Jump to content

Зоран Ђуровић: Креационизам свештеника Георгија Максимова

Оцени ову тему


Zoran Đurović

Препоручена порука

пре 32 минута, Иван ♪♫ рече

Hrišćanstvo shvata pojam Boga kao svedržitelja, Onoga ko u svakom trenutku sve drži u postojanju.

Zato deistički stav da je Bog prosto stvorio i udaljio se od prirode nema smisla, jer implicira da nešto može postojati mimo Boga, što bi to nešto automatski učunilo božanskim, i dodatno uvelo kontradikciju u odnosu na sam pojam Boga, koji je jedan, koji je svuda, i koji sve drži u postojanju, po samom shvatanju pojma Boga. 

 

Хајд' кад већ оффтопичите... Како себи објашњавате догађаје типа - крокодил раскомадао и појео дете? Мислим, не питам да бих сад промовисала неки свој став, него чисто онако причамо (заправо, немам одговор на овакве ствари; разумем вирусе, бактерије (дегенерисаност природе), погибију од туђе руке, али овај и сличне примере не контам).

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Bokisd рече

Tako si i sada, mene 'opleo' , bez konkretnih navodjenja mojih stavova, iako sam , u predhodnim postovima, jasno izneo neko svoje razmilsjanje o ovim stvarima.

Primedba ti nije na mestu, niko te nije opleo, drugo rekao sam ti da Milana ne razumeš a rekao si da ga razumeš, treće ja sam objasnio svoju retoriku imao sam ispravan termin koji je bio u kontekstu prethodnog pisanja i objasnio sam ga zašto sam koristio ono što je tebi bilo navodno sporno.

Dakle ovde kod Milana nemamo nikakvo neprecizno izražavanje terminološke prirode nego precizno i posve pogrešno.

Ja ti kažem da to što milan po tebi neprecizno koristi, on zapravo precizno terminološki koristi i ako si nepažljiv i misliš da je problem u terminologiji pnda si već uveliko na njegovom toboganu. Kratos je to primetio za razliku od tebe i ima konkretna pitanja za Milana, dok ti misliš da ga razumeš i još govoriš meni kako nemam strpljenja za njegovu terminološku nepreciznost.

Nije ti na mestu primedba i probaj da ne praviš problem tamo gde ga nema, nije tebe niko opleo.

Još nešto za kraj: Znate li zašto se deca igraju odmah posle svadje? Zato što im je sreća važnija od sujete, te vas u tom duhu molim za ubuduće.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Primedba ti nije na mestu, niko te nije opleo, drugo rekao sam ti da Milana ne razumeš a rekao si da ga razumeš, treće ja sam objasnio svoju retoriku imao sam ispravan termin koji je bio u kontekstu prethodnog pisanja i objasnio sam ga zašto sam koristio ono što je tebi bilo navodno sporno.

Dakle ovde kod Milana nemamo nikakvo neprecizno izražavanje terminološke prirode nego precizno i posve pogrešno.

Ja ti kažem da to što milan po tebi neprecizno koristi, on zapravo precizno terminološki koristi i ako si nepažljiv i misliš da je problem u terminologiji pnda si već uveliko na njegovom toboganu. Kratos je to primetio za razliku od tebe i ima konkretna pitanja za Milana, dok ti misliš da ga razumeš i još govoriš meni kako nemam strpljenja za njegovu terminološku nepreciznost.

Nije ti na mestu primedba i probaj da ne praviš problem tamo gde ga nema, nije tebe niko opleo.

Još nešto za kraj: Znate li zašto se deca igraju odmah posle svadje? Zato što im je sreća važnija od sujete, te vas u tom duhu molim za ubuduće.

Ako sam pogresno shvatio, izvinjavam se.

Ali, opet kazem, mislim da treba pazljivije citatite tudje tekstove, jer, u mojim predhodnim postovima je jasno predstavljeno misljenje o ovim stvarima, koje su u tom trenutku, bile na suprotnoj strani od Milanove. Ovu drugu situaciju sam objasnio u predhodnom postu.

Mislim, da znam, sta Milan pokusava da kaze i celu njegovu pricu, i znam vrlo dobro, da ima odredjene 'rupe' i problematicna shvatanja , ali, mislim, takodje da mu je ideja, kako da pomiri evoluciju i Bozije stvaranje, kako da kazem,....onako,.....simpaticna :945729:.....narocito, sto fura pricu o prvorodnom grehu, koji je nesporna  stvar. ....Brat, je svestan te stvari, pise u knjigama otaca, :citac:.....a,  nekako mu se cini, da evolucija ima veze sa real life - om. Ja, razumem njegovu situaciju.

Pozdrav.


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Milan Nikolic рече

Бог изабира будућност од мноштва могућности. То је Његова воља.

Бог нама оставља слободан избор  од мноштва могућности, а као Саршен ,  зна коју ћемо  понуду изабрати, а зна не зато што гледа у чаробну куглу већ зато што је апсолутно Савршен.:)

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Рапсоди рече

Бог нама оставља слободан избор  од мноштва могућности, а као Саршен ,  зна коју ћемо  понуду изабрати, а зна не зато што гледа у чаробну куглу већ зато што је апсолутно Савршен.:)

Jeste, slobodan izbor i slobodna licnost, jeste odlika coveka. Mislim, da to svi na forumu znamo.

Ako se ovo sto je rekao Milan, stavi u kontekst Promisla Bozijeg, ( ja razlikujem providjanje i promisao ), onda, je sloboda covekova uvazena. Moze da bude problem, sto je receno, da je to njegova volja, pa ispada da je nametnuta neka mogucnost, ali, mozda, ako ubacimo neke druge Bozije atribute, moze da se zadrzi i izraz Njegova volja.

Uostalom, kako glasi molitva Oce nas, da bude volja Tvoja i na nebu i na zemlji. Mora i ovde da se razumeju stvari, u svom kontekstu i smislu, kako bi zadrzali slobodu covekovu.

Znaci, hteo sam reci,  moze se sve ovo razumeti i na nacin, da se postuje volja bozija, ali, i da se postuje sloboda covekova, .....samo, ako se nekako lepo to, razradi.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Џуманџи рече

Хајд' кад већ оффтопичите... Како себи објашњавате догађаје типа - крокодил раскомадао и појео дете? Мислим, не питам да бих сад промовисала неки свој став, него чисто онако причамо (заправо, немам одговор на овакве ствари; разумем вирусе, бактерије (дегенерисаност природе), погибију од туђе руке, али овај и сличне примере не контам).

Ај` сад кад се већ офтопичи, дедер да сад изрекнеш своје мишљење - по православном становишту где је САД то дете? Је ли оно изгубљено за Бога или људе?

Гледаш изолован детаљ а тражиш закључке о целини...Може бити велики промашај...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Justin Waters рече

No sad, izadjimo iz okvira TE koja se bavi biologijom i za casak skoknimu na teoriju fiziku i kvantnu mehaniku. Fizicari kazu da u kvantnom vakuumu, cestice mogu spontano da iskoce.. (ovo je i eksperimentalno dokazivo ako se ne varam) cestice od cega se sastoji sav univerzum i ono sto je u njemu. Dakle ako je u pocetku svega bio neki kvanit vakuum ( u fizici poznato kao polje najnize energije, to jest gdje je enrgija nula) iz koga su sponatno iskocile 10154 (lupam)  cestica jednom davno nakon cega je zapocela evolucija svemira onda nista ne stoji na putu da neko kaze pa eto, oduvijek postoji taj kvantni vaukuum, iako to nije nistavilo, ipak nesto jeste iz toga se rodio ovaj svemir.

Ово је врло логична идеја и први који ју је изложио био је Лудвиг Болцман, велики аустријски физичар који је дао кључни допринос разумевању термодинамике и ентропије. Међутим, та идеја је потпуно одбачена данас. Проблем је у екстремно ниској ентропији коју је свемир имао у почетку. Та ниска почетна ентропија је једна од највећих нерешених мистерија науке. Сматра се да је вероватноћа да свемир као наш настане квантном флуктуацијом у вакууму у пракси нула (у ствари, тежи ка нули би био бољи опис, пошто ништа у науци нема тачно нулту вероватноћу). А и када би настао тако, био би радикално другачији од овога у коме ми живимо.

Могу да образложим детаљније, само се бојим да бих угушио тему јер је много дуга прича :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Џуманџи рече

Хајд' кад већ оффтопичите... Како себи објашњавате догађаје типа - крокодил раскомадао и појео дете? Мислим, не питам да бих сад промовисала неки свој став, него чисто онако причамо (заправо, немам одговор на овакве ствари; разумем вирусе, бактерије (дегенерисаност природе), погибију од туђе руке, али овај и сличне примере не контам).

ne znam ne_shvata

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Иван ♪♫ рече

Ovde je problematična implikacija da kvantni vakuum može da postoji sam po sebi, kao i svetovi koji dalje nastaju. A to bi već bila božanska osobina. Hrišćanstvo shvata pojam Boga kao svedržitelja, Onoga ko u svakom trenutku sve drži u postojanju.

Verovatno je problematična iz ugla hrišćanstva, no po teorijskoj fizici je sasvim moguća. Ipak, kao što rekoh verovatno je problematična jer postoji izlaz iz takve situacije. Univerzum odnosno univerzumi ne postoje sami po sebi nego nastaju iz tog haosa i nestaju ponovo u njemu. Samim tim univerzumima sledi smrt u nekom trenutku. Kvantni vakuum tj. haos sa druge strane nema isti ravan postojanja kao univerzum odnosno kao Bog. Kao što sam naveo haos je bezobličan, bezforman, akauzalan, bezvremenit, bezprostoran, što ukazuje da ne možemo da ga kategorišemo kao nešto što postoji. U tom haosu ima svakakvog bućkuriša i komešanja jer taj haos u sebi nosi bezbrojne mogućnosti za sve i svašta i nekad se desi da iz njega izlete čestice za koje onda možemo reći da su ušle u postojanje jer su one tada sušta suprotnost haosa: imaju oblik, formu, kauzalitet, pravila u njihovom odnosu, mogu se precizno odrediti u prostor-vremenu i predstavljaju objekte. Haos sa druge strane nije nikakav objekat niti u sebi sadrži objekte, pa ga zbog toga ne možemo smatrati za postojeći nego kažemo za njega da je nebiće. 

Ovakvom interpretacijom vrlo lako rešavamo tu problematičnu implikaciju, a posmatrajući istoriju religijske misli, jer kao što rekoh od Svetih Otaca kreće ta priča o ex nihilo stvaranju, dok od praistorije postoje mitovi u religijama da bogovi stvaraju svet iz haosa i da isti taj svet drže u postanju. Videti Postojanje, jasno je ko dan. Znači kvantni vakuum niti ruši Boga kao Tvorca niti kao Svedržitelja, jer uopšte nije problem reći da nihilo po Ocima predstavlja gore opisani haos.

пре 12 часа, Иван ♪♫ рече

Zato deistički stav da je Bog prosto stvorio i udaljio se od prirode nema smisla

Ovo nije deistički stav jer podrazumeva da je Bog i dalje aktivan u svetu. To što taj svet može da izroni iz haosa na trenutak i vrati se nazad u nepostoanje ne ruši mogućnost da Bog videvši to uhvati za ruku davitelja i kaže ''pođi samnom u život večni''. Ili pak da Bog iskoristi haos za stvaranje sveta kog onda drži rukama da ne klizne nazad u nepostojanje tj. haos i nebiće iz kog je došao, što je i misao samih Otaca jer oni smatraju da nebiće jeste osnov tvorevine. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Deja Vu рече

Haos sa druge strane nije nikakav objekat niti u sebi sadrži objekte, pa ga zbog toga ne možemo smatrati za postojeći nego kažemo za njega da je nebiće.

To je jedna interpretacija. Ima ih više. Ja mislim da je nebiće zapravo nepostojanje. A kada kažeš haos, to je ipak nešto što postoji i ima neka svojstva.

Vidi ovu debatu, kad imaš vremena, odlična je, svaka preporuka:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Јанко рече

Гледаш изолован детаљ а тражиш закључке о целини...Може бити велики промашај...

Не, само сам навела пример и то у контексту онога што сам цитирала (онда додатно и болдовала (не болдујем из досаде, или форе ради)) и питала људе како себи објашњавају то. :)

пре 10 минута, Иван ♪♫ рече

ne znam ne_shvata

:skidamkapu:Хвала.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Deja Vu рече

misao samih Otaca jer oni smatraju da nebiće jeste osnov tvorevine

 

Jesi siguran u ovo? Ja mislim da nije tako. U stvari, ako nebiće definišeš kao što si napisao gore, kao neku fizičku osnovu iz koje nastaju svetovi sa sve specifičnim fizičkim zakonima, onda ima smisla reći da je ta fizička osnova, kao što i sama reč kaže, u fizičkoj osnovi tvorevine.

Ali i ta osnova je morala nastati. Nabrojao si: ,,bezobličan, bezforman, akauzalan, bezvremenit, bezprostoran", ali ne i neuzrokovan. Jer, naravno, reći da je neuzrokovan značilo bi praviti božanstvo od tog haosa.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Deja Vu рече

Haos sa druge strane nije nikakav objekat niti u sebi sadrži objekte, pa ga zbog toga ne možemo smatrati za postojeći nego kažemo za njega da je nebiće. 

Ne nebiće nego haos samo podrazumeva da mi u nečemu ne vidimo uređenost.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Џуманџи рече

Хајд' кад већ оффтопичите... Како себи објашњавате догађаје типа - крокодил раскомадао и појео дете? Мислим, не питам да бих сад промовисала неки свој став, него чисто онако причамо (заправо, немам одговор на овакве ствари; разумем вирусе, бактерије (дегенерисаност природе), погибију од туђе руке, али овај и сличне примере не контам).

Bio je gladan a dete se našlo na pogrešnom mestu u pogrešno vreme.:D

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...