Jump to content

Зоран Ђуровић: МИТАРСТВА ПРЕПОДОБНЕ ТЕОДОРЕ - Ваше мишљење?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 минута, Иван Ц. рече

@Jovana0910 Ево, да сачекамо о. Зорана да одговори, волео бих да чујем...

Прото, ова нека преслуша све 3 пута па кад се сконцентрише нека напише питања. Јер на будалаштине нећу да одговарам, а они се онда љуте и пијучу. Ја потрошим недељу дана крвавог рада, а ови то олако узму и млате  као да ништа нисам рекао. Кад се смири, онда одговарам. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 478
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

@Иван Ц. Pa meni on nema sta da odgovori pametno...on je po meni maloveran i ide cak i u neveran. Jako mi je cudno da je ovakav covek uopste svestenik. On ne veruje svetom pismu , ni Otkrivenju a ni Gospodu Isusu Hristu jer se podsmeva svemu sto tamo pise. Ako mislite da je Sv pismo alegorija grdno se varate... Kada je Gospod rekao ako vi zacutite kamenje ce progovoriti ...kamenje je zaista povikalo..otvorilo je usta i primerci tog kamenja se cuvaju i danas u Jerusalimu..mogu da navedem mnogo primera bukvalnosti onoga sto pise u sv pismu..za koje mnogi ljudi pa i vi svestenici misle da su metafore i alegorije ..tu se grdno varate. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, mario beloti рече

да нема демона

Где сам рекао да ђаволи не постоје? И само твоје питање је доказ да постоје јер покушавају де ме преко твоје безобразне тврдње изнервирају. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Jovana0910 рече

@Иван Ц. Pa meni on nema sta da odgovori pametno...on je po meni maloveran i ide cak i u neveran. Jako mi je cudno da je ovakav covek uopste svestenik. On ne veruje svetom pismu , ni Otkrivenju a ni Gospodu Isusu Hristu jer se podsmeva svemu sto tamo pise. Ako mislite da je Sv pismo alegorija grdno se varate... Kada je Gospod rekao ako vi zacutite kamenje ce progovoriti ...kamenje je zaista povikalo..otvorilo je usta i primerci tog kamenja se cuvaju i danas u Jerusalimu..mogu da navedem mnogo primera bukvalnosti onoga sto pise u sv pismu..za koje mnogi ljudi pa i vi svestenici misle da su metafore i alegorije ..tu se grdno varate. 

Не знам зашто мени ово говорите? То како Ви схватате Свето Писмо је Ваша ствар... овде причамо о конкретној ствари. Тражио сам од Вас референце, нисте ми их дали... Баш ме брига што Ви сада генерализујете "свештенике". Ви уопште мене не познајете да бисте могли на овај начин са мном да разговарате. Хајде држите се теме, ако је то могуће.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

не бих се у то упуштао у мализу његове теологије  мени је чудно да је уопште поп али није у СПЦ тако да није неки проблем. Добар је за нет и что је против Васељенског  :)

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Zoran Đurović рече

Прото, ова нека преслуша све 3 пута па кад се сконцентрише нека напише питања. Јер на будалаштине нећу да одговарам, а они се онда љуте и пијучу. Ја потрошим недељу дана крвавог рада, а ови то олако узму и млате  као да ништа нисам рекао. Кад се смири, онда одговарам. 

Свакако се слажем... данас свако може да каже шта му падне напамет без икаквих референци. Ја сам послушао више пута ово што си снимио, лично ми се допада начин на који размишљаш.

Али да не буде да си ти једини који је открио "топлу воду", о овоме је говорио и Митрополит др Порфирије, коме је ужа специјалност Свето Писмо.

Не могу да пронађем тај видео, има га на интернету

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, mario beloti рече

не бих се у то упуштао у мализу његове теологије  мени је чудно да је уопште поп али није у СПЦ тако да није неки проблем. Добар је за нет и что је против Васељенског  :)

држите се теме

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево, пронађох, у текстуалном формату

 

МИТРОПОЛИТ ПОРФИРИЈЕ О МИТАРСТВИМА
“Шта каже хришћанска теологија o митарствима?
То је питање које је актуелно међу хришћанима. Па да кажемо, ја лично не верујем да постоји тако шематски пут и одлазак наш из овога света у наручје Божије, као што је то приказано кроз митарства. Јер је то у директној супротности са нашим доживљајем Бога, као Бога љубави. И будући да се у митарствима говори о томе да човекова душа, када оде из овога света, пролази разне степенике, па онда долази на сваком степену анђео и испитује и на једном нивоу шта смо учинили лоше, а шта смо учинили добро, па онда ако превагне добро идемо даље, ако превагне ово што је лоше онда не идемо даље. Разуме се да је то једно, по мени, пежуративно представљање уопште самога Бога. Ми говоримо о Богу као Богу љубави и говоримо о томе да не постоји ништа што ми можемо учинити да би смо условили Божију љубав. Она је безусловна и она се нама априори даје. Поента је само у томе да ли ми можемо да препознамо ту љубав и да је сместимо у себе, да ли ми заправо довољно чезнемо за том љубављу. То је као кад имате, рецимо, родитеља који воли безусловно своје дете, а дете, будући да је нешто погрешило, плаши се да га отац неће прихватити, међутим када дође отац и кад из читавог његовог бића, из покрета, из речи исијава љубав, дете се аутоматски ослобађа својих страхова и схвата да су они били беспредметни, да су били необјективни. Када говоримо, дакле, о односу човековом са Богом и у контексту митарстава, овде се ради о томе да ли ће дете, то јест човек, моћи да прихвати ту Божију љубав, да ли је чезнуо за том љубављу, да ли је био жедан те љубави. Уколико постоји човек, а такавих сигурно има, ја се надам да их нема много, али има их зато што човек има слободу, слободу и да одбаци љубав Божију. Дакле могуће је да постоје људи који не прихватају Бога, неће заједницу са њим, не прихватају Његов поредак и Његов свет и, напросто, када се појави тај Бог и када дође до експлозије Божанске љубави, они једноставно неће моћи да прихвате ту љубав, гнушаће се те љубави, покушаваће да избегну, да побегну од те љубави, али у вечности то неће бити могуће. И зато и кажемо да управо та љубав, како рекох та експлозија љубави, ће да се излије на све људе и стога ће, за оне који нису желели заједницу са Богом, то присуство љубави Божије бити за њих мучење. Ако говоримо о митарствима, и морам да кажем да то нигде не постоји као учење Цркве, које је рецимо кроз саборе потврђено или да кажемо као догма унутар Цркве. У житијима светих, постоје различита искуства која су индивидуална искуства и која Бог некоме даје да би се тај неко пробудио и преумио. Сви ми имамо понеко искуство са Богом, али то је само наше искуство и Бог се сваком од нас открива на свакоме својствен начин. Тако да искуства, лична, односа са Богом није ,пре свега по правилу, добро уопштавати, а понека уопштавања и узимања туђих искустава као своје искуство итекако може да буде погрешно да нас одведе на стрампутицу и да заправо доведе до паралисања наших могућности и наших талената и дарова. Ово сам хтео да кажем, ако би смо прихватили, рецимо, митарства као нешто што изражава учење Православне Цркве, онда тајна љубави аутоматски губи своју позицију и свoје место и однос човеков са Богом се претвара у један механички, то јест један јуридички однос, где Бог није ништа више, ништа друго осим једнога судије који је написао законик, пустио га на земљу, ставио га у историју и ко у односу на тај законик испуњава правила закона може да прође и да дође у његове одаје, ко не испуњава не може да дође. Али не постоји такав који је испунио у апсолутно смислу те речи тај закон, што не значи када смо помињали мало страх, страх је напросто иманентан сваком човеку, зато што живимо у историји и што ми Бога још увек не видимо
лицем к лицу. Када би смо видели Бога лицем к лицу, ми би смо били потпуно сигурни у ту љубав. Страх, морам да кажем, да га и ја имам и готово да нема човека који нема страха. Разуме се страх може бити и позитиван, али тај страх од, можда, антропоморфних представа о нашој будућој ситуацији, о нашој ситуацији и статусу у вечности, је у директној спрези са квалитетом вере, која значи поверење у љубав Божију. Значи, кад год се појави страх, имамо проблем са вером, то јест ми можда рационално, вербално изражавамо своју веру или боље рећи говоримо о својој вери управо попут онога капетана из јеванћеља који каже: “Верујем Господе помози моме неверју”, то јест ми верујемо и хоћемо да верујемо, трудимо се да верујемо, али је наша вера крхка и слабашна и самим тим отвара простор присуству страха у нашем животу. Страх од смрти је напросто, ваљда, једино што сигурно сваки човек има. Онај који нема страха од смрти, а самим тим и страха заправо од будућег, од онога што је неизвесно што нам тек предстоји, свако то има.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Jovana0910 рече

 Ruski naucnici su kopali 14km u dubinu zemlje i snimili krike ljudske, sv pismo jasno svedoci da se pakao nalazi u utrobi zemlje, i ispod zemlje, zato je Gospod Isus Hristos sisao u veliku subotu u ad. Isto je jako cudno sto ova svetenik pominje nekakav redovan sexualni zivot...sto po njemu ocigledno nije greh. A blud je greh ako je van braka i ako se ne postuju dani u braku. 

 

122754463_375697553880515_420088182908868357_n.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Иван Ц. Ako se vi osecati prozvani to je vas probelm. Ja nigde nisam napisala konkretno vase ime vec spomenula vas svestenike. Tu se vidi vasa sujeta...Vi ste napisali meni da vidimo sta ce Zoran da odgovori pa vama se zato i obracam a ne njemu. Njemu nema sta da pisem, sa takvim covekom je prosto nemoguce diskutovati na razuman nacin....a i ni vi niste daleko od njega..jer jedan svestenik da napise bas me briga sto vi sada generalizujete...to ko da je napisalo neko nezrelo deriste a ne svsetenik..to nije recnik jednog pravog svestenosluzitelja. Svako ima svoje misljenje i svoj utisak...to ne mozete nikome da uskratite .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

учествовао самна теми о митарствима коју је покренуо поп Зоран и прочитао његово мишљење о томе, да даље гледам и читам немам времена јер време треба ипак проводити и читати Свет Оце житија светих, а не проблематичне теологе који нам не доносе лепоту православља .

Отац Сава је са њим  имао полемику то је и навео у горе наведеном тексту, мислим да је и он одустао од даље расправе. У том тексту је наведен мој став који је дијамтерално супртан од оног что пише по Зоран који није православан. Није да се кријем иза Оца Саве могао бих и сам да се браним од попа Зорана, али то је губљење времена.

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Који је ово пут да се потеже питање митарстава на Поукама? И која је сврха стално се изнова се враћати на ту тему? Има ли неки посебан разлог за то?

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Jovana0910 рече

@Иван Ц. Ako se vi osecati prozvani to je vas probelm. Ja nigde nisam napisala konkretno vase ime vec spomenula vas svestenike. Tu se vidi vasa sujeta...Vi ste napisali meni da vidimo sta ce Zoran da odgovori pa vama se zato i obracam a ne njemu. Njemu nema sta da pisem, sa takvim covekom je prosto nemoguce diskutovati na razuman nacin....a i ni vi niste daleko od njega..jer jedan svestenik da napise bas me briga sto vi sada generalizujete...to ko da je napisalo neko nezrelo deriste a ne svsetenik..to nije recnik jednog pravog svestenosluzitelja. Svako ima svoje misljenje i svoj utisak...to ne mozete nikome da uskratite .

Вау... фора је што ја овде могу да ускратим безобразлук који пројављујете и то само једним кликом. Дакле, оставите Ви мене и држите се теме, ако имате још нешто да кажете. Ad hominem форице не пролазе овде. То што Ви немате њему шта да пишете говори да нисте ни послушали о чему је о. Зоран говорио. Но, с обзиром да ја нисам његов адвокат, чак се у многим стварима дијаметрално разликујемо, зато сам рекао да је добро он да одговори.

С тога, гледаћу као да се нисте сада понашали некултурно и заслужили васпитну меру на форуму где сам администратор, сада се потрудите да се вратите на тему.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Родољуб Лазић рече

Који је ово пут да се потеже питање митарстава на Поукама? И која је сврха стално се изнова се враћати на ту тему? Има ли неки посебан разлог за то?

 

Не знам... добра је тема :) Нови видео је ту, ново сагледавање приче :)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...