Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 минута, Иван Ц. рече

Чим пишете са другог налога, што Вам је по Правилнику сајта недопустиво - показао је администратор толеранцију према Вама. Узмите то као израз добре воље.

И ево, Вама ћу поставити исто питање као и Родољубу:

Можете ли Ви да дате неки допринос СПЦ са те мисијске стране? На пример, да некако набавите 5 библија и поделите вашим комшијама?

Ето, ја пре 10 година направих сајт за читање Библије:

 

Стотинама студената је било на корист кад су полагали испите, људи свакодневно читају и уједно слушају...

Разумете?

Ја нисам политичар. Свештеник сам. Покушавам колико то могу да помажем људима и то ме једино чини радосним. Не чине ме срећним кад се људи деле, расправљају...

Немогу, и мене то испуњава поготово када спречим узалудне српске жртве кроз јединство,Слажем се ја са вама Оче али сопрски народ ниеј устао доле само звог светиња оне су кап која је првершила капу ,он је устао против апартхејда,тако да се у овоме сада не може бити аполитичан.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 1 минут, Миле Бајшев рече

Дислајк је већ по дифлоту зато што плачипичкариш и користиш се  "змијским тактикама" овде као фалиш Оца Ивана а у суштини му потураш да подржава Зорана ,Мушкости мало покажи стани директно из тога шта оћеш да кажеш.

 Хајде, Миле,  мало се смири и покушај да се понашаш пристојно. Можда је у твом свету псовање и ругање нормално. У Цркви није.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само кад се сетим колико је дана и ноћи било непроспаваних... да направимо нешто ново, нешто лепо и корисно!

Не могу и нећу да дозволим да оде у пропаст све оно где су људи, моји пријатељи, сарадници, чланови форума уложили дана и ноћи да би другима помагали! Ни у сну нисам могао да сањам где све неке ствари могу да оду!

Ово је рађено пре 10 година!

Срећан сам због тога....

То хоћу да вратимо на Поуке.

Хоћу од чланова да отварају теме позитивне, да разговарају са пажњом и љубављу према саговорнику.

Помозите у томе и све ће доћи на своје место.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Родољуб Лазић рече

 Хајде, Миле,  мало се смири и покушај да се понашаш пристојно. Можда је у твом свету псовање и ругање нормално. У Цркви није.

И опет класично ,ај да ударимо на нешто треће али да не одговоримо на оно што је чињеница,

 

па да поновимо

 "змијским тактикама" овде као фалиш Оца Ивана а у суштини му потураш да подржава Зорана ,Мушкости мало покажи стани директно из тога шта оћеш да кажеш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Родољуб Лазић рече

Ако може Лохи, и може Макса, и Таса,  што не би могло и Ики и Фики и шта већ не? Шта ггод да ми мислимо о њима и да ли се слажемо или не, мислим да се подразумева да им се имена морају изговарати правилно, а не као надимци. То је ваљда основа прикладног ословљавања на мисионарском сајту СПЦ.

Какве провале... Добар део светих апостола је имао надимке, неке су од самог Христа добили. А и Христа су (про)звали Назарећанин...

Докле ти идеш у "преподобном" пренемагању то је за смејање...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Иван Ц. рече

Ovo je nevidjena stvar, toliko olaksava nama laicima citanje i trazenje citata iz Pisma,..... svaka cast na velikom trudu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Цела ствар је отишла и предалеко и у погрешном правцу. Ту се помињу летење митри, бријање браде, клетве и рашчињења итд.

Нема никаквих елемената за то. Ово је више политичка тема и политичко питање, и поп Зоран има право као и свако други на свој политички став. Митрополит Амфилохије је прво политичка фигура, па онда све остало, а кад си политичка фигура и расправљаш о политичким стварима, не можеш након пола сата да се сетиш да имаш и мантију и златну круну на глави и да по црквеним правилима ти можеш неког да судиш и саслушаваш. Након Француске Револуције сви смо равноправни, нема више недодирљивих. То Амфилохије врло добро зна и зато је и онако нападао Доситеја Обрадовића. Амфилохије није једини, имамо ми још таквих сличних владика.

Ђуровић је изнео свој суд политички и неке аргументе, Амфилохију се то није допало, употребио је свој црквени утицај, да склони текст који му смета, и крај приче. Такав је поредак ствари у палом свету. То је доживео свако од нас, барем једном, типа, рекао је владика да се губиш са певнице, јер му се не свиђа како певаш.

Да Ђуровић има нешто лично и плански против Амфилохија, могао би на дневној бази да објављује анонимно на АнтенаМ или где хоће, и Амфилохије би могао само да се пуши као оџак. Али како каже пословица Roma locuta, causa finita, након што је Папа рекао свој суд, сва расправа се завршава.

Сигуран сам да ће колико сутра митрополит Амфилохије у својству политичке фигуре дати повода за десет других тема и Ђуровић ће опет дискутовати, и идемо даље, по истој цени. Не мислим да је било шта страшно. Искрено аргумент Поука да је превршена мера са вређањем Митрополита ми изгледа  неубедљиво. Нико ни није вређао Митрополита нити критиковао његову теологију или беседу о крстводанској водици, него је критикован актер политичких дешавања у Црној Гори, који случајно има и митру на глави. Ја сам барем мислио да је то свима јасно, али очито није. Ако ништа барем је познато да се Срби не могу ни око чега сложити, јер где су два Србина ту су три партије.

Хајмо сад да се вратимо на тему о свеправославном расколу јер је то далеко занимљивије.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vladan :::. рече

Какве провале... Добар део светих апостола је имало надимке, неке су од самог Христа добили. А и Христа су (про)звали Назарећанин...

 

Замена теза. Они нису имали овакве надимке. Ово делује подсмешљиво. Ако си за то да се дају надимци владикама, претпостављам да и патријарх треба да има надимак, а и друге владике? Но, нећу се расправљати око тога. Ако о. Иван то допусти, допуштено је. Лично се не слажем са таквом праксом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Миле Бајшев рече

Немогу, и мене то испуњава поготово када спречим узалудне српске жртве кроз јединство,Слажем се ја са вама Оче али сопрски народ ниеј устао доле само звог светиња оне су кап која је првершила капу ,он је устао против апартхејда,тако да се у овоме сада не може бити аполитичан.

 

Устао је због светиња, то је на првом месту, јер воле своју Цркву! Устао је српски народ и против угњетавања и ту нећемо да ћутимо!

За твоју информацију, чим је полицајац дао отказ, организовао сам да му се финансијски помогне, трпећи силне критике и омаловажавања, али сам изгурао то.

Пријатељу, деламо, не причамо превише. Идемо даље...

Јасно је да смо сви ми уз наш народ у Црној Гори и уз нашу Цркву.

И докле више подозрења, ја сам већи, ја сам мањи! Докле више подела и провлачења кроз блато?!

Речено је шта је речено и стајемо више, аман!

Шта још треба да урадимо? Да се побијемо?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, HOA+ рече

Цела ствар је отишла и предалеко и у погрешном правцу. Ту се помињу летење митри, бријање браде, клетве и рашчињења итд.

Нема никаквих елемената за то. Ово је више политичка тема и политичко питање, и поп Зоран има право као и свако други на свој политички став. Митрополит Амфилохије је прво политичка фигура, па онда све остало, а кад си политичка фигура и расправљаш о политичким стварима, не можеш након пола сата да се сетиш да имаш и мантију и златну круну на глави и да по црквеним правилима ти можеш неког да судиш и саслушаваш. Након Француске Револуције сви смо равноправни, нема више недодирљивих. То Амфилохије врло добро зна и зато је и онако нападао Доситеја Обрадовића. Амфилохије није једини, имамо ми још таквих сличних владика.

Ђуровић је изнео свој суд политички и неке аргументе, Амфилохију се то није допало, употребио је свој црквени утицај, да склони текст који му смета, и крај приче. Такав је поредак ствари у палом свету. То је доживео свако од нас, барем једном, типа, рекао је владика да се губиш са певнице, јер му се не свиђа како певаш.

Да Ђуровић има нешто лично и плански против Амфилохија, могао би на дневној бази да објављује анонимно на АнтенаМ или где хоће, и Амфилохије би могао само да се пуши као оџак. Али како каже пословица Roma locuta, causa finita, након што је Папа рекао свој суд, сва расправа се завршава.

Сигуран сам да ће колико сутра митрополит Амфилохије у својству политичке фигуре дати повода за десет других тема и Ђуровић ће опет дискутовати, и идемо даље, по истој цени. Не мислим да је било шта страшно. Искрено аргумент Поука да је превршена мера са вређањен Митрополита ми изгледа  неубедљиво. Нико ни није вређао Митрополита нити критиковао његову теологију или беседу о крстводанској водици, него је критикован актер политичких дешавања у Црној Гори, који случајно има и митру на глави. Ја сам барем мислио да је то свима јасно, али очито није. Ако ништа барем је познато да се Срби не могу ни око чега сложити, јер где су два Србина ту су три партије.

Хајмо сад да се вратимо на тему о свеправославном расколу јер је то далеко занимљивије.

 

Мени није нипшта занимљивије од оног сшто може да води мој народ у неко страдање.

Иначе све остало потписујем од слова до слова.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Родољуб Лазић рече

Ако си за то да се дају надимци владикама, претпостављам да и патријарх треба да има надимак, а и друге владике?

Ти мислиш да владике између себе немају (подсмешљиве) надимке једни за друге? Јеси ли ти читао преписку Максима и Иринеја, Атанасија и патријарха, одговоре Давида?

Немој да нас замајаваш глупостима. Прети нам раскол а ти се кидаш око надимака. Шта ти је?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Миле, Ствар је у томе што ће ова прича о Црној Гори трајати доста дуго, кажу чак до америчких избора, па ако Трамп победи биће једно, а ако ови други победе биће друго..

До тад ће СПЦ имати двадесет других проблема, а ова тема је посвећена тим другим проблемима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@HOA+ Ово је више него упроштена ситуација, која није таква...

Није Митрполит звао да се текст уклони. То је одлука Мисионарског одељења.

Ево видим да борбаши на свом сајту су поставили тај текст, наравно, не испуштајући прилику да пљују по Поукама и проричући ко баба Ванга зашто је текст склоњен. За њим ни ништа није чудо, то је иста бљуваоница која је и Синод и Патријарха и Митрополита, па и Ђуровића стављала на стуб срама. Нема тога у нашој Цркви ко је њима добар. Знамо добро сви каква је то рупа, али видим да се нико није потресао што то тамо стоји. 

Отац Зоран може да им каже да моментално скину текст са те бљуваонице, јер повређују његова ауторска права.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Потпуно поштујем твој одговор, само бих подсетио да се ми на овим Поукама делимо у две групе:

на оне који су имали сусрет и директан однос са митрополитом Амфилохијем, или било којим другим владиком, његовим ликом и делом, те из тога извлаче своје закључке о њему, тј о свакој конкретној особи,

и на оне који су слушали, легенде приче и бајке о Ђеди, добром Таси итд гуслама, добром старцу, исихасти, чеду оца Јустина и на основу тога имају своје закључке.

Укратко, поштујем написано, и верујем да ти такође имаш једно од ова два искуства, моје искуство је другачије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Vladan :::. рече

Ти мислиш да владике између себе немају (подсмешљиве) надимке једни за друге? Јеси ли ти читао преписку Максима и Иринеја, Атанасија и патријарха, одговоре Давида?

Немој да нас замајаваш глупостима. Прети нам раскол а ти се кидаш око надимака. Шта ти је?

 

Ако не увиђаш да је непримерено епископе називати подсмешљивим надимцима, ја ти не могу доказати. А не знам збиља ко је вас богослове васпитавао да сте у великом броју тако осорни и арогантни у опхођењу? Шта је то, нека нова "благочестивост"? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...