Jump to content

Пад арх. Никодима у отворени антисемитизам - од личног проблема до општецрквене бруке

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 20 минута, Zoran Đurović рече

Ракох на вечери Амфилохију кад је поменуо: "ја крстим човјека ако се осећа некрштеним" - Кад је то крштење постало ствар осећања? То је ван памети. Замисли да ти тако верник, који се на литургији причестио, дође после 5 минута и тражи да се поново причести, "јер ја се причестих, али се осећам празно, па да поновимо, можда сада упали"!

Догмати и канони уређују ову материју, а нигде не стоји да је валидност или делотворност крштења везано за нечије осећање. Канони зато рашчињавају оног ко крсти већ крштеног или ко не крсти некрштеног. Овде су посреди кршења канона у галактичким размерама. Кад се тако резонује дођеш у ситуацију да, као Артемије, сам рукополажеш владике. 

Амфилохије је направио тежак грех догматско-канонске природе, али и моралне јер је саблазнио вас који сте неутврђени у вери. Скоро је узео и замонашио већ замонашену православну монахињу. После се чупао на грешку своје канцеларије, али то су само смешни изговори, јер никога не можеш замоначити а да ти дође са улице. Но, то је Черна Гора (што Његош рече, да је што добра не би се звала Црна) и Брда, тамо се све може...   

Inače mi je ovaj naš brat B odgovorio na jednom mjestu da se pričestio kod katolika i protestanata a da nije ništa osjetio . I tomu je bio znak ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 248
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 4 минута, kopitar рече

Inače mi je ovaj naš brat B odgovorio na jednom mjestu da se pričestio kod katolika i protestanata a da nije ništa osjetio . I tomu je bio znak ...

Не разумеш ти православну душу... То се осети по мокраћи... Тако и овај Никодим осети свашта па му се узблути мозак у тиквини...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Бранко Авдагић рече

Zar nisu u Aleksandriji prezbiteri rukopoložili episkopa, sam si pisao o tome kad su krenuli horepiskopi.

Нису рукоположили него су рукополагали. То је била александријска пракса, а ниси разумео зашто сам то поменуо. 

Друго, то је поред Јеронимовог сведочанства да је епископ само први презвитер, јако субверзивни моменат за позицију моноепископа, јер неки имају идеју да је епископ нешто више у односу на презвитера по благодати. Није, виши је само по служби. Благодат је иста. Зато су више презвитера окупљених у име Христово могли да рукополажу. Епископ сам по себи није могао да производи друге. Такво је канонско устројство које одсликава идеју хијерархијског устројства. Патријарх није неки супер-епископ. Он је први. Али не по части него по власти.

Рашчињени не може никога да рукоположи. Може да крсти. Зато је неисправан став СПЦ да се артемитима не може признати крштење. Може као клиничко. Зато се после крштен у артемита мора миропомазати. СПЦ је улетела ђоном јер хоће пастирски да уплаши народ и одвоји их од те секте, али је тај поступак канонски неутемељен. Никакве друге тајне не могу постојати у артемита, али крштење које је извршено у име Тројице је валидно. Па ма колико пута ми анатемисали Артемија и верујемо на основу Писма и Отаца да се он неће спасити, јер грех раскола и јереси ни крв мученичка не може спрати, што је омиљени цитат из Кипријана Картагинског који артемити приводе.

Зато, друже мој, као што рекох и мом омиљеном епископу, Амфилохију, тајне не зависе од осећања.    

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ведран* рече

А који ли је сад то кад је с великим словом? :))

Izgladili su odnose ne ubacuj benzin u vatru :))

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, kopitar рече

Inače mi je ovaj naš brat B odgovorio na jednom mjestu da se pričestio kod katolika i protestanata a da nije ništa osjetio . I tomu je bio znak ...

A najluđe od svega je to što mu je to o.Zoran rekao da uradi :))

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Је л' округла Земља исто жидовска завера? Ил је ту ипак и Ватикан умешао прсте...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, GeniusAtWork рече

Је л' округла Земља исто жидовска завера? Ил је ту ипак и Ватикан умешао прсте...

Па они раде заједно...:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

A najluđe od svega je to što mu je to o.Zoran rekao da uradi :))

Бонд, да знаш, Џејмс, да сам некоме то био рекао провоцирајући... Сада не могу да се сетим када и коме, која би околност, али би тако! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zoran Đurović рече

Бонд, да знаш, Џејмс, да сам некоме то био рекао провоцирајући... Сада не могу да се сетим када и коме, која би околност, али би тако! 

Mene više zabrinjava to što se takve klevete dopuštaju ovde.

Da je mene neko tako oklevetao, pošto ja ne nosim mantiju, ja bi to mogao razumeti ali na ovakav način dozvoljavati ovom članu očigledno neku misiju koja niti je ljudska niti Hrišćanska meni ne izgleda kao dobro rešenje.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Trifke рече

Eto pokusavao sam i pokusavao ali nemogu da odolim a da ne spomenem problem duhovnika i duhovnjastva koji , kod nas, poprima razmere epidemije.  Nikodim je samo jedan od serije primera raznih zaludjenjaka koje po manastirima mozemo sresti. Jedni isteruju demone a nikako da ih isteraju, drugi savetuju bracne supruznike da opste samo kada hoce decu, treci nece da pricescuju mlade ljude ako su imali bludne misli, cetvrti, lece, peti uce molitvi i podvigu i normalno sve to bez icijeg blgoslova. Tako da licno mislim da je Nikodim samo vrh ledenog brega. 

Наравно, не треба генерализовати (бар монаси који су били духовна чеда оца Тадеја нијесу такви), али у праву си. Елементарна недозрелост преовладава, а кривица за то пада на епископе, али и на нас који не можемо да се организујемо и да напишемо једну документовану (само Никодимом) представку Црквеном суду и Синоду. Чик да би смјели да избјегну да је не размотре. Овако, бојим се и ми саучествујемо у безакоњу.

пре 4 часа, Ведран* рече

Руси су на Саборима о томе расправљали, младостарчество и тако то. 

Код нас ваљда нема времена. Стичем утисак да пола сваког Сабора протекне у расправи по питању Храма Св Саве и тако задњих колико, 20-30 година? А дурга половица је у осталим, по живот важним питањима, ко ће на коју Епархију и тако то. :)))

Нажалост и Храмом Светог Саве се само протоколарно баве. Од завјетног народног Храма, начинили су предмет просјачења. Добро и просјачење је благословено, али ово наводим као примјер духовне небриге. Брину се зато о еволуцији и креационизму, читај каријеризму.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Mene više zabrinjava to što se takve klevete dopuštaju ovde.

Da je mene neko tako oklevetao, pošto ja ne nosim mantiju, ja bi to mogao razumeti ali na ovakav način dozvoljavati ovom članu očigledno neku misiju koja niti je ljudska niti Hrišćanska meni ne izgleda kao dobro rešenje.

Ја сам рекао уредништву да овога треба бановати. Он им писао неко покајно писмо па обећавао све и свашта... А да је штетно, штетно је. Јер нпр. Аца каже како је он скептичан према екуменизму, а онда му се закачи Иван Инквизитор Марковић као и Шабанаџовић, јер га разумеју делимично и делимично само деле његову позицију (Иван Инквизитор је негирао крштење католицима, само да подсетим) и онда се створи конфузија, узмути се бара, а ови мајстори у лову у мутном. 

Због тога мислим и да Аца треба да је опрезнији како га могу узети талибани у њихове циљеве. Такође, морам да нагласим да овде нисмо расправљали "само" о крштењу него и евхаристији и да сам ја изнео став св. Теофилакта Охридског, као и Хоматина, и још неких других, а од савремених Калиста Вера да је католичка евхаристија валидна. Разлог је једноставан, јер им се не може признати свештенство без евхаристије и без апостолског прејемства. Наведен је и канон 95 трулског сабора око несторијанаца, који се примају без миропомазања, а уредно се називају јеретицима. Од Атинагоре више тај израз за католике не можемо легитимно да рабимо. Можемо из мржње, али као црква не можемо. 

Разумем ја патриотизам, али треба се сетити Николаја: "Нема спасења цркви све дотле док једна црква мисли и брине само за себе, а охоло одриче право, лепоту, истину и доброту свих других цркава. Велика је ствар волети своју цркву, као што је и велика ствар волети своју земљу. Много је боље волети и друге цркве и друге земље". - На ове речи Инквизитор одговара самоуверено: Николај био млад и глуп!   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, александар живаљев рече

Наравно, не треба генерализовати (бар монаси који су били духовна чеда оца Тадеја нијесу такви), али у праву си. Елементарна недозрелост преовладава, а кривица за то пада на епископе, али и на нас који не можемо да се организујемо и да напишемо једну документовану (само Никодимом) представку Црквеном суду и Синоду. Чик да би смјели да избјегну да је не размотре. Овако, бојим се и ми саучествујемо у безакоњу.

 

 

Ko kaze da deca oca Tadeja nisu takva? Makar mi o njima nemoj pricas. Sto se tice prestavke sinodu, okaci macku o rep. Nista nema od toga. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Zoran Đurović рече

а онда му се закачи Иван Инквизитор Марковић као и Шабанаџовић

prvi neće više biti u mogućnosti da trvolji po Forumu, a potonji će, ako hoće i želi, dobiti uvjete podobne imenjaku pred "Bari 1990"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, александар живаљев рече

Добро и просјачење је благословено

Од кад је просјачење благословено? ne_shvata

Или ја нијесам нешто разумијо?

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Милан Ракић рече

prvi neće više biti u mogućnosti da trvolji po Forumu, a potonji će, ako hoće i želi, dobiti uvjete podobne imenjaku pred "Bari 1990"

 

Neznam na koga se ovo odnosi ali danas sam prijavio jednu bogohulnu poruku. Covek je prvo napisao pa obrisao. Ovaj Alijagic. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...