Jump to content

Још мало па пост...На чему ћете се трудити у посту?


Препоручена порука

Post gubi smisao kada se svede samo na farisejska pravila o dozvoljenim namirnicama a zanemari se sustina koja je opisana u gore navedenom tekstu.Jedna od velikih zabluda kod nekih koji poste je ta sto post izjednacavaju sa dijetom i time da "nije lose da se oraganizam malo ocisti od masne hrane".Post je pre svega dusevno ojacanje nase pale prirode a uzdrzanje od masne hrane treba samo da nam pomogne u borbi sa strastima i pojacanim molitvama,koje imaju za cilj da steknemo ljubav prema Bogu i ljudima.

". Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што затварате царство небеско од људи; јер ви не улазите нити дате да улазе који би хтели."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ako post nije dijeta zašto onda Jovan Zlatousti u svojoj besedi o postu govori o postu kao o dijeti, i da je to zdrvao, da se malo očistimo od jake hrane itd... ?

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како пост није дијета? Шта то ми треба да радимо у посту што не би требало ван њега?

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ako post nije dijeta zašto onda Jovan Zlatousti u svojoj besedi o postu govori o postu kao o dijeti, i da je to zdrvao, da se malo očistimo od jake hrane itd... ?

Post na neki nacin jeste i dijeta ali se sustinski potpuno razlikuje.Vezbanjem u teretani stecicemo vecu kondiciju i skinucemo masne naslage,ali svrha odlaska u teretanu nije u tome vec u boljem i privlacnijem izgledu.

"А није ли ово пост што изабрах: да развежеш свезе безбожности, да разрешиш ремење од бремена, да отпустиш потлачене, и да изломите сваки јарам?

. Није ли да преламаш хлеб свој гладноме, и сиромахе прогнане да уведеш у кућу? Кад видиш голог, да га оденеш, и да се не кријеш од свог тела?Тада ће синути видело твоје као зора, и здравље ће твоје брзо процвасти, и пред тобом ће ићи правда твоја, слава Господња биће ти задња стража. Тада ћеш призивати, и Господ ће те чути; викаћеш, и рећи ће: Ево ме. Ако избациш између себе јарам и престанеш пружати прст и говорити зло;"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sve tekstove koje sam citao o postu govore da post ima dve strane telesnu i duhovnu.Dijeta ima samo telesnu i vezana je za ugadjanje sebi i licnim zeljama,dok post postimo zbog uzvisenijih duhovnih stvari.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Post nije dijeta, i relativizacija posta je zabluda. Ili smo mi to tako savrseni sve vrijeme zaista da za nas nije bitan post? To je za mene licemjerstvo. Tjelesni post (uzdrzavanje od odr.vrsta hrane i polnih odnosa) je samo njegova vanjska forma, a unutarnji, dusevni post je ono sto je od sustinske vaznosti, tj.jedno bez drugog ne ide, ociscenje i duse i tijela. Valjda dopustanje ljudima da prilaze sv.pricescu bez posebnog posta i truda vodi ideji da post i nije tako bitan, da je on samo dijeta. To je zastrasujuca odgovornost, rekla bih, vise se daje da bi se vise i trazilo. Kad se kaze post, tjelesna forma njegova se podrazumijeva, a strazenje nad dusom i intenzivan napor na pokajanju je cilj. Vrijeme posta je vrijeme intenzivnog samoposmatranja, zatvaranja od svijeta, ulazenja u sebe i iznosenja 'roda dostojnog pokajanja'.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Post nije dijeta, i relativizacija posta je zabluda. Ili smo mi to tako savrseni sve vrijeme zaista da za nas nije bitan post? To je za mene licemjerstvo. Tjelesni post (uzdrzavanje od odr.vrsta hrane i polnih odnosa) je samo njegova vanjska forma, a unutarnji, dusevni post je ono sto je od sustinske vaznosti, tj.jedno bez drugog ne ide, ociscenje i duse i tijela. Valjda dopustanje ljudima da prilaze sv.pricescu bez posebnog posta i truda vodi ideji da post i nije tako bitan, da je on samo dijeta. To je zastrasujuca odgovornost, rekla bih, vise se daje da bi se vise i trazilo. Kad se kaze post, tjelesna forma njegova se podrazumijeva, a strazenje nad dusom i intenzivan napor na pokajanju je cilj. Vrijeme posta je vrijeme intenzivnog samoposmatranja, zatvaranja od svijeta, ulazenja u sebe i iznosenja 'roda dostojnog pokajanja'.

likefaceeeeeeee

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postiti znači i postiti od ružnog govora. :D Danas sam svom komšiji svečeniku u Kaknju, poželio da što lakše isposti post.

Poznajem tog čovjeka i nekako mi je super ponašanjem i u razgovoru za razliku od nekih sa kojima imam komunikaciju.Vjerovatno i kod vas postoje dobri i loši vjernici.

I kada raspravljaš sa sljedbenicima knjige čini to na najljepši način!( Kuran)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postiti znači i postiti od ružnog govora. :D Danas sam svom komšiji svečeniku u Kaknju, poželio da što lakše isposti post.

Poznajem tog čovjeka i nekako mi je super ponašanjem i u razgovoru za razliku od nekih sa kojima imam komunikaciju.Vjerovatno i kod vas postoje dobri i loši vjernici.

Ima nas raznih,a ko je dobar ko los vernik,to samo Bog zna najbolje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...a unutarnji, dusevni post je ono sto je od sustinske vaznosti...
Šta je to unutarnji duŠevni post. Šta bi mi to trebali da radimo u postu Što ne radimo inače, osim apstinencije?

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad se kaze post, tjelesna forma njegova se podrazumijeva, a strazenje nad dusom i intenzivan napor na pokajanju je cilj. Vrijeme posta je vrijeme intenzivnog samoposmatranja, zatvaranja od svijeta, ulazenja u sebe i iznosenja 'roda dostojnog pokajanja'.

Ова не-телесна димензија поста и стражење над душом је стално присутно у животу хришћанина те не видим разлог да се то посебно наглаваша у посту. Пост служи за дисциплину, вежбање, да се мало боље затегнемо кад се опустимо у овом животу. Бар ја тако мислим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da strazimo nad sobom i inace, i treba da to radimo i inace; ali post je vrijeme kad treba da ulozimo vise napora i truda, kad smo vise u molitvi, svim svojim silama usmjereni na sveukupno ociscenje i pokajanje. Post treba da bude neki mali malecki podvig nas obicnih mirjana. I priblizavanje na taj nacin podobiju kakvo bi imali u Carstvu Nebeskom. Borba protiv prirode, uzlijetanje protiv sile gravitacije, slikovito receno. Kad se tako (kao gore receno) postavljaju stvari, izgleda kao da post uopste nije potreban, jer mi smo savrseni i inace. A tada bi post zaista postao samo dijeta i vjezba. I postavilo bi se pitanje da li je uopste potreban.

Post je sve samo ne dijeta. Ako je samo dijeta, uopste nije potreban...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Post je i testiranje vernosti Bogu i jacanje poslusanja i uzdrzanja.Ako je samo dijeta zasto bas mora u sredu i petak ili zasto bas moram sutra na svinjokolju da gledam cvarke i rostilj umesto da ih jedem kada to mogu da nadoknadim posteci sledecih dana ? Svi ti dani imaju svoju simboliku i smisao koja ih u potpunosti razlikuje od dijete.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako post nije dijeta, onda je Sv. Jovan u toj besedi prilično promašio temu.

A nemoj mi o teretani molim te, zašto misliš da je tamo samo bitan dobar izgled?

To ti je na strašnom mestu postojati - kako glasi drugi deo te rečenice.

Mala digresija: šta mislite da li je ap. Pavle bio trkač?

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...