Jump to content

Професор Здравко Пено: Против дарвинизма аргументима Светог Максима Исповедника (Апел на апел - наставак)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Princess Bella рече

Svi koji se bave tom temom. Ne znam ih poimenice

Nema veze, pitanje i dalje stoji - kako znas da im je svima ova tema velika nepoznanica? Inace bih preskocila tvoj komentar, ali kad se vec pominje hrabrost... Da cujemo. 

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, ana čarnojević рече

zašto oblaporno?  pri tom baš i ne razumem kako bi to neko mogao oblaporno pitati...

teolozi ispadoše kao doktori. samo dirneš u to odmah se pozivamo na kulture i oblapornosti.

devojka* je lepo rekla da evolucija nije nešto što je predmet njihovog interesovanja. to su rekli i profe sa PBF. teologija ne daje odgovore koje daje nauka. svako ima svoju oblast kojom se bavi.

 

ali okej. nećemo više da zalazimo na teološke teme. znamo svoje mesto. 

Одлично. Лепа принцеза (*ака девојка) је све "лепо" рекла, али је поставила и "услов" (са облапорним** ставом да одакле теолозима "право".... итд, итд...) 

С тим у вези, не наравно, нису теолози "као" доктори, него теолози ЈЕСУ ДОКТОРИ, те они који се у "ту" медицину довољно не разумеју, треба да слушају теологе, као и докторе.

Тј., не морају да их слушају-од воље им, али и НЕ МОГУ да их на овом месту едукују. Барем у теоретском смислу. Искуствено већ да, али тога у овомј конкретној дебати није било.

Према томе, ако си ти другарице Ана Црнојевића рецимо правница, ја не би ни у лудилу свом помислио, без обзира на моје унутрашње схватање прва и правне науке, созерцавање о том-шта је правво, а шта не; дакле! Свакако се не бих усудио да ти држим предавања и курсеве из права. Ако си правница. Супростан стзва-ДА! Не разумем се-ДА! Не схватам-ДА! ИТд... Али си ти зато ту да ме као правно образована особа упутиш и да кажаш и укажеш где грешим.

Тако и ово.

Сем ако ви/ти/они-немате неко универзално "призвање", па сте решили да "доедукујете" теологе, јер је "познато да је Православни богословски факултет Београдског Университета", вепоодавно "легло" сваковрсне херезе...

Онда нема спаса ни "вама" ни "нама"

** облапорно-да објасним; нисам мислио у етимолошком смислу, него у смислу-сигуран, пуних уста и спреман да "држи предавање" итд... 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Милан Ракић рече

U redu.

Koliko si vremena provela u "slušanju raznih (teoloških) predavanja, posećivanja seminara i pravljenja prezentacija"?

Da li bi za uloženi trud slušanja kurseva na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu isto tako dobila 10, nadasve, takođe-dobila objašnjenja za neke pojmove, nastanke bolesti, verovatnoće i učestalosti i na koncu, isto ovako-oblaporno postavila pitanje teolozima-"odakle im tolika hrabrost da se bave temom koja im je nepoznata u velikoj meri"?

Provela sam tamo pune dve godine.

Koliko vremena u slusanju predavanja na Bogoslovskom fakultetu?

Ne bavim se tim predavanjima i pitanjima, zato sto ta pitanja mene ne muce. 

 

reading.gif

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Princess Bella рече

Provela sam tamo pune dve godine.

Koliko vremena u slusanju predavanja na Bogoslovskom fakultetu?

Ne bavim se tim predavanjima i pitanjima, zato sto ta pitanja mene ne muce. 

 

Па што се онда бавиш питањем "одакле теолозима право?"

Накнадно додато

ПАРДОН

Не право-него Храброст

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Princess Bella рече

Zato sto imam pravo? :)

наравно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, ana čarnojević рече

Milane onaj deo o stručnosti ne treba da citiram podrazumeva se da si u pravu.

ali mi ovaj deo koji sam citirala malo pojašnjava situaciju. znači nisu ni repovi na forumu ni loša komunikacija koja postoji među nekim diskutantima nego je stvar malo ozbiljnija.

nisam ni od ovih ni od onih, običan sam vernik koji sluša svoje pastire i izuzetno poštuje neke profesore sa Pbf koje poznaje.

ali ovo je forum, ljudi pričaju, imaju pravo da pitaju a ne da ih zaskače neko zato što nisu doktori nauka. ili teolozi.

ako nekom nije potrebna takva komunikacija ili je smatra za opasnu itd onda se ne uključuje u raspravu...

valjda smo svi ovde iz ljubavi a ne radi karijere.

 

Апсолутно.

Али, 

ali ovo je forum, ljudi pričaju, imaju pravo da pitaju

и на конкретно питање више пута одговорено, те је боље питање-ко кога овде "заскаче", како рече.

И није (или јесте-зависно од становишта) "stvar malo ozbiljnija", него просто траје барем два три месеца да је већ постало беспредметно враћати се на исте полазишне основе, од којих једна "дебело не штима".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, ana čarnojević рече

možeš li molim te da mi linkuješ temu gde se pričalo o tome ili bar gde da pogledam. hvala ti.

ево са "старог" форума, тј. платформе која је претходила Поукама

http://www.verujem.org/teologija/ignatije_ontologija_i_etika.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, александар живаљев рече

Проблеми настају када људи почињу да преусмеравају природну енергију других бића или своју енергију. Поред опасности конструкције митолошких сирена и кентаура и различитих генетски модификованих организама (ГМО), посебна и заправо највећа опасност јесте погрешно усмеравање људске енергије. Најкобније пошасти нашег времена, хомосексуализам и чедоморство, управо су последица неприродног усмеравања људске енергије (хомосексуализам) и прекида те енергије која је уствари прекид живота новог бића (абортус). Због тога треба имати на уму учење светог Максима о томе да наспри­род­ни за­ко­ни по­у­ча­ва­ју ко­јој вр­сти при­па­да сва­ко од би­ћа, с ци­љем да „чо­век на­у­чи да не ме­ња при­род­ни са не­ким дру­гим – не­при­род­ним за­ко­ном“.[8]

Тво­ре­ви­на ло­го­си­ма према којима се управља об­ја­вљу­је сво­га Твор­ца, а при­род­ним за­ко­ни­ма, ко­ји про­жи­ма­ју сва­ко би­ће, усмерава чо­ве­ка у вр­ли­ни. Ис­пу­ње­њем за­ко­на при­ро­де, ко­ји се от­кри­ва­ју у исто­вет­но­сти при­род­не енер­ги­је сва­ке вр­сте, чо­век се вас­пи­та­ва за вр­ли­не. Сва­ка при­ро­да мо­же има­ти са­мо јед­ну при­род­ну енер­ги­ју, те се не мо­же до­зво­ли­ти по­де­ље­ност у де­ло­ва­њу при­ро­де.[9] Деј­ство у су­прот­ном прав­цу од при­род­ног пред­ста­вља грех, јер је по­сре­ди за­о­крет од бо­го­у­ста­но­вље­ног на­чи­на упо­тре­бе енер­ги­је. По­гре­шно усмер­ење при­род­не енер­ги­је или ње­на зло­у­по­тре­ба је­су раз­ло­зи за­што вр­ли­не, иако при­па­да­ју при­ро­ди сло­ве­сних би­ћа, ни­су јед­на­ко при­сут­не и делатне код свих љу­ди.

Problemi nastaju onda kada ljudi koji ne znaju ni F od fizike pocnu da trabunjaju o "energijama"....

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Avocado рече

Problemi nastaju onda kada ljudi koji ne znaju ni F od fizike pocnu da trabunjaju o "energijama"....

 

Ne paziš na času. To su "nestvorene energije". (Duboko sam ubeđen da i onaj koji je to pre par dana negde napisao ovde na forumu, a ja se zakačio za to i uveo još jedan terminus technicus, naime "nestvorene superprovodnike", nije u stanju da objasni da za kog boga miloga služe i šta su to tzv. nestvorene energije. Trenutno mi pade na pamet nešto iz pojmovnog dijapazona kojim se služe zaluđenici  (o) tzv. zakon/a privlačnosti al` se ne usuđujem  da to imenujem jer bi izgledalo da neko debelo vara odnosno prepisuje, što nije nimalo lepo, kažem).

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedan taxi za ulicu "žrtava darvinove teorije" 83 molim

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Џуманџи рече

Objasnio je da svi mi koji smo pojeli grejpfrut pohulili na Duha Svetoga, posto je u pitanju vocka nastala ukrstanjem. E, sad, ono sto jeste bezobrazno je komentar posle "objasnio", a glasi 

Samo što ukrštanje nema blage veze sa evolucijom.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Кратос рече

Samo što ukrštanje nema blage veze sa evolucijom.

Има и ако не и више од Пенове ""интерпретације"", како вели, одређених места из богословља Св. Максима.

пре 13 часа, александар живаљев рече

Свети Мак­си­м подвлачи да се постојаност бића потврђује и у природним законима, који се огледају „у исто­вет­но­сти при­род­не енер­ги­је сва­ке вр­сте“.[7] Ло­го­се би­ћа, дакле, не тре­ба по­сма­тра­ти ми­мо за­ко­на при­ро­де, јер и јед­ни и дру­ги пред­ста­вља­ју основ­не претпоставке по­сто­ја­ња тва­ри. У биљном и животињском свету не постоји никаква „природна потреба“ за преласком из врсте у врсту, за „мешањем“ врста, јер се сва бића понашају по инстинкту или урођеном природном закону.

Проблеми настају када људи почињу да преусмеравају природну енергију других бића или своју енергију.......................................

 

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, ana čarnojević рече

I naše lice je vidljivo u ogledalu premda ostaje nevidljivo za nas same...

Tu sigurno ne misli na fizionomiju i fizički izgled lica....

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...