Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Конечно и МПЦ-ОА ја објави тужбата против вл. Јован.

 

Информација о криминалном и незаконитом раду Јована Вранишковског, бившег архијереја Македонске православне цркве (26.08.2014 17:51)
 
 
 
 
 
Пошто су зачестиле изјаве и поруке да ,,нема настављања разговора између Српске и Македонске православне цркве (МПЦ) док је Јован Вранишковски, бивши митрополит МПЦ, у затвору,, да ,,нема признавања Македонске православне цркве – Охридске архиепископије (МПЦ-ОА) док се гони Јованова црква,, , да су Јованов кривични прогон и осуда, прогон и осуда Српске православне цркве,, или ,,како може епископ бити у затвору,, , да је он ,,савремени мученик,, као и неосноване примедбе неких међународних представника и институција, као и организација за заштиту људских права и слобода, које су упућене Македонској православној цркви – Охридској архиепископији и Републици Македонији (Р.М.),  нашли смо за потребно, да у интересу истине, а на основу поднетих и донетих  судских аката о њему, у кратким цртама, изложимо његов случај.1
 
Наиме, Јован (Вранишковски) је бивши архијереј у Македоској православној цркви, који је у периоду од 1998 до 2002 године, од Светог архијерејског синода Македонске православне цркве (САС МПЦ) био постављен на више послушанија/функција и то: прво, као викарни епископ Преспанско-пелагонијске епархије, затим као администратор Брегалничке и најзад и надлежни архијереј Повардарске епархије. Због доказаних финансијских злоупотреба које су извршене у трима епархијама, Синод Македонске православне цркве Пресудом САС бр. 250 од 10. јула 2003 године лишио га је епископског чина. 
 
 
 
1 Све оптужбе и пресуде осим код осуђеника, Тужилаштва и Основног суда у Велесу, могу се наћи и код његовог адвоката Васка Георгиева из Битоле и у Адвокатској канцеларији Трпеновски у Скопљу, која је заступала Македонску православну цркву.
 
 
 
2004 године и Основно јавно тужилаштво из Велеса поднело је оптужницу против њега за кривично дело утаја. Затим је Основни суд у Велесу утврдио да у периоду од 11. јуна 1998 г. до 09 јула 2002 године, у више наврата, за себе и друга лица противправно прибавио новац у знатним износима који му је био поверен (укупно 14.804.211 денара)2
 
Тако:
 
-       Износ од 375.540,00 денара (у периоду од 01 марта 1999 године до 18 јануара 2000 г), сакупљен у Преспанско-пелагонијској епархији на име Архијепископског разреза, без сагласности епархијских тела, потрошио је у друге сврхе.
-       Износ од 1.000.000,00 денара од Владе РМ (бр. 23-4740-1 од 01 новембра 1999 г.) додељен Преспанско-пелагонијској епархији (са седиштем у граду Битола) преко Републичке комисије за односе са верским зајдницама, а уплаћен на рачун храма ,,Свети вм Димитриј,, (!) у Битоли (уместо на жиро рачун Епархије), признаницом, од старешине храма, примио је на руку, као да су Владина средства лично за њега.
-       Пошто је био назначен за администратора Брегалничке епархије, са седиштем у граду  Штипу, на његов захтев,  Епархијски управни одбор (ЕУО) Епархије донео је одлуку да се  компанији МАККАР из Скопља уплати 16.555 немачких марака, уз образложење да је за ауто БМВ 320д платио сопствена средства (!). Касније је то возило однео и у Повардарску епархију, а Брегалничкој епархији није вратио узета средства.
-       5. маја 1999 године са рачуна Фонда за реконструкцију храма ,,Свети вм Димитриј,, у Битоли, фактуром бр. 42/99, његовим
 
 
 
 
2 1 немачка марка = 30.5 денара; 1 евро = денара
 
 
 
одобрењем, исплаћено је 330.671,00 денара ПП ,,ЕТИ,, о чему не постоји било каква документација.
 
-       23. аугуста 2000 године на рачун Брегалничке епархије био је уплаћен износ од 396.000,00 денара као помоћ Храму ,,Св. вм Димитрија,, у Битоли, на основу уговора о цесији са ЈП ,,Електропривреда,, Македоније из Скопља и  РЕК ,,Битола,, са ХМС ,,Стрежево,,. Дана 27.аугуста 2000 године  средства је примио и задржао за себе, а да није извршио уплату на рачун Храма ,,Св. вм Димитрија,, у Битоли за шта су иста била намењена.
-       Износ од 259.004,00 денара, намењен пезијском и ивладиском осигурању, а на основу Уговора бр.94 од 10.јуна 2001 године између њега и ЕУО, уместо да буде уплаћиван у одговарајуће фондове, он га је подигао из касе Повардарске епархије, са седиштем у граду Велесу, и користио за личне потребе.
-       Средства у износу од 56.000 немачких марака, власништво манастира ,,Светог Јована,, у Ветерском, у Повардарској епархији, намењена  електрификацији манастира, сакупљена од правних лица и идивидуалних дародаваца, уз његово одобрење намењена  су у друге сврхе: куповање возила за приватне фирме које је он лично руководио и за путне и дневне трошкове  рођака који су били ангажовани у његовим приватним фирмама.
-       Епархијска средства Повардарске епархије у износу од 11.621,00 денара дао за регистрацију представништва његове фирме у Бугарској, 150.000,00 денара као учешће приликом куповине трактора као и 140.183,00 денара за куповину-набавку робе за продају преко фирми које је он приватно котролисао, а после његовог одласка, купљена возила и роба нису остали као имовина Епархије чијим су средствима  били купљени, него их је он бесправно присвојио.
-       За његову фирму ,,Васкресење,,, која нема никакву организациону повезаност са Македонском православном црквом, купио зграду од АД ,,Велеспром-Малина,, у Велесу, у износу од 2.480.290,00 денара и 15.310 евра, средства манастира ,,Светог Јована,, из Ветерског, манастира ,,Светог Димитрија,, у Велесу,  Фода Параклиси  Повардарсске епархије, храма ,, Светог Атанасија,, у Неготину и епархијске касе, а да при томе није оставио било какав документ из места одакле је узимао средства. (Касније, исту зграду је заложио као обезбеђење фиктивне позајмице и исто је наводно ,,изгубио,, због невраћеног дуга, односно присвојио средства од 2.480.290,00 денара и 15.310 евра. Сва истина у вези са тим случајем је  утврђена у поступку пред Судом изјавом заштићеног сведока коме су била дата средства како би ћутао, међутум  њему савест није дозволила да крије истину пошто се уверио шта и како ради некадашњи владика).
-       Средства сакупљена од црковних продавница у износу од 491.894,00 денара присвојио за себе и поред тога што се набавка вршила средствима Вардарске епархије.
-       Плаћао изнајмљени стан у Солуну средствима Повардарске епархије у износу од 34.362,00 денара а о томе уопште није обавестио Епархију, нити је имао сагласност епархијских тела и органа. За исту намену затим је потрошио још 169.144,00 денара.
-       Исто тако, пресудом Основног суда у Велесу током 2002 године осуђен је за учињено кривично дело утаја.  Наиме, он је смишљено подстицао службено лице из Повардарске епархије да подигне средства са епархијског рачуна, која су била уплаћена од донатора г. Трифуна Костовског преко Комак-корпорејшн из Беча-Аустрија за реконструкцију храма ,,Светог Пателејмона,, у Велесу, у износу од 57.180 немачких марака. Средства, уместо за реконструкцију храма, завршила су у Јованове руке, односно на његов лични рачун у банци у Р. Бугарској.
-       Као архијереј у Штипу, у име Брегалничке епархије, склопио је  уговор о закупу пословног простора у Штипу, за месечни износ од 240 марака, који је платила Епархија. Просторију је користило његово приватно предузеће, а приход није улазио у касу Епархије него је остајао код њега.
 
-       Из средстава у износу од 1.000.000,00 денара која су била донација дата Повардарској епархији за прославу јубилеја – 2000 година Хришћанства, потрошио 992.754,00 денара за личне потребе.
-       Решењем IV КИОК бр. 34/12 од 21.маја 2012 године државног тела за борбу против прања новца  спроведена је истрага против истог због постојања основане сумње да је починио кривично дело прање новца и друга казнива дела. Наиме, како би покрио порекло новца, износ од 4.940.790,00 денара, средства је поделио рођацима и пријатељима, а они су их уплатили удружењу ,,Анастасија,, из Нижопоља код Битоле (место где исти поседује имовину својих родитеља и где најчешће борави). Током 2007 године купио имовину у КО Нерези- Скопје, у износу од 140.911 евра. Судски процес у вези са овим кривичним делима је још у току.
 
 
Иначе, оно што су јавно тужилаштво и надлежни суд потврдили, исто је претходно било констатовано и приликом ревизије његовог рада како од Комисије Архиепископског Управног одбора (АУО) Македонске православне цркве (Извештај број 67 од 12.маја 2003 године) тако и од Бироа за судска вештачења Републике Македоније (и то у два наврата). Ревизија Комисије АУО била је извршена на његов захтев док је исти био члан Синода Македонске православне цркве. Налази у вези са његовим криминалним радом највероватније су доприели да он затим потражи спас преласком у Српску православну цркву (!) 
 
Кривично дело утаја спада у кривична дела којим се наноси штета имовини правних и физичких лица. Кривична законодавства сваке државе, па и Републике Македоније,  садрже одредбе којим се штити имовина од незаконитог стицања. Неприкосновљеност власништва јесте уставна категорија у свакој модерној држави. Принцип законитости у кривичном поступку јесте основни принцип којим поступају органи кривичног прогона.  У складу са тим принципом, независно од статусног и другог положаја лица које је починило  кривично дело, оно мора бити подложено кривичном гоњењу уколико постоји основана сумња да је лице починило кривично дело предвиђено Законом. (Такав је случај са бившим архијерејом Македонске православне цркве,  Јованом Вранишковским, за кога је правоснажним судским пресудама утврђено да је починио више кривичних дела чиме је финансијски оштетио Македонску православну цркву.)
 
Треба истаћи да је он током дужег периода, после изрицања пресуде, како би избегао издржавање казне,  боравио ван Македоније. И поред тога што је знао да је тражен од надлежних органа, потерницом, није хтео бити екстрадиран у Републику Македонију, међутим, мислећи касније да је његово кривично дело застарело, он је, ипак, самовољно ушао у Републику Македонију и са границе је био спроведен тамо где је и данас. Често су се слушали и коментари  од оних који не знају истину о њему или су га пак помагали да чини и истраје у злу [3]  како не доликује да владика буде у затвору и тд. Заиста, не доликује, међутим још мање приличи  да архијереј злоупотребљава средства Цркве  којој се заклео да ће јој часно и верно служити. Ако су за таква и слична његовим делима могли бити лишени положаја и један патријарх у Ерусалиму (Иринеј, Поглавар Ерусалимске православне цркве), митрополит Грчке цркве (Пантелејмон из Атике), неколико архијереја Српске православне цркве (Артемије, Константин)...онда зашто не може и Јован Вранишковски, да после извршеног криминала, буде тамо где је и заслужио да буде?! Зар су архијереји ослобођени поштовања заповести и закона Божјих и светих канона Цркве, па и архијерејске заклетве?
 
 
 
На нама је било да вас информишемо о неким чињеницама и доказима за Ваше лично упознавање, па имајући у виду аргументе и ,,друге стране,, да бисте формирали Ваш став и мишљење и према осуђеном и према Македонској православној цркви и  закључите на основу чега се у  заложништву  држи једна древна Православна Црква, један древни православни народ и условљава и одлаже решавање статуса једне живе цркве са дубоким историјским и канонским основама?  А да је разлог његове оптужбе и осуде у његовом криминалном понашању говори и чињеница што остала тројица архијереја, његова сабраћа,  у такозваној Православној охридској архиепископији (ПОА) Српске православне цркве у Републици Македонији нису у затвору мада је и њихова делатност сумњива и нелегална.
 
            Коначно, Јована нико други није одвео у затвор  него су њега одвела његова криминална дела! И, питамо се: зар се за оваква ,,страдања,, као што милују да их назову његови ментори, додељује  епитет  мучеништво?! И који су критерији добијања томоса, признавања статуса, какав су он и његова ПОА  добили од Српске православне цркве?!
 
То је кратка историја откривених материјално-финансијских малверзација некадашњег архијереја Македонске првославне цркве, а за духовне штете, саблазне за народ и рушење угледа Македонске и Цркве Христове, верујемо, одговараће и пред Вечним и Праведним Судијом.
 
Да је Јован Вранишковски имао доблест признати доказану кривицу и надокнадити средства која је незаконито присвојио од Македонске православне цркве и покајати се, уверени смо да би сви надлежни органи па и црковни урадили све што је праведно. Међутим, дубоко смо уверени да то не  желе нити он нити Српска православна црква јер би у том случају пропао пројекат такозване Православне охридске архиепископије као и мит о Јовановом мучеништву.
 
 
 
 

[3] Расчињени владика добија месечна финансијска средства од Владе Србије преко Епархије у Врању као и помоћ од епархија Српске и Грчке православне цркве и од православних епархија у САД и Канади и других цркава и држава 

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 3.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Информација о криминалном и незаконитом раду Јована Вранишковског, бившег архијереја Македонске православне цркве (26.08.2014 17:51)

 

Каква фарса...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Конечно и МПЦ-ОА ја објави тужбата против вл. Јован.

 

Информација о криминалном и незаконитом раду Јована Вранишковског, бившег архијереја Македонске православне цркве (26.08.2014 17:51)
 
 

 

Дакле за овакве ...незнам како да их назовем осим .. из најпоганијих и мрзитељских и према свом народу и Христу, изговорених речи, не треба бољи коментар од митрополита Павла.. : 

 

У путиру пред којим „служите“ не налази се Крв Господња, већ крв Вашег брата кога убијате и та крв ће Вас занавек раздвојити од Канонске Цркве. 

 

Рекао бих и да је реакција СПЦ и покретање поступка против Стефана, директно изазавано овим дебилским Стефановим писмом којим је показао да у ''синоду'' ''мпц'' седе нико други него крвопије!

الحرية أو الموت

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Конечно и МПЦ-ОА ја објави тужбата против вл. Јован.

 

Информација о криминалном и незаконитом раду Јована Вранишковског, бившег архијереја Македонске православне цркве (26.08.2014 17:51)
 
 

 

Човече, школски - уџбенички пример пред нашим очима: отац лажи силом црквомрзаца поцепа Цркву и начини раскол. Раскол је већ Јерес. Јерес се ослања на лаж јер другде и не може пронаћи свој темељ. Лаж је несигурна и зато је агресивна. Зато, као што су раскол и јерес синоними, синоними су и лаж и клевета. Клеветницима није довољна клевета, толико су бесни да су спремни да убију.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Прослава на Успението Богородично во Православната Охридска Архиепископија.

Успението Богородично беше прославено во сите богослужбени места на Православната Охридска Архиепископија.

Оваа година, Неговото Преосвештенство Епископот полошко-кумановски и Местобљустител дебарско-кичевски г. Јоаким служеше Литургија во манастирот Морача, посветен на Успението Богородично, во Митрополијата црногорско-приморска.

Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко богослужеше во манастирот „Успение Богородично“, покрај Скопје, кадешто молитвено присуствуваше и Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид.

Епископот г. Марко во проповедта на верниот народ им го пренесе благословот на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, којшто и денес го отстрадува постигнатото единство на Црквата наоѓајќи се во затвор заради омразата и нехристијанското однесување на расколниците во нашата татковина.

Празникот на Успението беше прославен и во манастирот „Успение на Пресвета Богородица“ во с. Лагово, Прилеп.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Новости / Политика о покретању црквеносудског поступка против вође расколничке МПЦ:

 

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/SPC-sudi-poglavaru-nepriznate-makedonske-crkve.sr.html

 

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:507631-Stefanu-sudi-12-episkopa

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Таман кад човек поимисли да су дотакли дно .. расколничка банда из ''мпц'' превазиђе себе саму и настави без икаквог ограничења свој бескрај .. доказујући тиме да заиста немају ама баш никакав ауторитет у црквеном погледу ни кад с епогледају у огледало а камо ли пред верујућима ...

 

Разговор са шефицом македонске владе за верска питања ... (господе Боже каква и колика количина глупости на једном тако малом простору ..)

 

https://www.youtube.com/watch?v=bFxKgu2FTc0#t=12

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Епископ стобиски Давид (Нинов): Отворено писмо до директорката на Комисијата за односи со верските заедници, Валентина Божиновска.

Валентина, чув што кажа за вестите на ТВ Канал 5 (29.08.2014 год.), и бидејќи станува збор за јавно искажано мислење, сосема природно е да ти одговорам. Време наназад се покажуваш исцело неграмотна во однос на црковните прашања, но овој пат со твојот настап сериозно го спушташ ионака паднатиот углед на мојата татковина, кога станува збор за дејствителното почитување на некои делови од правниот поредок.

На одлуката на САСинодот на СПЦ да покрене црковно-судска постапка против г. Стефан, ти велиш: „Република Македонија не разговара на база на ултиматум“! Со ваквите непромислени испади ти го поистоветуваш г. Стефан со Р. Македонија, а тоа изгледа не е далеку од вистината, затоа што во продолжение, изразувајќи се во множина, откриваш по чија директива г. Стефан испраќал писмо до Црквите што не го признаваат, па велиш: „и наместо чекор напред, кога упативме писмо и добра волја од страна на МПЦ, и кога имаше вистинска „маса“ за разговор, они донесоа ваква одлука“.

Свесна ли си ти, воопшто, дека со ваквите твои неартикулирани изјави го подриваш уставниот поредок на Р. Македонија и го укинуваш нејзиниот секуларен карактер, според кој верските заедници, па и МПЦ, се одвоени од државата и се еднакви пред законот (Член 19, Устав на Р. Македонија)! На местото на коешто те поставиле, ти, едноставно, не смееш да поистоветуваш ниту една верска заедница со државата, туку треба да ги спроведуваш напредните цивилизациски придобивки за почитување на неприкосновената човекова слобода и, согласно на Уставот, да ја гарантираш слободата на вероисповеста на сите граѓани на оваа држава, а не да изигруваш недоветна.

Твојата неписменост, пак, кога станува збор за Црквата, е пословична. Неуспешно се обидуваш да ја покриеш со евтина импровизација и тоа навистина изгледа смешно. Ти тврдам дека секоја бабичка од МПЦ е црковно пописмена од тебе. Згора на сѐ, си земаш за слобода Црквата Христова, т.е. Православната Охридска Архиепископија, да ја нарекуваш „расколничка“! Од такви персони каква што си ти, дури ми годи! Но, ова ти го пишувам за да те заштитам од тебе самата, бидејќи очигледно на човека никој не може да му нанесе толкаво зло, колку што тој може да си нанесе самиот на себе си! Затоа, сепак, биди внимателна, бидејќи следниот пат кога јавно ќе го повториш тој израз, ќе ти напишам ново отворено писмо во кое ќе ти поставам некои прашања од областа на еклисиологијата и духовните закони, кои доколку не ги одговориш, ќе значи оти си сфатила дека чекориш по многу тенок мраз!

Да имаше елементарна култура, каква што немаш, ќе знаеше дека во правниот сообраќај на Р. Македонија името на Претстоителот на Православната Охридска Архиепископија е Јован. Можеш да провериш во неговиот пасош. Ти си државна службеничка, сигурно ти е достапен! Вака и почитувањето на домашниот правен сообраќај за тебе е виша математика.

И, за крај, уште нешто! После ова писмо до тебе, ќе дојдеш ти да ми ставиш лисици или сам да си купам!

http://david-ninov.net/2014/08/31/otvoreno-pismo-do-valentina-bozinovska/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ај брате дај превод, или неко ко зна македонски добро. 

 

Епископ стобиjски Давид (Нинов):

 

 

Отворено писмо директорки Комисијe за односe сa верским заjедницaмa, Валентини Божиновскoj

 

Валентина, чуo сам оно  што си рекла за вести ТВ Канала 5 (29.08.2014 год.), и будући је реч о јавно исказаном мишљењу, потпуно је природно да ти одговорим. Већ веома дуго времена, показујеш потпуно непознавање црковних притања, али овог пута је твој наступ озбиљно понизио већ одавно пољуљани углед моједомовине, када је реч о суштинском  поштовању правног поретка.

 

На одлуку  САСинода СПЦ да покрене црквено-судски поступак против г. Стефана, кажеш: „Република Македонија не разговара на бази ултиматума“! Оваквим непромишљеним испадима ти поистовећујеш г. Стефана са Р. Македонијом, а то изгледа и није далеко од истине, јер настављаш изражавајући се у множини, откривајући тако по чијој је директиви г. Стефан слао писмо Црквама које га не признају, па велиш: „и уместо ,,корака напред'', када смо упутили писмо и тиме показали добру вољу од стране МПЦ, те тиме створили истинску „преговарачку атмосферу'', они доносе овакву одлуку“.

 

Постоји ли, уопште, свест код тебе да оваквим својим неартикулисаним изјавама подриваш сам уставни поредак Р. Македоније и укидаш њен секуларни карактер, према коме су верске заједнице, па и МПЦ, одвојене од државае и једнаке пред законом (Члан 19, Устава Р. Македоније)! Положај и место на које си постављена, једноставно ти не дозвољавају да поистовећујеш нити једну верску заједницу са државом, већ напротив, у обавези си да спроводиш напредне цивилизацијске вредности о поштовању неприкосновене људске слободе и, сагласно Уставу, да гарантујеш слободу вероисповести свим грађанима ове  државе, а не да изиграваш невешту.

 

Твоја пак неписменост, када је реч о Цркви, већ одавно је пословична. Неуспешно покушаваш да је покријеш јевтиним импровизацијама и то заиста делује трагикомично. Гарантујем ти  да је свака бакица из МПЦ црквено писменија од тебе. И поврх свега, ти узимаш слободу да Цркву Христову, дакле Православну Охридску Архиепископију, називаш „расколничка“! Од таквих персона, каква ти и јеси, таква квалификације мени лично чак и импонује! Ипак, ово ти пишем покушавајући да те  заштитим од тебе саме, будући је очигледно да човеку нико не може нанети толико зла, колико он то може нанети себи сам! Зато, поред свега буди опрезна, јер следећи пут када јавно будеш понављала тај израз, бићу принуђен да ти напишем ново отворено писмо у коме ћу морати да ти поставим нека питања из области еклисиологије и духовних закона, како би схватила да ходаш по ,,претанком  леду '' за твоје кораке, јер нећеш знати одговор ни на једно од њих.

 

Да имаш елементарну културу, коју наравно немаш, знала би да у правном саобраћају Р. Македоније, име Претстојатеља Православне Охридске Архиепископије,  јесте Јован, што можеш да провериш и у његовом пасошу. На крају ти си државна службеница и сигурно ти је Његов пасош доступан! Овако,  и поштовање домаћег правног саобраћаја,  за тебе је виша математика.

 

И на самом крају, још нешто! После овог писма, хоћеш ли доћи ти да ми ставиш лисице или да их купим сам?

  • Волим 1

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Фин Јутјуб канал за подсећање.

 

https://www.youtube.com/user/mkdDoc/videos

 

 

 

и ово, за мене, бесцен благо од 3.23 :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=GgcgyXyveOk

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...