Jump to content

Епископ новосадски и бачки др Иринеј: О савесним пастирима и неодговорним портпаролима

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 39 минута, Леон Професионалац рече

Али сте у срцу помислили. :naklon:

Толико сам сигуран да сам испрва тако прочитао Ваш коментар. :))

Дакле има још видовњака. :))

А сад, да ли су сламнати или од другог материјала, то не знам. :))

Огањ ће показати. 12:smeha:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 82
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 16 минута, александар живаљев рече

"да СПЦ пре Крита није имала саборску, него само индивидуалну икономију".

Не повезујем. На шта се ово односи?

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, александар живаљев рече

Док се не проговори о нејединству наше делегације на Криту, нејединство ће нас даље пратити. Дакле:

Не треба заборавити да је управо бачки "видовити Владика" како, вели еп. Максим, био против одласка на Крит. 

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Ведран* рече

Не повезујем. На шта се ово односи?

То је Максимово виђење да пре Крита нијесмо имали саборност у СПЦ. Зоран Ђуровић и ја смо се тада шалили да је владика у порицању благодати наше цркве надмашио Акакија:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сад би неко(ји), а знамо и ко(ји), одговорио, а један је већ и рекао, бачки Епископ не пише о икономији и акривији у саслуживању. И изводи се закључак, не логички, да зато нема ништа спорно око ових ствари.

Владика Иринеј је на почетку јасно рекао да Еп Максим избегава да одговори на суштинска питања. И зашто би та питања Еп Иринеј понављао? Нема разлог.

То што је В. Максим заобишао суштину, не значи да питања више не постоје.

Оно што је Еп бачки учинио јесте зашао је још дубље у суштину, унео је још неке елементе који изискују одговор од Еп. Максима. Можда ће на Сабору бити прилике?

У суштини Еп Иринеј је кроз два досадашња одговора направио једну платформу или агенду, чињеничних ствари, које потребују изјашњење од стране Еп. Максима. 

Одбрана типа, "ја сам писао пастирски својој пастви" је смешна када имамо у виду прозивку портпарола. То је само јефтин покушај да се покрије како та првобитна прозивка, тако и касније стреле и стрелице.

Лично бих волео да се затражи одговор в. Максима и на друге ствари које произилазе из његовог расуђивања о саслуживању са клирицима цариградске Патријаршије који су учествовали у формирању обједињених расколника (првенствено мислим на Данила и Илариона) или чак са самим расколницима који повинујући се "Томосу" уђу у састав ЦП. 

Ова питања сам постављао на претходној теми овде....

 

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, александар живаљев рече

То је Максимово виђење да пре Крита нијесмо имали саборност у СПЦ. Зоран Ђуровић и ја смо се тада шалили да је владика у порицању благодати наше цркве надмашио Акакија:)

Како је мени то промакло. :unbelieveble:

:))

Или сам био преокупиран па заборавио. 

Сунце му пољубим, није ваљда баш тако рекао?

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Ведран* рече

Сад би неко(ји), а знамо и ко(ји), одговорио, а један је већ и рекао, бачки Епископ не пише о икономији и акривији у саслуживању. И изводи се закључак, не логички, да зато нема ништа спорно око ових ствари.

Владика Иринеј је на почетку јасно рекао да Еп Максим избегава да одговори на суштинска питања. И зашто би та питања Еп Иринеј понављао? Нема разлог.

То што је В. Максим заобишао суштину, не значи да питања више не постоје.

Оно што је Еп бачки учинио јесте зашао је још дубље у суштину, унео је још неке елементе који изискују одговор од Еп. Максима. Можда ће на Сабору бити прилике?

У суштини Еп Иринеј је кроз два досадашња одговора направио једну платформу или агенду, чињеничних ствари, које потребују изјашњење од стране Еп. Максима. 

Одбрана типа, "ја сам писао пастирски својој пастви" је смешна када имамо у виду прозивку портпарола. То је само јефтин покушај да се покрије како та првобитна прозивка, тако и касније стреле и стрелице.

Лично бих волео да се затражи одговор в. Максима и на друге ствари које произилазе из његовог расуђивања о саслуживању са клирицима цариградске Патријаршије који су учествовали у формирању обједињених расколника (првенствено мислим на Данила и Илариона) или чак са самим расколницима који повинујући се "Томосу" уђу у састав ЦП. 

Ова питања сам постављао на претходној теми овде....

 

E, о томе причам... 

Обраћаш се пастирски а помињеш портпарола. Шта тебе и твоју паству брига за портпарола? Не иде. 

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Ведран* рече

Како је мени то промакло. :unbelieveble:

:))

Или сам био преокупиран па заборавио. 

Сунце му пољубим, није ваљда баш тако рекао?

Није баш тако али то се лако изводи из његових текстова, без софистичких закључивања. Одиста. 

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Драго ми је да се коначно развејава та нека идеја да Истамбул има неку превласт над дијаспором.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Ведран* рече

Па све зависи где си.

Ако си у иностранству мораш да преферираш Истамбул, јер само тамо возу авјони. А ако си у Истамбулу онда може и Фанар, јер возу автобуси. 

Али ти не знаш да Зизјулас има високоумну теологију о целости једне помесне Цркве по историјској сликовници, као у Бамбиленду. Данашњи Фанар не схвата да једна помесне Црква може да падне у раскол и да се одвоји од целокупне већине Католичанских Цркава.

Срамота је уопште што се римоотпадници називају католицима, као и што се цари-грађани називају православнима. Након скоро хиљаду година имамо још једну отпалу Цркву, наизглед истоветно, а оно још горе него што је отпала Римска Црква. Уистину жалосно.

А сада се сви лепо упутите Зизјуласу са примедбама и молбама за појашњење. :tv::pop::buba::sossos::0426_feel::kriminalac:0503_music:iron1ljuba::flying-helicopter-smiley-emoticon::2s6vbdd::dedica::loading:

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Милане брадер, много се једиш. Није то добро.

Полако. Решиће се ствари. Ко зна кад, али ми православни не оперишемо у оквиру једног кратког људског века.

Али да ти кажем нешто полушаљиво на ово:

пре 3 минута, Milan Nikolic рече

Данашњи Фанар не схвата да једна помесне Црква може да падне у раскол и да се одвоји од целокупне већине Католичанских Цркава.

Како то? Зар си ти заборавио на изјаву неофанарске еклисиологије да православља нема без Фанара? Значи, по тој еклисиологији, не само да неки могу отпасти, него сви могу отпасти. Ако се одвоје од "Матере" која „даје светлост и живот". А само Матер је sui generis незаблудива, односно њен поглавар, јер се тамо Сабор ништа и не пита, нити функционише још од 1920их. 

Треба да цитирам? Ено ти први текстић о украјинској кризи на мом блогу, осврт је управо на ову изјаву. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Bokisd рече

Ja stvarno ne razumem e.Maksima, sta mu ovo znaci, kako je moguce da zarad 'potparolisanja' u korist odluka VP (znaci, ne govorimo o VP kao crkvi u eklisioloskom pogledu) toliko postane neobjektivan da i na svoju vlastitu crkvu i rodjenu kucu i porodicu koja ga je krstenjski i duhovno rodila moze da kaze ovakve stvari,.... da li je e.Maksim upoznat da su i na onoj nasoj temi o Raskolu upravo ovako pricali i oni nasi gosti Makedonci (sa primesama kod nekih i bugarskog nacionalizma, sto znamo sta moze da ispadne od toga... )..... zapamtio sam ono njihovo da je e.Homatijan bio jedan od najboljih kanonicara u to vreme (sta to asocira, da je VP mozda nekanonski dala' autokefaliju sv.Savi i SPC,... jer eto Homatijan je jedini koji zna kako stoje stvari sa kanonima,... mislim, i eto i e.Maksim se nekako stavio sa njima u kolo ... verujem i nadam se nenamerno ... )

Mislim, da e.Maksim ovim cilja na to', ako smo eto i mi zbog specificne situacije dobili ipak 'nekanonsku' autokefaliju , ali se eto vremenom na kraju priznala, .... tako i za Ukrajince, nema veze sto je VP cak i nekanosnki dao autokefaliju UPC, ali takav je trezak trenutak jer,..... " Vartolomej je na sebe preuzeo krst jedne istorijske odluke i tek će dalja istorija – a ne sadašnji trenutak – pokazati da li je bio u pravu " (e.Maksim).... tako da ispada, obrni okreni, djabe smo krecili, :D....  p.Vartolomej je u pravu. 

Ima i ovo o.Zoki (:945729:) u tom dijalogu sa teologija. net  od e.Maksima :

"Praznik autokefalnosti je, po mom skromnom mišljenju, praznik jedinstva a ne praznik „nezavisnosti“. Jer Crkva – a kroz nju sva  tvorevina – ima jedno središte koje služi kao kvasac istorije, jednu blagodat koja osvećuje sve i svakog. Istorijske okolnosti i raspleti 1219. godine dovode Savu u Nikeju i šta se zbiva: tadašnji Vaseljenski Patrijarh, ogrnut odeždom nemoći (sklonjen u Nikeju), potpuno ignoriše kanonskog episkopa srpskih oblasti, a to je bio ohridski arhiepiskop Dimitrija Homatijan, i dodeljuje „autokefaliju“ srpskoj državi. "

Sve u slicnom tonu, kao i gore. (inace, cenim tvoju principijalnu poziciju po ovom pitanju :ok:... samo da neka pticica nesto ne gukne na zvanicno mesto... :smeh1:)

Ако не можете да схватите епископа Максима, онда како сте схватили архиепископа Јована Вранишковског? Све што пишете да је СПЦ дала еп. Максиму исто и МПЦ је дала архиеп. Јовану.
ПС: Хоматијан је архиепископ, који не само што је знао каноне, него знао и шта је љубав. Па, попустио је.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Леон Професионалац рече

Није баш тако али то се лако изводи из његових текстова, без софистичких закључивања. Одиста. 

... to' ima ona forumska kratica, ...  po context,... :D

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Ведран* рече

Како то? Зар си ти заборавио на изјаву неофанарске еклисиологије да православља нема без Фанара? Значи, по тој еклисиологији, не само да неки могу отпасти, него сви могу отпасти. Ако се одвоје од "Матере" која „даје светлост и живот". А само Матер је sui generis незаблудива, односно њен поглавар, јер се тамо Сабор ништа и не пита, нити функционише још од 1920их. 

Setih se necega, Rim onu svoju ex cathedru tumaci, kada papa 'sedne' i govori sa ex cathedra onda je nezabludiv,... kada odmara i kulira od ex cathedre  :suncanje: , ... onda je kao i svaki drugi covek gresan i zabludiv... :D 

(mora sala ...to ko onaj caroban napitak kod ludih gala i asteriksa i obeliksa.... ex cathedra daje' ti snagu... mozda ce i nas VP da patentira nesto slicno.... :smeh1:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Orthophill рече

Ако не можете да схватите епископа Максима, онда како сте схватили архиепископа Јована Вранишковског? Све што пишете да је СПЦ дала еп. Максиму исто и МПЦ је дала архиеп. Јовану.
ПС: Хоматијан је архиепископ, који не само што је знао каноне, него знао и шта је љубав. Па, попустио је.

Ја толико неук могу само да помислим да се ти јављаш из некакве невероватне паралелне стварности.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...