Jump to content

Јелена Ђоковић на Косово довела индијског гуруа, реаговао владика Фотије

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 4 минута, Вилер Текс рече

Ima Srba koji čim dodju do novca (čak u nekim slučajevima i malog) odmah postaju alergični na gluten, zaigraju golf, jedu suši i organsko vegansku hranu, slušaju ambijental i meditiraju. A okarina im je uvek pri sebi :)

Koliko Novak upraznjava meditaciju? Koliko zena moze da utice na coveka?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 129
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 2 минута, Sun14861 рече

Koliko Novak upraznjava meditaciju? Koliko zena moze da utice na coveka?

Ne znam. Ne bih ja da sudim čoveku. Ali ne može se ni ćutati ako promovišu, a promovišu, ove gurue. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Вилер Текс рече

Ima Srba koji čim dodju do novca (čak u nekim slučajevima i malog) odmah postaju alergični na gluten, zaigraju golf, jedu suši i organsko vegansku hranu, slušaju ambijental i meditiraju. A okarina im je uvek pri sebi :)

Neke stvari od ovog stvarno valjaju, nemoj da si na kraj srca. 

A što se Đokovića tiče, slobodan čovek da veruje u šta hoće. Nije on kriv što smo mi debili pa nam je on idol. 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, Sun14861 рече

Meni to lici na religiju hedonizma izbegavanja krsta. Ne bih ni ja da sudim eto moja greska...

Neki kvartovi u Bombaju i Delhiju su opasniji od Bruklina u Njujorku.

Niče je zamrzeo krst jer mu je otac umro od raka, a otac od Karla Vojtile kad mu je umro sin (stariji brat od Karla) na sahrani izgovorio - dogodila se volja Božja.

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Bernard рече

otac od Karla Vojtile kad mu je umro sin (stariji brat od Karla) na sahrani izgovorio - dogodila se volja Božja

Ух, како болестан човек!

 

пре 2 часа, Sun14861 рече

Meni to lici na religiju hedonizma izbegavanja krsta. Ne bih ni ja da sudim eto moja greska...

Сад ћу да ти објасним привлачност тих њу-ејџ наклапања (поприлично сам сигуран да је тај лик Муханђи чист преварант). Али најпре која је била привлачност хришћанства. Видиш, хришћанство је био религија за људе чији је просечан животни век трајао око тридесет година, и који су били апсолутно окружени болешћу и смрћу. Родиш се, па ако доживиш до те тридесете видиш гомилу браће и сестара да умру у раном детињству. Живот је био тежак и мукотрпан, болести свеприсутне, а глад непрестано вребала иза ћошка. Једину утеху људима у њиховим одурним животима пружала је вера. Вера им је говорила да се не плаше смрти, и лошег живота, јер их након смрти чека вечно блаженство у рају (а ове што су уживали на њиховим грбачама вечне муке у паклу, те ће се тако дупло наслађивати, ем ће уживати у блаженствовању, ем ће се наслађивати посматрањем мука неправедника). Ако се тако постави, онда је и хришћанство религија хедонизма, јер хоћеш да уживаш вечно у рају. Хоћеш да твоје муке у овом животу имају неког смисла!

Међутим, у данашње време је живот доста другачији. Више није мучан. Смрт и болесет више нису свеприсутни. Животни век је отишао много високо. Њу-ејџ наклапања говоре људима да могу да постигну напредак. Можеш да научиш ово, да научиш оно. Можеш да превазиђеш ово, да превазиђеш оно. Дају човеку поруку да је заслужио да му се добро дешава. Кажу му да може и он сам да постане чудотворац. Хришћанство ти говори да си бедни црв и велики грешник, и да не заслужујеш ништа до гњев Божији, и да никада нигде нећеш напредовати. Међутим свакако постоји напредак, али парадоксално, што више напредујеш у хришћанству, то више мораш за себе да говориш да си бедни црв, и највећи од свих грешника, и то не само да говориш, него и да искрено верујеш у то. Е сад, кад узмеш у обзир да нису сви психолошки везани за хришћанство, тј. утврђени у вери, схватиш зашто је ово друго привлачно људима. Између „назадовања“ и „напредовања“ људи желе да имају осећај да „напредују.“ Не желе да слушају приче о свецима, желе сами да буду свеци!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mistični likovi Novaku menjali život, neke optužili da su prevara

 
Novak Đoković Novak Djoković

Novak Đoković Foto: TANJUG/AP Photo/John Minchillo

Mnogi ljudi se zanimaju za spiritualnost i kanalisanje prave energije, Novak Đoković to samo radi na jednom potpuno drugačijem nivou.

 

Najbolji teniser planete i jedan od najboljih u istoriji bi teško to postao da nije otvorenog uma kao što jeste, mada to nisu uvek mogli da razumeju svi njegovi navijači.

 

Deo nas se bar nekad zapitao „šta će mu ovo, ili ono“ u životu, ali je pitanje kako bi njegova karijera izgledala danas da nije pratio baš ovakav put.

Upravo taj otvoren um, ostavio mu je prostora da pre deset godina bude spreman da sasluša doktora Igora Četojevića.

Gardijan je njega svojevremeno opisivao kao „spiritualnog gurua“, a on je odigrao važnu ulogu u ranijoj fazi Noletove profi karijere.

„Ja sam završio neku oficijelnu medicinu, pa sam onda širio vidike kroz kinesku medicinu, kroz ajur-vedu, kvantnu medicinu sada. To je neka nadgradnja i to je moj holistički pristup stvarima“, rekao je svojevremeno Četojević za Vice.

Objasnio je i da medicina čoveka gleda kao „isparčanog“ u delovima, pa zato imamo više tipova lekara, dok holistički pristup na njega gleda kao na celinu.

Zamislite sada da vam ovo kaže jedan lekar kada odete kod njega jer vas recimo boli stomak – kako biste reagovali?

Jedan deo vas bi verovatno pomislio „ma ovaj je šarlatan“, zato što smo nekako od starta „ukalupljeni“ u jedan sistem za koji mislimo da je dobar.

I tamo gde bismo pomislili „evo ga mistik“, Đoković je možda malo pažljivije slušao i našao između redova recept da postane najbolji na svetu u svom poslu.

Sa Četojevićem je sarađivao jedno vreme, izbacio je gluten iz ishrane i to je bio deo razloga zašto je u 2011. godini postao „broj 1“ po prvi put.

„Dogodio se taj veliki uspeh sa našim najboljim teniserom i onda su ljudi po inerciji tražili odgovore. Koliko mediji mogu da pomognu, toliko mogu i da odmognu u svemu tome. Nije samo hrana stvar koja se rešava, to je i mental i emocija i socijalni faktori, duhovni, okruženje – svi su deo nas. Sportisti imaju jednu malu informaciju kad kažu ‘saamo vi meni prepišite šta treba da jedem’. A to je samo mali deo u celoj priči“, dodao je Četojević.

DJOKOVIC-LOPEZ_88.jpg Igor Četojević (desno) Foto: Srdjan Stevanovic

Od tada do danas gotovo da se nije ni spuštao sa vrha. Ipak, u pojedinim periodima kada nije išlo sve kao po loju, bilo je tu i drugih ljudi.

Sećate se Pepea Imaza? Većini u Srbiji nije bio omiljen i s ove distance, nije ni čudno zašto.

Španac propoveda filozofiju mira i ljubavi, koja Novaku na terenu nije donosila bogzna šta u periodima kada je bio u krizi.

Imaz je bio deo Đokovićevog štaba i u onom periodu kada to nije bio Marjan Vajda, sa kojim se Đoković razumeo i, što bi naš narod rekao – zna u dušu.

Onaj Novak koji je veoma bučno pokazivao osećanja, pretvorio se u hladnog, rezervisanog igrača i verovalo se da deo „zasluge“ za to ima upravo Imaz.

1632411522-h_53508703-scaled.jpg Foto: EPA/SERGIO BARRENECHEA

Pepe se prvi put pojavio u Novakovoj blizini zahvaljujući bratu Marku Đokoviću. Marko je bio povređen, godinu dana je bio van takmičenja, pa mu je Karlos Gomez, kolega teniser u to vreme predložio da upozna Imaza u Marbelji.

„Kad sam ga upoznao, kao što je u Srbiji običaj, pružio sam ruku, ali Pepe me pitao može li me zagrliti. Istina je da sam u početku bio malo zbunjen ali rekao sam da može, i potom, počeo sam neutešno da plačem. U tom tačnom trenutku shvatio sam koliko sam bio loše“, ispričao je Marko proletos za „El Mundo“.

Trebalo je da se vodi mantrom da „voli sebe“, pa Marko kaže da mu je jedino Imaz pomogao i time sebe, očekivano ili ne, približio i Novaku Đokoviću. Za Mundo Deportivo je Španac jednom objasnio i kako iz svoje perspektive…

„Preko njegovog brata Marka. Pokušavao je da postane profesionalac, imitirao je svog brata i dve godine je bio depresivan. Počeo je da sarađuje sa mnom i nakon pet dana je primetio važnu promenu. Novaka je zanimalo odakle potiče ta promena. Želeo je i sam da nauči“, kaže Imaz.

Novak je počeo da grli drveće, da se više okreće ljubavi i miru pre pet godina, a bilo je i zluradih komentara da više ne nosi krstić oko vrata.

Endi Mari je 2016. godinu završio na prvom mestu, iako je Novak dominirao do Rolan Garosa, a javila se i kriza motivacije.

Pisalo se da je i tadašnji trener Boris Beker rekao svom teniseru „Ili Pepe Imaz, ili ja“, dok je guru, suprotno tome pričao „Beker je fantastično ljudsko biće“.

novak-trening-46027-scaled.jpg Foto: STARSPORT/ Pedja Milosavljevic)

Na kraju se, posle još oko godinu dana mučenja sa motivacijom i povredama, u Đokovićev tabor vratio Vajda i stvari su ekspresno te 2018. krenule nabolje, ka vrhu.

Interesantan je još jedan lik, koji se pojavio prošle godine, Šervin Džafarijeh. Čovek, reklo bi se niotkuda sa Novakom u uživo razgovoru putem društvenih mreža.

Strani mediji su uglavnom pričali o tome kako je Đoković dao Šervinu „persijskom Imazu“, kako su ga zvali pojedini novinari, da propoveda – gluposti.

Ben Rotenberg je posebno istrajavao u tome da naziva Šervina prevarantom, a Iranac je bio meta prozivke i zbog toga što je usred pandemije korone govorio da je to „uzbudljivo vreme za život“.

 

Osim toga se pričalo i o energetskim transformacijama i drugim temama koje su dale mnogo prostora Irancu, a medijski su škodile Đokoviću. Otkako je Novak počeo da obilazi „bosanske piramide“ tu je i Semir Osmanagić, svestran i neobičan čovek koji zastupa mišljenje o posebnosti spomenutih piramida.

Poslednji u nizu takvih ljudi je Mohanđi koji je sa Novakovom suprugom Jelenom obilazio manastire po Kosovu i Metohiji.

Jelena je ove nedelje rekla da joj je posebno drago što je ovaj guru i filantrop pristao da upozna i srpsku kulturu, a ovaj Indijac ima i svoj sajt na srpskom jeziku.

On navodno smatra da je „biti humanista najbolja religija za sve ljude“, a vodi se mantrom nenasilja (ahimse).

873x400d.jpg Foto: Avaz.ba/N. Smajović

To su neke od vrednosti koje i Đoković visoko ceni, dok Mohanđi tvrdi da pravo bogatstvo dolazi od onoga što dajemo, a ne uzimamo od ove planete.

Mohanđi fondacija, ACT fondacija, Ammucare dobrotvorni fond, Himalajska škola tradicionalne joge, Svetska alijansa svesti, Klub ranoranilaca – samo su neke od organizacija koje je ovaj čovek pokrenuo, dok njegovih sledbenika ima u 80 država.

Baš poput Novaka Mohanđi se bavi meditacijom, a supruga Devi Mohan je iz Srbije i baš 2010. godine su u srpskom glavnom gradu održali i prvu meditaciju.

Pedesetšestogodišnji Indijac je korporativno izgradio sebe već do početka novog milenijuma, kada je izgubio ćerku Amu i od tada se promenio.

 

Brak mu se raspao, a počeo je da se okreće duhovnosti i spiritualnom, a u Srbiju je došao zbog ljubavi. U međuvremenu se upoznao i sa Anom Divac, suprugom proslavljenog košarkaša Vlada Divca, a sada je u dobrim odnosima i sa najboljim teniserom sveta.

Kakav su privatni uticaj na njega imali svi spomenuti ljudi, naravno, zna samo Novak, ali kada se uzme u obzir sve što je do sada prošao, nema svrhe menjati bilo šta.

Ima 20 grend slemova, 36 mastersa i može da postane i statistički najbolji teniser svih vremena i koji god guru da se pojavi u njegovom životu, tu činjenicu neće moći da pokvari ili promeni ka lošijem.

 

https://nova.rs/sport/tenis/novak-djokovic-gurui-mohandji-imaz-servin-cetojevic-osmanagic/

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, mirko1929 рече

Ух, како болестан човек!

 

Ni ti me nisi ništa iznenadio!

Ne sumnjam niti najmanje da je za tebe Isus iz Nazareta bio bolestan čovek.

Evo ti dokaz 

Lukov evangelij 22

42 »Oče, ako hočeš, vzemi ta kelih od mene, vendar ne moja, ampak tvoja volja se zgôdi.« [43 Prikazal pa se mu je angel iz nebes in ga krepčal. 44 In ko so ga obšle smrtne težave, je še bolj goreče molil; in njegov pot je postal kakor kaplje krvi, ki so tekle na zemljo. 45 In ko je vstal od molitve in prišel k učencem, jih je našel od žalosti speče.] 46 Rekel jim je: »Kaj spite? Vstanite in molite, da ne pridete v skušnjavo!«

Vreme je da prestaneš da spavaš i buncaš! 0511_music

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Bernard рече

Ni ti me nisi ništa iznenadio!

Ne sumnjam niti najmanje da je za tebe Isus iz Nazareta bio bolestan čovek.

Evo ti dokaz 

Lukov evangelij 22

42 »Oče, ako hočeš, vzemi ta kelih od mene, vendar ne moja, ampak tvoja volja se zgôdi.« [43 Prikazal pa se mu je angel iz nebes in ga krepčal. 44 In ko so ga obšle smrtne težave, je še bolj goreče molil; in njegov pot je postal kakor kaplje krvi, ki so tekle na zemljo. 45 In ko je vstal od molitve in prišel k učencem, jih je našel od žalosti speče.] 46 Rekel jim je: »Kaj spite? Vstanite in molite, da ne pridete v skušnjavo!«

Vreme je da prestaneš da spavaš i buncaš! 0511_music

Само не знам какве везе има Исусова молитва у Гетсиманском врту, са нпр. смрћу неког детета од тумора? Исус је лечио људе унаоколо, није им говорио када би долазили код Њега, бежи од мене сатано, то је воља Оца мојега. Исус се драговољно предао смрти зато што је његова смрт била на живот света. Када деца умиру на бесмислен начин то никако не може бити воља Божија. У супротном не би хришћани нпр. били против абортуса.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, mirko1929 рече

Ух, како болестан човек!

 

Сад ћу да ти објасним привлачност тих њу-ејџ наклапања (поприлично сам сигуран да је тај лик Муханђи чист преварант). Али најпре која је била привлачност хришћанства. Видиш, хришћанство је био религија за људе чији је просечан животни век трајао око тридесет година, и који су били апсолутно окружени болешћу и смрћу. Родиш се, па ако доживиш до те тридесете видиш гомилу браће и сестара да умру у раном детињству. Живот је био тежак и мукотрпан, болести свеприсутне, а глад непрестано вребала иза ћошка. Једину утеху људима у њиховим одурним животима пружала је вера. Вера им је говорила да се не плаше смрти, и лошег живота, јер их након смрти чека вечно блаженство у рају (а ове што су уживали на њиховим грбачама вечне муке у паклу, те ће се тако дупло наслађивати, ем ће уживати у блаженствовању, ем ће се наслађивати посматрањем мука неправедника). Ако се тако постави, онда је и хришћанство религија хедонизма, јер хоћеш да уживаш вечно у рају. Хоћеш да твоје муке у овом животу имају неког смисла!

Међутим, у данашње време је живот доста другачији. Више није мучан. Смрт и болесет више нису свеприсутни. Животни век је отишао много високо. Њу-ејџ наклапања говоре људима да могу да постигну напредак. Можеш да научиш ово, да научиш оно. Можеш да превазиђеш ово, да превазиђеш оно. Дају човеку поруку да је заслужио да му се добро дешава. Кажу му да може и он сам да постане чудотворац. Хришћанство ти говори да си бедни црв и велики грешник, и да не заслужујеш ништа до гњев Божији, и да никада нигде нећеш напредовати. Међутим свакако постоји напредак, али парадоксално, што више напредујеш у хришћанству, то више мораш за себе да говориш да си бедни црв, и највећи од свих грешника, и то не само да говориш, него и да искрено верујеш у то. Е сад, кад узмеш у обзир да нису сви психолошки везани за хришћанство, тј. утврђени у вери, схватиш зашто је ово друго привлачно људима. Између „назадовања“ и „напредовања“ људи желе да имају осећај да „напредују.“ Не желе да слушају приче о свецима, желе сами да буду свеци!

Nju Ejdz uci da je ego nesto super, bitno je to ja kako da bude srecno dok Hriscanstvo ga nadilazi I uci kako da pomognemo jedni drugima, govori o zrtvi, a ne mozes se zrtvovati bez ljubavi... Ne mozes ni sebe pravilno voleti bez Hrista...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@mirko1929

Пријатељу, ти имаш приличан проблем са хришћанством и велику амбивалентност, јер истовремено и говориш и за и против хришћанства, истовремено си и озлојеђен њиме, и браниш га. Докле год не решиш тај свој проблем и не схватиш шта у ствари хоћеш од хришћанства и од себе и не определиш се, ти ћеш овако сејати око себе смутњу, и људима испостављати своје фрустрације и увлачити их у проблеме који нису њихови него твоји. На свакој теми утрчиш са својим објашњењем, и то онако ауторитативно - "сад ћу да ти објасним" и крене бескрајни круг твојих учитавања и, вероватно несвесних, манипулација у вези са хришћанством.

Пре сат времена, mirko1929 рече

Вера им је говорила да се не плаше смрти, и лошег живота, јер их након смрти чека вечно блаженство у рају (а ове што су уживали на њиховим грбачама вечне муке у паклу, те ће се тако дупло наслађивати, ем ће уживати у блаженствовању, ем ће се наслађивати посматрањем мука неправедника

Ето једна нетачност и манипулација. Нигде нисам видео да било где у Јеванђељу или код Отаца неко саветује да се треба наслађивати било чијим мукама

 

Пре сат времена, mirko1929 рече

Хришћанство ти говори да си бедни црв и велики грешник, и да не заслужујеш ништа до гњев Божији, и да никада нигде нећеш напредовати.

Нетачно. Цркве не учи (можда ноеки протестанти да) да људи заслужују само гнев Божји, нити да никад нигде неће напредовати. Можемо потпуно насумично колико хоћеш места из Еванђеља и Посланица које говоре супротно: будите савршени као што је Отац ваш небески..., ви сте светлост свету... Ако држите заповести моје, Отац ће вас љубити и доћи ћемо к вама и настанићемо се у вама.. Оче хоћу да и они буду једно у нама, као ти и ја што смо једно...да узрастате у меру раста висине Христове...јер је воља Очева светост ваша...радујте се увек у Господу... 

Ето потпуно насумично, како ми је падало на памет.

пре 1 сат, mirko1929 рече

што више напредујеш у хришћанству, то више мораш за себе да говориш да си бедни црв, и највећи од свих грешника, и то не само да говориш, него и да искрено верујеш у то.

Не МОРАШ, него је осећање грешности и недостојности људске реално осећање које се рађа из опита богоопштења, када створење Божје (без обзира што је по лику и подобију створено) доживљава додир са неизрецивом и ни са чим самеривом љубављу. И НЕ МОРАШ да верујеш у то. Нико од светих није морао да верује у то, јер им је лични опит то говорио. Сваки опит богопштења је толико изнад свега људског, да сваки од оних који су имали такву посету говори (као што имамо сведочења и у статрим и у новим житијима ) - "Боже, молим те умањи благодат, јер ћу умрети од дивоте општења са Тобом" . Човек реално осећа колико је мали и недостојан наспрам Нестворене Љубави. Али та Љубав га не понижава и не слаби, него супротно, узвишава га и приближава себи. То налазимо у свим описима, од Симеона новог Богослова до данас прослављаноиг Светог Силуана или светог Пајсија и Порфирија, Јустина и Николаја

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Родољуб Лазић рече

На свакој теми утрчиш са својим објашњењем, и то онако ауторитативно - "сад ћу да ти објасним" и крене бескрајни круг твојих учитавања и, вероватно несвесних, манипулација у вези са хришћанством.

Meni se cini da Mirko "utrči" sa argumentima koji su rezultat čitanja literature (kojom ovde retko ko  vlada) a ne čuh  ni jednu reč protiv jevanđelja od njega 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Sun14861 рече

Nju Ejdz uci da je ego nesto super, bitno je to ja kako da bude srecno dok Hriscanstvo ga nadilazi I uci kako da pomognemo jedni drugima, govori o zrtvi, a ne mozes se zrtvovati bez ljubavi... Ne mozes ni sebe pravilno voleti bez Hrista...

Па добро, буквално нико не сматра да не треба помагати другима, и жртвовати се за друге. Мислим да је људима камен спотицања ка хришћанству та константна оптерећеност својом грешношћу. Свет је пало место, ђаво и искушења су свуда, свака ситница је борба на живот и смрт. То чини хришћанство изузетно депресивном, трагичном, и песимистичном религијом. Наравно, то је ако довољно дубоко заћеш. Већина људи третира веру или као чист фолклор, или као ваља се, или као неки вид личног паганизма - сујеверја (ако оставим 100 динара на икону светог Николе, он ће ми некако дати 1000). Некада је, као што рекох, било обрнуто, пошто је све било пуно другачије, па је хришћанство заправо уливало људима наду и срећу.

 

пре 24 минута, Родољуб Лазић рече

Пријатељу, ти имаш приличан проблем са хришћанством и велику амбивалентност, јер истовремено и говориш и за и против хришћанства, истовремено си и озлојеђен њиме, и браниш га. Докле год не решиш тај свој проблем и не схватиш шта у ствари хоћеш од хришћанства и од себе и не определиш се, ти ћеш овако сејати око себе смутњу, и људима испостављати своје фрустрације и увлачити их у проблеме који нису њихови него твоји. На свакој теми утрчиш са својим објашњењем, и то онако ауторитативно - "сад ћу да ти објасним" и крене бескрајни круг твојих учитавања и, вероватно несвесних, манипулација у вези са хришћанством.

Па нормално, кад је хришћанство директно довело до тога да себи спржим мозак. Шта, ти не би био збуњен у тим околностима?

 

пре 24 минута, Родољуб Лазић рече

Ето једна нетачност и манипулација. Нигде нисам видео да било где у Јеванђељу или код Отаца неко саветује да се треба наслађивати било чијим мукама

Нико није ни рекао да се треба, већ да ће се наслађивати. То ће бити једно од рајских ужитака - уживање у правди Божијој.

 

пре 24 минута, Родољуб Лазић рече

Нетачно. Цркве не учи (можда ноеки протестанти да) да људи заслужују само гнев Божји, нити да никад нигде неће напредовати. Можемо потпуно насумично колико хоћеш места из Еванђеља и Посланица које говоре супротно: будите савршени као што је Отац ваш небески..., ви сте светлост свету... Ако држите заповести моје, Отац ће вас љубити и доћи ћемо к вама и настанићемо се у вама.. Оче хоћу да и они буду једно у нама, као ти и ја што смо једно...да узрастате у меру раста висине Христове...јер је воља Очева светост ваша...радујте се увек у Господу... 

Како не учи? Сви се спасавају само и једино милошћу Божијом. Пелагијанизам (учење да човек може да се самостално спасе сопственим трудом, те да може достићи савршенство и бити безгрешан) је осуђен као јерес.

 

пре 24 минута, Родољуб Лазић рече

Не МОРАШ, него је осећање грешности и недостојности људске реално осећање које се рађа из опита богоопштења, када створење Божје (без обзира што је по лику и подобију створено) доживљава додир са неизрецивом и ни са чим самеривом љубављу. И НЕ МОРАШ да верујеш у то. Нико од светих није морао да верује у то, јер им је лични опит то говорио. Сваки опит богопштења је толико изнад свега људског, да сваки од оних који су имали такву посету говори (као што имамо сведочења и у статрим и у новим житијима ) - "Боже, молим те умањи благодат, јер ћу умрети од дивоте општења са Тобом" . Човек реално осећа колико је мали и недостојан наспрам Нестворене Љубави. Али та Љубав га не понижава и не слаби, него супротно, узвишава га и приближава себи. То налазимо у свим описима, од Симеона новог Богослова до данас прослављаноиг Светог Силуана или светог Пајсија и Порфирија, Јустина и Николаја

Пелагије је говорио да су свети причали како су велики грешници само из скромности, а не зато што су стварно грешни. Ови сабори који су осудили пелагијанизам су рекли да су свети говорили да су грешни, зато што су стварно били грешни. Дакле, што више напредујеш, то више постајеш свестан своје палости и грешности. Погрешно сам се изразио. Није да мораш да верујеш у то, већ тим напретком стварно постанеш уверен у то.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...