Jump to content

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 15 часа, Нифада рече

Взано за неке претходне коментаре,читала сам мишљења неких који се баве темом хомосексуализма,да постоји ситуациони хомосексуализам,нпр.код неких људи који бораве у некој врсти изолације,затвору и сл.и који који се нису могли изборити са својим сексуалним нагоном,па су улазили у хомосексуалне односе.такође,постоји и периодични хомосексуализам,у смислу да су неки у одређеном периоду егзистрали на тај начин.

Situacioni homosexualizam se javlja u zatvorima itd., kada ljudi zive iskljucivo sa istim polom, i kod muskaraca i kod zena, medjutim kad izadju iz zatvora oni ulaze u veze i odnose sa suprotnim.  Ne postoji periodicna homosexualnost, nego je oko1% ljudi  bisexualno, medjutim 10% i vise ljudi kazu da povremeno osjete privlacnost prema istom polu. Zatim imas ljude koji su hetero ali zele da eksperimentisu sa istim polom, medjutim njih u nauci ne gledaju kao bisexualce ili homosexualce. Najpreciznija statistika za sad kaze da su 2% muskaraca i 1% zena homo. Muska homosexualnost i muska heterosexualnost su najfiksnije, dok kod zena to nije bas slucaj, zene su sklonije da budu bi. Kad bih gledao i prakticno to je slicaj i sa mnogim hetero djevojkama, u mojoj osnovnoj i srednjoj skoli nikada nisam ni cuo ni vidio da se dva hetero muskarca poljube u usta, dok sam vidio mnogo hetero djevojaka. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 227
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Човек је пао и грешан, правећи студије и палој природи и студије о грешности човека, занемарујемо милост Божју, који није дошао да укине ни палу, природу, ни грех, већ да милошћу својом и опраштањем, живот човека учини подношљивијим, и пре свега верујућим, да се сједињењем са Христовим нествореним енергијама има преобразити и васкрснути у духовно небеско нераспадљиво тело, од кога одбеже свака бол и промашај живота, који тако природом тих енергија постаје и вечан.

Бавите се Христом а не оним што ви мислите да Христос никако не може разумети, те самим тим ни опраштати.

Најтеже му је било разумети старог адама који је одбио заједницу са Богом а касније тај исти адам постао и олош над олошима.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Џуманџи рече

Јасно је из контекста: нешто што је део природе живих бића (сексуалност) има "ту и ту  сврху". Било би јако занимљиво чути која је сврха постојања нпр. мушке браде (кад је већ људима јасна сврха постојања неких милијарду милијарди пута комплекснијег нагона, на ово ћу за трен ока добити одговор :) ).  

Пре бих рекла - Тројица, али нам и то шта је љубав ствара потешкоће.

Један од примера: "...а ако ли ко рече брату своме: "Рака!" биће крив синедриону; а ко рече: "Будало!" биће крив паклу огњеноме.", вели Христос у Мт 5,  а Павле у 1Кор 15:36  почиње реченицу са "Безумниче". :)))

Веће питање је које и чије вредности хришћани чувају/усвајају. 

Нема "неких", ја сам то поменула. Као и "ситуациону" некрофилију и зоофилију (које изгледа нису довољно интересантне, иако су најчешће "природног, хетеросексуалног нагона" (што не постоји, ал' ајде, читалаца ради)).

 Свако види ствари онако како хоће.

Извлачење речи из контекста,као и извлачење цитата из контекста,макар био и јеванђелски или новозаветни, ,па још ако  се дода и :),,а посебно је овај цитат са "будало" моћан.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Ronald рече

Situacioni homosexualizam se javlja u zatvorima itd., kada ljudi zive iskljucivo sa istim polom, i kod muskaraca i kod zena, medjutim kad izadju iz zatvora oni ulaze u veze i odnose sa suprotnim.  Ne postoji periodicna homosexualnost, nego je oko1% ljudi  bisexualno, medjutim 10% i vise ljudi kazu da povremeno osjete privlacnost prema istom polu. Zatim imas ljude koji su hetero ali zele da eksperimentisu sa istim polom, medjutim njih u nauci ne gledaju kao bisexualce ili homosexualce. Najpreciznija statistika za sad kaze da su 2% muskaraca i 1% zena homo. Muska homosexualnost i muska heterosexualnost su najfiksnije, dok kod zena to nije bas slucaj, zene su sklonije da budu bi. Kad bih gledao i prakticno to je slicaj i sa mnogim hetero djevojkama, u mojoj osnovnoj i srednjoj skoli nikada nisam ni cuo ni vidio da se dva hetero muskarca poljube u usta, dok sam vidio mnogo hetero djevojaka. 

Ја из своје школе памтим само лепе,заљубљене младиће и девојке,вероватно сам ишла у конзервативну школу.Нешто је и до ока посматрача.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Volim_Sina_Bozjeg рече

Човек је пао и грешан, правећи студије и палој природи и студије о грешности човека, занемарујемо милост Божју, који није дошао да укине ни палу, природу, ни грех, већ да милошћу својом и опраштањем, живот човека учини подношљивијим, и пре свега верујућим, да се сједињењем са Христовим нествореним енергијама има преобразити и васкрснути у духовно небеско нераспадљиво тело, од кога одбеже свака бол и промашај живота, који тако природом тих енергија постаје и вечан.

Бавите се Христом а не оним што ви мислите да Христос никако не може разумети, те самим тим ни опраштати.

Најтеже му је било разумети старог адама који је одбио заједницу са Богом а касније тај исти адам постао и олош над олошима.

Два пут сам погледао... мислио да сам нешто пребацио кад оно ћирилица. Лепо ти стоји :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Нифада рече

 Свако види ствари онако како хоће.

Извлачење речи из контекста,као и извлачење цитата из контекста,макар био и јеванђелски или новозаветни, ,па још ако  се дода и :),,а посебно је овај цитат са "будало" моћан.

Но-но. Уопште, ради се о искоришћавању.

Особа која подржава одређени фиксирани систем ће искориштавати само делове који иду у прилог њеном ставу, игнорисаће противречности и парадоксе. Није безвезе настала песма 

:whackado:

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 24.02.2018 at 23:56, Александар Милојков рече

Ево дела из митрополитовог интервјуа часопису Искон:

Lazar Predrag Marković: Pomenuli ste maločas da ne bi trebalo da smo moralisti, da crkvena zajednica treba da prihvata grešnike, i da bude uz njih očekujući da se promene. Šta dakle mislite o onima koji su često odbačeni? Na primer homoseksualci. Za mnoge puritanske umove je vrlo sablažnjivo da neko otvoreno iznosi svoje homoseksualnu orijentaciju; oni ne žele da budu zajedno u crkvi sa takvima, ne mogu da podnesu njihovo prisustvo. Kakav je pravi odnos prema tom problemu, prema takvim ljudima?

 

Joanis D. Ziziulas:
Mislim da je to pogrešan stav. Ako se
homoseksualnost smatra grehom
, onda je opet Crkva ta koja mora da prihvati takvog grešnika isto kao što prihvata i
heteroseksualnog grešnika
. Jer nema razlike među njima: ako je u prvom slučaju u pitanju greh, onda je i u drugom. To bi bila jedna vrsta
rasizma:
da jedan određen greh smatrate neprihvatljivim a neki drugi prihvatljivim. Odgovor je dakle jasan:
Crkva mora prihvatiti homoseksualce
.. Naravno, tada će kod njih doći do izvesnog preobražaja, u onoj meri u kojoj se on može odigrati. Jer postoje granice, neke prirodne granice koje se možda ne mogu prevazići.

 

Зар управо ово није пример онога што каже Ларше, да Зизјулас, иако у својим писаним богословским делима само једном спомиње тему хомосексуализма, ипак, ту и тамо, испољи склоност ка толеранцији према овом проблему?
Друго, погледајмо боље наслов и први пасус Ларшеовог чланка.
Наслов чланка гласи: "Обесмишљавање брака и оправдавање хомосексуалности: логична последица идеологије митрополита Јована Зизјуласа". И даље: "У самој логици Зизјуласове персоналистичке идеологије обесмишљава се света тајна брака и оправдава хомосексуализам".
Дакле, Ларше не каже да је Зизјулас тај који лично и свесно обесмишљава брак и оправдава хомосексуализам, већ да из саме логике његове идеологије (ово "идеологије" ми се нарочито свиђа, и ту би, рецимо, један Шмеман имао штошта да каже) следи оно што он затим набраја под четири тачке, а затим нам Зизјулас у свом интервјуу који си ти навео открива да Ларшеови закључци нису нешто чега Зизјулас није свестан. Затим Ларше наводи Манусакиса као пример даљег развоја исте логике и довођења једног начина размишљања до краја.
Дакле, Ларше сматра да Манусакисово виђење ствари логично следи из Зизјуласовог, или, макар, да нема начина да се покаже неконзистентност Манусакисовог размишљања у односу на Зизјуласово. Дакле, Зизјулас у најмању руку опасно оставља простор за Манусакисово виђење. А, опет кажем, не би се рекло да тога није свестан, ако узмемо у обзир овај мали одломак из интервјуа.
Оно што се код Зизјуласа има је, заправо, неки специфичан и тешко размрсив облик једностраног и црно-белог ниподаштавања сексуалности. "Пали смо, дакле, све је пало скроз-наскроз". Е, па, неће да буде. Постоје степени. И отуд етика. Кад би све било црно-бело, онда заиста не би било места ни за какву етику. Међутим, реалност је изнијансирана. Јесте наш начин постојања пао. Али ипак чак и у оквиима таквог, палог,  начина постојања постоји нешто што је ближе аутентичном, и нешто што је даље од аутентичног. Постоје, да кажемо, "крхотине" оне првобитне целовитости, које су негде очуваније, негде мање очуване. Постоје разне пројаве разбијености те првобитне целовитости (првобитне не нужно хронолошки,  већ принципијелно, да ме не би сад неко хватао око тога) - негде је та целовитост, сликовито речено, разбијена на пола, негде на комаде, негде на комадиће, негде у парампарчад, а негде у прах. У том смислу, оно што бисмо конвенционално назвали природном сексуалношћу је ближе аутентичној Божијој замисли о свету него што су то неприродне пројаве сексуалности. Нешто се може употребити природно и противприродно. То би барем нама, вајним неким хришћанима, требало да буде елементарно јасно.
Такође, неко је споменуо пастирску проблематичност митрополитовог става. Апсолутно се слажем. И није тачно да нечији истраживачки рад не може реално да утиче на стање ствари, или макар да буде један од фактора који утичу на стање ствари на терену. У ставу да нечији истраживачки рад не може да утиче на реално стање ствари испливава, поред споменутог црно-белог, оштро поларизованог посматрања ствар, још и једно псеудоакадемско одбијање да се прихвати одговорност за своје писање. Дакле, шта год ми писали, то ни на који начин не може имати утицаја на стање ствари на терену. И то је исто идеолошки приступ. Сем тога, хришћанин не сме бити апстрактни, ларпурлартистички истраживач, јер онда и није хришћанин (о овоме вели Ларше у интервјуу који је постављен на страници 13 теме).
Све у свему, браћо, сапатници, сапутници, стање ствари је подоста обесхрабрујуће и онерасположујуће. Или се Христос разделио, па једне учи овако, а друге онако? Или можда ниједно од свега тога није Христос? Видим ја да смо ми у Цркви далеко, далеко од истинског заједништва и једноумља око суштински важних тема, и питање је да ли џабе срчемо причешће, или од тога ипак има неке користи. Надајмо се да је ипак има.

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Иван Недић рече

"Пали смо, дакле, све је пало скроз-наскроз". Е, па, неће да буде. Постоје степени.

Ово је врло битна ствар. Ми смо пали, али можемо још да падамо. Али можемо и да се уздижемо. У духовном животу нема стагнације.

Ја можда немам осећај за танчине и бистрину израза ал ми је потпуно јасно да никад није било нити ће бити свејдено и никада неће бити све  једно те исто.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 57 минута, Иван Недић рече

Видим ја да смо ми у Цркви далеко, далеко од истинског заједништва и једноумља око суштински важних тема, и питање је да ли џабе срчемо причешће, или од тога ипак има неке користи. 

Samo treba procitati sta je o tim sustinski vaznim temama rekao Isus!

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Avocado рече

Samo treba procitati sta je o tim sustinski vaznim temama rekao Isus!

Шта је рекао? (надам се да ћу на основу цитата које ми даш сконтати које су "суштински важне теме", пошто стварно нисам разумела на шта се односи :D )

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Џуманџи рече

Шта је рекао? (надам се да ћу на основу цитата које ми даш сконтати које су "суштински важне теме", пошто стварно нисам разумела на шта се односи :D )

Ja skontao da se odnosi na pitanje homoseksualnosti.

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Avocado рече

Ja skontao da se odnosi na pitanje homoseksualnosti.

Ја мислила да потежеш класику - "да ли је Дух Свети - Бог" о чему се добрано расправљало (а можда и свађало :D ). 

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...