Jump to content

Зоран Ђуровић - Онан - Онанија


Дејан

Препоручена порука

пре 1 минут, Родољуб Лазић рече

Гледање са жељом (похотом) неожењеног (неудате) је блуд и то, кажеш ти, није грех? 

Не, то не мора да буде грех. Зависи каква се жеља ствара. Мене је моја жена привукла својом лепотом када сам је први пут видео. Заљубио сам се. Постала ми је девојка, заволели смо се. Венчали смо се. Већ смо 25 година у браку и имамо двоје деце.

Ако је жеља да малу која је "добра риба" само "опалиш" и после бациш - е онда је таква жеља блудна и грешна.

Ти Рођо не разликујеш ствар по себи од њене контекстуализације - генерализујеш и ту је твоја грешка.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Родољуб Лазић рече

Ти хоћеш да кажеш да је за Господа само прељуба грех, а да блуд није грех?

Видиш како изврћеш? То су управо радили јеретици. Где сам ја то рекао? Ја сам рекао да у оном јеванђелском одељку Христос гвори о прељуби, а не о привлачности самој по себи (ван контекста прељубе). Треба да имаш сумануту логику или да будеш покварен човек па да из овог извучеш заључак да ја тврдим ово што ми спочитаваш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неће бити. Сада правиш финте и релативизујеш. Уводиш у игру нове елементе за неожењене. Али то исто би се могло применити, мутатис мутандис, и на прву премису, за ожењене. И тамо бисмо могли да лавирамо и тражимо "објашњења" и "оправдања". Међутим, ако останемо код онога како реално јесте - имаш исту похотну жељу која је у Христовим очима већ учињено дело. Код ожењених је то прељуба, код неожењених је то блуд. Ти сматраш да Христос само прво види као грех, а да друго за њега није грех. Ја сматрам да је и једно и друго грех. 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Родољуб Лазић рече

Неће бити. Сада правиш финте и релативизујеш. Уводиш у игру нове елементе за неожењене. Али то исто би се могло применити, мутатис мутандис, и на прву премису, за ожењене. И тамо бисмо могли да лавирамо и тражимо "објашњења" и "оправдања". Међутим, ако останемо код онога како реално јесте - имаш исту похотну жељу која је у Христовим очима већ учињено дело. Код ожењених је то прељуба, код неожењених је то блуд. Ти сматраш да Христос само прво види као грех, а да друго за њега није грех. Ја сматрам да је и једно и друго грех. 

Немаш дар расуђивања и немогуће ти је објаснити. Збогом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Александар Милојков рече

Узеаш дар расуђивања и немогуће ти је објаснити. Збогом.

Ето, у томе се слажемо. Исто и ја мислим за тебе.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Александар Милојков рече

Немаш ти везе са Светитељима, већ са својим пројекцијама. Просту ствар не желиш да разумеш да гледање са жељом се осуђује у контексту прељубе. Али из тога не следи да сје сваки поглед са жељом прељуба и грех - а ти управо озводиш овакав закључак. И то јесте манихејство - ти сексуалност као такву држиш за прљаву и грешну.

Што ме подсети на оне памфлете руских секташа, Пакибитија ил како већ, где је муљање бомбоне по устима стомакоугађање и грех :)

Можда ону књигу "Посаветуј ме оче" треба пресловити у Посаветуј ме Рођо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Александар Милојков рече

Не, то не мора да буде грех. Зависи каква се жеља ствара. Мене је моја жена привукла својом лепотом када сам је први пут видео. Заљубио сам се. Постала ми је девојка, заволели смо се. Венчали смо се. Већ смо 25 година у браку и имамо двоје деце.

Ако је жеља да малу која је "добра риба" само "опалиш" и после бациш - е онда је таква жеља блудна и грешна.

Ти Рођо не разликујеш ствар по себи од њене контекстуализације - генерализујеш и ту је твоја грешка.

Родољуб не разуме да само надлогична и надсексуална Христова љубав може тако да воли. Будимо савршени као Отац небески јесте заповест, вечна заповест, ал Рођа не клавири да се по аутоматизму не може десити да сваки Хришћанин буде испуњен Духом као апостол на педесетници. Просто сви смо у различитим разредима, у различитим зрелостима а рођа би да подвуче равну линију што је погибељ. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Родољуб Лазић рече

Ето, у томе се слажемо. Исто и ја мислим за тебе.

 

Матор си човек а понашаш се као незрели балавац. Изврћеш ствари. Када останеш без аргумената и када ти се докаже да ниси у праву, онда прелазиш на тзв. strawman аргументацију. Ево, сад си измислио како ја тврдим да је Христос рекао да блуд није грех - и тучеш по томе. Типичан strawman.

Без смирења си и изузетно горд. То скриваш испод маске побожности. Није теби циљ плодна дискусија, где бисмо неке ствари сви заједно боље разумели. Теби је циљ да победиш све нас овде. Ти си пресликани фарисеј из Христовог времена. Споља намазан, а унутра пун трулих костију и сваке нечистоте. Артемитство ти из задњице вири. Ја само не знам одакле овом Ђуровићу воље и снаге да са тобом рапсравља!? Сад већ полако верујем да је поп можда стварно јуродиви светац. 

Због оних који читају, декларисаћу се јасно:

Блуд јесте грех - и у помисли (у жељи) и у делу 

Прељуба јесте грех, исто тако 

Сама привлачност између мушког и женског није (сама по себи) грех и као таква не може се изједначити са блудом - то би била манихејска јерес. Из Христове приче против прељубе не следи да је грех да младић погледа девојку и обрнуто. Смеју да се погледају, смеју да се допадају једно другом - то је благословена људска природа, а не грех.

Сексуалност, сама по себи, није грех и не сме се, сама по себи, изједначавати са блудом. И то би такође било манихејство.

Показао сам каноне који то јасно осуђују.

Толико од мене. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Дејан рече

Можда ону књигу "Посаветуј ме оче" треба пресловити у Посаветуј ме Рођо.

Покојни мој професор, отац Радован Биговић, говорио је како је та књига неопевана глупост. Али шта да се ради, свачега има под капом небеском. Вера је дивна ствар. Али и она може да пређе у патологију. Говорити да је грех да се младићу свиди нека девојка, да је грех да се заљуби у њу, да је пожели као жену - то није вера, то је патологија.  Патологија, која не може да разлучи да ништа није грех по себи, јер Бог све што је створио добро беше веома, већ начин његове употребе. Привлачност и жеља постају грех онда када имају себичне циљеве - пролазно телесно задовољство (што би млади данас рекли - комбинација). То је онда блуд. Али сама привлачност није грех. Исто као што ни нагон за јелом, глад није грех, али преједање јесте. Исто као што вино није грех, али опијање јесте. Просто и једноставно. Али неки ово или не могу или не желе да разумеју.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Послали су ми скрин шта је о. Зоран Ђуровић написао на фб-у, јер ми је на блоку.  Бестидна лаж! Апсолутно нигде нисам рекла да је привлачност и жеља између мушкарца и жене грех, већ сам причала о прељуби!
Одакле Вам уопште тако нешто и кога Ви називате Манихејцем?!!! Срамотна објава од једног свештеника који и не зна са ким разговара. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Mirjam рече

Послали су ми скрин шта је о. Зоран Ђуровић написао на фб-у, јер ми је на блоку.  Бестидна лаж! Апсолутно нигде нисам рекла да је привлачност и жеља између мушкарца и жене грех, већ сам причала о прељуби! Одакле Вам уопште тако нешто и кога Ви називате Манихејцем?!!! Срамотна објава од једног свештеника који и не зна са ким разговара. 

Како ниси, тако нешто си ме и рекла

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Mirjam рече

Послали су ми скрин шта је о. Зоран Ђуровић написао на фб-у, јер ми је на блоку.  Бестидна лаж! Апсолутно нигде нисам рекла да је привлачност и жеља између мушкарца и жене грех, већ сам причала о прељуби!

Ја то нисам рекао за тебе. Слажемо се по овом питању.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Дејан рече

Како ниси, тако нешто си ме и рекла

Шта сам рекла? Читаш ли уопште како треба? Сексуална привлачност између слободног мушкарца и жене је природна. Ако желиш сексуално да општиш са туђом или слободном женом, иако си ожењен, то јесте грешна помисао и прељуба Шта ту није јасно?

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Mirjam рече

Шта сам рекла? Читаш ли уопште како треба? Сексуална привлачност између слободног мушкарца и жене је природна. Ако желиш сексуално да општиш са туђом или слободном женом, иако си ожењен, то јесте грешна помисао и прељуба Шта ту није јасно?

Онда ти мене ниси разумела.

Ја сам само о урођеним нагонима говорио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Александар Милојков рече

Ја то нисам рекао за тебе. Слажемо се по овом питању.

Нисам на тебе ни мислила, него нисам таговала кога треба. А и не треба ми његов одговор. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...