Jump to content

Екуменистички молитвени скуп у Риму 30.септембра 2023. године

Оцени ову тему


Препоручена порука

На званичном сајту СПЦ нема никаквог, ни најмањег, обавештења о екуменистичком молитвеном скупу, одржаном у Риму 30. септембра, што је чудно, јер су у њему учествовали и тројица наших владика: епископ аустријско-швајцарски Андреј Ћиларџић, епископ далматински Никодим и викарни епископ Нектарије. Учествовали су римокатолици, тзв.источне оријенталне церкве и различите протестантске деноминације, а од православних: Вартоломеј, потом представници  Александријске, Антиохијске  и Румунске патријаршије.

Ово је линк о догађају са сајта Ватикана:

https://www.vatican.va/content/francesco/en/events/event.dir.html/content/vaticanevents/en/2023/9/30/veglia-ecumenica.html

Ево га снимак целог догађаја:

 

Од 1:58:30 учесници скупа произносе молитве.

Еп. Андреј је на 2:04:10  

Његова молитва гласи: " Господе Исусе Христе Боже наш, погледај на твоју духовну породицу. Благодаримо ти што си нас позвао да живимо  животима нашим као ученици Твоји. Дај нам скрушена и смирена срца која осећају ближње своје. Молимо ти се за плодоносан рад Главне скупштине Бискупског синода".

На крају скупа, сви главни представници разних хришћанских деноминација су се поздравили са папом Франческом (од 2:32:45). Међу њима и еп. Андреј (на 2:34:15). 

Текст екуменистичког молитвеника за овај догађај се може наћи овде: 

TOGETHER2023.NET

This evening in St. Peter's Square, brothers and sisters in Christ have gathered together from all walks of life and from around...

 

Постоји и посебна интернет страница посвећена овом догађају:

TOGETHER2023.NET

Join an ecumenical prayer vigil with Pope Francis in Rome on the 30th of September 2023. Find out more and register today!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Родољуб Лазић Могу само рећи да ми се то не свиђа никако. Никако! И чак ме плаши уопште ме не радује.

Управо сада, Родољуб Лазић рече

са папом Франческом (од 2:32:45). Међу њима и еп. Андреј (на 2:34:15). 

И пољубили му руку. Невероватно...

Колико епископа-бискупа столује у Риму Рођа. Наш Андреј је један владика тамо Вероватно СВИ православни имају по једног. Зар канони нису прописали да на ЈЕДНОЈ територији столује ЈЕДАН епископ?

Можда им папа дође нешто као митрополит? Само како то ако је рим у расколу са православним?

Чудна нека еклисиологија....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Ćiriličar рече

И пољубили му руку. Невероватно..

Нису сви. Од њих 18, петоро је целивало руку. Међу њима и еп. Андреј.

пре 10 минута, Ćiriličar рече

Само како то ако је рим у расколу са православним?

 То је "застарела" теологија. Православни екуменисти сматрају да је РКЦ друго плућно крило, благодатна црква, а он епископ града Рима, и указују му почаст као епископу, као поглавару помесне цркве. То је и званичан став Фанара. Тако да  је за оне међу православнима који прихватају "фанарску" еклисиологију сасвим разумљиво да се понашају према папи као према епископу у већем чину од њих, а то подразумева и рукољуб.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Родољуб Лазић рече

 То је "застарела" теологија. Многи православни сматрају да је РКЦ друго плућно крило, благодатна црква, а он епископ града Рима, и указују му почаст као епископу, као поглавару помесне цркве. То је и званичан став Фанара. Тако да  је за оне међу православнима који прихватају "фанарску" еклисиологију је сасвим разумљиво да се понашају према папи као према епископу у већем чину од њих, а то подразумева и целив.

:D (смех на твој, теби својствен, интерпункцијски, коментар...мада бих плакао радије од муке)

Чекај онда, је л' им римски папа онак дође нешто као мЕтрополит? Обзиром да тамо има маса владика који столују?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ćiriličar рече

 

Чекај онда, је л' им римски папа онак дође нешто као мЕтрополит? Обзиром да тамо има маса владика који столују?

Колико знам, (још) не.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Имаш ли идеју зашто је на званичном сајту СПЦ (а и на сајту Аустијско-швајцарске епархије) прећутан овај екуменистички скуп, на коме су, свакако са одобрењем Синода, учествовала тројица епископа СПЦ? Дакле Синод пошаље три епископа на скуп и нема никакве вести о томе. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Родољуб Лазић рече

Имаш ли идеју зашто је на званичном сајту СПЦ (а и на сајту Аустијско-швајцарске епархије) прећутан овај екуменистички скуп, на коме су, свакако са одобрењем Синода, учествовала тројица епископа СПЦ? Дакле Синод пошаље три епископа на скуп и нема никакве вести о томе. 

Па мислим да је јасно, да су објавили, људи би се бунили...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, mirko1929 рече

Па мислим да је јасно, да су објавили, људи би се бунили...

То, следствено, значи да се народ, у ствари, буни против екуменизма и криптоунијатства, али да Синод не занима мишљење народа, у смислу да би га хтео/могао уважити. Занима га, изгледа, само да елиминише могуће штетне последице по себе и, да би се те последице избегле, прибегава се се најједноставнијем и најлошијем методу - а то је прикривање. Синод заборавља да је сада 21. век, да се информације не могу сакрити као што је то могло нпр. крајем 20. века. И тако сада имамо уместо само једне лоше ствари -  учествовања тројице епископа СПЦ на екуменистичкој молитви - две лоше ствари. Друга је да Синод покушава да народ превари, односно да га држи у заблуди у погледу свог деловања. Да ли то значи, као што се чини, да врх Цркве доживљава народ као неко "страно тело" или "реметилачки" фактор кога треба пацификовати и спречити га да евентуално не омете оно што је високи клир  намислио да спроведе у дело?

Пада ми на памет оно што је, (гле чуда, опет у вези са екуменизмом) пре више од 50 година написао свети Јустин Србски:

" Знајмо и у сну и на јави да, по богомудрим и апостолским речима Посланице Источних Патријараха: „сам црквени народ јесте чувар православне вере и предања“ (Посланица 1848. год., пар. 17). Немојмо да се деси да тај још верујући народ Божји једнога часа дође до тога да данашње Епископе не признаје више за носиоце и чуваре апостолско-светоотачке вере, како је то знао чинити православни народ много пута у својој крстоносној историји. У мутним и мртвим водама „екуменизма“, у које су неки од њих загазили, ретко се ко од православних одржао а да не почне тонути у јереси неправославља и злославља. Но знајмо за сва времена и на сву вечност: нико не може остати у Цркви Христовој Православној не држећи се благочестивог богочовечански саборног пута Светих Отаца и Исповедника Православља."

https://svetosavlje.org/odgovor-na-anonimnu-dopisnicu-o-clanstvu-u-ekumenskom-savetu-crkava/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Вукашин рече

Који су плодови екуменизма, ево већ стотинак година?

Релативизација православне еклисиологије и раскол Москве и Цариграда - цепање православља уместо покајања католика. По плодоима се познаје.   И тек ће да даје плодове та релативизација наше еклисиологије. Плус на општем теолошом плану биће весело а већ јесте.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Svako zalaganje za opće dobro treba pozdraviti inače KC nije član SSC i ovdje nije naglasak na tome da svi budu jedna crkva jer su prevelike razlike.

Pravi dijalog oko jedinstva mogu voditi KC i PC i eventualno Anglikanci.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам успео до краја али радим(о) на томе да под појмом "црквени народ"
доживљавам све лаике и припаднике клира који исповедају
апостолску-светоотачку веру, а под појмом "нецрквени народ"
подразумевам (осим јеретика, и оне) лаике и припаднике клира
који (пошто о томе овде причамо) практикују разне облике екуменизма.

Тешко ми је да уочавам ко је "члан" које "групе", јер се то по речима
и делима види а понеке од информација о појединима добијам из "друге или треће руке".,
те се често удзржавам од квалификација да не бих оптужио невинога.
Осим тога, људи су "променљива каегорија".

И што ми је још битније, трудим се да се не оклизнем, како се то
изгледа десило некој браћи на западу (кад о томе сада причамо).
Јер они, изгледа, под утицајем свог окружења које рекламира
"све-љубље" и "свакојако мољење", прикључише се већини,
чврсто верујући за себе да то раде из чисте "љубави према ближњима".
Тако се и мени може десити да, пошто живим у већински нецрквеном
окружењу, замислим да ... "па неће Литиргија пропасти без мене", или да
"ситан грех ту-и-тамо не мора да се исповеда, јер и онако 
Бог је Милост(ив) и радо прашта маловернима".


Како оно (вероватно) рече блажене успомене патријарх Павле:
"Неће потонути брод због силне воде која је око њега,
већ због оно "мало" воде која уђе у њега".

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 3. 10. 2023. at 21:54, Вукашин рече

Који су плодови екуменизма, ево већ стотинак година?

:D да бач тако нема ништа од тога. Једино Фанар се држи  али они су без ауторитета више.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 3. 10. 2023. at 12:11, Родољуб Лазић рече

Имаш ли идеју зашто је на званичном сајту СПЦ (а и на сајту Аустијско-швајцарске епархије) прећутан овај екуменистички скуп, на коме су, свакако са одобрењем Синода, учествовала тројица епископа СПЦ? Дакле Синод пошаље три епископа на скуп и нема никакве вести о томе. 

@Родољуб Лазић Не знам да ли је Синод послао епископе, нити знам како се они односе у тим црквеним телима и између с'! То си ти рекао. Знаш сам да епископ има огромна овлашћења. А моги себи још додају.

Ово болдовано - па не знам!

Оно што знам је да ја верујем Синоду и унда када је нешто супротно мојим убеђењима. Не сматрам себе овцом, буквално, али метафорички да! Полазим од становишта да они знају боље. И онако како је, беше ли, Св. Софроније писао свом духовном брату - да ће бити смутњи и биће немогуће разлучити шта и како, и раскола и подела, и да ће се моћи спсити само ко ј еуз скуте патријаршијских цркава, мислиће, дакле, на Синод, Сабор и Патријарха.

И без тога, а посебно са тим, мој неки став о свему је из те перспективе. Некада се десе неке ствари и ја останем и збуљен, и мало уплашен, али не претендујем да знам и умам убеђења искључива. Нашег Синода што се тиче, волим хих, дају ми наду и радост, снагу понекад, а и  "у овом мутном муљу блуда и кала" (=грешном свету) знам да без њих не може. Што реко Бећковић "а док тебе има да и ја постојим".

Мислим да ми имамо добре епископе данас, али и плашим се, изазови данас су много опсанији, невидљивији него икада пре. Стога је и њихова улога тежа, и могућност погрешки већа. Но не верујем, знам да они знају трилион пута боље од мене, верујем да их води Дух и тако....ствари које су ми стране, које ме брину - та вера у Бога којем Служе чини да и њима верујем, неизмерно.

Уопште немам и не желим да имам мишљење о томе што питаш. Ко је и да ли је прећутао и знао. Не интересује ме, заиста.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...