Jump to content

Зоран Ђуровић: МИТАРСТВА ПРЕПОДОБНЕ ТЕОДОРЕ - Ваше мишљење?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Једна је и безусловна љубав Божја према свима - и праведницима и грешницима. То је сам Христос рекао у својој Беседи на гори. Говорећи нам да љубимо непријатеље своје, као узор нам наводи Оца небеског, који тако чини. Дакле, једна је љубав Божја према сваком човеку. Но будући, како рекох, да је за љубав потребна и друга страна - у томе се огледа наша слобода, ту љубав Божју неки ће осетити као радост, неки као муку. Онај ко се уподобио Божјој љубави и ко је, као икона свог Творца, постао љубеће биће (Христос говори о двема највећим заповестима - љубав према Богу и љубав према ближњем), том ће присуство Божје љубави, гледање Бога лицем к лицу (како каже апостол Павле) бити радост. Ко је остао у палом самољубљу и саможивљу, у демонском схватању слободе као слободе од Бога и од ближњег свога, тај ће присуство Божје љубави осетити као огањ који пече. Нема ту никакве јуридике. Љубав је кључ свега. Јер, може човек све формално да испуни, да не чини ни један од оних грехова који се помињу у митарствима, а да ипак остане кимвал који звечи и прапорац који јечи - да остане ништа, јер љубави није имао. Такви ће бити, како је Христос рекао за фарисеје, окречени гробови - споља лепи и украшени, а изнутра пуни трулежи и свакакве нечистоте.

Хришћански призив је научити се прво шта је љубав (јер данас се свашта назива љубављу). А кад се научи, онда следи труд (подвиг) да се том љубављу живи. То је све.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 478
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 52 минута, Александар Милојков рече

Хоћу да кажем, то што следујем Христу а не некоме другоме, то што сам верник а не атеиста - не прихватам да томе буде мотив страх од било кога. Нећу да убијем, нећу да украдем, нећу да сведочим лажно, нећу да чиним прељубу - не зато што се бојим казне. Ја то нећу, чак и да нема казне. Наравно, ту је слабост са којом се, као и сви остали, борим. Али и та борба није ради страха, већ ради љубави. Опростите, али има нечег себичног у томе ако је човеку мотив да следује Христу страх од казне. У корену такве побожности је самољубље, жеља да лично будеш безбедан. Не кажем, можда је човеку на почетку потребна таква вера. Каже се у Псалму, почетак је мудрости страх Господњи. Јесте, има нечег мудрог у том страху - али то је само ПОЧЕТАК мудрости. Не треба ту остати. И управо је у томе лепота хришћанства - и по томе се хришћанство разликује, на пример од ислама и других религија.

Исто као и са појасом у колима, неко се везује јер има породицу , живи за некога, па смањује могућност да настрада или озбиљни повреди, а неко јер су казне велике.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, Родољуб Лазић рече

Истом логиком остаје да се запиташ зашто мораш да верујеш и у Страшни суд? Бог је љубав, какав црни суд, какав рај и пакао итд. итд. Јер човеку хришћанин, како си га описао у поруци, као што му не требају митарства, не треба му ни Суд, ни пакао. 

Није то та логика. Логика је да на страшном суду нам суди наша савест у односу на љубав Божију.

Ја на тај начин и тумачим алегоријски митарства.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свака вама част, на којим сте ви висинама, недоступном за свете. Све то што говорите нико од светих који говоре о митарствима није никад могао да схвати нити осети. Додуше, јесте у Еванђеље речено "што ухо не чу и око не виде, и у срце човеку не дође, то је припремио Господ онима који Га љубе", јесу   Атанасије Велики, Златоусти, Максим Исповедник, Јован Милостиви, Григорије Двојеслов, Јефрем Сиријски, Симеон Столпник, Јован Шангајски... стубови Цркве, преиспуњени љубави и сваког дара Божјег, али су им недоступне биле такве висине разума нити им је Господ могао улити у ум и срце оно што је могао Ђуровићу, Курајеву, Александру, Дејану, Марку...

Они су премештали горе, васкрсавали мртве, било им откривамо оно у шта анђели желе завирити, али нису били достојни да им Господ докаже да греше по питању митарстава. 

Нити је Господ нашао достојан сасуд за ових 15 векова који би објаснио да би митарства требало избацити из богослужбених текстова... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Родољуб Лазић kažem ti, da mitarstva imaju pedagoški karakter i da su jedna stepenica a ne bukvalno učenje, jer onda imamo i mi čistilište.

Oci su to davali kao hranu slabijima a ne da su insistirali, da podignu to učenje na nivo dogme. To nemaš nigde.

Zanimljivo je da svi vi koji to gledate bukvalno, ni u ludosti sebe ne vidite u mitarstvima ali znate da će drugi proći kroz njih.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inače Đurović je razneo ona mitarstva Teodorina, tako da zaista imamo osećaj, da je pisano kao duhovna pouka a ne nešto drugo.

Sa takvim pristupom niko od nas nema problem, osim problema da se iz pouka ne uči i da se ostane u strahu.

Vidimo još jedan detalj, svi prolaze nekako ta mitarstva, nemamo zaglavljeni, već svetitelji daju predloge, šta nam je činiti za života i šta nam pomaže posle smrti ( anđeli molitve Crkve). Dakle jedna poetska predstava činjeničnih dela koja pomažu svakoj hrišćanskoj duši i u potpunom su skladu sa učenjem Crkve.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нажалост, то што хипнотисано понављате "педагошки, педагогија", нема никакву подршку у реалности, јер би онда на исти начин и Страшни суд и рај и пакао требало да прогласите  педагогијом. На вољу вам, тешите се и покушајте најпре себе, а и друге, убедити да је то педагогија. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ни стари свети, ни новији, који су о митарствима говорили ( Никодим Светогорац, Игњатије Брјанчанинов, Теофан Затворник.. ) нити је било који професор догматике који је њих обрађивао (Јустин, Станилоје, Помазански, митр. Макарије Булгаков... ) говорио о томе као педагогији. Тако да та ваша прича једноставно не стоји. 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

@Родољуб Лазић ubedite vi nas, da nije.

Вас не може нико убедити. То је немогуће. 

А пошто је Божић, престајем да причам о овоме, немам жељу да ми свечаник протекне у дописивању о митарствима.

Свако добро од Господа свима! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 часа, Дејан рече

Kaže vladika Nikolaj, lako će biti na strašnom sudu onima koji ne znaše pa ne ispuniše, a teško nama koji znamo a ne činimo.

Jel to Nikolaj protivreči Svetom Pismu

To što je on rekao i u koji kontekst ti stavljaš povodom mog komentara nema blage veze. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...