Jump to content

Још мало па пост...На чему ћете се трудити у посту?


Препоручена порука

Iskreno...neću raditi ni na čemu u toku posta.ionako znam da se neću pričestiti pa zašto bi uopšte išta radio?

warum? :(

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...




U ime Presvete Trojice,Bezpocetnog Oca i covekoljubivog Sina,koji svoje covekoljublje pokaza darom vecnosti,i Duha Svetoga koji sve ispunjuje poceo je jos jedan castni post. Mili moji ni u cemu poseban moralisticki,jer svakim danom i svakom sekundom trebamo i moramo da hitamo da se naucimo Bogoljublju a i ni manje bitnom covekoljublju. Gospod je Vaskrsao,tako da cilj ovog posta nije da se upodobljujemo krstonosnim mukama Njegovim-posteci i nesto vise moleci se,vec da dobro razmislimo o zrtvi ljubavi za druge. Ovo nije period izolacije,vec period mira Bozijeg u kome mi moramo da osetimo zajednicu ljubavi,ujedinjenja,jednodusnosti u Liturgiji ucestvujuci u Radosti u Gospodu,aktivno-a ne kao posmatraci. Ko se ne pricescuje odbija zajednicu sa Vaskrslim Bogom! Nema dostojnih,nema moralistickih prepreka,ON nam se besebicno daje. No ipak trud i podvig nemojmo izostaviti,i koracak napred ka spasenju je napred,a ako padnemo,dizimo se,davajuci ruke jedni drugima,zajedno koracajuci ka Gospodu. Dok ne uvidimo Gospoda kao Vaskrsloga dok god ne shvatimo da je Radost Bozija u zajednici,dok god ne izgaramo za sjedinjenje sa Zivotodavcem koji ne sme da se dozivljava ni slucajno kao smrtonosni,jer mi smo ti koji ga se non-stop odricemo,ispunjavajuci formalnost postajuci Neoplatonisti,Origenisti,prelestnici. Bog ispunjava Zakon i Proroke dvema zapovestima,a zar ne ispunjavajuci njih ne osecamo se Rajski. Mi ga odbijamo- ne On nas,Mi ga se odricemo,a ne on nas,mi mu ne verujemo postupcima svojim,da je On LJUBAV. Ljubimo jedni-druge zajedno ljubeci Gospoda i neka nam ovaj period bude period mira,gde cemo jacati u ljubavi,i gde cemo shvatiti da je Gospod Bog zaista Vaskrsao i da nam je BLIZNJI svako ne odbacujuci nikog zbog gresnosti,vec davajuci mu ruku zajedno proslavljajuci vecno, Onoga koji ZIVOT SVOJ POLAZE ZA OVCE! Svedoceci u zajednicarenju da smo Njegovi ucenici kome neka je Slava Vavek veka! Mir nam od Gospoda. Dodji Gospode. Sa Ljubavlju Vas od ♥ brat Georgije







 


Link to comment
Подели на овим сајтовима

ispunjavajuci formalnost postajuci Neoplatonisti

Не разумем какве везе има испуњавање формалности са неоплатонизмом???

И зашто смешташ неоплатонизам у негативан контекст?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

a neoplatonizam u smislu ISUSIVANJA sebe od strasti i u toj borbi sa prirodom,vrdanja na psihickoj bazi

 

Па тога има у хришћанству колико хоћеш, није то никакав неоплатонизам, већ је везано уопште за све религије где постоји систем аксетике и слично. Сиријско хришћанско монаштво је било кудикамо екстреминије од најжешћих неоплатониста.

 

 

postoji neoplatonizam i u savremenom svetu,i moze se podvesti pod ispunjavanju fanaticki form

 

Ни ово није тачно, јер то је онда фанатизам. НИје неоплатонизам по себи крив за тако нешто, нити је то икада била одлика његовоф учења.

 

Све у свему, имаш врло погрешне представе о томе шта је стварно неоплатонизам.

Да ли си икада читао неког изворно неоплатонистичког аутора, као нпр. Плотина, Прокла, Јамблиха, Порфирија, Дамаскина, итд?

Једно је читати нешто изворно, а друго преписати неку непроверену референцу...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У ранама, у тамницама, у бунама, у трудовима, у неспавању, у посту,
2 Кор., 6:5

 

У труду и послу, у многом неспавању, у гладовању и жеђи, у многом пошћењу, у зими и голотињи;
2 Кор., 11:27

 

И кад се молиш Богу, не буди као лицемери, који радо по зборницама и на раскршћу по улицама стоје и моле се да их виде људи. Заиста вам кажем да су примили плату своју.
Мат., 6:5

 

Ако језике човечије и анђеоске говорим а љубави немам, онда сам као звоно које звони, или прапорац који звечи.

1 Кор., 13:1

 

Каква је корист, браћо моја, ако ко рече да има веру а дела нема? Зар га може вера спасти?

Јаков, 2:14

А вјера је основ свега чему се надамо, потврда ствари невидљивих.

Посланица Јеврејима 11, 1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imam ja brate neke heroje koji uopšte ne gledaju TV i vazda su što se tiče takvih stvari, ko da su u postu. Samo se čitaju pravoslavni sajtovi, i to ne ŽRU Eventualno se pogleda po preporuci neki film (mada se taj skine sa torreta )   To su za mene heroji. A za vreme posta onaj ko se odriče toga, a posle nadoknađuje kad se post završi, e taj bracika maši poentu. Il jesi il nisi. U tom smislu.

Ja sam znači TV monah :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Izneo sam svoje misljenje,oprostite ako sam pogresio

Zato i postoje veliki kriticari i ucitelji

 

Ма нема проблема, извињавам се и ја, само сам хтео мало да причамо.

МОжемо на некој другој теми о неоплатонизму касније да избистримо ствари.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

@@Anatolij,

Прво добро ти мени дошао на форум, да наша епархија добије појачање. .smesko.

Знај да ништа није вечно на земљи; било да је лепо било да је ружно болно увек пролази. slavabogu

На чему ћу се трудити?

Хехе, змија крије главу и ноге 4869

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неки човек се јадао Богу да му је дајтежи крст. Бог га изведе на велику ливаду крстова и каже му да бира.Човек изабере неки који му се учинио најмањи. Бог му одговори: па управо си  изабрао свој крст!

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...да нађем мало мира..... molimoli

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...