Jump to content

Саопштење за јавност Информативне службе Српске Православне Цркве

Оцени ову тему


Препоручена порука

Могли би неки форумаши да ти кажу како се за своје ставове сви позивају на Свето Писмо: од православних, преко римокатолика, протестаната до секташа. И у њихово име, када заступају те ставове,  говоре професори теологије, не обични верници. Па се нешто не слаже, јер имају различита тумачења и неко мора да је у праву, а неко у криву. Из чега произилази да докторати из теологије не гарантују истинитост мишљења и учења. То је говорио свети Софроније из Есекса, који је објашњавао да академска теологија не доводи нужно до познања Бога и истина вере. А знамо да су најчешће јересијарси били веома учени теолози свог времена, што такође доказује тачност Софронијевог мишљења.

Никакве сличности ни паралеле између Чанка и оваквог објашњења нема. 

А савест свако има, и свачија се, Боже дај, може пробудити. :coolio:

Не саплићи сам себе у иконопису, нећеш ништа урадити ако, док иконопишеш, размишљаш о Чанку и конструишеш некакве натегнуте паралеле између Чанка и неких форумаша.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 321
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 29 минута, Родољуб Лазић рече

Из чега произилази да докторати из теологије не гарантују истинитост мишљења и учења.

Из чега произилази да Чанак има право када спочитава Иринеју. - Има неколико мојих опонената овде који веле да им се не допадам као особа, али да поштују оно што говорим. То не доводе у писање. 

Са друге стране, испада да инсинуираш како је смрдљиви и неписмени калуђер стуб православља. Неће бити да је тако, него су то Оци из старе Цркве који су имали "докторате". Тада се ценило знање. 

пре 34 минута, Родољуб Лазић рече

То је говорио свети Софроније из Есекса, који је објашњавао да академска теологија не доводи нужно до познања Бога и истина вере.

Ко ово спори? Али исти тај "академски теолог", може да говори "верске истине" и да буде исправнији од Отаца који су грешили по разним питањима. Ерго, пошто си ти правник, па ти треба цртати: неки Отац греши поводом неке ствари вере, научник који каже да је Григорије Ниски у заблуди ако вели да има апокатастазе, није у криву. Наводим сочан пример који је теби интересантан. Ти допиши св. испред имена Григоријевог, а неки теолог, чак атеиста, може да буде више у праву од њега.  

- Познање Бога је лична, интимна ствар, коју ти не можеш да смислиш код мене, јер се "интимизирам са свецима". 

пре 41 минута, Родољуб Лазић рече

А знамо да су најчешће јересијарси били веома учени теолози свог времена, што такође доказује тачност Софронијевог мишљења.

Нису. Било је паметних међу њима, али им ову част не бих одавао. Оци су их тукли на пољу филозофске аргументације, не на основу: Ја сам Василије Велики и ја сам светац! И то исти Василије који напише књигу о Духу Светом, а да га нигде не назове Богом!

- Какве ја пак везе имам са јересијарсима? 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

Из чега произилази да Чанак има право када спочитава Иринеју

Не произилази. Зато што је Чанак потпуни зевзек и не зна две унакрст што се тиче теологије и Светог Писма.

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

Има неколико мојих опонената овде који веле да им се не допадам као особа, али да поштују оно што говорим.

Нисам међу њима.

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

Са друге стране, испада да инсинуираш како је смрдљиви и неписмени калуђер стуб православља.

Не испада. Рекао сам "не гарантују". То не значи да ученост није квалитет, али не осигурава собом истинитост учења. Мож да бидне, ал не мора да значи.   Проблем са ученошћу је што се лако отме контроли и себе стави као мерило. Што би рекао свети апостоол Павле - знање надима. И то је   велики изазов академске учености, одвојене од светотајинског и световрлинског живота, од отворености да се смирењем задобија надахнуће Духа Светог.

Ово "смрдљиви и неписмени калуђер" је врло смело, рекао бих дрско речено. Човек може помислити да је ово твоје генерално мишљење о монаштву. Стубови православља су сви они - и учени и неписмени -  који су Духом Светим стекли "ум Христов" - и Свети Василије, и свети Григорије Богослов, и свети Максим Исповедник, и свети Јован Дамаскин...али и свети Антоније Велики, свети Сава Освећени, свети Симеон Нови Богослов, Свети Сергије Радоњешки, свети Серафим Саровски, свети Силуан, свети Пајсије Светогорац.

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

Познање Бога је лична, интимна ствар, коју ти не можеш да смислиш код мене, јер се "интимизирам са свецима". 

 Да сам ја написао да је познање Бога лична, интимна ствар, твоји фанови би ме разапели насред форумског трга, прогласили за пелагијевца или месалијанца или шта већ. Овако не сумњам да ће се сви сложити с тобом.

Твој проблем је што, изгледа, мислиш да ја имам нешто против тебе лично, некакав анимозитет, и онда импутираш овакве ствари. Ја настојим да говорим принципијелне ствари, не личне. И такве су и моје опаске кад си ти у питању. 

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

Било је паметних међу њима, али им ову част не бих одавао.

Рекао сам да су били веома учени у свом времену и то стоји. Гностички писци, Ориген, Арије, Македоније, Аполинарије, Сивир,, Несторије, Пелагије.... можемо колико хоћеш да набројимо.

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

Какве ја пак везе имам са јересијарсима? 

Не знам. Ја сам их помињао као учене теолога, као потврду става светог Софронија о недостатности академске учености. Нисам говорио о теби. 

За сада. Мада, са вама академцима се никад не зна. :))

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Родољуб Лазић рече

Што би рекао свети апостоол Павле - знање надима.

Али зар није самом апостолу Павлу било спочитавано слично?

А кад је у својој одбрани ово изнео, рече му Фест сасвим гласно: ниси при чистој свести, Павле; велика ученост те слуђује. (ДАП 26:24)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, mirko1929 рече

Али зар није самом апостолу Павлу било спочитавано слично?

Јесте. И? Какве то везе има што је њему пребацивана ученост? Фестово мишљење о светом апостолу Павлу је мањкаво. Он није био само јеврејски учењак, него и духоносац

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Родољуб Лазић рече

Рекао сам да су били веома учени у свом времену и то стоји. Гностички писци, Ориген, Арије, Македоније, Аполинарије, Сивир,, Несторије, Пелагије.... можемо колико хоћеш да набројимо.

Да, али свеједно не може да се каже да су били неки фотељаши. Махом су, поред учености, били и велики подвижници. Ориген је приде био и мученик, и осуђен је пар векова након смрти, постхумно. Мислим, јасно је зашто, његова теологија је стварно SF, али, он је човек за живота био у миру с Црквом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, mirko1929 рече

Махом су, поред учености, били и велики подвижници.

Па шта? Ко каже да је подвижништво само по себи гарант стицања благодати? Очито су се погрешно подвизавали. Ако су се подвизавали. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Родољуб Лазић рече

Па шта? Ко каже да је подвижништво само по себи гарант стицања благодати? Очито су се погрешно подвизавали. Ако су се подвизавали. 

Наравно. Стога су вазда занимљиви будисти, и поготово џаинисти. Имају екстремне аскете, али су експлицитни атеисти. Улажу пуно труда у аргументацију против постојања Творца.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, Родољуб Лазић рече

Јесте. И? Какве то везе има што је њему пребацивана ученост? Фестово мишљење о светом апостолу Павлу је мањкаво. Он није био само јеврејски учењак, него и духоносац

Па ништа. Занимљиво ми је како се нечија ученост употребљава као аргумент против те особе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

Не произилази. Зато што је Чанак потпуни зевзек и не зна две унакрст што се тиче теологије и Светог Писма.

А ти знаш? - Одговорих ти као што ти одговараш мени, да ти појасним мало...

Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

Нисам међу њима.

Нисам ни сумњао да те Бог није обдарио интелигенцијом.

 

Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

да се смирењем задобија надахнуће Духа Светог.

Какве везе имаш ти са смиреношћу кад си признао да ниси смирен?

Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

Ово "смрдљиви и неписмени калуђер" је врло смело, рекао бих дрско речено. Човек може помислити да је ово твоје генерално мишљење о монаштву.

Наравно да ћеш ти тако "инклузивно" протумачити оно што велим. 

- На крају се своди све твоје на: Причајте уста да не останете пуста. - Ја критикујем људе и када ми дођу јер су их послале врачаре. Не видим никакву разлику између тебе и врачара, јер и једни и други користите иконе; она ће да утули некоме угљевље, а ти да томе наведеш неки канон. Нема разлике. Само што мени остаје да вадим кестење из ватре и спасавам људе. Ти и Влада Димитријевић, да не помињем и твог другара Никодима Равноземљаша и ко зна кога још, оштећујете овај народ иако имате добре намере. Желео бих да верујем да се грешите из незнања. Јер читам људима да им Бог опрости грехе учињене у знању и незнању. 

Обесхрабрен сам твојим случајем, јер за сваку тезу постоји антитеза, а овде се испоставља да те крстим а ти прдиш, по народној. Можемо и да се шалимо - иако је то код тебе прорадило од скоро, али ће тебе Исус прозвати за Боксита и сличне. И ти тога ниси свестан. Као и Димитријевића, као и Никодима, као и Антонија и гомилу сличних.   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ајмо овако: одбићу ти ово празно пискарање на то да си декоцентрисан због сликања иконе. Ниђе никакве везе ни логике у томе што пишеш нема. 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само  лепљење етикета и омаловажавање.

Колико пута треба да ти објасним да је то знак немоћи и фрустрираности? 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Zoran Đurović рече

Обесхрабрен сам твојим случајем,

Ја твојим нисам. Да си тежи случај, јеси. Али Богу је све могуће. Даће Бог да све на крају изађе на добро.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како беше оно, свештеник је добар ако му се држи водица. :ok:

"Јер се сав Закон испуњава у једној речи, у овој: Љуби ближњега својега као себе самога.
Али ако један другога уједате и прождирете, гледајте да се међусобно не истребите." :pivo:

cool.lie.talker

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Još ovo i bežim sa teme. :) 

 

BORBAZAISTINU.RS

А човек који не види свој грех налази се у чудном, неприродном одушевљењу, он као да је пијан! Чиме да се бави? Он не види да има неке нарочито тешке грехове, у...

 

cool.lie.talker

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...