Jump to content

Зоран Ђуровић: Нека нота на наше свеце, Јустина и Николаја, а поводом англиканаца

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 16 минута, Vedran рече

Па јесте рекао. 12:smeha:

Само преводилац се толико престравио и доживео напад стреса (као о. Рафаил) да је заборавио да преведе Св Ебу Бекр. 

Али и њега је написао. :))

Jedan ukor za tebe. Imamo ovde jednog poznatog pozavaoca dela vladike Nikolaja i njegovog prevodioca na neke jezike i ti umsto da das sturcnjaku sam prevodis pa pravis takve greske. Ti uopste nemas dzentlmenskih manira. Ovo definitivno zasluzuje ovo: sFun_bat

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 756
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 1 минут, Trifke рече

Jedan ukor za tebe. Imamo ovde jednog poznatog pozavaoca dela vladike Nikolaja i njegovog prevodioca na neke jezike i ti umsto da das sturcnjaku sam prevodis pa pravis takve greske. Ti uopste nemas dzentlmenskih manira. Ovo definitivno zasluzuje ovo: sFun_bat

Само налазиш изговоре да ме бијеш. :D

Стручњакица преводи са српског. А ово је преведено на српски. 

Сад ће неки рећи да Николај није добро знао енглески па му се омакле грешке. :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Vedran рече

Само налазиш изговоре да ме бијеш. :D

Стручњакица преводи са српског. А ово је преведено на српски. 

Сад ће неки рећи да Николај није добро знао енглески па му се омакле грешке. :))

Princi je sti sve su ostalo nijanse! 12:smeha:

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Bokisd рече

Pokusao  sam da nadjem ta' pisma proti i ne mogu da se nadju.

Isto kao što ne mož da se nađe ni ovo da se pričešćivao kod protestanstkih jeretika.Čista spekulacija.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Кратос рече

Isto kao što ne mož da se nađe ni ovo da se pričešćivao kod protestanstkih jeretika.Čista spekulacija.

Ispada, nereseno, pat pozicija ... :399149: ...  ( :ani_biggrin: )..

Ali, ipak, ova knjiga o nepoznatim pismima Nikolaja je skoro izdata. O. Mateja Matejic je u publikaciji American Srbrobran napisao odlican pregled ove knjige ( znaci citao je i analizirao knjigu ) sa posebnim osvrtom na pismo Nikolaja koje napisao Cercilu u vezi odbrane Draze Mihajlovica od nepravednog sudjenja pod komunistickom vlascu. Pa, se navode i delovi ovog pisma iz te knjige UNKNOWN LETTERS OF SERBIAN SAINT NIKOLAI by Zeljko Jelich ( u kojoj se i objavljuje ovo pismo Cercilu ).

Znaci, knjiga postoji, ljudi su je citali i prenose informacije o temama koja su bila u tim pismima. Logicno je predpostaviti da je i Dimitrijevic imao uvid u ova pisma proti Najdanovicu u kojima se opisuje Nikolajevo misljenje o nekim svojim delovanjima. On navodi i tacnu godinu neke prekretnice u Nikolajevom misljenju ( da se tako izrazim ) koja je 1922. godina. Mislim, ono, ne bi trebalo da je slagao , tako sto ce navesti i tacnu godinu, logicnije je, da bi izbegao takvo navodjenje. ( kada bi neko mogao da stupi u kontakt sa Dimitrijevicem i da ga pita za objasnjenje, bilo bi  mnogo jasnije ).

Uostalom, mozemo videti da je i Nikolajevo pisanje kako je vreme prolazilo bilo sve vise tradicionalnije i verski jasnije izrazenije. Opste je poznato da je Nikolaj kada se vratio sa studija u Srbiju 1909. godine , od strane patrijarha Dimitrija poslat u Rusiju ( jedna godina dana ), na neku vrstu duhovne 'rehabilitacije' ili kako se kaze 'opravoslavljenje', zbog nekog svog previse libelarnog misljenja koje je poprimio  studirajuci na raznim Zapadnim univerzitetima. Kasnije je kao episkop Ohridski i kao duhovni vodja Bogomoljackog pokreta primio i ispoljio  konzervativniji stav o verskim i crkvenim pitanjima.

Mislim, ono, Nikolaj je ceo zivot bio covek pravoslavne Crkve, samo je , verovatno zbog raznih okolnosti i situacija, razlicito izrazavao neka svoja gledista i opservacije na ekumenska i opsta hriscanska pitanja. Na primer, on je u casopisu 'Hriscanski zivot' ( 1923. strana 351 - 355 ), objavio tekst 'Anglosaksonski politicari i vera' u kojem hvali spoljasnju projavu poboznosti i vere Engleskih i Americkih politicara i javnih licnosti u javnom radu i delovanju, nasuprot Srpskih licnosti i politicara. Na kraju teksta je ipak konstatovao, da :

"Ако ћу хвалити веру, хвалићу Православље, које у сравњењу са англосаксонским протестантизмом представља много већу пуноћу учења и религиозног искуства, но ако ћу хвалити ревност према вери, у којој се ко крстио, не могу се по савести уздржати похвала англосаксонских народа, а нарочито англосаксонских народних вођа“

Dakle, ipak je bio verni clan pravoslavne Crkve, sto ga nije sprecavala da po , kako sam kaze ,...savesti...pokaze duhovnu sirinu i ljubav i prema hriscanima drugih crkava, pogotovo sto je na Zapadu studirao veru, gde je i tokom I Rata cinio misiju Srpske drzave i naroda u trazenju pomoci u Velikom Ratu od strane Zapadnih sila, Engleske i Amerike. Takva je bila situacija u kojoj je radio i delovao. Prijateljstvo i druzeljibivost hriscanska i ljudska su bile neophodne i Nikolaj je svim srcem i dusom usao u tu pricu. Kasnije je ta' prijateljstva negovao i rado je komunicirao sa svojim starim prijateljima koje je stekao ( narocito u Anglikanskoj crkcvi ) u tim teskim vremenima , kako za samog Nikolaja, tako i za nasu ratom opustosenu Srbiju.

Nazalost, morao je da pobegne u Ameriku bezeci od komunizma. Verovatno bi mnogo vise doprineo nasoj Crkvi u tim teskim vremenima pod nemilosrdnom rukom komunista koja je cinila zlo nasoj crkvi. Mozda bi zavrsio svoj zivot i kao mucenik, kao mnogi crkveni ljudi, kako kod nas u Srbiji , tako i u Ruskoj crkvi, jer je bio vrlo jak na recima i delima, kao recimo u doba Konkordatske krize. Bio je zaista revnosan episkop nase Srpske crkve, sveti covek.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Bokisd рече

kao recimo u doba Konkordatske krize.

I bre Boki koji si ti taliban...šta bre ovo pišeš? Naš svetac je zapravo bio sinkretista koji je do imbecilnosti voleo raru (pardon, papu). Siguran sam da će uskoro i tu da ispliva neki članak od gospode zapadnih profana angažovanih u dijalogu ljubavi, koji će razume se da se poziva na dnevnike koji su može biti izgoreli kad je bombardovana Varšava...ili Monte Kasino:))

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ivan Marković рече

I bre Boki koji si ti taliban...šta bre ovo pišeš? Naš svetac je zapravo bio sinkretista koji je do imbecilnosti voleo raru (pardon, papu). Siguran sam da će uskoro i tu da ispliva neki članak od gospode zapadnih profana angažovanih u dijalogu ljubavi, koji će razume se da se poziva na dnevnike koji su može biti izgoreli kad je bombardovana Varšava...ili Monte Kasino:))

Eh, ljubitelj pape, .....nije to nista narocito,..... izgleda da je bio ljubitelj raznih bozanstava koji borave po sirokim prostranstvima Indije i Kine.... :)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Кратос рече

kriju ga zli talibani..

Cija je utvrdila da su Osama bin Laden i mula Muhamed Omar maznuli sve dokaze da je naš svetac u stvari bijo ekumenista, al ne samo za njega, nego i za sve ostale od 1054 na ovamo. Toe bijo razlog da Murikanci bombarduju Avganista (pravi razlog)...da zapale sve to, jeri suznali dace prof arks i tu da dodje da pro nadje pravu istinu!!!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Bokisd рече

Eh, ljubitelj pape, .....nije to nista narocito,..... izgleda da je bio ljubitelj raznih bozanstava koji borave po sirokim prostranstvima Indije i Kine.... :)))

Aha, jasam cito dnevnik Visosti Broja Jedan (lider najmocnije spijunske grupe TNT) de pise dase klanjo Varuni i palijo stapice...ali neam vise tajdnevnik, jeri su ga odnela kola za gradjevinski otpad kacam renoviro kucu:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, Bokisd рече

Dakle, ipak je bio verni clan pravoslavne Crkve, sto ga nije sprecavala da po , kako sam kaze ,...savesti...pokaze duhovnu sirinu i ljubav i prema hriscanima drugih crkava

А шта, овде се нешто друго прича осим овога? Кад је потребно да се "ипак" ово истакне?

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Bokisd рече

Eh, ljubitelj pape, .....nije to nista narocito,..... izgleda da je bio ljubitelj raznih bozanstava koji borave po sirokim prostranstvima Indije i Kine.... :)))

Bio je kriptohinduista i veliki guru propovednik presvetoga hinduističkog trojstva...al se krio od ovih zlih pravoslavnih talibana pa je sve to šifrirano iznosio u svojim spisima....isto tako je mnogo voleo papstvo i smatrao da trebamo da idemo u zagrlaj njima jer smo previše zabludeli talibanizmom i slepim držanjem za pravoslavno učenje ,da je danas živ Nikolaj bi lično i personalno predložio da Stepinca metnemo u naš kalendar i da mu slava bidne odma nakon sv. Nikole...e taki je to ekumenista bija...

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дедер нам реци @Bokisd ако знаш јел Николај по тумачу му Димитријевићу рекао само да се не штампају оне што су пре 1922. године или то укључује и 1922. годину, дакле пре 1923.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ви се ругате светом човеку. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...