Jump to content

Зоран Ђуровић - Онан - Онанија

Дејан

Препоручена порука

пре 6 часа, Александар Милојков рече

Блуд јесте грех - и у помисли (у жељи) и у делу 

Александар не дискутуује са мнм, али провоцирађу дискусију са грубих поимања на финија, аскетска, подвижничка, она која су нам потребна сваки дан...не по Лествици.

Овде напомена: ПОмисао и/или мисао и жеља нису исто! Наше мисли са или без демонских убацивања, нису жеља саме по себи. Жеља је, грубо речео, стање срца, изграђеног става, и она је резултат када су мисли/помисли прошле фазу борбе или не, саггласја, прошле су поље нање слободе коју нам је Господ дао. Жеља је ПРЕДакт, ПРЕДдејство. Међутим и пре стварања жеље, и после стварања жеље, мили су ту. Имамо, дакле, ПРЕжељне мисли/помисли и послежељне. Мисаони процес не престаје, док се жеље рађају и нестају.

Ок разуме шта је хтео рећи, коментар на Рођино грубо, јуридичко поимање проблематике. Чак ако погледамо жену и сматрамо је лепом, и кроз мисли/помисли због искусттва са рецимо нашом женом или женама од пре, "скинемо је", замислимо је голу (то је тај мисаони рат, борба, која се одвија "блиц") ни тада не мора да значи да имамо жељу за њом.

Ово побија и Дејанову тезу да одмах ради нагон (ерос). Он ради, он је ту, али није, сам по себи, јачи од нас, и ми га контролишемо на мисаоном пољу. И што више "попуштамо", дакле прихватамо помисли, он расте, и тако стварамо жељу.

Господње речи не поистовећују мисао и жељу. Мисли жеља су узрочно-последично везане, али нису исто!

Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Mirjam рече

Идем са теме. Ви наставите да тешите једни друге да желети сексуално другу жену поред ваших супруга није погрешно и врста прељубе. ?

Ово "идем са теме" је чиста сујета. Мало си добила по ушима и бежанија. Критикујеш друге за грубе речи, а ово болдовано је жстока увреда. Ок, ако је шала.

Ја за све време брака никад нисам доозволио да се у мени јави жеља за другом женом....признајем, било је мисаоних борбица, пар пута краћих ратова, само пар пута и кратко, али никад нисам дозволио да се "јави жеља у срцу мом". Камоли да сам....то о чем причамо.

Невероватно грубе квалификације...сама дискусија се водио грубо, или се цеди комарац па ко је нешто мало читао цеди се комарац, али фула се поента. Ствар је најдубљег и најфинијег и свакодневног и јако битног подвижништва.

Подели на овим сајтовима

Додатак: Димитријевић је човек енциклопедија, али "малдоост и страсти" је, мислим више штетно за омладину.

Он, као што Владику Николаја погрешно конотира јако често, и ту ваља балване у дубокој духовности. Рецимо стрша канон 5-6 Сабора о сликању голотиње (100-ти чини ми се), затим поглед цара Давида и његову прељубу, и онако успут цитира Св. Јована и Лествицу....то је таква ГРУБОСТ да везе са везом нема иако правиш везе. То је као када би шамарао дете и сматрао да га милујеш,

Мрзи ме да тражим и пејствујем. Ко има мозак схватиће....јака ствар сад гуглати и пејствовати

Подели на овим сајтовима

@Mirjam Питање за тебе селе:

Ориген се ушкопио, да ли је успео да ушкопи мисли/помисли и жељу?

Или замисли лепу, младу султанију у великој османској кади, пена, кожа се цакли на њој, а поред ње млад, мишићав црни евнух, ушкопљен, джи јој сапун. Перверзан сам?

Послушај Црњанског: "Држим свој мали живот сав потресен и уплашен у рукама, чудећи му се, као што држи црни евнух прстен султаније у рукама, док се она купа. Он је мојим рукаама а није мој"

То је, селе, најдубља теологија...а и живот. Треба мозак користити. А треба се и борити....подвиг је сваки дан, на сваком кораку, сваког сејунда. У том контексту, ако неко тамо мало се трља, да би олакшао себи, трпати то у убиства или свако самозадовољавање трпати у "прељубу" је лудило. Није сито кад то ради педофил на дете, или млад дечко кад га "стегне" на девојку која ће му можда бити жена. Па иако неће...колико је то дубоко. Од слике, мисаоне борбе, рађања жеље, кава је жеља, према коме је жеља, ко жели и кога жели...до дејства, то су тренуци, али је ту сручена цела једна теологија, цело једно аскетско богословље. Па ако оћеш има посла и за антропологију, и за психологију, и за психијатрију...не: на колац и ајмо даље. Иди бре....ти си жена, невероватно како грубо посматраш ствари.

Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Ćiriličar рече

Овде напомена: ПОмисао и/или мисао и жеља нису исто! Наше мисли са или без демонских убацивања, нису жеља саме по себи. Жеља је, грубо речео, стање срца, изграђеног става, и она је резултат када су мисли/помисли прошле фазу борбе или не, саггласја, прошле су поље нање слободе коју нам је Господ дао. Жеља је ПРЕДакт, ПРЕДдејство. Међутим и пре стварања жеље, и после стварања жеље, мили су ту. Имамо, дакле, ПРЕжељне мисли/помисли и послежељне. Мисаони процес не престаје, док се жеље рађају и нестају.

Тачно тако. Помисао је једно а жеља-намера је нешто друго. Жеља-намера је прихватање помисли и намера да се она спроведе у дело. Зато Христос у поменутом јеванђелском одељку осуђује "поглед са жељом" - жели да каже да прељуба није само сами незаконити сексуални чин, како су то сматрали стари (у Старом завету), већ и сама жеља-намера да се то учини. Јер дело и рађа жеља-намера.

Сама привачност између полова није грех. Осим ако не роди жељу-намеру да се учини нешто што није примерено. Осећати привлачност и желети жену у законитом браку је сасвим благословена ствар. Говорити против те жеље и привлачности генерално, ван контекста прељубе и блуда, јесте манихејста јерес. Јер такав став подразумева да је сама привлачност и сама сексуалност нешто грешно и прљаво. Није. Све док се не користе на прљав и грешан начин.

Подели на овим сајтовима

@Александар Милојков Ма знам да знаш, наппоменуо сам, али сам хтео да то раздвојим. Још нешто за буквалисте, ап нећу више за сада, да не затрпавам тему више...дакле када је стварана Ева, Адам није спавао, него је био свестан, био је у екстатичном стању, наравно не исто као у полним односмиа, али наша пала природа доживљава имитацију - условно речено - те екстазе и полним односима.

Да сад ствар изокренемо обрнуто, позитивно, добронамерно у односу на ове "страшне судија" и једну хипотезу поставимо: ако кажемо да је неко видео лепу девојку, непрестано размишља о њој, не на начин блуднички, "да је отресе", него слично као што то имамо у Песми, и сад се предаје тим мислима и жељама, па се самозадовољи.

То је неки половични акт, оће са њом не само то, и више...и на крају се спанђа са њом, изроди децу, роди се права љубав са "Христом посреди њих",...наравно да то може и другачије, без да се самозадовољи, али шта ако му је то разбудило и појачало жељу? Шта ако без тога не би никад пришао.  Или она...јер рекох зави ко мисли/жели, како мисли жели...није ли она овде у екстатичном стању?

3. Svukla sam haljinu svoju,
kako ću je obući?
Oprala sam noge svoje,
kako ću ih kaljati?

4. Dragi moj pomoli ruku svoju kroz rupu,
a što je u meni ustrepta od njega.

5. Ja ustah da otvorim dragom svome,
a s ruku mojih pokapa smirna,
i niz prste moje poteče smirna
na držak od brave.

Опа-бато...каву су њу прљаве мисли" спопале кад јој тело сокове пушта?

Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, slovoA рече

Али Адамове страсти у Рају и ове наше у грехопаду се, у најмању руку, разликују.

нИСАМ СИГУРАН. Ово твоје имплицира да се људски род не би размножио и да смо греху фала, овде на земљи! Сексуалност и страст су створени са човеком, осим ако ти не мислиш да су неки демони створили сексуалне органе? Или мислиш да би из пениса у рају текло семе као кад отвориш чесму? Или да се у рају не би дизао? 

Подели на овим сајтовима

Врло важне речи апостола Павла, о девствености и браку - то су по њему два различита дара. И када се читају Оци, треба узети у обзир да они многе ствари, на ову тему, говоре из монашке перспективе. Зато говорим да је потребно читати са расуђивањем, а не само бесомучно, секташки лепити цитате:

„Не забрањујте се једно другоме, сем по договору привремено, да би се предали посту и молитви, па опет да се састанете, да вас сатана не искушава вашим неуздржањем. Али ово говорим као мишљење, а не као заповест… Јер хоћу да сви људи буду као и ја, али сваки има сопствени дар од Бога, овај овако, онај онако… Ако не могу да се уздржавају, нека се жене и удају; јер је боље женити се и удавати неголи упаљивати се.“

1. Коринћанима, 7:5-7, 9.

Дакле, ко може - то јест ко за то има дар-призив од Бога, нека се уздржава, нека буде девственик (монах). Ови други, који су призвани на брак - да се не забрањују једно другом, сем по договору привремено... па опет да се састану. Сексуалност је благословена у Светој тајни брака. И никаквог греха нема у томе осетити привлачнст, жељу... Таква сексуалност није и не сме се називати блудом, нити таква жеља прљавом похотом.

И погледајте како апостол не осуђује, већ све схвата као дар Божји:

Јер хоћу да сви људи буду као и ја, али сваки има сопствени дар од Бога, овај овако, онај онако…

Како као он? Да буду девственици. Али ако то не могу, не значи да су лошји од њега - јер "сваки има сопствени дар од Бога, овај овако, онај онако". Нажалост, ми данас имамо поплаву квазидуховности, где психички изваљени људи (назови духовници) желе да у брачним заједницама својих "духовних чада" направе манастир и буквално им улазе у брачну постељу, да им саставе "типик". То је тешка болештина. То су људи без дара расуђивања. Такве треба склонити да се преумљују. Дати њих добрим духовницима да их, уз помоћ Божју, преуме, а не да они уче друге.

Подели на овим сајтовима

Један Густав се исповедао код мене, каже да је погледао неку женску, ја му кажем да је то само знак да је здрав и да то није грех; имао је јако лепу женску, ја сам се чудио шта је нашла на њему. Он на исповести почео да се расправља са мном. Брзо сам га измршикао као и неке овде на форуму. Бог спасе ову његову лепотицу, јер он полуде и оде у Есфигмен и замонаши се тамо! Алелуја! Ова да зна, требало би икону да ми уради! 12:smeha:

Да ли је Густав и даље тамо, то вам не могу рећи, или је дошао Акакију да му помогне у мисионарењу.   

Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Zoran Đurović рече

нИСАМ СИГУРАН. Ово твоје имплицира да се људски род не би размножио и да смо греху фала, овде на земљи! Сексуалност и страст су створени са човеком, осим ако ти не мислиш да су неки демони створили сексуалне органе? Или мислиш да би из пениса у рају текло семе као кад отвориш чесму? Или да се у рају не би дизао? 

Сад сам ко зла из каце, мислим да си олако овде употребио реч на коју не мислиш...."страст" у обичном жаргону нема исто значење као у теолошком доторе  и Адам их није имао, страсти настају тек са ошизофрењињем, падом, наше природе. Припази на речник доторе :). Или?

Питање, али није провокативно, стварно шта мислиш: Владика Данико, ипак је он ученик Флоровског, сматра да би, да Адам није пао, оплодња била другачија, не на овај начин. Шта мислиш о томе?

Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Zoran Đurović рече

Maksim, u Aporiji 41, daje nagoveštaj da za razmnožavanje možda nije bio potreban brak, tj ta podela na muško i žensko, ovo dajem kao zanimljivo viđenje.

IMG-20210116-105327.jpg

Ја рекох: "Сваки дан окушам смрт", а он ће на то: "Бог је рекао да те љуби. Зато буди спокојан."

Св. Исак Сирин

Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ćiriličar рече

Ово побија и Дејанову тезу да одмах ради нагон (ерос). Он ради, он је ту, али није, сам по себи, јачи од нас, и ми га контролишемо на мисаоном пољу. И што више "попуштамо", дакле прихватамо помисли, он расте, и тако стварамо жељу.

Господње речи не поистовећују мисао и жељу. Мисли жеља су узрочно-последично везане, али нису исто!

Јеротић је објашњавао научу чињеницу да је човек полигамно биће и одмах га оптужише да пропагира полигамију и ако је увек говорио да је био са својом супругом Јеленом и тај брак је опстао и ако је био без потомства, јер је Христос смисао хришћанског брака а не деца.

Ја нисам изнео тезу већ чињеницу, а рекао сам оно што си и ти овде рекао.

Човек има свест, савест, разум и личност и наравна је ствар и доказана кроз искуство Цркве да човек може успешно да контролише и каналише урођене нагоне.

Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Вилер Текс рече

Јаооо бре Боки бестелесни. Може то ал кад већ једну жену волиш и друга ти не треба. Ал за то треба да будеш стабилан јербо је човек за разлику од тебе телесан па би две и ту направи прељубу!

Кад није ожењен (мада може,да задеси и ожењеног)а жели другарице у срцу биће да жели и ластиш.

Немој више леба ти да се подвизаваш на тај начин. 

Sta, nisi imao drugaricu sa kojom si mogao opusteno da pricas o raznim stvarima ? Zasto ne bi mogao covek da se potrudi za takvo nesto, moze da bude relaksirajuce da imas drugarski odnos da zenom, imam jednu dobru friendicu, poznajemo se dosta dugo i pricamo o svemu po malo i to je sasvim okey i normalno, ima dobre strane.

Mislim, ono, naravno treba da bude borba sa samim sobom jer smo telesni i mozemo da upadnemo u problem, eto vec smo videli kako je svetitelj posle tolike borbe pao sa zenom, ali mi nismo monasi, u svetu smo i trebamo malo da razmislimo kakve cemo sve razlicite odnose da gradimo sa zenama, eno vec sam postavio sta prica Jerotic o razlicitim nacinima na kojima muskarac moze da gleda zenu, meni je to okey :

https://ordinacija.tv/vladeta-jerotic-kako-muskarac-najcesce-gleda-zenu/

Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ćiriličar рече

Питање, али није провокативно, стварно шта мислиш: Владика Данико, ипак је он ученик Флоровског, сматра да би, да Адам није пао, оплодња била другачија, не на овај начин. Шта мислиш о томе?

Ово је глупост у коју је и млади Августин веровао, али је после напустио. То је био наследио од Амброзија који је такође причао безвезе: Људи би као пчеле са росом скупљали своје младе. 

Баш у једном научном тексту наводим та места (изаћи ће у Богословљу, али је на италијанском). Августин ће после допустити страст/задовољство (конкупишенца) у рају. Наша страст може да буде неуређена, и то је онда грех. Али оргазам/страст није грех. Што је најлуђе, Аг ће рећи да ми имамо конкупишенцију зато што смо рационална бића! 

Зато је Рођени нема, јер је без мозга!:))12:smeha::)) Неће ми Рођени замерити на шали, јер ме он воли, како смо видели ових дана. :sunce:  

Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Bokisd рече

Sta, nisi imao drugaricu sa kojom si mogao opusteno da pricas o raznim stvarima ?

Не. Имам жену и за то.

Уосталом ти си рекао да неко жели да има другарицу у срцу. Па шта је тај, Лепа Брена?! „А ја бих срце могла поклањати свима....„

Боки нек уместо јаког маестрала дуне јака кошава. Не манихејствуј.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Креирај ново...