Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 9 минута, MKD13 рече

Pa nije sve tako crno belo. Sv.Meletije je imao rukopolozenje od poluarijana, u hirotoniji sv.Fotija Carigradskog mislim da je ucestvovao jedan episkop koji je bio rascinjen pre toga od sv.Ignatija, Crkva je mnogo puta imala slicna iskustva... Dobro je shto je Vartolomej izdejstvovao da nije umesto Epifanija Denisenko, a jos bi bolje bilo kad bi bio neko iz UPC MP... Vazno je da se isceli raskol, a hirotonije, samim time shto su usli u zajednistvo i nisu tako bitne...

Ja se zivo nadam da si ti nisi svestan onoga sto pises jer ovo sto si napisao kao odgovor u nekoliko zadnjih tvojih postova tesko da se moze ocekivati od racionalnog bica. Pogledaj malo sta su te ljudi pitali ili sta su pisali pa pogledaj sta si ti odgovorio, mozda ti dodje iz neko prosvetljenje. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 26 минута, Trifke рече

Vec sam ti dao dobru preporuku sta da uradis da nebi ovako lupao ali izgleda da je Vedran bio u pravu. Tebi sinko treba prvo pokajanja pa onda da citas. Da si lepo poslusao onosto smo  ti Vedran i ja  preporucili znao bi da je jos na I Vaseljenskom saboru uspostavljen jedan zanimljiv princip. Npr postoji kanon po kome se nekim jereticima (arijancima) dozvoljava da se vrate u Crkvu sa cinom u kojem su bili u Arijanstvu.  Eto cisto onako za pocetak da te poucim. Ostatak ces morati sam da izucavas jer nemam volje da ti drzim predavanja iz kanonskog prava i crkvene istorije. Kao sto rekoh zloba se ne isplati. 

Ja znam da pre POA-e nije bilo nikakav problem da se pricescujemo i mi (makedonci) u SPC, tek kasnije 2000...i neke SPC je prestala da nas pricescuje. Jos se secam, al nemogu da nagem emisiju gde mitr.Amfilohije davao intervju o MPC i o raskolu, bilo je to negde 97-98god. bio je radosan shto u Makedoniji je zazivelo monastvo i ljudi idu u crkvi i zhive pobozno, ispovedaju se pricescuju se. Reko da je to vazno a sve drugo je politicki problem za koji se nada da ce se ubrzo resiti. 

Nazalost nije se resilo nista a problem se usugubio.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, MKD13 рече

 

Pa Vartolemej neradi nisto drugo do isceljivanja raskola koji postoji. RPC nije mnogo marila, bila je zadovoljna sa stanjem koje je vladalo na Ukraini, ko oce oce sa Unufrijem, ko nece nek prebiva u raskolu. Kako kaze Vartolomej mnogo puta je trebalo zajednicki da rade na resavanje problema a RPC je uvjek izbjegavala...  Tek sad kad je Vartolomej preuzeo sve u svoje ruke RPC trazi da se problem resi zajednicki. Na kraju tako i ce da se resi,....al shto nam je trebalo sve ovo.

Jos Vartolomej je zvao UPC MP na sabor da zajedniski rese problem, nisu htjeli...

Pa, moze da se proba da isceli raskol, ali kako mislis da mozemo da iscelimo raskol i na koji nacin i kojim sredstvima ?

To je glavni problem, razumes, kako resiti raskol i uvesti raskolnike u Crkvu. U tom smislu najbolje resenje koje bi trebalo da sljaka u crkvi jeste da se saborno i zajednicki dodje resenja i onda je tu i Duh Sveti i dolazi do crkvenog mira i jedinstva. Ovako sta smo dobili ? Jos goru situaciju nego sto je bila pre tkz. isceljenja raskola, probleme i kanonske raskole u celoj PC ... pa, kakav je to doktor kada leci pacijenta i umesto da pacijentu bude bolje jos vise mu se pogorsa bolest... :D

Jel' to bilo onda dobra stvar od strane Vartolomeja, jel je to blazeni cilj za kojim treba da idemo, kao lecimo raskole , a ovamo u realnosti i na terenu stvaramo vise problema i nemira u Crkvi ? Strasna stvar.

пре 1 сат, MKD13 рече

Jos Vartolomej je zvao UPC MP na sabor da zajedniski rese problem, nisu htjeli...

Ovo stvarno pricas napamet,(nemoj to da radis),  Kiril isao kod Vartolomeja na noge u Instabul da pokusaju da se rese problemi i nista nije pomoglo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, MKD13 рече
пре 2 часа, Vladan :::. рече

Па није ни Епимафије исто као што ниси ни ти.

Јер када га је Денисенко ставио за попа и владику тада је већ он сам био рашчињен и проклет. И није могао никога да стави за попа или владику и Барт је то признавао. Е сада се Барт предомислио, али то тако у Цркви не иде, и то и он зна, али тера своје јер би да буде православни папа. То међутим неће моћи.

 

Pa nije sve tako crno belo. Sv.Meletije je imao rukopolozenje od poluarijana, u hirotoniji sv.Fotija Carigradskog mislim da je ucestvovao jedan episkop koji je bio rascinjen pre toga od sv.Ignatija, Crkva je mnogo puta imala slicna iskustva... Dobro je shto je Vartolomej izdejstvovao da nije umesto Epifanija Denisenko, a jos bi bolje bilo kad bi bio neko iz UPC MP... Vazno je da se isceli raskol, a hirotonije, samim time shto su usli u zajednistvo i nisu tako bitne...

Koliko vidim citao si istoriju crkve. :citac:

Poznati Antiohijski raskol koji je 'drmao' crkvom kasnog 4.veka. Ali,  MKD bas zbog toga crkvenog slucaja Crkva je donela kanone koji kazu da nema vise da vaze rukopolozenja od raskolnika i jeretika (osim po spoljasnjoj formi... to je druga prica).... nema vise moze i ovako i onako, ne, samo validno rukopolozenje u crkvi, sve ostalo se prima ili po akriviji ili po ikonomiji...

Vidi sad ovo, za sv.Fotija, pa njega su rukopolagali iako je bio rascinjen od Ignjatija i njegovog sabora, :D... to je neka druga prica koja je resena na kraju u miru po crkvu.

I, sad ovamo imamo Denisenka koji je saborno i kanonski osudjen od cele jedne lokalne i autokefalne Crkve i on se prima preko toga suda u drugu crkvu. confused1 Pa, bre, kada neko ima epitimiju od jednog svestenika drugi ne moze da ga pricesti bez razresne molitve ovog prvog svestenika,.... iako ima vlast kao svestenik da razresuje i vezuje, ne moze da odresi epitimiju onog svestenika koju je i nalozio... a ovamo se bez imalo problema anatema i rascinjenje cele jedne crkve prenebregava, kao da je.... puj pike ne vazi... ne moze bre to tako .... :0201wink:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, MKD13 рече

Pa nije sve tako crno belo. Sv.Meletije je imao rukopolozenje od poluarijana, u hirotoniji sv.Fotija Carigradskog mislim da je ucestvovao jedan episkop koji je bio rascinjen pre toga od sv.Ignatija, Crkva je mnogo puta imala slicna iskustva... Dobro je shto je Vartolomej izdejstvovao da nije umesto Epifanija Denisenko, a jos bi bolje bilo kad bi bio neko iz UPC MP... Vazno je da se isceli raskol, a hirotonije, samim time shto su usli u zajednistvo i nisu tako bitne...

Јесте у праву си, нису битне чим их је примио Барт јер он може да прими кога год хоће, а ниједна православна Црква није прихватила Епимафија јер нико не зна црквену историју као ти...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

Јесте у праву си, нису битне чим их је примио Барт јер он може да прими кога код хоће, а ниједна православна Црква није прихватила Епимафија јер нико не зна црквену историју као ти...

Joj, pa rascinjen covek predao hirotonije,... to slicno ko' da smo Vladan i Boki dali hirotonije za MKD... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa Bart je ljepo kao odgovor pitao Atanasija Albanskog, Bugare cak saborno su bile anatemisane, i kako su primljene? Onda i danasni episkopat bugarske crkve imaju hirotonije od Vladan i Boki. A SPC to ne smeta pa zajednicari sa njim?! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, MKD13 рече

Pa Bart je ljepo kao odgovor pitao Atanasija Albanskog, Bugare cak saborno su bile anatemisane, i kako su primljene? Onda i danasni episkopat bugarske crkve imaju hirotonije od Vladan i Boki. A SPC to ne smeta pa zajednicari sa njim?! 

http://orthochristian.com/119888.html

Pat. Bartholomew also offers several historical examples of schismatic ordinations being accepted by the Church: the Meletian schism in the early Church, the case of the Bulgarian Church from 1872 to 1945, and the reunion of ROCOR with the Moscow Patriarchate. However, none of these situations are analogous, as none of them involves one Patriarchate interfering in the life of another to cancel legitimate excommunications and anathematizations and create an entirely new structure within another Church’s territory. The case of ROCOR is especially helpful in that we see a Church body, which was never fully out of communion with the Church, returning precisely to the body from which it had separated.

In the case of the Bulgarian Church, it was not excommunicated by every Local Church—concelebrations continued with other Local Churches and the Romanian Church provided holy Chrism to it for many years—and in 1945 was received back into communion with other Local Churches—it was not a case of a sect of schismatics within one Local Church being restored under the authority of another Local Church altogether.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Vladan :::. рече

http://orthochristian.com/119888.html

Pat. Bartholomew also offers several historical examples of schismatic ordinations being accepted by the Church: the Meletian schism in the early Church, the case of the Bulgarian Church from 1872 to 1945, and the reunion of ROCOR with the Moscow Patriarchate. However, none of these situations are analogous, as none of them involves one Patriarchate interfering in the life of another to cancel legitimate excommunications and anathematizations and create an entirely new structure within another Church’s territory. The case of ROCOR is especially helpful in that we see a Church body, which was never fully out of communion with the Church, returning precisely to the body from which it had separated.

In the case of the Bulgarian Church, it was not excommunicated by every Local Church—concelebrations continued with other Local Churches and the Romanian Church provided holy Chrism to it for many years—and in 1945 was received back into communion with other Local Churches—it was not a case of a sect of schismatics within one Local Church being restored under the authority of another Local Church altogether.

Yep, o tome pricamo.

Recimo nesto slicno :

"Jer je (Nikejski Sabor) dosledno i pravedno sagledao (i zapovedio) da, ma kakva se pitanja (=stvari) pojavila, ona trebaju biti okoncana u svojim mestima. Jer Oci smatrahu da ni jednoj i svakoj oblasti (prono׬) nece nedostati blagodati Duha Svetoga, kojom se pravda (dunamosïnh=pravicnost, pravednost), sagledava mudro i drzi sigurno od Hristovih (prvo)svestenika, a osobito kad je svakome dopusteno da odnosno odluke mesnih sudijâ (ako je nezadovoljan), apeluje na Sabore svoje oblasti, ili jos i na Vaseljenski Sabor......  (i ovo sad sto se kaze narocito :!:) Ili, zar ima neko ko bi poverovao da Bog moze nadahnuti pravdom suda (samo) jednoga, ma ko on bio, a neizbrojivim (prvo)svestenicima sabranim (=okupljenim) na Sabor, da ce to odreci? "

POSLANICA .... Afrikanskoga sabora papi Celestinu, Rimskoga grada episkopu (Celestin I, 423-432)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овај македонац ме натерао да поново погледам анализу писма Алабанцима и око рукополагања шизматика па ми падоше на памет неке шале око тога а није лоше да ову нашу тему обогатимо и савременом сатиром у облику мимова. Додуше на интернету већ има мимова око овог раскола али мислим да нема разлога да се и ми не придружимо :) 

 

mim001.jpg.e5f8f0e55bbbcf692c9d284fd8737f97.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ција, бато, ција. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кипарски владика Никифор: „Апсолутно је неопходно избећи црквени раскол“

23. Март 2019

kykkoy-2.jpg

У недељу Православља у метоху манастира Кикос у Никозији, митрополит Кикоса и Тилирије Никифор беседио је о улози Православне Цркве у савременом свету, наглашавајући „неопходност држања Цркве изнад етнофилетичких међусобица и супротстављања сваком фанатизму и шовинизму“. Тим поводом митрополит Никифор изразио је жаљење због „нарушеног јединство Православља на васељенском нивоу“.

„Питање давања аутокефалности Православној Цркви у Украјини изазвало је тешке и озбиљне последице које су затровале међуправославне односе и већ су раниле Тело васељенског Православља. Та криза се убрзано погоршава, претећи да, уколико благовремено не буде спречена, створи раскол који ће суштински и заувек разбити јединство Православља и донети несагледиву штету.   

У тој драматичној ситуацији ниједна од помесних Православних Цркава не сме ћутати и бити равнодушна, јер све оне заједно чине Тело Једне Свете Саборне и Апостолске Цркве. Слушајући Апостола Павла који каже: „ако страда један уд, с њим страдају сви удови“ (1.Кор. 12,26), све Православне Цркве морају да подигну свој глас, да се уздигну изнад колебања и личних интереса, како би се одговорно одредиле наспрам тог горућег питања пре него што буде касно.

Православна Црква је кроз своју историју прошла многе кризе. То не чуди, јер је Црква богочовечански организам, а видљиви, спољашњи део њене тајинствености чине људи са својим несавршеностима. Главни узрок свих црквених криза је дух самодивљења и егоизма, славољубља и фиксације према првим местoм...“

 „По мом скромном мишљењу“, нагласио је Преосвећени, „решење поменутог проблема који данас потреса Православље само је једно – просто, али недостижно: крвљу обојени закон љубави и смирења. Без светог Христовог закона, објављује Достојевски, братска љубав никада се неће зацарити, а закон Христов јесте смирење и љубав.

Дакле, дужни смо сви ми православни јерарси, а тим пре они међу нама који су на челу Православних Цркава – нарочито они који носе најтежу титулу Патријарха – да искуство љубави и смирења Христовог, које живимо у светом богослужењу, преточимо у свакодневни живот уколико желимо да избегнемо сукобе и поделе, а да би завладало јединство и једнодушност.   

Потпуно васпостављање јединства Православне Цркве и избегавање једног болног раскола представља насушну потребу, не само Православља него и цивилизације и историје. Зато смо дужни сви ми православни јерарси да делујемо у духу љубави, негујући дијалог љубави, чији циљ би био укидање личних укочених ставова – по речи архиепископа атинског Јеронима – разјашњење евентуалних неспоразума и, пре свега, снажење јединства Православља“, додао је. 

„Непоколебиво верујем да је једино решење насталог украјинског проблема, које ће за резултат имати учвршћење Православља, у најхитнијем могућем сазивању Свеправославног сабора или, уколико то није могуће, синаксиса (сабрања) Првојерарха Православних Цркава који би разговарали растерећени од политичких притисака, у духу разума, у циљу коначног разрешења украјинског црквеног проблема који угрожава јединство Православља, онако како је то забележено у Црквеном Предању и како налажу свештени канони“, изјавио је митрополит кикоски Никифор.

 

Извор: Ромфеа (с грчког превела Валентина Аврамовић)

http://www.spc.rs/sr/kiparski_vladika_nikifor_apsolutno_je_neophodno_izbetshi_crkveni_raskol

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...