Jump to content

Бесплатни правни савети за чланове ЖРУ (пре писања на теми обавезно прочитати први пост)


RYLAH

Препоручена порука

пре 19 часа, Avocado рече

Loše. :)

Nema ugovor o radu... ima samo ugovor o stručnom usavršavanju i osposobljavanju... taj ugovor se zaključuje umesto ugovora o radu.

Iz zakona je nejasno da li ima pravo na slobodne dane i godišnji odmor, a ne znam kakav je stav prakse.

Međutim, ono što se često dešava je da se takav ugovor zaključuje iako ne postoji osnov za to:

"Ugovor o stručnom osposobljavanju može da se zaključi, radi obavljanja pripravničkog staža, odnosno polaganja stručnog ispita, kad je to zakonom, odnosno pravilnikom predviđeno kao poseban uslov za samostalan rad u struci."

Vau, mislio sam da je potreban. Sve sam očekivao ali ovo ne o. O 

A sad me izvinite, imam sastanak na Brankovom mostu sa asfaltom ispod njega. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedno pitanje koje mozda nije samo za pravnu slubu ali eto postavlja se.

Radnici koji rade kao crkvenjaci, prodavci sveca i slicn po crkvama primaju platu ali nemaju penzijsko, zdravstveno i socijalno.

Da li je to u redu? Da li je to hriscanski primer? I kako ga resiti?

Desi se da kazu nema novca ali je cesto stanje da svestenik ima 1000e ali crkvenjak nema placeno.

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, JOCCCA рече

Jedno pitanje koje mozda nije samo za pravnu slubu ali eto postavlja se.

Radnici koji rade kao crkvenjaci, prodavci sveca i slicn po crkvama primaju platu ali nemaju penzijsko, zdravstveno i socijalno.

Da li je to u redu? Da li je to hriscanski primer? I kako ga resiti?

Desi se da kazu nema novca ali je cesto stanje da svestenik ima 1000e ali crkvenjak nema placeno.

Није у реду, нити је у складу са законом. А није ни хришћански. Попричај са намесником о томе, питај га да ли могу да крену да ти уплаћују радни стаж, објасни да ти то за пензију треба, макар на минималац да ти уплаћују.

Питај их да ли би икако могао да се уклопиш у оне паре што држава уплаћује стаж за запослене у СПЦ.

Можеш наравно и да тужиш Епархију, и добићеш их на суду, али онда да заборавиш на било какву даљу каријеру у Цркви.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Ево једног питања од мене. Како судски регулисати поделу заоставштине, ако су се наследници писмено договорили уз присуство сведока. Коме се обратити у суду?

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, БанеЛ рече

Ево једног питања од мене. Како судски регулисати поделу заоставштине, ако су се наследници писмено договорили уз присуство сведока. Коме се обратити у суду?

Не знам каква је тачно ситуација. Дакле, ако постоји тестамент било које врсте, сваки договор који су наследници направили могу да окаче мачку о реп. Ако су се наследници договарали док је умрли био жив, опет им тај споразум не значи ништа, јер то законом није дозвољено.

Али ако нема ништа од свега тога, наследници могу да покрену оставински поступак иза дедине смрти пред судом, и на суду кажу шта су се споразумели и како желе да се то подели. Сваки ће судија да прихвати кад су се наследници договорили а нема тестамента, а ако се случајно нађе нека будала која неће да прихвати, онда свако прихвати свој део наслеђа и уступи другом наследнику, и тако све док се не испуни оно што сте се договорили.

Оно остало што постоји у твом случају нема неке везе са свим овим стварима. Не знам о којој количини земље и које вредности се ради, само имајте на уму да су судске таксе високе, да су трошкови адвоката још виши, да ти поступци много дуго трају, и да је скоро уобичајена ситуација да се људи суде око неке земље коју судски трошкове премаше за по неколико пута.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала @RYLAH !

Постоји уговор о издржавању, али њиме није обухваћена земља коју наследници треба да поделе. Суд је једном позвао наследнике на оставинску расправу, али због оспоравања тог уговора о издржавању, до поделе земље судским путем није дошло. Ради се о око 3,5 ha земље. Оно што сам чуо је да директни наследници плаћају много мање за пренос земљишта на њихово име, док они споредни дају 5% од процењене вредности. Зато је по мени то боље регулисати што пре. Боље мршав договор, него дебела парница. :)

Хвала ти још једном!

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, БанеЛ рече

Суд је једном позвао наследнике на оставинску расправу, али због оспоравања тог уговора о издржавању, до поделе земље судским путем није дошло.

Могло је да се подели оно што није спорно, него и судови стално раде како је њима лакше ако ту није неки адвокат да их "подсети" шта и како треба да се ради.

Све у свему, 

пре 5 минута, БанеЛ рече

Боље мршав договор, него дебела парница.

:) 

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Другари, треба ми помоћ.

Молим вас, шта тачно значи ово - Против овог решења може се поднети тужба Управном суду у року од 30. дана од дана пријема овог решења.

Колико то траје и да ли је то борба са ветрењачама :(

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, АлександраВ рече

Другари, треба ми помоћ.

Молим вас, шта тачно значи ово - Против овог решења може се поднети тужба Управном суду у року од 30. дана од дана пријема овог решења.

Колико то траје и да ли је то борба са ветрењачама :(

Рок од 30 дана почиње да тече од следећег дана откад си примила неко решење које је коначно у управном поступку. Ако тридесети дан пада на државни празник или у недељу, рок важи до следећег радног дана (у радне дане се рачунају и суботе, јер тад раде поште). Рачуна се да је тужба уредно поднета ако је пошаљеш путем препоручене пошиљке или је предаш на писарници суда у предвиђеном року од 30 дана.

Не знам о чему се у предмету уопште ради, али ако ти је нешто битно, свакако уложи управну тужбу, јер уопште није реткост да управни судови обарају коначна решења управних органа. Само да знаш да поступци пред Управним судом трају ужасно дуго, више него пред Уставним судом, тако да се припремиш на (с)трпљење.

Такође, подношење управне тужбе не одлаже извршење управног акта (ово у случају да је нешто донето против тебе), али можеш да тражиш да се привременом мером одложи правно дејство тог акта. Ако добро образложиш, није немогуће да Управни суд донесе привремену меру којом одлаже извршење тог акта док се предмет не реши пред Управним судом.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала Риле :skidamkapu:

Још нешто (ја сада немам то ништа појма, извини ако је глупо питање). Ако у решењу не пише да постоји право жалбе неком телу којем се иначе могу поднети жалбе (према правилнику), него само ова горе реченица, да ли ипак може да се напише жалба том телу (извини што је конфузно, не могу баш да износим податке).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, АлександраВ рече

Хвала Риле :skidamkapu:

Још нешто (ја сада немам то ништа појма, извини ако је глупо питање). Ако у решењу не пише да постоји право жалбе неком телу којем се иначе могу поднети жалбе (према правилнику), него само ова горе реченица, да ли ипак може да се напише жалба том телу (извини што је конфузно, не могу баш да износим податке).

Најискреније, много ми је конфузно и нисам разумео питање. Ако ти је лакше, напиши ми оно што можеш да ми напишеш на пвт.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, АлександраВ рече

Хвала Риле :skidamkapu:

Још нешто (ја сада немам то ништа појма, извини ако је глупо питање). Ако у решењу не пише да постоји право жалбе неком телу којем се иначе могу поднети жалбе (према правилнику), него само ова горе реченица, да ли ипак може да се напише жалба том телу (извини што је конфузно, не могу баш да износим податке).

Postoje prvostepena upravna rešenja na koja se ne može žaliti već se odmah pokreće upravni spor.

Ako je ta situacija, džabe se žališ... i propustićeš rok za tužbu Upravnom sudu.

Rile je sve lepo objasnio... samo da dopunim da su troškovi upravnog spora skoro pa nepostojeći... dakle, dugo traje ali skoro ništa te ne košta...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, АлександраВ рече

А да ли може некако да се тражи хитност у поступању? Уз добро образложење.

Хвала :skidamkapu:

Једна од опција ти је да напишеш "ХИТНО!" на врху и да болдираш у тексту разлоге за хитно поступање. Не знам колико ћеш да их ганеш.

Друга опција ти је да нађеш неког из суда ко ће да ти погура предмет. Али то је нелегално и ово није савет, то спомињем само као теоретску могућност којом се не треба ни бавити.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, АлександраВ рече

А да ли може некако да се тражи хитност у поступању? Уз добро образложење.

Хвала :skidamkapu:

Ima ova varijanta u članu 23. stav 2.

http://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_upravnim_sporovima.html

Po zahtevu tužioca, sud može odložiti izvršenje konačnog upravnog akta kojim je meritorno odlučeno u upravnoj stvari, do donošenja sudske odluke, ako bi izvršenje nanelo tužiocu štetu koja bi se teško mogla nadoknaditi, a odlaganje nije protivno javnom interesu, niti bi se odlaganjem nanela veća ili nenadoknadiva šteta protivnoj stranci, odnosno zainteresovanom licu.

Ali to mora posebno da se zahteva i da se baš dobro obrazloži i da se prilože neki dokazi (ma koliko glupo bilo da dokazuješ neke očigledne stvari)... to baš retko usvajaju i dešavalo nam se da nam odbiju to za stvari gde su svi ovi uslovi ispunjeni... ali desilo nam se i da usvoje (u predmetu gde nismo očekivali ništa da nam usvoje).

U svakom slučaju (usvojili ili odbili) o odlaganju odlučuju veoma brzo... nekad i za 5 dana... bez ikakve veze...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...