Jump to content

Зоран Ђуровић: Јављење светаца у есхатолошким телима

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 994
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 43 минута, Bokisd рече

Kao sto neko rece, mozda ti fali malo kisika'.  :sossos:

Realno gledano, svima nama fali pomalo kiseonika za dubine teologije, ...nekom malo, drugom malo vise, tako je kako je. Da se drzimo otaca i da disemo nekako.

U svakom slucaju, fora je u kiseoniku. :0228_hot:

 

Boki šta je čuo Mojsije? Da stvorimo....

Šta je to Mojsije tačno čuo?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dobro, nisam hteo da otvaram neku polemiku, nego sam mislio da uputim neku malu kritiku na racun svih nas koji raspravljamo o tako dubokim i komplikovanim temama i stvarima.

Sta je tacno cuo ?  Ne znam  bas tacno sta da kazem, stvarno. Mislim da smo svi koji smo ucestvovali u diskusijama povodom ove teme, dosta dobro objasnili sustinu stvaranja coveka i sveta, iz razlicitih perspektiva. Da je stvoren po Bozijoj slici i prilici se slazemo. Da li to dovoljno ? Verovatno jeste, ako se mnogo ne udaljavamo od ovih pogleda itd.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Da je stvoren po Bozijoj slici i prilici se slazemo. Da li to dovoljno ? Verovatno jeste, ako se mnogo ne udaljavamo od ovih pogleda itd.

Da ali po čemu se mi to udaljavamo, samo mi to nije jasno.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

Da ali po čemu se mi to udaljavamo, samo mi to nije jasno.

Nisam konkretno mislio ma tebe, to je jasno. Mislio sam na stavove koji se ticu smtnosti prvih ljudi po prirodi i nuznosti, sto je neki ekstremam pogled na stvaranje. Onda problem truleznosti i smrti same prirode i zivotinja kod stvaranja. To su pitanja koja su sporna.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Nisam konkretno mislio ma tebe, to je jasno. Mislio sam na stavove koji se ticu smtnosti prvih ljudi po prirodi i nuznosti, sto je neki ekstremam pogled na stvaranje. Onda problem truleznosti i smrti same prirode i zivotinja kod stvaranja. To su pitanja koja su sporna.
 

Dodao bi tu i pitanje postanja i života. Imaš slobodnu volju da biraš da li ćeš živeti ili nećeš a nemaš slobodnu volju da biraš da li želiš da postojiš ili ne.

Da pojasnim. Učili smo da Bog sve što je priveo iz nebića u biće neće više vraćati u nebiće. 

Dakle sve možeš da biraš osim činjenice da postojiš. Postojanje ne možeš da biraš. 

Osim.... osim ako tvoje postojanje nije još završeno, nije još kompletirano i imaš slobodu da izabereš hoćeš li ti ili nećeš da te Bog stvori.

Da li je moguć taj odabir?

Ako nije moguć, šta možemo da biramo u slobodi? Da se mučimo večno ili da nasledimo rajsko Carstvo večno?

Men tu nešto ne štima.. No možda je samo do mene i ja ne vidim jednostavnu slagalicu, te bolje da sve ovo ugleda svetlost nego da me muči u tami.

Na vama je ili da mi pišete svetlost ili dame gledate kako se mučim u tami.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Osim.... osim ako tvoje postojanje nije još završeno, nije još kompletirano i imaš slobodu da izabereš hoćeš li ti ili nećeš da te Bog stvori.

 

И мени ово почиње да звучи све логичније. 

Можда смо обоје подједнако блесави. :takeoff:

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Paradoksologija рече

И мени ово почиње да звучи све логичније. 

Можда смо обоје подједнако блесави. :takeoff:

Pa to bi bilo Božanski da te Bog u toku stvaranja pita da li želiš da postojiš ili ne. To bi bila vrhunska sloboda, čudnovato,predivno,nadumno,nikoponovljivo.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Pa to bi bilo Božanski da te Bog u toku stvaranja pita da li želiš da postojiš ili ne. To bi bila vrhunska sloboda, čudnovato,predivno,nadumno,nikoponovljivo.

Кажем, ако смо у шестом дану и Бог нам удише Дух (јер су грчки филозофи веровали у неки мој дух који ја као поседујем, али не морамо ми), можемо Га не прихватити и не постати Човек.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Paradoksologija рече

Кажем, ако смо у шестом дану и Бог нам удише Дух (јер само су грчки филозофи веровали у неки мој дух који ја као поседујем), можемо Га не прихватити и не постати Човек.

Drugo svima je logičnije osim meni izgleda, da je Mojsije čuo razgovor unutar Trojice pre stvaranja čoveka opšte a ne recimo da je čuo preobraženog vaskrslog i vanvremenskog Sina Čovečjeg recimo na Tavoru u razgovoru tipa svrši se vreme Ajde da stvorimo čoveka... pa onda usledi tajna večera stradanje vaskrsenje i Carstvo Nebesko kao kruna stvaranja čoveka.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nase postojanje kao nesto sto smo dobili i dato nam je 'iz nebica' ? ? Odlicno pitanje. Teska slagalica, slazem se. Zar to ne muci coveka i kao pojedinca i kao deo opste ljudske sudbine. Skoro sam procitao jedan odgovor sv. Jovana Zlatoustog koji je rekao odprlike nesto ovako, na ove dileme ,.... da Bog daje bice i postojanje svima nama iz prevelike ljubavi i sa dobrom namerom, da njegova stvorenja ucestvuju u vecnom i blazenom zivotu koji je u zajednici sa samim Bogom.

Ako On to zeli da podeli sa svim ljudima, zasto bi mi tu njegovu nameru odricali kao nesto sto je neprilicno i neadekvatno cilju koji je veliki i uzvisen u odnosu na coveka ? Sa te strane, mi nemamo nikakav razlog da odricemo nase soptveno postojanje.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Ako On to zeli da podeli sa svim ljudima, zasto bi mi tu njegovu nameru odricali kao nesto sto je neprilicno i neadekvatno cilju koji je veliki i uzvisen u odnosu na coveka ?

Ne znam Boki tome se i ja čudim kad ima prevelik broj onih koji Ga se odriču.

  • Волим 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ili konstatacije tipa: Bog je stvorio čoveka za večnu zajednicu sa Bogom ali je stari Adam u raju tu zajednicu svojevoljno prekinuo.

Pa onda izgleda da Bog nije stvorio čoveka za večnu zajednicu sa Bogom, čim je ta zajednica raskidiva.

Ali Preobraženi i Vaskrsli pobedilac smrti Novi Adam Isus Hristos koji sebe daje, svoje Telo i Krv za oproštenje svih grehova (bilo kakve greške) jeste neko kroz Koga je vaistinu moguče stvoriti čoveka za večnu zajednicu sa Bogom, jer je ta zajednica sada fizička, sjedinjena,pobedio je čovek i greh i smrt te Carstvo zaista nema prepreke, pogotovo što je preduslov za takvo postojanje SLOBODNA VOLJA OBEJU STRANA.

Kao kad bi mi mogli svoje dete pitati hoćeš li da te rodimo ili nećeš. Nama nije moguće a da li nije moguće Bogu?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ili konstatacije tipa: Bog je stvorio čoveka za večnu zajednicu sa Bogom ali je stari Adam u raju tu zajednicu svojevoljno prekinuo.

Pa onda izgleda da Bog nije stvorio čoveka za večnu zajednicu sa Bogom, čim je ta zajednica raskidiva.

Ali Preobraženi i Vaskrsli pobedilac smrti Novi Adam Isus Hristos koji sebe daje, svoje Telo i Krv za oproštenje svih grehova (bilo kakve greške) jeste neko kroz Koga je vaistinu moguče stvoriti čoveka za večnu zajednicu sa Bogom, jer je ta zajednica sada fizička, sjedinjena,pobedio je čovek i greh i smrt te Carstvo zaista nema prepreke, pogotovo što je preduslov za takvo postojanje SLOBODNA VOLJA OBEJU STRANA.

Kao kad bi mi mogli svoje dete pitati hoćeš li da te rodimo ili nećeš. Nama nije moguće a da li nije moguće Bogu?

Pre nego sam otvorila ovu stranicu pomislila sam veoma slicno kao ovo kao kad bi mi mogli svoje dete pitati...i tu pomislim na...Sveto trojstvo znaci jedan te isti Bog sve vreme ima tri "Lica".  Dakle nije Bog prvo se obukao u Starom zavetu kao Bog Otac, onda u priliku Isusa Hrista u Novom zavetu i zavrsio u obliku Svetog duha. Sva tri Lica jednako su vecna, bozanska i uvek bila tu.  Otac je stvorio svet kroz Rec. I rec postade telo, istorijski Isus iz Nazareta. U stvarnosti, Rec i Hristos su isto?

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Drugo svima je logičnije osim meni izgleda, da je Mojsije čuo razgovor unutar Trojice pre stvaranja čoveka opšte a ne recimo da je čuo preobraženog vaskrslog i vanvremenskog Sina Čovečjeg recimo na Tavoru u razgovoru tipa svrši se vreme Ajde da stvorimo čoveka... pa onda usledi tajna večera stradanje vaskrsenje i Carstvo Nebesko kao kruna stvaranja čoveka.

Vaskrsli tada nije postojao.Onda ispada da je čovek u zajednici sa Bogom i pre nego što je nastao.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...