Jump to content

ПОЛИТИКА: Латиница није српско писмо

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Branka62 рече

Да али ово је мало другачије. Овај ултиматум је писан на француском ако добро видим, и просто је такав да ће упућен Србији и да се из контекста све види. Није баш то исто као и конкретно културно наслеђе једног народа у смислу књижевности. Што се тиче Тесле ту има свачега и фотографија и вероватно нацрта...опет није исто.

Ок, све и да је тако. Опет ми није јасно како то може бити да се једна језик пише на два писма, неприродно је. 

Желим да кажем да је нама латиница наметнута ( и опет по трећу пут- није она сама по себи лоша) али је баш злоупотребљена против ради уништења нашег националног идентитета. Од окупације 1914. па на овамо имамо проблем са тим и није ми јасна та наша тврдоглавост у негирању јасне историјске чињенице.

Ено лепо је @Брада качио текстове католика Срба на ћирилици, тако да Зајронова прича о дискриминацији никако није тачна.

Може бити једино тачно да је наш национални идентитет озбиљно пољуљан чим имамо противљење повратку на наше изворно писмо.

Ево још ово и идем да спавам- имао сам недавно клијента из Аустралије који је после дан-два проведених у Београду констатовао да треба да чувамо наше национално писмо. То види Аустралијанац а ми не видимо и причамо о људским правима и ко зна о чему све не. Неозбиљни смо.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 211
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 6 минута, Zayron рече

Postojao je za SFRJ - to je danas već jezik u izumiranju ili možda čak mrtvi jezik srbochorvatský alebo chorvatskosrbský. A pisao se sa dva pisma cyrilkou a latinkou!

http://www.glas-slavonije.hr/354978/11/U-Srbiji-poceo-obracun-s-nasljedjem-Jugoslavije

Зајроне, прави језик не политичка творевина.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Вилер Текс рече

Да ли можеш да ми кажеш који се то језик пише на два писма- и ако постоји под којим околностима је дошло до тога? Рекао сам изнад зашто то питам.

Meni i dalje nije jasno zbog čega je bitno da li još neki jezik koristi dva pisma. A tek ovo o okolnostima pod kojim je do toga došlo...

Već sam na jednoj drugoj temi ( isto se pisalo o ćirilica-latinica ) komentarisala to tvoje zgražanje na način kako je latinica došla medj Srblje. Hitler je, čini mi se 1942, zakonom izbacio goticu i uveo latinicu. Da li su svi Nemci koji koriste latinicu "mali hitleri", da li su Nemci izgubili svoj nacionalni identitet, da li su nepatriote ?

U mom gradu je muzej u bivšoj zgradi Magistrata.Naravno, podigla ga Austro-Ugarska. Da li se ja odričem svog nacionalnog identiteta svaki put kada svratim do muzeja? Fizijatrija je u zgradi stare bolnice. Opet Austro-Ugarska. Da sutra, ipak, ne odem na fizikalnu terapiju?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Вилер Текс рече

Да али ово је мало другачије. Овај ултиматум је писан на француском ако добро видим, и просто је такав да ће упућен Србији и да се из контекста све види. Није баш то исто као и конкретно културно наслеђе једног народа у смислу књижевности. Што се тиче Тесле ту има свачега и фотографија и вероватно нацрта...опет није исто.

E pa stvarno joooj

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Вилер Текс рече

Зајроне, прави језик не политичка творевина.

SVAKI jezik i češki i engleski i madjarski itd. je uvijek i politička tvorevina a ne samo stvar lingvistike - kad to nije bio? Osim toga to je bio službeni jezik u SFRJ!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Вилер Текс рече

Опет ми није јасно како то може бити да се једна језик пише на два писма, неприродно је.

Šta da ti kažem - ja i desetak miliona srba smo neprirodni.:)))

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Вилер Текс рече

Може бити једино тачно да је наш национални идентитет озбиљно пољуљан чим имамо противљење повратку на наше изворно писмо.

Onda je nacionalni identitet Nemaca ne poljuljan, već načisto uništen - Nemcima na pamet ne pada da se odreknu latinice.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Вилер Текс рече

да треба да чувамо наше национално писмо.

Ko je, ovde - na forumu, rekao da ne treba da čuvamo naše nacionalno pismo?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Branka62 рече

Ko je, ovde - na forumu, rekao da ne treba da čuvamo naše nacionalno pismo?

пре 18 минута, Вилер Текс рече

Вилер Текс рече: да треба да чувамо наше национално писмо.

 

To nije nikada bilo upitno - jezik i tradicije treba da se čuvaju! Upitne su te urnebesne metode!

Idete maljem na muhu a na medvjeda plackom za muhe! https://tinyurl.com/y76zctel

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ide to i bez prisile, evo kako se poljski mladenci utrkuju ko će izmisliti najbolji način prepisa poljskog jezika do ćirilice. A kad bi im neko prijetio ili ih tjerao silom i gonio da pišu ćirilicom od tog ne bi bilo ništa! Pa i sv. Ćirilo i Metodije su na Veliku Moravu na poziv velikomoravskog  kneza Rostislava došli jer su franački sveštenici uz pastirsku službu usput provodili prisilno odnarodjivanje Moravana i nametanje njemačkog jezika, germanizaciju.

Ja zaproponował swój alfabet cyryliczny dla języka polskiego:

а — a

б — b
в — w
вᴖ — v
г — h
ґ — g
д — d
є — e (ukraińska "є" jest podobną do cerkiewno-słowiańskiej litery "jest")
ѧ — ę
ѣ — ie
ѩ — ię
ж — ż
ѕ — dz
з — z
и — y
і — i
й — j
к — k
ԉ — l
л — ł (po literze spółgłoskiej)
м — m
н — n
о — o
ѻ — ó
ѫ — ą
п — p
р — r
рᴖ — rz
с — s
т — t
у — u
ў — ł (po literze samogłoskiej)
ф — f
х — ch
ц — c
ч — cz
ш — sz
щ — szcz
ь — miękki znak (używamy w kombinaji liter "сь", "ць", "нь" zamiast "ś", "ć", "ń")
ѯ — x
кᴖ — q

Hymn polski, napisany tymy literami:

Йєщє Поԉска нѣ зґінѧла,
Кѣди ми жийєми,
Цо нам обца прᴖємоц взѩла,
Шабԉѫ одбйєрᴖєми.

Марш, марш, Дѫбровскі,

З зѣмі влоскѣй до Поԉскі,

За твоім прᴖєводєм

Злѫчим сѩ з народєм.

Прᴖєйѕѣм Віслѧ, прᴖєйѕѣм Вартѧ,
Бѧѕѣм Поԉакамі,
Даў нам прᴖиклад Бонапартє,
Йак звицѩжаць мами.

Марш, марш, Дѫбровскі...

Йак Чарнѣцкі до Познаньа
По швєѕкім заборᴖє,
Дԉа ойчизни ратованьа
Врѻцім сѩ прᴖєз морᴖє.

Марш, марш, Дѫбровскі...

Йуж там ойцѣц до свєй Басі 
Мѻві заплакани -
“Слухай йєно, поно насі
Бійѫ в тарабани.”

Марш, марш, Дѫбровскі...

Ovo je drugi mladi Poljak koji se tim bavi, ima ih dosta. To je jedini normalan način - bez prisile, prijetnji i bez prinude!

Wijacie, oto mój kolejny vlog tym o cyrylicy i głagolicy. W tym filmie zobaczy warianty i cyrylicy dla języka Polskiego. Витайће, ото мóй кољейны вљог на ыоутубе, тым разем бѧђе о цырыљицы и глагољицы дља ѩзыка пољскєго. Запрашам до огљѫдања :-) Ⰲⰻⱅⰰⰼⱌⰻⰵ ⱁⱅⱁ ⰿⱆⰼ ⰽⱁⰾⱐⰵⰼⰼⱀⱏⰹ ⰲⰾⱐⱁⰳ ⱀⰰ ⱏⰹⱁⱆⱅⱆⰱⰵ ⱅⱏⰹⰿ ⱃⰰⰸⰵⰿ ⰱⱔⰷⰻⰵ ⱁ ⰳⰾⰰⰳⱁⰾⰻⱌⱏⰹ ⱏⰹ ⱌⱏⰹⱃⱏⰹⰾⰻⱌⱏⰹ

Witajcie, oto moje kolejne video na YouTube, tym razem mam ochotę zaprezentować Wam wszystkim, jak ładnie w domu można ładnie zrobić szafę, dzięki obejrzeniu tego filmu łatwiej będzie Wam się nauczyć głagolicy. Pozdrawiam Jan Nosek, Gdańsk 2018 Витайће, ото моє кољейне видео на ЫоуТубе, тым разем мам охотѧ запрезентоваћ Вам вшыстким, як ладње в дому можна ладње зробић шафѧ, ђѧки обейр̃ењу тего фиљму латвєй бѧђе Вам ҫѧ научыћ глагољицы. Поздравям Ян Носек, Гдањск 2018 Ⰲⰻⱅⰰⰺⱌⰵ, ⱁⱅⱁ ⰿⱁⰵ ⰽⱁⰾⰵⰺⱀⰵ ⰲⰻⰴⰵⱁ ⱀⰰ ⱓⱅⱆⰱⰵ, ⱅⱏⰹⱅ ⱃⰰⰸⰵⰿ ⰿⰰⰿ ⱁⱈⱁⱅⱕ ⰸⰰⱂⱃⰵⰸⰵⱀⱅⱁⰲⰰⱌⱐ ⱄⰲⱁⱙ ⱎⰰⱇⱕ ⰲ ⰳⰾⰰⰳⱁⰾⰻⱌⱏⰹ.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Branka62 рече

Meni i dalje nije jasno zbog čega je bitno da li još neki jezik koristi dva pisma. A tek ovo o okolnostima pod kojim je do toga došlo...

Već sam na jednoj drugoj temi ( isto se pisalo o ćirilica-latinica ) komentarisala to tvoje zgražanje na način kako je latinica došla medj Srblje. Hitler je, čini mi se 1942, zakonom izbacio goticu i uveo latinicu. Da li su svi Nemci koji koriste latinicu "mali hitleri", da li su Nemci izgubili svoj nacionalni identitet, da li su nepatriote ?

U mom gradu je muzej u bivšoj zgradi Magistrata.Naravno, podigla ga Austro-Ugarska. Da li se ja odričem svog nacionalnog identiteta svaki put kada svratim do muzeja? Fizijatrija je u zgradi stare bolnice. Opet Austro-Ugarska. Da sutra, ipak, ne odem na fizikalnu terapiju?

Наравно да је битно јер је латиница код нас "дошла" силом, односно наметунута нам је у циљу покатоличења и претапања у Хрвате.

Нисам пратио Немачки народ, нити улазио дубко у њихове односе према свом пису и Хитлеру. Нити је то тема а паралелеа није добра јер се у животу ствари не пресликавају тек тако.

Оно што знам јесте да нам је пољуљан национални идентитет чим долазимо до ових ситуација, чак и међу црквеним људима "латиница је српско писмо" па онда други кажу  "Терба се одрећеи Косова и Метохије" и примера је још много.

Иза Аустро-Угарске су остале грађевине које сада служе у друге сврхе и нек служе, хвала Богу и то нема везе са овом причом, и потпуно нема смисла да то сводиш на тај ниво "жоћемо ли ући у ту зграду". Да хоћемо. То  су иначе трагови колонијалне власти која је хтела да затре Србе, поготово у Босни Херцеговини и најгласнији је био Бењамин Калај који би се искрено радовао да види како браниш латиницу.

Очување ћирилице значи њена активна употреба а не неко очувањ у смислу експоната који ћемо поаказивати као кљову мамута и рећи ово је наше традиционално писмо.

@Zayron Лепо је то Зајроне да ли се пољски младенци и младе утркују у томе, али то је авангарда смешена у уским круговима и видиш да овај један снимак са "јутјуба" има 146 прегледа. Ја не желим да сутра ћирилица буда на пољском нивоу да је знају само ентузијасти. Опет ти кажем- по ко зна који пут, вређаш интелигенцију људима. Намерно или случајно, нисам сигуран али ето размисли о томе.

Срећан празник свима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Zayron рече

SVAKI jezik i češki i engleski i madjarski itd. je uvijek i politička tvorevina a ne samo stvar lingvistike - kad to nije bio? Osim toga to je bio službeni jezik u SFRJ!

Каква држава таква и језик. Ми не живимо у Српскохрватској и Хрвати су одлучили и показују сваки дан да са нама не желе ништа. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 часа, Поуке.орг инфо рече

Остави се ЖРУ администрације, износи своје мишљење везано за тему, остави прозивање администрације, јер то већ постаје бесмислено. 

Ако је један текст изашао у новинама Политика и људи имају аргументе за њега, остави да свако изнесе своје мишљење.

Неко ће се сложити са тобом, неко са другим чланом, текст је постављен на јавну расправу што је и поента форума.

@Поуке.орг инфо Верујте ми колико је страшан онакав избор наслова. Последње што ми је на уму јесте прозивање администрације и извините због онаквог тона, сад кад прочитам, видим да је набијено емоцијама. Такође ми није у циљу да вређам Бранислава ( @ризница богословља ) јер сам се на форум учланила баш док се водила она расправа око превода који се тицао причешћивања венчаних и надам се да и он оно чита, али морате схватити какво је зло и за људску психу и у педагошком смислу онај метод давања наслова какав су започели Блиц и Курир.

Пошто се лично залажем за то да ћирилица буде једино писмо у јавној употреби када су Србија и српски језик у питању, иако се због природе посла свакодневно служим латиницом, највећу штету и најгору медвеђу услугу свима нама који се за то залажемо, чине они који се залажу за исто али са претекстом како "латиница није српско писмо" и коришћењем псеудоаргумената у том смислу.

Ово је ипак форум који, можемо рећи, осликава ставове СПЦ. Не знам да ли су учесници свесни какву је штету СПЦ, односно тада раздвојене митрополије пошто јединствене СПЦ још није било, и какву штету свом угледу направила тиме што је већина епископа и свештенства била против Вукове реформе и Вукове ћирилице, исте ове коју сада брани? Ту не помаже ни то што је Вук Караџић имао директну подршку многих индивидуалних свештеника и неких истакнутих монаха, када је став Цркве био такав да је овај, управо овај језик на ком сада говоримо и на који су увелико преведене теолошке књиге, "језик говедара", а само Вуково писмо - покушај унијаћења. Данас нам ове тврдње делују као глупост, али не иде баш на част када се оде малко у прошлост, па се погледа које институције су иза тога стајале. Због тога и избор оружја и метода којима треба да се боримо за установљавање ћирилице као јединог писма за јавну употребну не сме да се претвори у прогон јеретичке латинице, нити одрицање латиничног наслеђа, а томе тврдње попут "латиница није српско писмо" доприносе.

А посебно ми је жао јесте што ме присуство такве струје тера да се озбиљно запитам шта је мање зло, двоазбучност у којој латиница доминира а ћирилица је ограничена на 5% удела у јавној употреби, или ћириличност (за коју се залажем) али са избацивањем латинице из Правописа српског језика. Такође морам да вас упозорим да се овакве ствари не одлучују на изборима или на референдуму, већ да о њима одлучује струка и да овакви ставови могу и њих да одбију. Морам да споменем конкретно др Ивана Клајна који је један од најистакнутијих "ћириличара" али кога оваква аргументација може да преведе у сасвим супротан табор. Па видите и овде колико се расправа води на ивици свађе, да је ситуација стварно тако црно-бела, ваљда бисмо се сви сложили.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Вилер Текс рече

Каква држава таква и језик. Ми не живимо у Српскохрватској и Хрвати су одлучили и показују сваки дан да са нама не желе ништа. 

I srpski jezik je politička a ne samo lingvistička tvorevina, CutieBub je to iznad super objasnila. Naravno da ne živite u "srpskohrvatskoj" ali ni Hrvati nisu zakonski zabranili ćirilicu kao što se vi sada spremate zabraniti latinicu.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=08&dd=22&nav_category=167&nav_id=1029894

https://www.slobodnaevropa.org/a/vracanje-cirilice-u-hrvatske-skole/27497120.html

https://www.blic.rs/vesti/svet/hrvatska-vraca-cirilicu-u-nastavu/dllvgse

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...