Jump to content

Утицај пентакосталаца: U Leskovcu se sve više Roma odriče Đurđevdana

Оцени ову тему


Препоручена порука

U Leskovcu se sve više Roma odriče Đurđevdana

Milica Ivanović | 06. 05. 2017 - 20:30h
 
 

Iako je Đurđevdan, dan kada se slavi sveti Đorđe i odvajanje zime od leta, praznik svih hrišćana, on se ponajviše veže za Rome, koji ga po tradiciji slave 6. i 7. maja uz obavezno jagnjeće pečenje.

 
cnpktkqTURBXy8zNjFhMDlmMmU5OTRmOTM2MTg1M
Foto: M. Ivanović / RAS Srbija
share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

Međutim, više od decenije Romi u Leskovcu su podeljeni po pitanju tog višednevnog prazničkog rituala, ponajviše pod uticajem svojih crkava.

 

- Kod nas je samo 10 odsto ljudi klalo ovih dana jagnjiće i spremalo slavlje. Ima tako 10 i više godina, jer je veliki broj naših Roma otišao u Protestansko evanđeosku crkvu koja zabranjuje klanje životinja na taj praznik i Đurđevdan ne priznaje kao romski praznik - pričaju Avdo i Bane u romskom naselju u Podvorcu, gde čekaju kupca za jagnjeću kožu i gde se noćas i rano jutros slavio đurđevdansku uranak.

Slična situacija je i u Sat mali.

Članovi prve porodice na koju smo naišli i sa kojom smo razgovarali rekli su nam da oni ne slave Đurđevdan već nekoliko godina, ali da prošetamo naseljem i da ćemo sigurno naći nekog ko slavi.

Pedeset metara dalje, naišli smo na veselo društvo koje uz zvuke glasne muzike i piće, peče jagnje na ražnju. Naš sagovornik Aljilji Aljilj objašnjava da praznovanje Đurđevdana kod Roma koji žive u Srbiji, nema toliko veze sa pravoslavljem, koliko sa Josipom Brozom.

cnpktkqTURBXy8zNjFhMDlmMmU5OTRmOTM2MTg1M
Foto: M. Ivanović / RAS Srbija
share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

- Za vreme komunizma, svima je bilo zabranjeno da slave i idu u ckvu, ali je Tito rekao - to je romski praznik, romska slava i od tada Romi slave Đurđevdan - priseća se na svoj način ovaj stariji čovek.

Romi u Leskovcu nisu verski homogeni. Neki se pridržavaju pravila Srpske pravoslavne crkve, drugi ostalih hrišćanskih konfesija, ali u velikom broju ima i Roma muslimanske veroispovesti. Oni se drže pravila koja nalaže Kuran.

Nedavno su u Sat mali dobili i verski objekat, džamiju, za potrebe islamske veroispovesti. Oko stotinak porodica ovog naselja posećuje džamiju, a kako saznajemo, dvadeset porodica uči arapski jezik.

Ranije je, pričaju nam meštani ove mahale nedaleko od centra Leskovca, Đurđevdan slavio veći broj porodica, uz obavezno odevanje svečane odeće i specifično jagnjeće pečenje.

Romi slave Đurđevdan 6. i 7. maja. Prvog dana se praznuje u okviru porodice i prijatelja, dok drugog dana obilaze groblje, i odaju počast preminulima.

Međutim, mnogi Romi koji su živeli na zapadu, pvenstveno u Nemačkoj i Austriji, prihvaltili su običaje koje tamošnje društvo nalaže, po kataločkim ili protestanskim običajima.

- Pa, ovako, Đurđevdan ne slave ti naši stranci, ne slave naši Muslimani, a dokrajčili su nas ovi domaći pentakostalci jer se ona omasovila u Leskovcu. Ostali smo u manjini mi koji slavimo i sve je igubilo draž. Ostao je zajednički taj uranak koga od večeri do ranog jutra dočekujemo na trgu u Podvorci i to uglavnom mladi - priča Ramo Bakić.

Inače, „Romski Đurđevdan“ se može uporediti sa obeležavanjem i praznovanjem Prvog maja. Praznik nije bio ranije verski orjentisan, već je težio da okupi porodicu i prijatelje, uglavnom napolju, gde se uz piće, jelo i obaveznu romsku muziku, druže.

Romi slave Đurđevdan 6. i 7. maja. Prvog dana se praznuje u okviru porodice i prijatelja, dok drugog dana obilaze groblje, i odaju počast preminulima.

Romi u Leskovcu žive u tri naselja, u Sat mali, Podvorcu i u naselju Slavka Zlatanovića, mestu okupljanja na propovedi Evanđeoske crkve i naselju u kome skoro ni jedan meštanin nije slavio Đurđevdan.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Живим у крају где у близини има доста Рома или цигана...пре је за Ђурђевдан то била фешта, по десетак јагањаца се окреће, трубачи, живост, од раног јутра, па телевизије које снимају и шпартају, укључења уживо, малтене карневал...већ пар година је то све утихнуло, а ове године чини ми се је најгора ситуација до сада...ту где се пекло по ко зна колико јагњади, није било ни једног јединог јагњета. Економска криза је појела и њихово празновање Ђурђевдана.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zanimljivo je to sa kojom lakoćom pojedini Romi menjaju svoju veru kao čarape. Prekjuče muslimani, juče pravoslavci, danas pripadnici "Crkve Božije nade" itd... Većina se izjašnjava kao Srbi, drugi kao Rumuni, treći kao Turci.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Размишљам. Подсећам се ...пре некад једном, била акција, и медијски пропраћена, да се потврди постојање многих уписом у матичне књиге рођених.

Радим у просвети и стицајем околности имам прилику да видим ученике који не долазе у школу кад су кишни дани..и видим и чујем окретање вратова и покрете руку ка уснама ...и видим невидљиве...немуште...Да ли лаж једина истину уме рећи, питам се...

И чујем јако добро:

А шта ми имамо?

Реченица која одзвања, јер у њој милосрђа нема.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U mom kraju znam Rome ili Cigane kako god koji su Jehovini svedoci, ali ipak slave Đurđevdan. Ima raznih primera, mada generalno Romi nisu toliko vezani ni za veru ni za naciju.

Sent from my 5045X using Pouke.org mobile app

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zanimljivo je to sa kojom lakoćom pojedini Romi menjaju svoju veru kao čarape. Prekjuče muslimani, juče pravoslavci, danas pripadnici "Crkve Božije nade" itd... Većina se izjašnjava kao Srbi, drugi kao Rumuni, treći kao Turci.

To je zato što Romi generalno nisu previše vezani za veru i za naciju. To je i razumljivo jer su oni nomadski narod, nemaju svoju državu nego žive u različitim državama pa se izjednačavaju sa državom i nacijom u kojoj žive. Bila je i ona situacija kad je Rumunija zabranila termin Romi da se upotrebljava zbog sličnosti imena Romi i Romani Rumuni,pa su mnogi mislili da je Rumunija zemlja Roma (Romania).

I još jedna specifičnost kod njih je da su većinom verni aktuelnoj vlasti, bez obzira da li je ona turska, srpska ili neka druga. Eto u mom kraju Turci su doveli Rome i oni su bili tad muslimani. E onda kad su otišli Turci onda su Romi i napustili Islam i prešli u Pravoslavlje. Dakle, to je kod njih dosta vezano za vlast koja je trenutno. Na primer u mom kraju isti ljudi Romi su bili uz vladajuću snagu-kad je bio Sloba bili su uz njega, kad je bio Tadić bili su uz njega, sad kad je Vučić, Romi su uglavnom uz njega. I tako sutra kad dođe neko drugi verovatno će Romi većinom biti uz njega.

Nemam ništa protiv Roma, naprotiv, niti generalizujem samo kažem šta sam primetio kod većine Roma u mom kraju a na osnovu priča drugih ljudi kontakt da je tako i drugde.

Sent from my 5045X using Pouke.org mobile app

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa pentokostalci, baptisti, jehovini svedoci i ostale sekte nisu većina ovde pa ipak najviše "vernika" tih sekti čine upravo Romi. U čemu je fora?

Kod ovih koje ja znam finansije. Javna je tajna da su kod jehovista zbog toga.

Ali ne kažem da je kod svih tako i neću da pričam.

Sent from my 5045X using Pouke.org mobile app

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...