Jump to content

Архимандрит Петар (Драгојловић): Не мораш сине, не мораш

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 16 минута, Родољуб Лазић рече

Све што је махани(цисти)чко не води ка духовности. Правила имају смисла ако се испуњавају са разумевањем и правим ставом. Без тога постају бесмислена. Поновити 500 пута Исусову молитву, механички, без осећаја, без улажења у смисао и дух изговорених речи, или урадити 500 метанија као склекове - не верујем да доприноси духовном узрастању. Или се као дрво исповедити зато што "тако треба", да би се човек причестио. 

Али то не значи да се не треба молити Исусовом молитвом, да не треба чини метаније, да се не треба исповедати...

Добро, али ваљда се подразумева да треба направити разрез, за кад се ради шта. Ако се пусти машти на вољу да човек иде да се исповеда за све што је умислио у својој глави да је грех, онда дође до онога да човек измишља себи грехе, само зато што је развио скрупулозност, па се исповеда да би се осећао боље. С друге стране, зашто неко ко је пости све постове, па наравно и Велики Пост, мора да продужи пости на Васкрс, да би се причестио у Понедаљак, а да продужи пост и на Понедељак да би се причестио у Уторак? Једно је епитимија, а друго је ова бесмислица. Ако се нико не сме причешћивати ван поста, зашто се уопште служе литургије ван постова? И како то да то не важи за свештенство?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 124
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Стичем утисак да ниси прочитао онај текст патријарха Павла у целини. Што се мене тиче, оно што је он рекао,  мени представља одговарајуће објашњење.

Можемо овако још дуго, али се мени чини да су главне ствари речене. А и да се мало вртимо у круг. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Родољуб Лазић рече

Стичем утисак да ниси прочитао онај текст патријарха Павла у целини. Што се мене тиче, оно што је он рекао,  мени представља одговарајуће објашњење.

Можемо овако још дуго, али се мени чини да су главне ствари речене. А и да се мало вртимо у круг. 

Хоћу да чујем од тебе, твоје мишљење. Не знам зашто ти је то толико проблем да напишеш? Не могу ја у мојој глави да замишљам твоју интерпретацију тог текста. Могу само да имам своју. Могу само да ти кажем да по мени патријархов текст не говори ништа о овој пракси, јер текст каже да парох одлучи према стању у којем се неко налази, а ми овде, на терену, имамо механичарску праксу која не разликује, нити уопште гледа стања људи. Можеш да будеш дилер, убица и курвар и да никада не постиш, ако си отпостио тих седам дана причестићеш се, можеш да ходаш по води, постиш све постове, метанишеш и исповедаш се колико хоћеш, ако није пост, нећеш се причестити (без додатног поста).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, mirko1929 рече

 Али добро, многе вера на свој начин претвори у монструме. Мене  је то на мој, а тебе на твој начин трансформисала 

Opet histerija, opet učitavanje. Ti ćeš možda rešiti neku nedoumicu ali dok ne rešiš svoje duhovne mehanizme oni će uvek generisati takve nedoumice, koje su, pritom, obavezno novotarske, drske, striktne i isključive prema svemu što nije novotarija.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, mirko1929 рече

Хоћу да чујем од тебе, твоје мишљење. Не знам зашто ти је то толико проблем да напишеш

Рекао сам ти своје мишљење. И не разумем потребу да се вртиш око јасно погрешне праксе неких свештеника као да је то не знам колико битно и да је то преовлађујућа пракса у целој Цркви.

 Почело је са текстом о. Петра који је ствари постављао начелно, ја сам дао текст п. Павла, који је такође ствари сагледавао уопштено и начелно, и наравно да не говори ништа о тој пракси јер се та пракса не заснива на животу у Цркви него на сервисирању квазирелигиозних стања и потреба неких људи. Као када би причао да судије праве дилове са адвокатима, а о томе ништа не пише у судијском или адвокатском кодексу. Па наравно да не пише. Не знам како да ти објасним.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I ova tema je, kao i mnoge prethodne slicne njoj, zapala u isti corsokak.

Da, jasno je, nikako ne sme covek da prilazi bilo kako Svetinji, kao na supu (sto rek`o nas dobri Tasa), jer onda "sud sebi jede i pije".
Ne, ne mora niko da hoda po vodi i bude isposceni skelet da bi prilazio redovno.

...

2 lepte iz mog licnog i dozivljenog iskustva: prilazim uglavnom svake nedelje. Retko izostanem, i to (kako verujem) s  razlogom, ne prosto onako.

Ovako cinim vec poduze, npr. negde mozda 3-4 godine unazad. I pre toga sam prilazio cesce, ali ni blizu ovako kao sad.

`Fala velikome Bogu - mnogo mi je bolje, misli su mnogo bistrije i normalnije, zdravlje je skladnije i cvrsce, na domu pociva blagoslov Boziji, osecam se dobro i uglavnom vrlo mirno. I potpuno sam siguran da je to prevashodno zato sto prilazim cesto, sto sam - ma kako sam po sebi krnj i nikakav - vezan stalno na Izvor. Normalno, to sve znam bas zato sto znam kako je bilo pre toga.

I da budemo odmah jasni: to sto prilazim cesto nema ni najblaze veze sa tim da li sam "dostojan" ili sa necim tome slicnim.

Lekar je potreban bolesnima, ne "zdravima"; hrana je potrebna izgladnelima; bozanstveno Pice potrebno je ozednelima u pustinji.

Ispovedam se povremeno, nema nekog strogog reda, ali recimo da je to u nekom proseku mozda 3-4 puta godisnje. Nekad redje, nekad i cesce, po potrebi. Trudim se, iako sasvim sigurno ni blizu dovoljnog, da budem nekako blagorazuman i da sebe, uz Boziju pomoc, ocuvam normalnim, mimo bilo kakve neuracunljive krajnosti.

I ovo, izuzetno vazno: potpuno je izvesno, u ovo sam se licno do sad mnogo puta uverio, da upravo ako zelim da temeljno radim na sebi i budem bar pomalo bolji, bas to nikad ne mogu sam, tj. dok ne prilazim Trpezi i hranim se Vecnim. Tu je ta velika zabluda mnogih, koji smatraju da treba prvo da se poprave, a onda Svetinji pristupaju kao nekakvoj plati ili nagradi. NE, nego bas obrnuto: Svetinji pristupam upravo zato da bi` bio bolji, da bi` uopste imao snage da napredujem i rastem u tom duhovnom rastu. Bez zivota i snage koje nam Svetinja daje, nemocni smo da i zapocnemo put ka Nebu. Zato i kaze "uzmite jedite... pijte iz nje svi..."

Jer "koji ne jede Tela mojega, i ne pije Krvi moje, nema zivota u sebi". A ko nema zivota u sebi - taj je mrtav.

Covek ne moze ni najmanji pokret da napravi ka Dobru bez samog Dobra da mu u tome bude i temelj, i oslonac, i snaga, i zdravlje, i hrana, i sve.

Ovo je narocito vazno u toku postova, posebno Velikog - nije nimalo slucajno sto je sluzba Predjeosvecene liturgije ustanovljena da bude u to doba, kad uobicajena Liturgija (koja je slavlje) ne moze da se sluzi (jer je post zalost, naglaseno pokajanje) - da ljudi ne bi malaksali i postali slabi i bezvoljni na tom putu ka najvecem Prazniku.

U vreme sv. Vasilija Velikog, kako on sam svedoci, pricescivali su se 4 puta sedmicno. A mi se danas ubedjujemo da li treba i jednom sedmicno.

Naravno, onda dodju ljudi i hvataju se za izuzetne primere, pa kazu "ali sv. Marija Egipcanka se pricestila samo 2 puta u zivotu". Takvima, sto se mene tice, odgovaram: ako i ti zelis tako, onda uzmi pa zivi kao sto je i Marija zivela - samelji se bez ostatka u savrseno bespostednom ustremljenju kao sto je njeno, doslovno umri odma` i umiri svaki dan par decenija, trpi svakodnevno neshvatljive napore i tegobe, te najvecu oskudicu i stalnu i uzasnu neudobnost, onda hodaj po vodi i budi prozorljiv, pa se i ti pricescuj tako. Ne mozes da zivis kao ona? Pa onda je i ne uzimaj kao primer da se poredis sa njom.

Takodje, uocite da je ona vec hodala po vodi - dakle, jedna stvarno i preduboko oblagodacena dusa - pa je ipak izricito trazila da se pricesti ponovo pre nego napusti ovaj svet. I to vrlo jasno govori o tome kakve je neopisane snage i vaznosti Svetinja nad svetinjama, i kako je ona nasusno potrebna i daleko najboljima medju nama, kamoli nama slabima, mlakima i lenjima.

Dakle, mi obicniji ljudi, kojih je najveca vecina, sa savescu i blagim raspolozenjem, pomireni sa svima i sa molitvom, "sa strahom Bozijim, verom i ljubavlju" pristupajmo stalno Prestolu blagodati, da se ne bismo odvojeni od njega na kraju potpuno osusili.

Zlatoust je odlicno rekao, naravno: ko se kaje (= jeste stvarno hriscanin), neka pristupa stalno; ko se ne kaje (= nije stvarno hriscanin) - nikad.

A pokajanje je? Nista drugo nego metanija (= μετάνοια), tj. preumljenje - temeljna promena nacina razmisljanja i zivljenja, potpuno prevrednovanje celog zivota prema vecnom i savrsenom jevandjelskom obrascu koji nam je nas Gospod ostavio.

I upravo je najveca pobeda necastivog to sto su mnogi hriscani naseli na tu psihologizaciju i formalizaciju zive poboznosti. Tako je masa ljudi ostala prakticno potpuno odvojena od Izvora i zivota, i zdravlja i snage za stvarno pokajanje. E to je pravo bogoodstupnistvo. Ono je, bez ikakve sumnje, jedan od kljucnih razloga strmoglavog pada cele danasnje civilizacije, dubljeg od bilo kog prethodnog. Pa sta da radimo? Pokajmo se i nazad ka Svetinji, drugog puta nema i nece da ga bude.

A koliko je ovo odstupanje veliko i duboko moglo je lepo i plasticno da se vidi u protekloj godini, gde su cak i skolovani bogoslovi bez pardona hulili na Svetinju i lupetali kojekakve nebuloze o toma sta Ona moze, a sta ne moze.

Dakle, Svetinja nad svetinjama je apsolutni centar hriscanskog zivota, jedino stvarno teziste, ili taj zivot prosto nije hriscanski. Ajd`, pa tako.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Vanjah рече

Opet histerija, opet učitavanje.

Рече хистерична жентурача која непозвана учитава и спочитава људима које не познаје. Слушај, ти си дошла на тему и мене напала. Значи ниси кренула у расправу о теми, него одмах у напад на моју личност. Нигде, али нигде ниси рекла ништа конструктивно на тему о којој је реч. Да ниси ти ко Немања Станковић Утешитељ, или, можда ко неки други Истина лично?

 

Пре сат времена, Vanjah рече

Ti ćeš možda rešiti neku nedoumicu ali dok ne rešiš svoje duhovne mehanizme oni će uvek generisati takve nedoumice, koje su, pritom, obavezno novotarske, drske, striktne i isključive prema svemu što nije novotarija.

Праштај преподобна, и моли се за мене, не би ли се ја бедни, грешни, и недостоји спасао молитвама правоверне бранитељке вере отаца наших и изабране праведнице Господње каква си ти. О светило света, немој се крити, дај са се сви грешници мало озаре зрацима твоје бескрајне светости. Проповедај по храмовима и трговима не би ли се народ научио мудрој науци твојој, не би ли се спасао народ он злих новотара, вукова у јагњећој кожи која одведоше децу Господњу у погибао!

 

пре 54 минута, Родољуб Лазић рече

Рекао сам ти своје мишљење. И не разумем потребу да се вртиш око јасно погрешне праксе неких свештеника као да је то не знам колико битно и да је то преовлађујућа пракса у целој Цркви.

Па није у целој, али у неким крајевима итекако јесте. Имам потребу да се вртим око тога зато што је то мени рак рана (била сад ми здравствена стање не допушта да ми било шта више буде битно). Није преовлађујућа пракса у целој цркви, али када си у месту где јесте, онда је то за те свакако једина пракса. Нормално је да те не тишти то каква је пракса у Јапанској Православној Цркви, него то каква је пракса у твојој парохији.

 

 

пре 17 минута, obi-wan рече

Naravno, onda dodju ljudi i hvataju se za izuzetne primere, pa kazu "ali sv. Marija Egipcanka se pricestila samo 2 puta u zivotu". Takvima, sto se mene tice, odgovaram: ako i ti zelis tako, onda uzmi pa zivi kao sto je i Marija zivela - samelji se bez ostatka u savrseno bespostednom ustremljenju kao sto je njeno, doslovno umri odma` i umiri svaki dan par decenija, trpi svakodnevno neshvatljive napore i tegobe, te najvecu oskudicu i stalnu i uzasnu neudobnost, onda hodaj po vodi i budi prozorljiv, pa se i ti pricescuj tako. e mozes da zivis kao ona? Pa onda je i ne uzimaj kao primer da se poredis sa njom.

Свети Јован Крститељ се није ниједном причестио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, mirko1929 рече

Па његова је паства, то не значи да је он крив за оно што су они радили. Такође, то што је Јулијан Отпадник био ученик светог Василија, не значи да је свети Василије крив што је Јулијан постао Отпадник. Ваљда то не мора да се наглашава.

Pa ne mora, ali si zvucao dvosmisleno u tvojoj poruci u vezi sv.Vasilija..... i zato je morala odredjena intervencija....:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, mirko1929 рече

Свети Јован Крститељ се није ниједном причестио.

Da? Kakve veze ima on sa npr. tobom i sa mnom?
U pitanju je jos izuzetniji primer od sv. Marije Egipcanke, "najveci medju rodjenim od zena", potpuno posebna i izuzetna licnost.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

Pa ne mora, ali si zvucao dvosmisleno u tvojoj poruci u vezi sv.Vasilija..... i zato je morala odredjena intervencija....:D

Двосмислено? Можда у твојој глави? Коме би при чистој свести и здравој памети пало на памет да је неки светац позивао на тако нешто?

 

пре 10 минута, Vanjah рече

Sudeći po količini, da ne kažem bujici, reči pre bi tebi pristajalo propovedanje.

Не могу благочестива, јер за разлику од тебе немам дар разлучивања духова, могао бих некога одвести у пропаст.

 

  

Управо сада, obi-wan рече

Pa? Kakve veze ima on sa npr. tobom i sa mnom? U pitanju je jos izuzetniji primer od sv. Marije Egipcanke, "najveci medju rodjenim od zena".

Па да. Неки могу да кажу Будите као Свети Јован! и да то користе као аргумент за непричешћивање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, mirko1929 рече

Двосмислено? Можда у твојој глави? Коме би при чистој свести и здравој памети пало на памет да је неки светац позивао на тако нешто?

Polako,.... Just_Cuz_19 ....  a zasto si to uopste i pomenuo i to bez ikakvog objasnjenja i to kao neku tvrdnju (necega), trebao si to malo bolje obrazloziti, ali okey, dosli smo do toga da to nema nikakve veze sa sv.Vasilijem.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, mirko1929 рече

Па да. Неки могу да кажу Будите као Свети Јован! и да то користе као аргумент за непричешћивање.

A to... pa mogu, ali posteno da kazem - to do sad ipak nisam cuo nikad. :smeh1:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, mirko1929 рече

Не могу благочестива, јер за разлику од тебе немам дар разлучивања духова, могао бих некога одвести у пропаст.

Nego, `tedoh ovo da kazem - nema potrebe da se proliva ovolika zuc. Sve moze mirno i polako, pogotovu sa damama.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, mirko1929 рече

Можеш да будеш дилер, убица и курвар и да никада не постиш, ако си отпостио тих седам дана причестићеш се, можеш да ходаш по води, постиш све постове, метанишеш и исповедаш се колико хоћеш, ако није пост, нећеш се причестити (без додатног поста).

 Ko to kaze da tako moze ? Naravno da ne moze i da bilo koji svestenik ili duhovnik takvog coveka nikako ne moze da pricesti jer za takve grehe treba i odredjena vremenska epitimija i slicno. Dok za ove druge se odredjuje na osnovu njihovog duhovnog stanja tj. kako pise tamo p.Pavle sto je postavio Rodja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...