

23. А Адам рече: Сада ето кост од мојих кости, и тело од мог тела. Нека јој буде име човечица, јер је узета од човека.

1 Мој. 29:14, Суд. 9:2, 2 Сам. 5:1, Ефес. 5:30

24. Зато ће оставити човек оца свог и матер своју, и прилепиће се к жени својој, и биће двоје једно тело.                                                               

 

 

Znaci, znao je za to drvo jos pre nego sto je Bog stvorio Evu.   S obzirom da je obradjivao i cuvao vrt, morao je prepoznati plod koji mu je Eva dala.                      

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Bokisd рече

Ali, djavlo je iskoristio sve to i kroz njegov lukav predlog  se prvi covek 'upecao' u pogresan izbor u neverovanju Bogu. Sad, zbog cega je dosao i kusac, je drugo pitanje. Kako i zbog cega je Bog stvorio coveka i duhovni svet i kako su na svoju stetu iskoristili svoju slobodu i Boziju dobrotu .

Da to je jedno vrlo nezgodno pitanje jer šta će kušač pored duhovno neiskusnih ljudi...da li me razumješ na šta ciljam? Recimo možemo da anticipiramo kako je Bog upozorio na drvo dobra i znanja, a nije ništa rekao u vezi kušača, što znači isšada da Adam i Eva nisu imali nikakvog znanja s kim se mogu suočiti. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

То исто можеш да уврстиш као у некакву дечију жељу да буду "као велики". Била си дете, знаш на шта мислим. Осим ако има деце која никад не кажу или не помисле тако. 

:dobro: Управо на то циљам - како су знали да нису "велики", на основу чега су стекли такав утисак. У томе је читава суштина мог питања. :) 

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Bokisd рече

Recimo, kaze se,...'И учини Господ Бог, те никоше из земље свакаква дрвећа лепа за гледање и добра за јело, и дрво од живота усред врта и дрво од знања добра и зла.'.... lepa za gledanje....

 

I drvo dobra i zla je bilo dobro za jelo onda po ovom stihu.:D...ali ajde da uzmemo sad da je tako,da su oni znali koje drvo života a koje drvo poznanja dobra i zla i jasna raznaznavali njihove plodove zašto nisu okusili onda prvo drvo života i postali besmrtni?Ja pre mislim da oni nisu znali to jest razlikovali i da tek zmija pokazuje Evi,tj ona preko nje spoznaje to drvo....tek tada vidi plodove....

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Џуманџи рече

зашто је змији упалило да их наговори да једу са дрвета познања? Да ли су се Адам и Ева осећали инфантилно и због чега?

Имаш на форуму једног Обија (који зна шта разговарају у слободне време Отац, Син и Дух) и Милана Николића (први човек који се спознао суштину Божију) и ти нас обичне људе питаш ово? Свашта.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...