Jump to content

Због чега су Адам и Ева помислили да нису "као богови" (Пост 3:5)


Џуманџи

Препоручена порука

пре 4 минута, Кратос рече

Mogao si da kažeš samo ljudski.....jer svako od tih tumačenja je upravo i slika nas kao bića iz više aspekata što bi rekao naš ugledni forumski teolog Milan Nikolić...:D Uostalom zar ne postoje tri barem nivoa tumačenja SP bukvalni,metaforično-simbolički i duhovni-pneumatološki?

Јес' вала и то што кажеш, претер'о сам са четвртим аспектом :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 46 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Не, није тако. Грешиш. Тада је уведена смрт, пре тога су били бесмртни.

 

PRVOBITNA PRIRODA COVEKOVA

Pre pada, covekovo telo bilo je besmrtno, bolesti i sadasnja njegova neosetljivost i otezalost bile su mu strane, kao sto su mu strani bili i gresna osecanja i telesni osecaji koji su mu sada svojstveni (Makarije Veliki, Slovo 4). Cula su njegova bila neuporedivo istancanija, delovanje njihovo bilo je neuporedivo dublje i potpuno slobodno. Obucen u takvo telo, sa takvim organima cuvstvovonja, covek je bio sposoban za culno vidjenje duhovnih bica kategoriji kojih je dusom i pripadao, bio je sposoban za opstenje sa njima, kao i sa Bogom koje je svojstveno svetim duhovnim bicima. Buduci sveto, telo coveku nije predstavljalo prepreku za to, nije ga odvajalo od sveta duhova. Obucen u telo, covek je bio sposoban da zivi u raju, u kome su sada kadri da prebivaju samo Sveti i to (pre Strasnog Suda i sveopsteg vaskrsenja) samo dusom, s tim sto ce tamo uci o vaskrsenju i njihova tela. Tada ce ta tela u grobovima svojim ostaviti neosetljivost koja im je posle pada postala svojstvena - ona ce postati duhovna... i projavice u sebi svojstva koja su im bila dana prilikom stvaranja (ipak, u pojedinostima - po Simeonu Novom Bogoslovu, Slovo 45, 5 - postoji razlika izmedju tela covekovog u raju i tela njegovog na nebu posle vaskrsenja - prim. aut.) Onda ce ljudi ponovo stupiti u svet duhovnih bica i neposredno opstenje sa njima. Primer za telo koje bi ujedno bilo i telo i duh vidimo u telu Gospoda nasega Isusa Hrista nakon Vaskrsenja.



PAD COVEKOV

Pad je izmenio i dusu i telo covekovo. On je za njih bio, u pravom smislu reci, i smrt. Smrt koju vidimo i tako nazivamo u sustini je samo rastavljanje duse sa telom, koji su se, posto je od njih odstupio vecni Zivot Bog, prethodno nasli umrtvljeni. Mi se radjamo vec ubijeni vecnom smrcu! A ne osecamo da smo ubijeni, kao sto ni jedan mrtvac ne oseca svoje mrtvilo! Bolesti nasega tela, njegovo podleganje neprijateljskom delovanju razlicitih stvari iz materijalnog (vestastvenog) sveta, njegova neosetljivost - posledica su pada. Usled toga pada nase telo je stupilo u red zivotinja, ono postoji zivotom svoje pale prirode. I - za dusu predstavlja tamnicu i grob.

Veoma su jake reci koje upotrebljavamo! Ali, i one jos uvek nedovoljno snazno iskazuju nispalost nasega tela sa visine duhovne u stanje plotsko. Neophodno je zato ocistiti sebe brizljivim pokajanjem, neophodno je osetiti bar u nekom stepenu slobodu i uzvisenost stanja duhovnoga, da bismo stekli predstavu o kukavnom stanju nasega tela, o njegovom stanju mrtvila, prouzrokovanom otudjenjem od Boga. U ovom stanju mrtvila, usled krajnje neosetljivosti i grubosti, njegova cula nisu sposobna za opstenje sa duhovnim bicima, ne vide ih, ne cuju, ne opazaju.

Tako zatupljena sekira vise nije sposobna za namensku upotrebu. Sveta duhovna bica uklonila se se od opstenja sa ljudima kao sa stvorenjima koja vise nisu dostojna toga. Pali duhovi, povukavsi nas u sopstveni pad, pomesali su se sa nama i - da bi nas lakse drzali u ropstvu - nastoje da i sebe i svoje lance ucine za nas nevidljivim. Ako nam se oni i otkrivaju, to cine samo radi toga da bi ucvrstili svoju vlast nad nama. Svi mi, koji robujemo grehu, treba da znamo da nama opstenje sa Angelima nije i ne moze tako lako biti svojstveno usled naseg otudjenja od njih padom, a da nam jeste svojstveno, zbog istog uzroka, opstenje sa izopstenim (iz zajednice svetih duhovnih bica) duhovima, u kategoriju kojih mi sada spadamo dusom - oni koji se culno javljaju ljudima koji zive u grehovnosti i padu jesu demoni, a niposto sveti Angeli. "Oskrvnjena (okaljana grehom) dusa", rekao je sveti Isak Sirijski, "ne ulazi u carstvo cistote i ne pridruzuje se duhovima Svetih" (Slovo 74). Sveti Angeli javljaju se samo ljudima koji su sa Bogom i njima obnovili opstenje svojim svetim zivotom (ipak, u retkim slucajevima, u sluzbi osobitog cilja, Bog salje svete Angele da se jave gresnicima, pa cak i zivotinjama, kako ce nize primetiti sam episkop Ignjatije - prim. aut.).

Premda demoni, javljajuci se ljudima, ponajvise uzimaju izgled svetih Angela da bi ih lakse obmanjivali, premda ponekad nastoje da ljude uvere kako oni i nisu besi nego duse ljudske i premda, pokatkad, predskazuju i buducnost i otkrivaju (razlicite) tajne - nikako im se ne sme verovati. "Satana se pretvara u Angela svetla i sluge se njegove pretvaraju da su sluge pravde", rekao je sveti apostol Pavle (2. Kor. 11, 14-15).

Opste pravilo za sve ljude u tome je da nikako ne poklanjaju veru palim duhovima kada im se oni jave na culan nacin, da ne ulaze u razgovor sa njima i da uopste na njih ne obracaju nikakvu paznju te da njihovo javljanje smatraju za najvece i najopasnije iskusenje. U vreme toga iskusenja misao i srce treba upraviti ka Bogu, sa molitvom da nas pomiluje i iskusenja oslobodi. Zelja, pak, da se duhovi vide i radoznalost da se o njima sazna i da se upoznaju znak je krajnje nerasudnosti i potpunog nepoznavanja duhovnih i delatnih predanja Pravoslavne Crkve.

Poznanje duhova postize se potpuno drugacije no sto pretpostavlja neopitni i nesmotreni istrazivac. Neposredno opstenje sa duhovima za neiskusnoga je najveca nesreca ili predstavlja izvor najvecih nesreca.

Bogonadahnuti pisac knjige Postanja kaze da je nakon pada prvih ljudskih "bogova" (Adama i Eve), Bog - izrekavsi nad njima sud - jos dok nisu bili izgnani iz raja, "napravio im rize (haljine) kozne i u njih ih odenuo" (3,20). Rize kozne, po objasnjenju svetih Otaca (sveti Jovan Damaskin), oznacavaju nasu grubu plot, koja se izmenila prilikom pada, izgubivsi svoju tananost i duhovnost i stekla svoju sadasnju neosetljivost (za svet duhovni). Mada je prvobitni uzrok ove promene bio pad, ovo preinacenje se izvrsilo pod uplivom Svemoguceg Tvorca, po Njegovoj neiskazanoj milosti prema nama, prema nasem najvecem blagu. Medju ostalim za nas korisnim posledicama koje proizlaze iz stanja u kome se sada nalazi nase telo, duzni smo da ukazemo da smo mi ljudi, zahvaljujuci tome sto je na nase telo pala "Bozja kazna" neosetljivosti, postali nesposobni da culno vidimo duhove pod ciju smo vlast nispali... Premudrost i dobrota Bozja postavila je tako pregradu izmedju ljudi nizvrgnutih u oblast zemnu i zlih duhova, kao sto zemaljske vlasti tamnickim zidom odeljuju zlocince od ljudskoga drustva da oni, sledeci svoju samovolju, ne bi skodili drustvu i razvracali druge ljude (sv. Jovan Kasijan). Pali dusi deluju na ljude nevidljivo nanoseci na njih grehovne pomisli i osecanja, a tek sasvim malobrojnima je, sa Bog jedini zna kojih razloga, dato da duhove culno vide.

Obucena u telo, njime zakrivena i odvojena od sveta duhova, dusa sebe postepeno obrazuje izucavanjem zakona Bozjeg ili, sto je isto, upoznavanjem hriscanstva, i stice sposobnost da razlikuje dobro od zla. Kada se u tome usavrsi, daruje joj se time duhovno vidjenje, tj. osecanje duhova, a ako se to pokaze saobrazno ciljevima Boga koji je rukovodi, moze joj se darovati cak i vidjenje culno, buduci da su obmana i sablazan zloduhovska za nju vec mnogo manje opasne, a opitnost i znanje korisni. Pri rastavljanju duse od tela vidljivom smrcu mi ponovo stupamo u red i drustvo duhovnih bica. Iz toga se vidi da je radi srecnog stupanja u taj svet neophodno blagovremeno obrazovanje sebe Bozjim zakonima, i da nam je upravo za to obrazovanje sebe iznutra i ostavljeno vreme, koje svakome coveku opredeljuje Bog za stranstvovanje na zemlji. To stranstvovanje naziva se zemaljskim zivotom.
 

http://www.manastir-lepavina.htnet.hr/bica.html

Наставићу поруку, јер је много дугачко овако сад.

 

A čekaj koji deo ovde tačno govori da su Adam i Eva kušali plod sa drveta Života?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Pa evo ovako ljudski, ti gospodariš zmijom i svim živim stvorovima u vrtu. Oni su tvoje sluge. I onda sluga uspe da nagovori gospodara (tebe) šta mu je činiti u sopstvenom vrtu.

I Bog kriv? :))

Па, давно читах, и св. Серафима Саровског преварио неки послушник искушеник шта ли, прошло доста времена док није разоткривен...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

Pa evo ovako ljudski, ti gospodariš zmijom i svim živim stvorovima u vrtu. Oni su tvoje sluge. I onda sluga uspe da nagovori gospodara (tebe) šta mu je činiti u sopstvenom vrtu.

I Bog kriv? :))

Adam nije nagovorila zmija nego žena mada zmija...može biti :))

https://www.youtube.com/watch?v=9OQy79P1xL4

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Са једног дрвета им је било забрањено да једу. Не наводи се да им је било забрањено са два дрвета да једу. 

Ali nigde ne kaže da su kušali plod sa tog drveta...nema toga.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Кратос рече

Ali nigde ne kaže da su kušali plod sa tog drveta...nema toga.

Brate Kratose ovde Zlatoust kaze :

"To je ono što mu zapovedajući [Gospod] odredi da će se dogoditi ako prestupi, a u vezi sa drvetom života nikakvu zapovest ne davši. Jer pošto ga, ( Adama ) kako verujem a i može se ujedno videti, On stvori besmrtnim,... [Adamu] beše moguće, da je hteo, sem drugih da uzme i od onoga koje može da mu obezbedi večni život, jer nijednu zapovest o njemu ne prima."

Fora jeste, sto je tada Adama ziveo besmrtnim zivotom i putem drveta od zivota je imao vecnu besmrtnost i zivot. Kada je bio pad, postao je smrtan i nije vise bilo razloga za napajanja tog 'smrtnog' zivota , blagodatima od drveta vecne besmrtnosti. Ne moze vise da bude vecno besmrtan, tada,..... kada je postao smrtan. Upravo tako kaze Zlatoust :

"I sada, kaže, neka nikada ne pruži ruku i uzme od drveta života i jede i živi u vek. Pošto je pokazao veliku neuzdržljivost prema već datoj zapovesti i postao smrtan, da se ne bi ponovo, kaže, drznuo da se maši ovoga drveta koje daje neprestani život i da ne bi ubuduće besmrtno grešio, bolje je da se on odavde istera - tako da je izgon iz raja pre čin brige nego gneva. "

Meni deluje savim smisleno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

"To je ono što mu zapovedajući [Gospod] odredi da će se dogoditi ako prestupi, a u vezi sa drvetom života nikakvu zapovest ne davši. Jer pošto ga, ( Adama ) kako verujem a i može se ujedno videti, On stvori besmrtnim,... [Adamu] beše moguće, da je hteo, sem drugih da uzme i od onoga koje može da mu obezbedi večni život, jer nijednu zapovest o njemu ne prima."

Pazi šta kaže da mu obezbedi večni život...a posle postao je smrtan...pa to upravo govori o onome što ja pričam da ga nisu kušali.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Па шта ти видиш из речи непропадљива или духовна тела? Мислиш да таква тела умиру? 

Kušanje plodova drveta Života garantuje večni život zato i Bog ogrehovljenom Adamu i Evi zabranjuje pristup tom drvetu jer bi tim ovekovečili greh....

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико сте се расписали, а то је бар лако.

Адам и Ева су били хомо еректуси који су појели забрањено месо и онда је због промене њихове исхране мозак почео више да се развија и постали су хомо сапијенси. Сапијенси се већ нису ослањали само на истинкте, као остале животиње, већ су постали разумнији, сличнији Богу, познали су добро и зло. Бог их је тада истерао их из Африке. Када је Каин убио Авеља, он је отишао да живи с браћом неандерталцима и навукао нам њихове гене. 

Зато кажу да су Адам и Ева, тј први људи, били као деца, незрели. И зато је Исус чекао да се људски мозак довољно развије, да би дошао међу нас да нас подучи и ослободи греха.

 

Кад попијем млекце, имам сновиђења. После меса, постајем sci-fi теолог.. :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Кратос рече

Pazi šta kaže da mu obezbedi večni život...a posle postao je smrtan...pa to upravo govori o onome što ja pričam da ga nisu kušali.

Ali, gledam, kaze Zlatoust, da Adam nije primio ni jednu zapovest o drvetu zivota, ....misleci, prema drugoj zapovesti , ,....da, ne kusa sa drveta dobra i zla ( misleci na zabranu, ). Onda sleduje, da, ako hoce Adam i moze kusati sa drveta zivota. ( jer, ne postoji zabrana ).

Deluje da ovako Zlatoust  misli, jer, dalje kaze,...kada je postao smrtan, bilo mu je zabranjeno od strane Boga da kusa sa drveta zivota, ...zbog cega,....pa, da ne bi beskonacno ( vecno , kako se kaze za drvo zivota ) gresio....

Ne moze da beskonacno gresi, .....ako, nije jeo sa drveta zivota,...koje daje vecnu delatnost, ...bilo, kada je bio besmrtan ( pa, dobija vecnu besmrtnost ).....bilo, kada je smrtan, pa dobija vecni greh. ( zbog cega je i bio lisen drveta zivota )....Meni, deluje sasvim logicno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Lady Godiva рече

Колико сте се расписали, а то је бар лако.

Адам и Ева су били хомо еректуси који су појели забрањено месо и онда је због промене њихове исхране мозак почео више да се развија и постали су хомо сапијенси. Сапијенси се већ нису ослањали само на истинкте, као остале животиње, већ су постали разумнији, сличнији Богу, познали су добро и зло. Бог их је тада истерао их из Африке. Када је Каин убио Авеља, он је отишао да живи с браћом неандерталцима и навукао нам њихове гене. 

Зато кажу да су Адам и Ева, тј први људи, били као деца, незрели. И зато је Исус чекао да се људски мозак довољно развије, да би дошао међу нас да нас подучи и ослободи греха.

 

Кад попијем млекце, имам сновиђења. После меса, постајем sci-fi теолог.. :smeh1:

Ne rekoh li ja da si ti pravi slag na tortu. :bighug:

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Снежана рече

Па мислим да нису били у фул односу са Богом, до тога се као и у животу долази познањем, упознавањем временом, зато им је ваљда и оставио дрво и вето ставио на њега као једини "услов".

Ово и ја мислим. Што значи да ипак нису били у рају.

Исто тако, не можемо рећи да су имали бесмртност, па је онда изгубили (или јеси - или ниси бесмертни лаФ :D ).

пре 13 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ali nisu još ravnopravni, ravnopravni postaju sa Bogočovekom.

Равноправност је социолошки концепт који нема везе са љубављу, тј, равноправност није услов за љубав (ако уопште има смисла ово рећи). :)

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Џуманџи рече

Ово и ја мислим. Што значи да ипак нису били у рају.

Исто тако, не можемо рећи да су имали бесмртност, па је онда изгубили (или јеси - или ниси бесмертни лаФ :D ).

Равноправност је социолошки концепт који нема везе са љубављу, тј, равноправност није услов за љубав (ако уопште има смисла ово рећи). :)

Пази то се поклапа са неким мојим размишљањем!? Увек је ствар била у томе шта ћеш да урадиш са оним што тије од Бога дато на дар, Адаму и Еви је дат цео врт па видиш шта су направили :D , при томе не мислим да нису били у рају, исто као што ми добијемо живот на дар па од њега направимо рај или пакао још овде, на Небу ти само лупе печат.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...