Jump to content

Препоручена порука

пре 9 часа, Pontifex Emeritus рече

Пази, аки ти неку праксу РКЦ хвалиш као добру и правилну, логично је претпоставити да сматраш како ту праксу треба пренети и у нашу Цркву (како се у тој ствари треба угледати на католике). А то би онда значило да се епископима поставе одређене границе у научној делатности. Ја не кажем да је то ни добро ни лоше, јер о томе нисам размишљао. А претпостављам да ти јеси, док тако нешто предлажеш. 

Не знам да ли ниси схватио или спинујеш? Није теме да се епископима ставе границе како ти кажеш, него је тема да је Црква схватила да ако ставиш занесењака за епископа он малтретира целу Цркву својим идејама. Дакле, не ставља нико никакве научне границе никоме, једноставно не бирају дилеје.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Pontifex Emeritus рече

Ја сам фундаменталиста зато што “одбијам реалност”?! Реалност се одбија тако што се затворе очи (правимо се да не постоји), а не тако што се нека рђава пракса критикује. Ствар је у томе да неки сегмент реалности ја боље сагледавам од тебе, као што и ти неки сегмент реалности боље сагледаваш од мене. А дужност онога ко нешто боље и озбиљније сагледава је да другима укаже на то. Реалност су биле и оне мењачнице у јерусалимском Храму. И не само реалност, већ и практична потреба за вернике који су долазили са свих страна ондашњег света. Па ипак Господ не прихвати такву реалност, већ испреврта столове. Толико о реалности(ма).

Што се тиче ордена, ордени нису значке, значке су медаље. Ордени су у озбиљним државама и данас као и пре шест векова редови, који имају свој статут, своје седиште, своје устројство, и свог суверена. Значи, иза тог знака на грудима, огрлице или ленте, постоји садржај. Тај знак не лаже. Орден је обична значка само у банана-државама. Република Србија јесте банана држава, па је сасвим у реду да јој и ордени буду “банана”, тј. псеудо ордење. Али наша Црква није банана-црква, па се не може служити некаквим квази или псеудо институцијама. Тим пре што Црква сведочи истину (чак Истину), и у тој Истини нема места за лаж, па ни за лажне ордене.

Чист фундаментализам, и гурање главе у песак

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Pontifex Emeritus рече

Ево где си направио паралелу:

“Црква се развија, живи је организам, није имала иконе, па их је добила, нису постојале ни све Свете тајне на почетку, па се развијало. Сад у 20. веку добили смо ордење, можда и раније just get over it.“

Ти, дакле, у исту раван сводиш ордене са иконама и Светим Тајнама. И то псеудо ордене (за које и сам кажеш да су обичне значке и ништа више). У Цркви постоји цела теологија иконе (о Светим Тајнама да не говорим), а где је теологија псеудо ордена? 

Дакле, не сводим, него ти не можеш да прихватиш да је Црква жива и развија се. Нисмо имали ни ставрофоре ни протосинђеле, нисмо имали ни архијерејске заменике, и без свега тога смо живели и били Црква, данас то имамо, јер се времена мењају. Тако имамо и ордење. Убиј се али је тако.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, HOA+ рече

Не знам да ли ниси схватио или спинујеш? Није теме да се епископима ставе границе како ти кажеш, него је тема да је Црква схватила да ако ставиш занесењака за епископа он малтретира целу Цркву својим идејама. Дакле, не ставља нико никакве научне границе никоме, једноставно не бирају дилеје.

осим владике  Максима :))

али то је Владике Атанасија школа.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Света_Матрона рече

осим владике  Максима :))

али то је Владике Атанасија школа.

 

Не знам да је Максиму ико ставио некакву забрану за изучавање било чега. Њему је стављена забрана да не лупа глупости (нпр о аутокефалији, или о теорији еволуције) и да не прича о темама о којима нема појма јер штети угледу Цркве. Нису му ставили забрану да компонује а требало би и то јер је оно "ритам и фреквенције" дно дна, у сваком смислу и срамота за СПЦ.

Максим је догматичар, не знам ни једно његово дело из догматике да је по било чему оригинално?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Владику Максима ни у сну нису смели да поставе за епископа. Владика Игњатије је једном приликом рекао да треба имати поверења у владике, што ј у реду,  јер се детаљно проверавају пре него што постану Владике, али Максим им је некако промакао кроз ту проверу :) Вероватно су много веровали Владики Атанасију на реч.

Али имамо сад други пример, овог попа Гојка који предаје на богословији, а ради већ отворено против СПЦ . Није Владика, тако да штета не може да буде толико озбиљна, али ипак учи децу и младиће, будуће попове и Владике.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Атанасије и Амфилохије су преувеличавали Зизјуласа. Чак се помињало да имамо живог свеца. И ја сам радо читао Зизјуласа, сазнавао доста од њега, али већ од старта сам примећивао да има недоречености и опасности од промашаја у његовом излагању. Једноставно, увидиш да нешто није у реду. Али сада је то потпуно јасно. Највећа енигма је у томе што наши епископи који су га величали, сада немају аргументе против Зизјуласове ,,теологије другости ради апсолутизовања примата у еклисиологији'' и злоупотребе примата у корист Цариграда. Амфилохије окреће све на историчност, а Атанасије ћути. Треба да се види шта други епископи имају да кажу против такве теологије, попут овог,  а како ствари иду, такви ће имати сукоб са Цариградом који ће извесно покушати да распарча СПЦ. Не би чудило да Вартоломеј на концу крсти Ђукановића.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Milan Nikolic рече

И ја сам радо читао Зизјуласа, сазнавао доста од њега, али већ од старта сам примећивао да има недоречености и опасности од промашаја у његовом излагању.

Нпр. да Бог не познаје будућност као актуелност... :sunce: И ја сам читао доста од њега, али нисам знао да је написао такву глупост, а ти ми то приведе. Јер тога нема у Отаца. Сећаш се да ми је било невероватно да неко тако нешто одвали. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То спорење је можда мање битно. Него оно примењивање улоге Бога Оца на једног поглавара, тачније на патријарха цариградског, довело је до поделе међу помесним Црквама. Само један Узрок, Отац - са тријадологије; само један Извор, Мајка свих Цркава - на еклисиологију. Има ту још промашаја о еволуционизму, али то је исто посебна прича. Том причом је приволео модерне теологе, а није рачунао на последице.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једна од катастрофалних последица је да су ти млади теолози исклизнули из колосека и схавтили буквално митрополита Јована па кренули да крштавају ванземљаке као поп Миличивић :) или да пишу књиге о атеизму и православљу као то је невиђена потреба данас да се споји наука и Црква, неки А.Милојков :)) Ја сам негде читао како ти исти надарени теолози негирају да је Св Никола опалио Арију шамар, као није то баш тако било. А владика Игнатије је лично указивао на опасност да данас звоне нека нова протестанска звона у цркви која негирају Житија Светих, али не вреди тим свезнајућим теолозима објшњавати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Света_Матрона рече

А владика Игнатије је лично указивао на опасност да данас звоне нека нова протестанска звона у цркви која негирају Житија Светих, али не вреди тим свезнајућим теолозима објшњавати.

joj Matrona, ... pa ako mislimo na branicevskog, onda si nesto malo pomesala (branicevski je na liniji onoga gore sto si navela)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

joj Matrona, ... pa ako mislimo na branicevskog, onda si nesto malo pomesala (branicevski je na liniji onoga gore sto si navela)

I on je jedan od najvecih promotera Zizjulasa, zar ne? A takodje i vladika Irinej, ma manje vise sve vladike osim onih koji su starotarci :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, feeble рече

I on je jedan od najvecih promotera Zizjulasa, zar ne? A takodje i vladika Irinej, ma manje vise sve vladike osim onih koji su starotarci :)

Jeste, narocito Ignjatije..... samo sto je Irinej izgleda sad malo promenio misljenje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Владика Игњатије, добро да је преживео шта му је приредеио васељенски источни папа, да мора да се опредељује за СПЦ и да је Србин, или да постане јеретик. Неко је написао да не може да спава, верујем да је тако јер владика је Србин и православан. Иначе он је примио одлуке Синода са смирењем не пише глупости преко НВО новина да се правда. Никад није подржавао дарвинизам онако како ради на БТФ екипа која је смењена. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Света_Матрона рече

Владика Игњатије, добро да је преживо шта му је приредеио васељенски источни папа, да мора да се опредељује за СПЦ и да је Србин, или да постане јеретик. Неко је написао да не може да спава, верујем да је тако јер владика је Србин и правослваан. Иначе он је примио одлуке Синода са смирењем не пише глупсоти преко НВО новина да се правда. Никад није подржавао дарвинизам онако како ради на БТФ екипа која је смењена. 

Ajd, nek bude tako.... :stadaradim: .... (da ne pokrecemo temu u ovom teskom trenutku za crkvu, ... kad prodje sve, onda cemo da vidimo)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...