Jump to content

Александар Ламброс: СПЦ није на висини историјског тренутка, и није довољно блиска својим верницима

Оцени ову тему


Препоручена порука

A el onaj nesretjni Pahomije i dalje episkop?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 142
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

По мени је све оно суштински омашио, иако ценим духовитост. С друге стране, не могу му ни замерити, ипак није човек упућен довољно. Бдв, уопште не капирам шта је овде хтео да каже: "што се не бави прозилетизмом међу домаћим муслиманима"... :scratch_head:

Иии, шта још... Да, слажем се са @Ђорђе Р око одговорности верујућих.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Рапсоди рече

Не није се бавио, него је слагао негативну критику на негативну критику.

СПЦ замерам што није на висини историјског тренутка, што није довољно блиска својим верницима, што се издаје за морални ауторитет а у својим редовима има гомилу у најмању руку морално упитних људи, што није интелектуалнија (њени највиши званичници често дају изјаве које нису приличне ни сеоским поповима у најзабитијим парохијама), што се не бави прозилетизмом међу домаћим муслиманима, што није ангажованија у хуманитарном раду, ни издалека онолико колико би могла, и на крају, што нема јасно дефинисану естетику деценијама уназад. Уз ту и тамо понеки изузетак, сакралне грађевине које последњих деценија ничу ко печурке после кише су естетски ужасне.

Врло лукав и недобронамеран коментар по мени.

A kako je sad tebi da objasnim, da je to čovek čitao u dnevnoj štampi ili je po tebi morao da žmuri na svako slovo u novinama ili na dnevniku gde se pominje SPC.

Čovek je informisan i nijedan kometar od zvnične informisanosti nije dao.

Nije se bavio saborskim odlukama, vladičanskim klanovima, smenama ili penzijonisanisanjem vladika ama baš ništa što bi bila strogo unutrašnja stvar SPC.

Kako da ti objasnim?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

A kako je sad tebi da objasnim, da je to čovek čitao u dnevnoj štampi ili je po tebi morao da žmuri na svako slovo u novinama ili na dnevniku gde se pominje SPC.

Čovek je informisan i nijedan kometar od zvnične informisanosti nije dao.

Nije se bavio saborskim odlukama, vladičanskim klanovima, smenama ili penzijonisanisanjem vladika ama baš ništa što bi bila strogo unutrašnja stvar SPC.

Kako da ti objasnim?

А како ја теби да објасним, да је реч, запажање, чланак ( у вези са СПЦ ) или било шта друго од човека који је удат или жењен за француског аристократу, за мој појам  апсолутно неозбиљно   и дрско или краће ,  објаве, запажања, чланци од поменутог   " без  вредности ".  

Фотографије, ев.слике, можда и песме...могле бих за мене да имају неку вредност, наравно говорим хипотетички.   

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, Ђорђе Р рече

Пре свега је истина то што је рекао.

Мање више сви све знамо, не треба мени  један инострани  геј ( као да немамо довољно наших) :ani_biggrin: да ми каже шта је истина.

пре 21 часа, Ђорђе Р рече

Ја се слажем са овим коментаром, тј. исто запажам и он, као и многи други верници. Не видим злу намеру, и коментар је веома благ, тј. критику је увио у обланду, трудећи се да не повреди осећања верника.

Није поента у слагању или неслагању. Поента је од кога долази коментар, и на коју тему и о коме. Да је  имао дебату са овим на Аз.......побрао ми моје аплаузе у домену дискусије на њихова геј препуцавања.

пре 21 часа, Ђорђе Р рече

Много оштрији треба да будемо ми верници, не би ли нас некако чули епископи, да то што (не) раде не ваља. Да су лицемери што се тиче односа према геј популацији. Геј је ОК само ако си у клиру и ако се кријеш (ал не може се ништа сакрити), а ако ниси у клиру, ако си атеиста и ако се не кријеш, онда је то огроман проблем.

Геј није ОК ни у једном случају. Колико ја знам, увек осуђују грех као грех и ни у једном случају није Ок, ни у случају Пахомија ни у случају Качавенде. А никада не режу у смислу, да је за њих тај човек потпуно изгубљен и завршио у сваком погледу. Ни у случају клира ни у осталим случајевима.СПЦ још увек нема ломаче на свом  репертоару.   

пре 21 часа, Ђорђе Р рече

Мада је он истакао однос према моралу уопште, што је још боље, јер је иста ствар и што се тиче хришћанских врлина уопште, о којим само причају, а које не творе нит међу собом, нит их испољавају према другима.

Да је почео са " Ја неморални по хришћанским мерилима, дубоко загазио у грех  "  итд...итд...па да ме и заинтригира, па и да се замислим.  

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, Рапсоди рече

А како ја теби да објасним, да је реч, запажање, чланак ( у вези са СПЦ ) или било шта друго од човека који је удат или жењен за француског аристократу, за мој појам  апсолутно неозбиљно   и дрско или краће ,  објаве, запажања, чланци од поменутог   " без  вредности ".  

Фотографије, ев.слике, можда и песме...могле бих за мене да имају неку вредност, наравно говорим хипотетички.   

Pa i ne možeš da mi objasniš.

evo ja upravo slišam The Best of Black Misic, pa  bi to trebalo da znači da kradem nešto od Black populacije?

Ti izgleda Lambrosu zameraš to što je on sa pravom primetio preko dnevne štampe čitajući SPC black music, neke nelogičnosti i nedosledosti i što usput nije uzveličao i nekog od svetih ljudi pravoslavne Crkve?

Možeš sad i sama da dođeš do zaključka, šta zapravo tebi smeta ili ne smeta a da pri tom ne remetiš moj komentar i moje viđenje koje čuh na ovoj temi od samog Lambrasa.

Što bi se u zemunu reklo: Znači ne ispravljaj me, nego ispoštuj svoje mišljenje bez da kvariš moje sklekove, jer trening je treninig.

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Znači ne ispravljaj me, nego ispoštuj svoje mišljenje bez da kvariš moje sklekove, jer trening je treninig.

:)

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, ana čarnojević рече

pa hajde da se ogranicim samo na pedersku mantru da SPC izigrava moralnu vertikalu a ima moralno upitne pojedince u svojim licemernim redovima.

А како да назовемо то што је СПЦ имала редовна саопштења против геј параде а Пахомије и Качавенда су све време, и даље, на позицији на којој би требало да им се љуби рука...

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Срђан Шијакињић рече

А како да назовемо то што је СПЦ имала редовна саопштења против геј параде а Пахомије и Качавенда су све време, и даље, на позицији на којој би требало да им се љуби рука...

Ne razumem potrebu brisanja postova o Kačavendi i ne razumem stid kojim me SPC stavlja pred licem onih koji poverovaše u Hrista nekom od mojih reči.

Dajte ljudi recite mi ko je zbog Kačavende poverovao u Hrista a ja ću da vam nabrojim veliku vojsku "nas malih vernika), kojom razgaljujemo srca ateistima ili nekome drugome kome je Crkva kao majka još uvek predaleko?

Ili je Kačavenda svetitelj Hristov ili sam ja konjina najveća koja postoji na ovom forumu pa ne razumem reakcije SPC.

Jedno sigurno znam, Kačavenu niko neće moći da nadigra i tako otkrije veći deo prljavog veša u našoj Crkvi.

Ja sam fer, ja priznajem da mi slučaj Kačavenda toliko gadi moj sopstveni razum dok razmišljm o tome, da prosto više i prestajem da pronalazim odgovore.

Ali ja ću uvek napisati ono što srđan ima hrabrosti da napiše.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 55 минута, ana čarnojević рече

a Pahomije i Kacavenda su ceo SPC ?

ljudi promasili temu, sta ces. desava se. bdv Kacavendi se valjda vise ne ljube ruke.

 

Хвала Богу да нису, нити су они проблем по себи (чињеница је да у сваком житу мора бити кукоља), него је проблем што СПЦ не реагује адекватно на тај кукољ. И због тога навлачи на себе оправдане критике. Замисли да руководећи неке државне фирме толеришу лопове међу својим радницима, да полиција не кажњава силеџије у својим редовима итд, па нормално да бисмо критиковали и фирму и полицију пре него што бисмо рекли "па добро нису ти лопови фирма и нису те силеџије цела полиција"...

Последње што ја знам да је Качавенда умировљени епископ, тако да би требало да се љуби и даље...

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Срђан Шијакињић рече

тако да би требало да се љуби и даље...

И те како се љубе. Врши службу и даље

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ајде де:

On 8/20/2017 at 22:13, Жељко рече

1. СПЦ замерам што није на висини историјског тренутка,

2. што није довољно блиска својим верницима,

3. што се издаје за морални ауторитет а у својим редовима има гомилу у најмању руку морално упитних људи,

4. што није интелектуалнија (њени највиши званичници често дају изјаве које нису приличне ни сеоским поповима у најзабитијим парохијама),

5. што се не бави прозилетизмом међу домаћим муслиманима,

6. што није ангажованија у хуманитарном раду, ни издалека онолико колико би могла,

7. и на крају, што нема јасно дефинисану естетику деценијама уназад. Уз ту и тамо понеки изузетак, сакралне 1. грађевине које последњих деценија ничу ко печурке после кише су естетски ужасне.

1. Проблем је што не умемо да повежемо живот који црпимо из онога што ће доћи са прошлошћу. Из неког (мени потпуно нејасног) разлога, однос прошлог и будућег се упорно поставља као да једно мора да превагне, "однесе победу" (и то искључиво науштрб оног другог). 

2. (С)ПЦ не постоји без верујућих. Нема неке посебне ПЦ којој су верујући додатак без кога она може да функционише. И погрешно разумевање овога је много већи проблем него што изгледа (пошто не покушавам само да докажем да је човек погрешно рекао).

3. Проблем је кад се (и што се уопште) издаје за било који/какав ауторитет.

4. Такво је већинско становништво у ком СПЦ живи и делује у свету, па то и није тако чудно. (не оправдавам, констатујем).

5. Немам појма шта је писац желео да поручи.

6. Мислим да је питање образовања много већи проблем и да у њега највише треба улагати. 

7. Занимљивије је питање на шта би новац требало да се троши (да не помињем да је изградња храмова од пара којекаквих ктитора fail (у сваком смислу те речи)).

Измењено од Џуманџи

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, ana čarnojević рече

Ne zelim nikoga da opravdavam, kao sto znam da ima ko ce suditi svima nama. 

Апсолутно. Није поента, нити моја жеља, да се упери прстом на патријарха и све чланове Синода (да се не набраја поименице) и каже ви сте овакви и онакви и шта ти ја знам. То никако.

Али са друге стране, за мој појам је сасвим легитимно и хришћански, да се од њих тражи да одговоре да ли су истините оптужбе или нису (а не "ко, ја, само тетки лек да однесем") и ако јесу зашто нису реаговали како треба (јер је неспорно како треба реаговати) и да кажу, опет јасно и потпуно, како планирају да поправе углед СПЦ после силних афера, јер од угледа зависи и мисија.

Потпуно исто као што би требало црквене домаре приупитати шта се дешава са оградом која би нпр. била непоправљена данима, или свештеника који редовно касни на службу када планира да престане.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И Аца Ламброс се придружио пинк хришћанима и евхаристијско-есклисиолошким утопистима :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...