Jump to content

Зоран Ђуровић: Креационизам свештеника Георгија Максимова

Оцени ову тему


Zoran Đurović

Препоручена порука

пре 8 минута, Bokisd рече

Da, sad sam se setio nekih stvari.

Ovo sto si rekao, logosi kao klice ili potencijal ili mozda smisao stvari, kroz Sina Bozijeg i Logosa .

Nego, nesto ne mogu da povezem ovo, o volji kroz prirodu. Nesto kao naslucujem, ali, da li mozes nesto malo bolje da pojasnis ? ( nije moranje ).

 

Priroda=volja.U Hristu se projavljuju obe.Monoteliti su verovali da postoji samo jedna ona božanska.Možda je najbolja reč težnja,smer kretanja same prirode,Bog je priziva u večnost kroz logose,ali ona po prirodi teži ka nebiću i ništavilu iz kojeg je prizvana u postojanje.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Kratos рече

Logosi su klice, potencijali...

 

Схваташ ли шта значи потенцијал? О томе и ја исто говорим.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Kratos рече

Priroda=volja. U Hristu se projavljuju obe. Monoteliti su verovali da postoji samo jedna ona božanska. Možda je najbolja reč težnja, smer kretanja same prirode, Bog je priziva u večnost kroz logose, ali ona po prirodi teži ka nebiću i ništavilu iz kojeg je prizvana u postojanje.

Воља се тиче нечега где имамо Духа Светога. Треба протумачити целу тријадологију и христологију да бисмо дали смислену реч.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nema nikakvog stvaranja suštine tvari stvorenoga kroz suštinu Božju, jer bi to značilo da se Bog prekopirao ili klonirao.

Tvorevina Božja je nezavisna od Boga po svojoj suštini i opstoji njegovom blagodaću, tj.stvaranjem. Bog ne zavisi od Tvorevine, dok tvorevina direktno zavisi od Stvoritelja i to direktno zavisi upravo od suštine stvaranja. Dakle od kakvog smo materijala tako će nam biti. Kako smo stvoreni tako će nam biti. Mi zavisimo od toga KAKO NAS JE BOG STVORIO.

Dakle pitanje jeste koja je NAŠA SUŠTINA a ne ko je Bog u suštini jer je to nama van svakog mogućeg pojma. Mi to ne možemo znati upravo zato što je Bog nezavisan od Tvorevine i shvatite to već jednom.

Oboženje tvorevine je zato jedan završni i neponovljivi proces, kada se slobodnom voljom stvoreno ostvaruje u neprekidnom odnosu sa Stvoriteljem.

Bog se nije prekopirao u svoju Tvorevinu, to je fantamozgarija par ekselans.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 1/2/2017 at 1:51, GeniusAtWork рече

Ово је врло логична идеја и први који ју је изложио био је Лудвиг Болцман, велики аустријски физичар који је дао кључни допринос разумевању термодинамике и ентропије. Међутим, та идеја је потпуно одбачена данас. Проблем је у екстремно ниској ентропији коју је свемир имао у почетку. Та ниска почетна ентропија је једна од највећих нерешених мистерија науке. Сматра се да је вероватноћа да свемир као наш настане квантном флуктуацијом у вакууму у пракси нула (у ствари, тежи ка нули би био бољи опис, пошто ништа у науци нема тачно нулту вероватноћу). А и када би настао тако, био би радикално другачији од овога у коме ми живимо.

Могу да образложим детаљније, само се бојим да бих угушио тему јер је много дуга прича :) 

Tvoje misljenje je uvijek pozvano da izlozis jos. Evo dao bih jednu naucnu referencu https://arxiv.org/abs/1404.1207 . Naravno ovo nije nikakav dokaz vec hipoteza koja nastoji prevazici neke probleme oko singularnosti itd...

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

No u svakom slucaju, neka bude da ne znamo sta je to bilo iz cega je svemir nastao bilo kvantne fluktacije ili nesto drugo, ono sto je bila poenta kada sam odgovarao o.Zoranu Djurovicu je da tehnicki ne postoji nista u prirodi sto nepobitno ukazje na Boga. Dakle sta god bilo u pocetku, nesto je bilo, to nije nista ikao se u ovom gore radu to naziva "nista" to je ipak nesto. To nesto sta god bilo moglo je postojati oduvijek s tehnicke strane. Da ovdje skrenem paznju onima koji bi rekli da je ovo nemoguce jer onda bi to nesto bilo Bog, a Bog je kao sto znamo licnost....ali mi ne znamo da je Bog licnost mi vjerujemo da je on licnost i da nista stovreno nije od vjecnosti s njim koegzistiralo. Koliko je to samo kontradiktorno po sebi kada hriscani tvrde kako sve oko nas ukazuje na Boga, a onda propovjedaju Bog koji se ukazuje ljudima kroz otkrivenje, uzimajuci tijelo da postao jedan od ljudi kako bi ga ljube bolje upoznali. 

Dakle to je, s nacune strane nikad se nece pronaci nista sto ce ukazati na Boga, niti ce se pronaci ikad ijedan proces u univerzumu koji nece biti objasnjiv prije ili kasnije. Ostaje onda da je pitanje Boga egzistencijalno pitanje. Licnost pojedinca se mora upitati sta je njemu smisao, da li smatra da je vrhunac svega samo prolaznost, kratkoca zivota (ma koliko on bio produzen u buducnosti zbog nauke), ili je vise smisleno da ce ovaj svijet jednom da zavrsi i da ce nastati novi, vaskrsenjem svih mrtvih u vjecnoj zajednici s Bogom. Ateistima zbog toga nije prihvatljiva ideja o Bogu, jer pomsatranjem univezuma i razumjevanjem kako on funkcionise ne vidi se potreba za Bogom.

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 1/1/2017 at 21:45, Deja Vu рече

Ne mora da bude nuzno alternativa tvorcu, jer opet mozemo reći da je Bog iskoristio kvantni vakum za stvaranje ovakvog sveta. Ili pak samo ovakvog univerzuma, dok bi ostali već mogli sami da nastanu. 

Odnosno tvorac i kvantni vakuum sami po sebi nisu isključivi, što se ne vidi samo iz prostog zaključivanja, nego i iz nekih mitologija i filozofija poput onih o Demijurgu kod Platona ili mitova o primodijalnom okeanu haosu. Takav mit se može namirisati u Postanju u onom delu ''i Duh Božji lebdaše nad vodom'' gde ta voda predstavlja primordijalni okean haos odnosno u ovom slučaju kvantni vakuum. 

Ali što se tiče hrišćanstva, recimo da je ugrožavajuće jer Oci uče o stvaranju bukvalno ni iz čega, a ovde imamo ''nešto'' samo je to nešto bezoblično, nema forme. 

 

Mislim da jesu iskljucivi. Ako propovjedamo Boga kao licnost, onda nista ne koegizstira s njim, i on je sve stvorio pa i kvantni vakuum iz cega je evoluirao univerzum i sve u njemu. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Justin Waters рече

To nesto sta god bilo moglo je postojati oduvijek s tehnicke strane.

Ovo mi je neverovatno imaš neke reference koje vode ovom zaključku?

I šta bi zapravo to moglo da znači oduvek? Da li je to onda i zauvek?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ovo mi je neverovatno imaš neke reference koje vode ovom zaključku?

I šta bi zapravo to moglo da znači oduvek? Da li je to onda i zauvek?

Nema referenci, nisam se pozivao na naucne reference. Navodio sam samo iz cega god naucnici dodju do zakljucka, bilo da je univerzum nastao iz kvantnog vakuuma, ili necega drugog, to iz cega je nastao moze biti nesto sto oduvijek postoji, i evolucija svemira i njegova devolucija je nesto sto se ciklicno ponavlja od proslosti kao buducnosti i to zauvijek. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Срећа па никог* није брига :D

*осим екипе која користи Оце и Д Бајбл у одбрану сопствене невере. :D

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, pedja257 рече

eso1208a.jpg

Big Bang, matori.... milijarde godina sudaranja atoma i to je to...slucajnost  xD

Kakvi bi tek mi ljudi bili da se kojim slučajem ti atomi nisu tako slučajno sudarali.....

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kažu da je Nikola Tesla razgovarao sa strujom, razgovarao sa energijom , razgovarao sa materijom i naredjivao joj kao što pastir uteruje svoje stado u štalu i izvodi na pašu.

Nekako mi je kanalisanje koje jeste u samoj suštini čovekovog bića, nespojivo sa ovim zakonima o slučajnosti kao pokretača stvaraoca.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, pedja257 рече

eso1208a.jpg

Big Bang, matori.... milijarde godina sudaranja atoma i to je to...slucajnost  xD

Sveta slučajnosti pomiluj nas grešne :D

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Kažu da je Nikola Tesla razgovarao sa strujom, razgovarao sa energijom , razgovarao sa materijom i naredjivao joj kao što pastir uteruje svoje stado u štalu i izvodi na pašu.

Kad je neko znacajan kao Tesla, onda se puno mitova oko njega ispreda, izmedju ostalog da je izmislio naizmjenicnu struju, tako i ovo da je pricao sa strujom, sa vanzemaljcima, da je upravljao materijom kao granom od drveta svasta ljudi izmisle. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...