Jump to content

Оцени ову тему


Препоручена порука

Pa, sta znam, onako cisto logicki gledano :laie_14:, ako te neko ne moze naterati da uradis nesto sto nije po tvom sudu ispravno, cak i pod pretnjom smrcu, onda deluje da coveki poseduje slobodu izbora i da je sloboda real stvar, ne bi trebalo da je neka nasa iluzija.

Po hriscanstvu je slobodna volja, pa, recimo, da mozes da izaberes izmedju dobre stvari i lose stvari.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, neznani_junak рече

Шта значи имати слободну вољу по Хришћанству? Да ли људи заиста имају слободну вољу или је то илузија коју ствара наш мозак?

Onako grubo receno znaci imati slobodu izabrati izmedju dobra i zla. Vjere u Boga i nevjere, cinjenja vrline i cinjenja zla itd...

Medjutim to nije prosto kao pasulj kako se cesto misli. Kad bi slobodna volja postojala kako se cesto misli, bilo dovoljno da se covjek odluci na nesto i onda mu tako i bude ali nije tako. Mnogo smo vise neslobodniji nego sto jesmo slobodni. Slikovito bi tu uporedio kao kretanje izgubljenog kroz dzunglu gdje na izgled imas slobodu da se kreces kuda hoces, ali zapravo si omedjen sa gustim raslinjem, mnostvom dosadnih insekata, prijete ti divlje zvijeri, mori te glad i zedj, i sve to te sputava ka tvom kretanju...no neko uspje doci do kraja puta ali mnogi (vecina) u toj dzungli se izgube. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne postoji slobodna volja postoji slobodan izbor između ograničenih mogućnosti.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@neznani_junak evo ovde mozes naci neke odgovore...

 

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја никад нисам чуо убељиве аргументе који би ме убедили у постојање слободне воље, у најчешћем смислу тог појма, као воље да се бира између опција на располагању.

Најпре, човек се рађа мимо своје воље, наслеђене особине не бира, не бира ни околину у коју је слетео. До тренутка када учини први избор (нпр. између црвене и плаве звечке), човек је већ један одређени субјект. Његов први избор је последица фактора на које није могао да утиче. Сваки следећи избор је последица како тих фактора, тако и претходно учињених избора. Да ли ћу се потући? Да ли ћу украсти жваке? Уписати гимназију или економску, отићи да видим шта има у тој цркви, или отићи да пробам мало траву вечерас... Сви ти избори се доносе зато што човек у одређеном тренутку осети жељу, потребу, дужност (или било какав други подстицај) да изабере један од понуђених начина трошења свог времена. Зашто човек осећа жељу, имплус ка једној од опција... зато што у тренутку избора поседује одређене особине, које су стечене захваљујући низу догађаја и претходних избора, који низ сеже до прве поставке урођених особина/околине у којој је рођен, а коју поставку није бирао. Где ту има места за слободну вољу, ја не видим, чини се да се у ту слободу може само веровати, јер без ње ништа не би имало смисла. У контексту хришћанства наравно.

Посебно је питање да ли је слободан избор уопште могућ, будући да сваки избор мора да начини субјект, који у тренутку избора већ постоји. Ако субјект постоји, како његов избор може бити слободан од тога што тај субјект јесте, како може бити изван утицаја особина које субјект поседује...

 

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када будемо стварно знали шта је слободна воља бићемо на страшном Суду.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 3/28/2017 at 17:04, Срђан Шијакињић рече

Ако субјект постоји, како његов избор може бити слободан од тога што тај субјект јесте,

како може бити изван утицаја особина које субјект поседује...

 

Covek nije apsolutan, ni po pitanju slobode, tu tek nije apsolutan. Izveden je od stvorene sustine i zato je sam po sebi (u okvirima svoje prirode od koje je sazdan) ogranicen po svakom pitanju. Medjutim, covek jeste slobodan u okvirima datosti (koje se razlikuju od skupine do skupine i od coveka do coveka). Sudija i Ucitelj Gospod nas Isus Hristos pokazuje da veoma dobro to zna, te uceci u pricama i poslovicama, o tome kaze - Koji ne zna pa ucini sto zasluzuje batine bude malo bijen, a kome je mnogo dano  vise ce se i traziti... 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Onaj kome je malo dato pa Bogu ugodi, ugodio bi mu i da mu je mnogo dano. 

Naravno, nikome nije apsolutno mnogo dato, stoga kaze -  u malom bio si mi veran, nad mnogim (ili u mnogom) cu te postaviti.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imas slobodnu volju i mozes da biras jedino izmedju dobra i zla, a ne onog sto se tebi svidja i sto bi ti hteo. Kao sto je car Lazar birao nebesko carstvo pre nego zemaljsko tako je i covek svakog dana pred izborom kome ce da sluzi.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Благовесник рече

Covek nije apsolutan, ni po pitanju slobode, tu tek nije apsolutan. Izveden je od stvorene sustine i zato je sam po sebi (u okvirima svoje prirode od koje je sazdan) ogranicen po svakom pitanju. Medjutim, covek jeste slobodan u okvirima datosti (koje se razlikuju od skupine do skupine i od coveka do coveka). Sudija i Ucitelj Gospod nas Isus Hristos pokazuje da veoma dobro to zna, te uceci u pricama i poslovicama, o tome kaze - Koji ne zna pa ucini sto zasluzuje batine bude malo bijen, a kome je mnogo dano  vise ce se i traziti... 

Ово је једно од најбољих размишљања на ову тему, свакако.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...