Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Чини се да је у пошљедње вријеме Руска Црква расположена према Македонцима... Сетите се Курајевљеве посете...

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 3.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Чини се да је у пошљедње вријеме Руска Црква расположена према Македонцима... Сетите се Курајевљеве посете...

Nažalost brate Ivane, nije to samo "u poslednje vreme" kako kaže$.. to je od uvek zapravo od trenutka kad je i stvorena "mpc" ... Dodu$e nije to nikakva veelika ili preterana simpatija.. Nego se rusi praktično rukovode prema SPC i Beogradu... A $ta Beograd radi.. pa na neki način samo daje t.j produžava legitimitet raskolnicima na ovaj način ..NE - ČINJENJEM ničeg konkretno..

Sve je u rukama SPC.. da nije,.. verovatno bi smo se kukali i žalili kako nije.. ali , jeste..

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све је то једна запетљанција.

Руска Црква има симпатије према Македонској јер очигледно руска власт има неку намјеру да преко Македоније покуша да геостратешки уђе дубље у Балкан. Македонија због спора са Грчком има проблем око уласка у разне свјетске организације, а проблем са Грчком значи имати подршку Русије. Јер Грчка и Руска Црква већ одавно уназад ратују.

Српска Црква би требала упутити оштре ноте Руској Цркви због чега се подржавају расколници, а мимоилази канонска Црква на порстору Македоније. Али није никад било таквог једног апела. Ако покушају бити оштри према Русима, могли би се замјерити врхушки Моспата, а имати умањену или никакву подршку тренутно најјаче Цркве у православљу, није згодно.

Тако да безвезе је све. Рат Руса против Грка, подршка Руса расколницима, апстиненција СПЦ због Руске силе...прави један босански лонац.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све је то једна запетљанција.

Грчка и Руска Црква већ одавно уназад ратују.

Српска Црква би требала упутити оштре ноте Руској Цркви због чега се подржавају расколници, а мимоилази канонска Црква на порстору Македоније.

Тако да безвезе је све. Рат Руса против Грка, подршка Руса расколницима, апстиненција СПЦ због Руске силе..

.прави један босански лонац.

Koliko se Beograd upinje da ucestvuje u svemu..trenutno ..bolji opis je poredjenje sa ,,Idi mi dodji mi"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све је то једна запетљанција.

Руска Црква има симпатије према Македонској јер очигледно руска власт има неку намјеру да преко Македоније покуша да геостратешки уђе дубље у Балкан. Македонија због спора са Грчком има проблем око уласка у разне свјетске организације, а проблем са Грчком значи имати подршку Русије. Јер Грчка и Руска Црква већ одавно уназад ратују.

Српска Црква би требала упутити оштре ноте Руској Цркви због чега се подржавају расколници, а мимоилази канонска Црква на порстору Македоније. Али није никад било таквог једног апела. Ако покушају бити оштри према Русима, могли би се замјерити врхушки Моспата, а имати умањену или никакву подршку тренутно најјаче Цркве у православљу, није згодно.

Тако да безвезе је све. Рат Руса против Грка, подршка Руса расколницима, апстиненција СПЦ због Руске силе...прави један босански лонац.

Надам се да политика није толико зашла у Цркву,тј понашање њених челника.

Пишем, братијо, пред лицем Бога свог: смирите срца своја и видећете милост Господњу још овде на земљи и познаћете Творца небеског и ваша душа неће моћи да се насити љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Каква подршка расколницима, какав рат руса и грка?

Људи шта је вама? Зар баш све морате да гледате кроз призму политике.

Како би друго назвао него политиком?

Да нема неко канонско оправдање зашто Руси имају добре односе са македонским расколницима?

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Моје скромно мишљење је, да није можда проблем што неки црквени лик, пође код њих, зато што неко може да им аи намеру да само оде да види како је, неко одлази на фин годишњи одмор за добар новац (Курајев је на пример ишао зато)...

Међутим, можда да би се коначно окончала ствар, СПЦ, како мајка - Црква, треба да сазове један ''мини сабор'' са осталим Православним Сестринским Црквама, и да се сви јасно и јавно одреде по том питању, односно, македонски расколници да буду потпуно разобличени и свргнути, тако да више нико, па макар и за паре, неможе да иде тамо, без сакнкција, и коначно да се прекине мишљење о њима као ''мирољубивом и мирном народу'' који је ''вечито незрео'' и само угњетаван од суседа како световно тако и црквено; зато што се најбоље види, по третману који у македонији има канонска Црква П.О.А. и њихов Архиепископ Јован, колико су они мирољубиви и наивни(''незрели'')...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Скопски медији најављују објављивање пресуде Архиепископу Јовану, после тридесетодневног тамновања (НЕПОТРЕБНОГ-на ПРАВДИ БОГА), за сутра... Да ли ће остати у затвору или ће га пустити да се брани са слободе...

Вранишкоски утре излегува од Идризово?!

Јован Вранишкоски утре најверојатно ќе излезе од затворот Идризово, неофицијално дознава Канал 5.

http://www.kanal5.com.mk/getImageThumbnail.axd?imgPath=upload/vraniskovskisud.jpg&imgSize=600&cropH=400

Скопскиот Апелациски суд денеска донел одлука дали Јован ќе остане во затвор или ќе се брани од слобода се до започнување на нов процес против него.

Од одделението за односи со јавност во скопскиот Апелационен суд не сакаа да потврдат формално што одлучиле судиите. Одлуката ќе ја достават до велешкиот Основен суд и упатија утре од таму да побараме информации.

Вранишкоски е точно еден месец во Идризово откако неколку дена пред да истече рокот за жалба влезе во земјава и беше уапсен на граничниот премин Меџитлија. Велешкиот суд одговори позитивно на неговото барање да му се дозволи повторно судење затоа што првиот пат доби две ипол години затворска казна во отсуство. Но Обвинителството се жалеше и случајот заврши пред апелација. Така расчинетиот владика на МПЦ новата година и божиќните празници ги мина во затворот од каде велат дека примерно се однесувал и бил кооперативен./www.kanal5.com.mk

11.01.2012, 17:50

http://www.kanal5.co...3&eventId=85513

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како би друго назвао него политиком?

Да нема неко канонско оправдање зашто Руси имају добре односе са македонским расколницима?

Када не би гледао кроз призму (објекат који искривљује путању светлости) политике, видео би да Црква, стално позива њих (расколнике) да се врате у спасоносно јединство мајке Цркве. Имајући притом бескрајну мајчинску бригу за своју заблуделу децу.

Моје скромно мишљење је, да није можда проблем што неки црквени лик, пође код њих, зато што неко може да им аи намеру да само оде да види како је, неко одлази на фин годишњи одмор за добар новац (Курајев је на пример ишао зато)...

Међутим, можда да би се коначно окончала ствар, СПЦ, како мајка - Црква, треба да сазове један ''мини сабор'' са осталим Православним Сестринским Црквама, и да се сви јасно и јавно одреде по том питању, односно, македонски расколници да буду потпуно разобличени и свргнути, тако да више нико, па макар и за паре, неможе да иде тамо, без сакнкција, и коначно да се прекине мишљење о њима као ''мирољубивом и мирном народу'' који је ''вечито незрео'' и само угњетаван од суседа како световно тако и црквено; зато што се најбоље види, по третману који у македонији има канонска Црква П.О.А. и њихов Архиепископ Јован, колико су они мирољубиви и наивни(''незрели'')...

Нема никакве потребе за неким "мини сабором". Расколници у Македонији су још 1967 године осуђени на сабору СПЦ и оглашени су расколницима (ванредни сабор који је сазвао патријарх Герман, иако је због тога имао великих проблема од стране Тита и осталих комунистичких властодржаца у земљи). Са овом одлуком упознате су све помесне Цркве и све су је прихватиле као канонску и исправну. И још се није десило да је било који канонски православни владика, било где у свету саслуживао са расколницима из македонске ткз. православне цркве. Са расколницима су једино могли саслуживати други расколнички или лажни епископи. Један од најбољих примера као расколницима тако и нама јесте када расколници оду на Свету Гору. Они тамо буди лепо примљени и угошћени као и свако други који тамо дође. Али када дође време причешћа, њима не дозвољавају да приступе. А то је најстрашније пре свега за њих саме јер тада могу да осете куда их води останак у расколу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када не би гледао кроз призму (објекат који искривљује путању светлости) политике, видео би да Црква, стално позива њих (расколнике) да се врате у спасоносно јединство мајке Цркве. Имајући притом бескрајну мајчинску бригу за своју заблуделу децу.

Ромејче, .. Брате мој Драги.. све је то тако …

И никако другачије.. Али

Aко саме водеће струkтуре y СПЦ, могу цео “случај” да политизују до бесмисла ..зашто би “обичном” вернику то било ускраћено… Мислим да би ствари у реалности требале да буду потпуно обратне … јер је И сама ОДОВОРНОСТ потпуно обратна !!!

Поједини из врха СПЦ, не само да политизују - него И диреkтно БАНАЛИЗУЈУ саму СПЦ И њене одлуке својим делима И САРАДЊОМ С А расколницима! …. ГОДИНАМА …

А друга је ствар што сама Православна Охридска Архиепископија трпи највише, од потпуно погрешних (И недозвољиво глупих!) потеза појединих чиниоца(личности који претстављају) СПЦ.

Наравно да ми на крај памети не пада да глобализујем ствар.. И не дај БоЖе “кривим” Цркву у Србији, НЕ! Кад ово каЖем мислим конкретно на неке потезе који су пре свега КРшЕЊЕ САМИХ ОДЛУКА СПЦ од СТРАНЕ ЊЕНИХ чЕЛНИКА…

Пa cви знамо за несрећне ставове, рецимо, Банатског епископа по питању расколничке “мпц” И негирања саме П.О.А. … која је притом део саме СПЦ ! … то није никаквa тајна..

A онда од Pуса, очекујемо да буду (поново!) више православни од наших епископа којима је МАКЕДОНИЈА И КАНОНСКА ЦРКВА у њој ДОМАћИ ЗАДАТАК! .. па браћо православни срби, И остали, под канонском јурисдикцијом СПЦ, … неће моћи..

…И ‘фала Богу за то..

;)

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://makfax.com.mk...cle/275043/view

Во велешкиот суд утрово не беше стигнато писмото во кое се крие одлуката на скопска Апелација дали расчинетиот владика на МПЦ – ОА , Јован Вранишкоски ќе се брани од слобода или ќе остане во затворот Идризово.

Ова за велешкиот веб порталот „Лисица" го потврди претседателот на Основниот суд Велес, Јордан Лазаров. Тој сепак не ја отфрла можноста во текот на денешниот ден преку брза пошта писмото да стигне до него.

Одлуката на скопска Апелација ја очекуваат и во Јавното Обвинителство.

Вранишкоски е точно еден месец во Идризово откако неколку дена пред да истече рокот за жалба, влезе во земјава и беше уапсен на граничниот премин Меџитлија.

Велешкиот суд одговори позитивно на неговото барање да му се дозволи повторно судење затоа што првиот пат доби две ипол години затворска казна во отсуство. Но Обвинителството се жалеше и случајот заврши пред апелација.

Вранишковски досега има одлежано две судски пресуди во затвор. Едната на битолскиот основен суд кога беше прогласен за виновен за ширење на верска омраза и една од велешкиот Основен суд за затајување на 57 илјади евра, средства кои ги донираше Трифун Костовски, а беа наменети за реновирање на црквата Свети Пантелејмон./крај/лисица/фф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ромејче, .. Брате мој Драги.. све је то тако …

И никако другачије.. Али

Aко саме водеће струkтуре y СПЦ, могу цео “случај” да политизују до бесмисла ..зашто би “обичном” вернику то било ускраћено… Мислим да би ствари у реалности требале да буду потпуно обратне … јер је И сама ОДОВОРНОСТ потпуно обратна !!!

Поједини из врха СПЦ, не само да политизују - него И диреkтно БАНАЛИЗУЈУ саму СПЦ И њене одлуке својим делима И САРАДЊОМ С А расколницима! …. ГОДИНАМА …

А друга је ствар што сама Православна Охридска Архиепископија трпи највише, од потпуно погрешних (И недозвољиво глупих!) потеза појединих чиниоца(личности који претстављају) СПЦ.

Наравно да ми на крај памети не пада да глобализујем ствар.. И не дај БоЖе “кривим” Цркву у Србији, НЕ! Кад ово каЖем мислим конкретно на неке потезе који су пре свега КРшЕЊЕ САМИХ ОДЛУКА СПЦ од СТРАНЕ ЊЕНИХ чЕЛНИКА…

Пa cви знамо за несрећне ставове, рецимо, Банатског епископа по питању расколничке “мпц” И негирања саме П.О.А. … која је притом део саме СПЦ ! … то није никаквa тајна..

A онда од Pуса, очекујемо да буду (поново!) више православни од наших епископа којима је МАКЕДОНИЈА И КАНОНСКА ЦРКВА у њој ДОМАћИ ЗАДАТАК! .. па браћо православни срби, И остали, под канонском јурисдикцијом СПЦ, … неће моћи..

…И ‘фала Богу за то..

;)

Заиста не знам какве сарадње има између канонских епископа наше помесне Цркве и расколничких епископа македонске ткз. православне цркве. Зато те молим да наведеш неки конкретан пример.

Што се тиче банатског епископа Никанора, и његових ставова. Он се ни по чему не разликује од мене и тебе. И ја и ти смо људска бића, и склони смо грешкама. Па исто тако и он, без обзира што је он епископ. Он (а то раде и остали архијереји) износи своје личне ставове по многим питањима. Некада се ти ставови не подударају са одлукама Синода или Сабора, али може се приметити да овај епископ задржавајући своје ставове ипак није одбио да спроводи одлуке Синода и Сабора (друга је ствар што се ми лично не слажемо са оним што епископ Никанор говори - у Цркви свако може да изнесе своје мишљење). Када је Сабор судио, сада бившем епископу Артемију, Никанор је био против његовог рашчињења. Сабор је потребном већином донео одлуку да се исти рашчини, а Никанор и остали противни архијереји су одлуку прихватили и потписали. И управо их то повиновање одлуци већине и поред тога што су противни тој истој одлуци држи у заједници са осталом сабраћом у Сабору (односно свесни су да је саборна одлука обавезујућа за њих и поред њиховог не слагања са истом, за разлику од монаха Артемија). Иначе тај исти Никанор саслужује са архијерејима ПОА (причешћују се из исте чаше). Доказ за то су литургије за време заседања Сабора. А његово лично мишљење (без обзира колико нас саблажњавало), јесте његово право као и сваког другог.

Поред свега мислим да се он плаши да би у његовој епархији (Банат) могло да се деси да расколници из Македоније покушају да створе раздор међу верницима македонске националности (највише македонаца у Србији живи управо у Банату), постављајући неког расколничког свештеника у селима са бројном македонском популацијом. Не могу ни да замислим шта би се тада десило (каква би била реакција епископа Никанора). Али сам сигуран (судећи по његовим досадашњим јавним иступима) да не би била ни мало блага реакција.

Можда зато монах Артемије у Банату није организовао своју секту.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Заиста не знам какве сарадње има између канонских епископа наше помесне Цркве и расколничких епископа македонске ткз. православне цркве. Зато те молим да наведеш неки конкретан пример...

....... ............... ............

:)

Брате, оно што сам желео да назначим и на шта, на неки начин, да апелујем у мом посту, није никакво саслуживање, то не постоји и није га било (изузев местимичних ''излета'' извесних свештеника (гле чуда!) баш из банатске епархије, по македонским селима, одакле сами потичу из македоније или су им супруге одатле); Мој апел и иницијатива се односе на ФАКТ да македонска расколничка ''црква'' има известан третман код многих високих клирика, па и духовника, из наше помесне Цркве а њени епископи, већ годинама су од истих персона из СПЦ третирани као најкроткија јагњад.... Та јагњад гоне ЦРКВУ и ЗАТВАРАЈУ АРХИЕПИСКОПА... Ево већ је МЕСЕЦ ДАНА У ЗАТВОРУ А ЈОШ НЕМА НИКАКВЕ ЗВАНИЧНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ИЗ СУДА... Коме они полажу рачуне..? Месец дана а ПО ПРОЦЕДУРИ МОРАЛО ЈЕ ДА ПОСЛЕ ТРИ ДАНА..ТРИ ДАНА(!) буде донето решење. Оно што желим да покажем је да нису јагњад, већ најгорији вуци, спремни и способни да окрваве зубе..

Јер ко би могао ако је истинити епископ или хришћанин, упорно да инсистира да један православни епископ упорно седи у затвору, зато што му је једини грех то што је прешао у канонско јединство са српскоп православном црквом...

И, следствено томе, пошто је он тамо директно суђен НА ИНСИСТИРАЊЕ расколничке ''мпц''!!! ДАКЛЕ У МАКЕДОНСКИМ СУДОВИМА и КОД ЈАВНОГ ТУШИЛАШТВА, КАО ОШТЕЋЕНА СТРАНА ВОДИ СЕ РАСКОЛНИЧКА ''МПЦ'' (значи не гони га сама држава!).

Дакле логично би било да господа расколници ПОСЛЕ 50 ГОДИНА НАТЕЗАЊА, и ШТЕТЕ коју нанаосе Цркви поднесу и ДЕЛИЋ ОДГОВОРНОСТИ па и САНКЦИЈЕ од стране СПЦ-а..ако не због другог а оно зато што упорно прогањају једног канонског епископа... Meђутим , дешава се ПОТПУНО СУПРОТНО..

Сведоци смо свох ових година да с времена на време добијају похвале и одликовања... Дали како су велелепно средили поједине манастире, како имају диван и миран народ, храну , традицију.. и остале глупости.. А неретко добију или дају неко одликовање једни другима... Ако то није СРАМОТА и најнижи вид ГЛУПОСТИ..ја се стварно извињавам...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Најновије...

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=2340

Апелација го заглави Вранишковски во затвор

Алепациониот суд ја укина и ја врати на преразгледување, одлуката на велешкиот суд, со која на екс владиката Јован Врнишковски му се одобруваше повторно судење за финансиските малверзации тешки 250.000 евра

12012012162754_jovan-vraniskovski.jpg

До нова одлука на Судот во Велес, Врнишковски останува во затворот во Идризово. Кривичниот совет на скопска апелација побарал од велешкиот суд дополнително аргументирање на одлуката.

Во одлуката на велешкиот суд од пред нова година недостасувала документација, односно била прекршена процедурата. Вранишковски беше уапсен пред еден месец, кога се обиде да влезе во Македонија.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...