Jump to content

Нови, неизненађујући напад из Грчке на владику бачког Г. Иринеја

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 7 минута, Justin Waters рече

Rođo, te fore "mi necemo rimskog papu" su ofucane, zastarjele - bile aktuelne zbog slucaja Artemije. 

Јустине, нема никаквих фора. Нећемо ни римског ни истанбулског папу. Ништа није застарело, све је и даље у игри. То што је тренутно Вартоломеј врло ангажован на реализацији америчког плана гледе Русије, и на својој промоцији за православног папу, па му је прича са "сестринском" црквом у другом плану, не значи да је то стављено ад акта. Само је агенда мало измењена. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 65
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Управо сада, 79vad рече

P.S. Пошто се већ јавио један читалац и покушао да мој коментар наведе на псеудо-зилотску воденицу, хоћу да се одмах оградим од таквих тумачења мојих речи

Ne moraš da budeš tako fin "jedan čitalac" pa onda etiketa...odgovoriš čoveku lepo. Ako si za dijalog sa svima, što tako sa aluzijama o bratu 2 komentara ispod tebe govoriš? Nije li to malo škaljivo?

Ja sa sa Rodoljubam ne slažem po X pitanja, ali onda ga makar imenuj, još nije pošeo da bije. Ne branim Rodoljuba, ali to što si rekao o velikim stvarima sve se slažem, upravo tako sam shvatio kako si pojasnio....ali ovaj način, komentar, prema Laziću, sa kojim (Lazicem) se ne slažem, potpuno je omalovažio tvoje "svedočenje"...tako ga više ne mogu ni uzeti kao da je Milošević to radio kao si ga naslikao...i nebitno mi je, stvari gledam šire - Crkva, moja Crkva. Čisto da podvučem...ni ja sa Rodoljubom ne polemišem mnogo, jer video sam kroz stavove da šansa o priblišavanju stavova ili šta drugo su male, samo mi je, oprosti, smešna (da ne koristim drugu reč) ta "širina" o razgovoru sa svim, a takvom "šamaranju" brata.

UPRAVO takav stav SPC ka tim razogovrima je i dovelo, a i Crkve inače pravslavvne, je dovelo da hoćemo jednistvo sa katolicima, a mi pucamo po šavovima.

Toga radi, tvoj primer uzimam kao ogledalo tog "ikonomizma". Ja sam za razgovore, da....ali ne budimo odmah kosmopolite, a da bacamo smeće pored kontejnera u svojoj ulici/sokaku. Živ bio...

PS: Da si Laziću odgovorio, pa čak mu i neki atribut prišio, poštovao bih...ovako, nisko. Oprosti, ali takvi odnosi su nas doveli dovde...volimo sve a svoga udaramo čekićem.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Ćiriličar рече

UPRAVO takav stav SPC ka tim razogovrima je i dovelo, a i Crkve inače pravslavvne, je dovelo da hoćemo jednistvo sa katolicima, a mi pucamo po šavovima.

Ово је тачно.

То говоре сви "квази-зилоти" већ дуги низ година. Деценијама су Светогорци писали Вартоломеју протесте и теолошке елаборације о антиканоничности и неправославности таквог екуменизма. И оног другог, протестантског, у оквиру ССЦ. Али он је имао своју агенду, која се сада јасно показује у својој огољености: с једне стране помагање у остваривању геополитичких и свих других циљева Запада, а са друге стране, стицање статуса православног папе, као лични добитак у тој симбиози. А његов "Тома Аквински", Doctor Angelicus је управо митр. Зизиулас, који  у СПЦ има статус полубожанства и Оца над Оцима. Демонтажа фанарског политичко-еклисиолошког дискурса у СПЦ нужно подразумева и демонтажу фанарског теолошког дискурса на ПБФ. Једно без другог просто не иде.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Родољуб Лазић рече

Јустине, нема никаквих фора. Нећемо ни римског ни истанбулског папу. Ништа није застарело, све је и даље у игри. То што је тренутно Вартоломеј врло ангажован на реализацији америчког плана гледе Русије, и на својој промоцији за православног папу, па му је прича са "сестринском" црквом у другом плану, не значи да је то стављено ад акта. Само је агенда мало измењена. 

Ali priče sa sestrinskim crkvama nikad nisu bile opasne koliko ove Vratolomejeve igre. Raskol iz 1054 nije ni izbliza bio opasan koliko ovaj ukrajinski. Onda je presječen kolač na dva dijela, i oba djela su ostala za sebe...sada se ove druga polovina načinje sa tendencijom da se od preostale polovine napravi totalni pičvajz. Tako da u tom konekstu ne vidim potrebu da to dvoje izjednačavaš niti da se Irineju pripisuje bilo kakva krivica u pogledu odnosa sa Rimom. Naprotiv sa Ravenskim dokumentom zaokružena je jedna pozitrivna cjelina u pogledu odnosa sa RKC, ali ostaje i dalje mnogo da se razgovara ukoliko bi se eventualno stvorili uslovi za restauraciju jedinstva. 

Hoću samo da kažem da sav onaj galimatijas koji je vladao tad u vrijeme kada se artemijeva priča rasplamsavala, i na kojoj su i dalje borbaši za neveru, da će Rim inhalirati pravoslavlje, da će vladike rade na nekoj izdaji i predaju Crkava Rimu nisu utemeljene. Sada se vidi odakle je došla mnogo gora opasnost. A što se tiče Rima, pravoslavna Vaseljena u ovom trenutku ima dobre diplomatske odnose sa Vatikanom i to je za sad dovoljno. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Justin Waters рече

Ali priče sa sestrinskim crkvama nikad nisu bile opasne koliko ove Vratolomejeve igre. Raskol iz 1054 nije ni izbliza bio opasan koliko ovaj ukrajinski. Onda je presječen kolač na dva dijela, i oba djela su ostala za sebe...sada se ove druga polovina načinje sa tendencijom da se od preostale polovine napravi totalni pičvajz. Tako da u tom konekstu ne vidim potrebu da to dvoje izjednačavaš niti da se Irineju pripisuje bilo kakva krivica u pogledu odnosa sa Rimom. Naprotiv sa Ravenskim dokumentom zaokružena je jedna pozitrivna cjelina u pogledu odnosa sa RKC, ali ostaje i dalje mnogo da se razgovara ukoliko bi se eventualno stvorili uslovi za restauraciju jedinstva. 

Hoću samo da kažem da sav onaj galimatijas koji je vladao tad u vrijeme kada se artemijeva priča rasplamsavala, i na kojoj su i dalje borbaši za neveru, da će Rim inhalirati pravoslavlje, da će vladike rade na nekoj izdaji i predaju Crkava Rimu nisu utemeljene. Sada se vidi odakle je došla mnogo gora opasnost. A što se tiče Rima, pravoslavna Vaseljena u ovom trenutku ima dobre diplomatske odnose sa Vatikanom i to je za sad dovoljno. 

Прича иде на више нивоа. Један ниво је политички, други ниво у оквиру Православља за стицање статуса папе, трећи у оквиру хришћанства за сједињење у једну цркву на основу преговора са Ватиканом, с једне стране, и протестантима, с друге стране. Али не у истини сједињење, него црквено-политичко јединство засновано на догматском и еклисиолошком минимализму. Па онда ниво међурелигијски, за религијско обједињење на општем плану, што се врло лако може видети и у наступима папе, и Фанара, али и Москве, да се не лажемо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Justin Waters рече

da će Rim inhalirati pravoslavlje, da će vladike rade na nekoj izdaji i predaju Crkava Rimu nisu utemeljene.

А главни кривац је био Бачки...овај Бачки исти, данашњи...он је био посабан јер је било пар слика са бускупима...кад оно Бачком пало да брани нас од нас...римски папа потписује руском Патријарху да је унијаћење грешка, а истамбулсика папа унијати по Украјини - какав парадокс. Све обрнуто беше...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Родољуб Лазић рече

da će Rim inhalirati pravoslavlje, da će vladike rade na nekoj izdaji i predaju Crkava Rimu nisu utemeljene.

Види, нема потребе да улазимо у ситна цревца, нити да се враћамо на оно што је било. Све се зна, нико нема амнезију, почев од одласка Лаврентија са свештеницима код папе,  да не кажем на поклоњење, али тако нешто, па до целивања руке папи Франциску од стране владике Порфирија. Али и целивања руке папи Бенедикту од стране тада митрополита (сада патријарха) Кирила.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Родољуб Лазић рече

па до целивања руке папи Франциску

Види, мада да не полемишемо....исто опаска...папа љуби ноге неким афричким политичарима. Мани то...јесте да смо ми Срби сервилан народ, стоји, али има милион ствари...прво Флоровски ти је најбоље објаснио и није негирао црквеност РКЦ, рекао је није сигурно Једна Света и Апсотолска, али је неоспорно да је у њој "инертност Св. Духа"...сад нико не може да мери на скали благодати Родољубе...а целив везе нема са тим како ти то сликаш...

Друго СПЦ не да папи у Србију, а целва му руку...али добро...ово око целива, по тој логици римски папа се поклања афричким политичарима...а они целивају све редом, губаве, ноге, перу табане и то...полако...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Ćiriličar рече

Види, мада да не полемишемо....исто опаска...папа љуби ноге неким афричким политичарима. Мани то...јесте да смо ми Срби сервилан народ, стоји, али има милион ствари...прво Флоровски ти је најбоље објаснио и није негирао црквеност РКЦ, рекао је није сигурно Једна Света и Апсотолска, али је неоспорно да је у њој "инертност Св. Духа"...сад нико не може да мери на скали благодати Родољубе...а целив везе нема са тим како ти то сликаш...

Друго СПЦ не да папи у Србију, а целва му руку...али добро...ово око целива, по тој логици римски папа се поклања афричким политичарима...а они целивају све редом, губаве, ноге, перу табане и то...полако...

Па шта ако папа љуби ноге политичарима? Какве то везе има са овим? По ком основу је Порфирије целивао руку папи? Као политичару, старијем човеку или као као епископу? Наравно као (старијем по чину) епископу. У томе је проблем. У том целиву је иманентно садржана једна еклисиологија.

Флоровски није мера Цркве, свако може да греши па и он. Те екуменистичке обланде - "није Црква али има елементе црквености" су смешне. Да ли су несторијанци, аријевци, монофизити, монотелити...имали елементе црквености? Наравно да јесу. Па...?

Али понављам, ово је битно: хајде да САДА видимо (шта је било, било је) шта ћемо сада са СВИМ  фанарским инсталацијама (од црквено-органоизационих до вероучитељних) у оквиру СПЦ? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Родољуб Лазић рече

Види, нема потребе да улазимо у ситна цревца, нити да се враћамо на оно што је било. Све се зна, нико нема амнезију, почев од одласка Лаврентија са свештеницима код папе,  да не кажем на поклоњење, али тако нешто, па до целивања руке папи Франциску од стране владике Порфирија. Али и целивања руке папи Бенедикту од стране тада митрополита (сада патријарха) Кирила.

Pa? Šta je problem s cjelivanjem. O tome ti pričam...to je izopačeno tumačenje odnosa gdje se imputira time da neko priznaje papu i da želi da podvede pravoslavne pod uniju. 

Ali da neširimo priču dalje.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Обрни, окрени али не може се без приче о папи! 

И онда није у питању квази-зилотизам (или зурлотизам - по речима владике Атанасија)!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ромејац рече

Обрни, окрени али не може се без приче о папи! 

И онда није у питању квази-зилотизам (или зурлотизам - по речима владике Атанасија)!

То је била дигресија коју је почео Јустин ако се не варам. Па је онда кренуло и о папи.

Оно што је битно јесте демонтажа фанариотства, од црквено-политичког и организационоиг до теолошког нивоа. 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Родољуб Лазић рече

Па...?

:) Удахни и издахни....прежвакали смо те приче...ето ти мислиш тако, ја 'нако...и добро.

Мало шале, пази ово, кад је у Загребу био Митрополит Јован, пре Порфирија, имао је титули: Митрополит загребачко-љубљански и целе Италије!

:))  Тако де не спамуј ту,...ето ти доказ да је римски епископ био под јурисдикцијом СеПеЦе :))

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ćiriličar рече

:) Удахни и издахни....прежвакали смо те приче...ето ти мислиш тако, ја 'нако...и добро.

Мало шале, пази ово, кад је у Загребу био Митрополит Јован, пре Порфирија, имао је титули: Митрополит загребачко-љубљански и целе Италије!

:))  Тако де не спамуј ту,...ето то доказ да је римски епископ био под јурисдикцијом СеПеЦе :))

 

Онда је требало да он постави руку папи да је овај целива.:ani_biggrin:

Немам шта да удахнем и издахнем, (а нарочито не бих да издахнем :)))) и не инсистирам на тој причи. Него кад смо већ кренули о томе, рекао сам шта мислим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...