Jump to content

Зоран Ђуровић: Јављење светаца у есхатолошким телима

Оцени ову тему


Препоручена порука

Да додам само, под овим нисам мислио само на вас:

 

примећујем да у својим порукама заиста користите реч "ванвременски есхатон" али не говорите о ванвременском есхатону, него о свевременском есхатону који кохабитира са временом у истом тренутку са сваким тренутком у времену, а о томе уопште није реч.

 

Много се људи на теми јавило овако доживљавајући идеју оца Зорана. Она, чини ми се, није толико револуционарна колико је тешко појмљива. Као виша математика наспрам математике: не може се о геометрији Лобачевског дискутовати у оквиру обичног курса из еуклидске геометрије. Бог јесте ванвремен. Не у смислу да не постоји у времену, него у смислу да постоји и ван времена и да је време у њему, а не он у времену. То је комплексан концепт и без њега се не може схватити идеја ванвременског есхатона. Да ли је есхатон заиста ванвремен или није, не знам. Али ако јесте, многе нелогичности попут јављања светих у телима и пројављивање Христа након васкрсења имају објашњење које није обавијено велом мистерије. (Мада је и сама ванвременост невероватна мистерија, али добро.)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 995
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Бог јесте ванвремен. Не у смислу да не постоји у времену, него у смислу да постоји и ван времена и да је време у њему, а не он у времену.

 

Mislim, da bi trebalo ovu crticu, da Milan nosi kao potsetnik.

 

I da ponovimo, Bog je stvorio tvorevinu sa vremenom a ne u vremenu. 

 

Otuda prisutnost Boga u svemu, kako i u ikonomiji tako i van nje.

 

Za Boga je to savrseno stvorevina Tvorevina, bez ijedne popravke prepravke.

 

Pomisli samo na glupost, gde vanvremenski Bog stvori tvorevinu sa vremenom, da bi u vremenu dovrsavao svoje "delo", toliko kompleksno i ne shvatljivo bilo kome. Dakle paradoskok i da Bog zavrsava u vremenu, nama bi to bilo nemoguce znati.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Св. Василије Велики:

 

"Уколико Бог није узрочник зла, неко ће рећи, због чега је онда речено: Ја сачињам светлост и стварам мрак, чиним мир и саздајем зло (Ис.45,7). Осим тога, речено је: Сиђе зло од Господа до врата јерусалимских (Мих.1,12), и: Нема зла у граду које не учини Господ (Ам.3,6). У великој песми Мојсијевој [се каже]: Видите, видите сада да сам ја сам и да нема Бога осим мене. Ја умртвљујем и оживотворавам, ја рањавам и исцељујем (Пон.32,36)". За онога, међутим, ко разуме смисао [Светог] Писма, ниједно од наведених места не садржи оптуживање Бога као узрока и творца зла. Онај ко је рекао: Ја сачињам светлост и стварам мрак, у ствари обзнањује да је Створитељ твари, а не зла. Он се назива Створитељем и Изумитељем онога што се у творевини чини противним како се не би помислило да је један узрочник светлости, а други таме, и да се не би почео тражити један створитељ ватре, а други воде, један створитељ ваздуха, а други земље. Наиме, изгледа да су [наведени састојци] противни једни другима услед својих супротних особина. Некима се поменуто уистину и догодило, због чега су се окренули многобоштву. Чиним мир и саздајем зло. Он особито чини мир у теби када добрим учењем успокојава твој ум и укроћује страсти које су се побуниле против душе. Саздајем зло. Заправо, Он пресаздава зло и води ка бољем како би, прекративши се, постало причесно природи добра. Срце чисто саздај у мени, Боже(Пс.50,12), тј. не да га сада створиш, него да обновиш остарело од греха. Да оба сазда у самоме себи у једнога новога човека (Еф.2,15). Да сазда не значи да приведе из небића, него да преобрази оне који већ постоје. Ако је ко у Христу, нова је твар (2.Кор.5,17). Још је Мојсије [говорио]: Није ли Он отац твој који теје задобио, који теје створио и саздао (Пон.32,6). Реч "саздао", стављена након речи "створио" јасно учи да се често употребљава у значењу побољшавања. Саздати, наиме, има многа значења. Према томе, "чинити мир" значи градити мир кроз саздање зла, односно кроз његов преображај и привођење ка бољем."

 

http://www.svetosavlje.org/bibliotekA/Bogoslovlje/SvetiVasilijeVeliki/SvetiVasilijeVeliki15.htm

Zlo se odmetnulo od Boga, tako da te reci koje nekog zbunjuju imaju karakter Istine, koja grli one koji se pokajase, a jedni od njih smo mi, koji preko Adama i Eve uvedosmo tamu u svoje bice. Buduci da je Bog gospodar i od zla, jasno nam daje sliku, da se pokajanjem vracamo gospodaru, koji nas nije zaboravio ni dok smo bili u tami. Takav je i silazak Hristosa u ad i spasavanje tamnih dusa ljudskijih.

 

Eto ljubavi i smisla da se ne uplasimo i od straha ostanemo u tami od Boga daleko i da ne pomislimo kako ovako pali vise nismo Bozji.

 

Jesmo Bozji i tu je Ljubav, koja nas je nagonila u pokajanje i vracanje Ocu Nebeskom.

 

Dakle ne ocajavajte iako imate milijarde grehova, jedan je Gospodar svima!!!!!!!!!!!!!!!!

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"тако ће Бог оне који су уснули у Исусу довести с Њим."

 

Одакле?

Pa u Njemu su i kad dodje drugi dolazak, dolaze i oni sa Njim, naravno probudjeni i u telima.

 

Tu imamo i potvrdu, jer je receno, isto ovako kako se Hristos uspeo na nebo (preobrazeno i vaskrslo telo Bogocoveka u dve prirode), tako ce isti sici sa neba u taj eshatoloski dan sveopsteg vaskrsenja. I videce ga svi, dakle svi. I zivi i usnuli. Dakle svi u telu.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бог јесте ванвремен. Не у смислу да не постоји у времену, него у смислу да постоји и ван времена и да је време у њему, а не он у времену. То је комплексан концепт и без њега се не може схватити идеја ванвременског есхатона.

 

Не само мени, него ни читавој научној заједници није позната суштина времена. Прочитао сам више књига о модерној физици и такав је закључак, сами физичари тако кажу.

 

Међутим, за теологију нема ограничења, иако се не бавимо егзактним знањем. Можемо видети неке условности у односу на творевину и на време као творевину.

 

Ево, горе си рекао нешто комплексно, да је Бог у времену и да није у времену. Још комплексније је то што кажеш да је време у Њему, јер ту треба објаснити оно што је битно за ову тему.

 

Колико видим, ми који не делимо исте ставове, једни друге оптужујемо за исте недоследности и исте проблеме у разумевању Бога и времена. Треба дати објашњење у складу са теологијом пре свега.

 

То је оно на шта желим да укажем. Теологија већ даје учење о томе како творевина постоји у Богу и показује детаље који су дубљи од онога што би наука икада могла открити.

 

Ако нема ко да подели такве ставове и пружи по њима одређено тумачење, онда разговор нема изгледа за решење. Једино што могу је да напишем рад уз анализу теолошког учења о питањима која чине суштину наше приче.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не у смислу да не постоји у времену, него у смислу да постоји и ван времена и да је време у њему,

 

Ovde moze slobodno mozda i da se kaze bez slova i. Dakle Bog je vanvremenski a ne I vanvremenski. Naravno da kao takav vanvremenski postoji u vremenu, jer je vreme ono sto je On stvorio sa tvorevinom.

 

Mislim da sam jasan kad govorim, da Bog postoji sve vreme u Tvorevini, cak i bez ikonomije, tako da ikonomija ne moze i ne sme uvoditi Boga u vreme na nacin na koji Milan pokusava, jer Bog je ionako i ovako sve vreme tu.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево, горе си рекао нешто комплексно, да је Бог у времену и да није у времену. Још комплексније је то што кажеш да је време у Њему, јер ту треба објаснити оно што је битно за ову тему.

 

Само ово да појасним, уз извињење ако је деловало да она опаска о (не)разумевању има икакве везе о способности или неспособности да се нешто разуме. Нисам рекао да је Бог у времену и да није у времену, него ово (лакше ми је да нацртам):

 

untitled.jpg

 

Бог постоји у времену али не на начин на који постоје ствари створене у времену, него на онај начин на који постоји у свачему што је већ у њему. То постојање није једнако постојању онога што је створено у времену, али никако није непостојање у времену.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала ти на слици. Већ сам био почео да објашњавам тај проблем како време одвајамо од творевине и постављамо га у Бога наспрам творевине.

 

Направићу и ја приказ па ћемо моћи наставити разговор. :)

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nadam se da to ovde nije slucaj ali postoje ljudi koji su si doneli sjenicu i nastalili se unutar Svete Trojice i kao verni gledaoci posmatraju nadumni (malo je reci) odnos izmedju Tri Licnosti jednoga Boga.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa u Njemu su i kad dodje drugi dolazak, dolaze i oni sa Njim, naravno probudjeni i u telima.

 

Tu imamo i potvrdu, jer je receno, isto ovako kako se Hristos uspeo na nebo (preobrazeno i vaskrslo telo Bogocoveka u dve prirode), tako ce isti sici sa neba u taj eshatoloski dan sveopsteg vaskrsenja. I videce ga svi, dakle svi. I zivi i usnuli. Dakle svi u telu.

 

Дакле неће довести оне који нису уснули у Исусу?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

da razbijemo nesto salom......

 

U vreme ono dok je raspeto Kosovo, jos bilo nekako u nasim rukama, albanski narod se je uzurbano i tajno naoruzavao.

Policija je dobila zadatak da proveri sve sumnjive kuce albanaca.

Tako su usli u jednu kutju i pitaju imate li oruzje neko?

 

Alb: Tako mi boga nemam.

policija: Da pogledamo u kuhinju i tu nadju pistolj. Pitaju ALb: A sta je ovo? Alb. kaze:cudim gospodin milicajac cudim.

 

Ode policija do dnevne sobe i tamo nadje kalasnjikov, bombu ..i pitaju alb: A sta je ovo? Alb: cudim gospodin milicajac cudim.

 

Kazu policajci idemo u podrum da pregledamo. Tek ce albanac: Nemoj gospodin milicajac tako ti boga, nemoj u podrum, ce cudis i ti! :)

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дакле неће довести оне који нису уснули у Исусу?

No da ne mislis da se pravim pametan, ako me pitas za one koji su prosli sud i za koje verujemo da su vec u zivotu, koji  im je darovan bez da ukuse smrt, onda ti kazem, da ce Isus Hristos doci u svoj sili njegovoj, koja nije sam u tome sto ce dovesti spavace ili samo spavace.Ja ne umem da nadjem reci kojom bi opisao svu silu Boga, vec verujem da cemo je u Bogu docekati obojica.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...