Jump to content

Зоран Ђуровић: Игуманија манастира Ћелије Гликерија на сахрани рашчињеног епископа Артемија

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 7 минута, Вилер Текс рече

@Родољуб Лазић Ниси ми одговорио на питање, шта је спорно код оца Зорана? Он каже да би променио праксу а не укинуо пост. То је моје тумачење. Које је твоје? Без линкова, него шта ти мислиш и закључујеш.

Ја се конкретно не слажем нпр за Петровски пост да одмах крене 7 дана. Мислим да треба то саборски да се среди. Такође не улазим у то шта ће он као пастир рећи онима лаицима за које је он пред Богом задужен. 

 

То исто је, чини ми се, и Павле говорио за Петровски пост.

О Преображењу као ХР празнику да не говоримо.

Али, Родољуб намерно меша постоборство и трезвоумље. 

Ево, све моје троје деце посте све постове - у мери својих могућности (уље, риба). Но, то што испуњавамо не значи да се слажем. Мислим да је (нарочито у ово време беспарице) штетније њима и теже нама родитељима. Често једемо нездравију храну (брашно, тестенине, шећер, скроб) од здравије - јер је та скупља. 

И нисам никако убеђен да је 1/10 верника, колико их се придржава свих постова, боља или духовнија од многих који не могу да посте све постове...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 347
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 минут, Јанко рече

То исто је, чини ми се, и Павле говорио за Петровски пост.

О Преображењу као ХР празнику да не говоримо.

Али, Родољуб намерно меша постоборство и трезвоумље. 

Ево, све моје троје деце посте све постове - у мери својих могућности (уље, риба). Но, то што испуњавамо не значи да се слажем. Мислим да је (нарочито у ово време беспарице) штетније њима и теже нама родитељима. Често једемо нездравију храну (брашно, тестенине, шећер, скроб) од здравије - јер је та скупља. 

И нисам никако убеђен да је 1/10 верника, колико их се придржава свих постова, боља или духовнија од многих који не могу да посте све постове...

Мислим да је 100% нормално да Преображење буде мрсно. Христов празник.

Међутим, не пада ми на памет да мрсим јер Црква каже да постимо. Све ок.

Врло могуће, мада су то ствари где дајемо паушалне оцене, ал генерално видех масу врлина код многих људи који не посте...Само да не будемо судије никоме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 51 минута, Вилер Текс рече

Ниси ми одговорио на питање, шта је спорно код оца Зорана

 

пре 2 часа, Zoran Đurović рече

Осим среде, петка и 40нице сви постови су неканонски, а такође имамо неканонски пост од Васкрса до Педесетнице. Сви ти постови су стихијски улетели у Цркву и немају никакве логике која би пратила богослужбени циклус, не могу стога да имају карактер обавезности

 

пре 2 часа, Zoran Đurović рече

Исус и Павле нас уче да је пост индивидуална ствар. То је за мене канон. Нека пости ко колико може и хоће.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Јанко рече

Али, Родољуб намерно меша постоборство и трезвоумље. 

Једино што је овде намерно јесте твоја недобронамерност. Тако да, као што рекох - пријатно и довиђења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, Родољуб Лазић рече

 

 

 

Да. Али он није против укидања поста него за другачију праксу. Али мишљење твоје нисам добио. Зашто си против и слично. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Вилер Текс А иначе каже нека пости ко колико може и хоће. Значи отвара се могућност да постиш 300 дана годишње.

Е сад ови постови су ту такви какви јесу из дисциплинских разлога јер би вероватно, ми људи какви смо ишли на минимум и испод тога.

Тако ја мислим

Тако да опет ти кажем, неће се ништа птоменити без сабора. И ако буде тако да буквално пост буде индивидуалан, што је теорија,сам ће човек бити тај који одлучује колико ће постити. Не може ти то нико ускратити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Вилер Текс рече

Да. Али он није против укидања поста него за другачију праксу. Али мишљење твоје нисам добио. Зашто си против и слично. 

Добио си га, али по обичају, не разумеш оно што пишем. А мени је досадило да ти стално понављам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ми Рођени одговори на ова питања:

1) Да и људски разум учествује у хришћанској теологији и пракси?

2) Који канон допушта премештање епископа на другу епархију?

3) Који канон допушта молење са неправославнима?

4) Ако се уредно неканонски понашамо у пракси, одакле му идеја да су ови постови прописани Црквом? Тј. то су неканонски постови, а ако су неканонски, онда нису ни обавезни. 

5) Као за све неканонске праксе у СПЦ и каноне који се крше влада начело стихијности, тако је  за пост. 90% народа не пости ове постове, а ми немамо никакву епитимију за то. Свети ЊСава није постио Богородичине посте, иако је то, како би хтео Рођени "Црква тада прописала". Црква је прописала све и свашта, па се ни то прописано не држи, а камоли непрописано.

Дакле, имамо случај са фарисејем који товари бремена на леђа верних. Патријарх Павле је редуковао ове постове, иако је и сам био испосник. Разумео је да је ова ПРАКСА НЕРАЗУМНА И АНТИЧОВЕЧНА, НЕХУМАНА. Фанариоти су задржали постове на Криту јер: 1) Неће да прихвате српски - цигански - предлог; 2) Јер сами не посте па мисле: нека будале посте.

Рођино позивање на фанариоте је противприродни блуд.   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Родољуб Лазић рече

Добио си га, али по обичају, не разумеш оно што пишем. А мени је досадило да ти стално понављам.

Нисам. Добио сам два цитата а замолио сам те без цитата и линкова него за мишљење твоје, зашто ти то смета, докаквих последица доводи итд. Ти само кажеш не али не  кажеш зашто не. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Zoran Đurović рече

Да ми Рођени одговори на ова питања:

1) Да и људски разум учествује у хришћанској теологији и пракси?

2) Који канон допушта премештање епископа на другу епархију?

3) Који канон допушта молење са неправославнима?

4) Ако се уредно неканонски понашамо у пракси, одакле му идеја да су ови постови прописани Црквом? Тј. то су неканонски постови, а ако су неканонски, онда нису ни обавезни. 

5) Као за све неканонске праксе у СПЦ и каноне који се крше влада начело стихијности, тако је  за пост. 90% народа не пости ове постове, а ми немамо никакву епитимију за то. Свети ЊСава није постио Богородичине посте, иако је то, како би хтео Рођени "Црква тада прописала". Црква је прописала све и свашта, па се ни то прописано не држи, а камоли непрописано.

Дакле, имамо случај са фарисејем који товари бремена на леђа верних. Патријарх Павле је редуковао ове постове, иако је и сам био испосник. Разумео је да је ова ПРАКСА НЕРАЗУМНА И АНТИЧОВЕЧНА, НЕХУМАНА. Фанариоти су задржали постове на Криту јер: 1) Неће да прихвате српски - цигански - предлог; 2) Јер сами не посте па мисле: нека будале посте.

Рођино позивање на фанариоте је противприродни блуд.   

Да ли се ти шалиш?

Који је ово ниво? Испостављаш ми противканонску праксу из чијег постојања извлачиш закључак да су ти канони који се не поштују необавезујући, а онда на то надовезујеш, мимо сваке логике, исказ да су постови неканонски и да зато нису обавезујући. 

Твоје закључивање је потпуни хаос.

А којим каноном је прописано да се служи литургија Св. Василија Великог током Великог поста?

И којим каноном је прописано да се крстимо са три прста, са десна на лево?

И којим каноном је прописано да епископ издаје антиминс свом свештенику, и да свештеник мора служити на том антиминсу?

И којим каноном је прописано да се мошти светитеља стављају у Часну трпезу?

И којим каноном је прописано... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Вилер Текс рече

Нисам. Добио сам два цитата а замолио сам те без цитата и линкова него за мишљење твоје, зашто ти то смета, докаквих последица доводи итд. Ти само кажеш не али не  кажеш зашто не. 

Уздам се да ћеш сабрати 2 и 2.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Родољуб Лазић рече

Уздам се да ћеш сабрати 2 и 2.

Напиши ми шта је проблем јер га ја не видим. Тј образложи, ако можеш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Вилер Текс рече

Напиши ми шта је проблем јер га ја не видим.

Жао ми је ако га не видиш. Немој да се љутиш, али не бих више о овоме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Родољуб Лазић рече

Жао ми је ако га не видиш. Немој да се љутиш, али не бих више о овоме.

Не љутим се али не разумем зашто не образлажеш. Ја сам горе написао са чим се слажем а са чим не и зашто. Да би се разумели морамо мало подробније објаснити став.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...