Jump to content

Саопштење Министарства културе и информисања у вези са изложбом у Уметничкој галерији „Стара капетанија” у Земуну

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 минут, cloudking рече

giphy.gif

 

Koji tacno? Ljubi bliznje? Ne sudi da ti se ne bi sudilo? Drugi obraz? 

 

Posto znamo da ova karikatura "udara" na cedomorstvo u drustvu, otkad je cedomorstvo sveto u hriscanstvu? Ako ista to bi trebalo da je najveci greh, kakvo crno "sveto"?

 

Eto, jel vidis kako znas kad se radi o tebi! E sad to primeni i na druge  i videces da izlozba nije morala nasilno da se cepa...

 

Poput ovih momaka sto su upali da cepaju? Mislim, ne cuh te da si osudio njihovo antihriscansko ponasanje...

1. То је твоја реакција и ту се у основи разилазимо.

2.Не знамо. Свакако без јасног контекста немогуће је то схватити. Зато се то треба нагласити.

3.Опет ме оптужујеш да сам насилник

4. Читаш селективно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 659
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Пре сат времена, cloudking рече

Od jednog morbidnog crteza bebe ispade cela izlozba satanska, a zasto? Zato sto ostali radovi prikazuju politicke prilike, a zamislite kome smeta da to vidite? I zasto je toliko lako da vas neko obrlati kako si oce...

Пази, и ово све што си написао стоји. Али је интересантно како медији који су осудили упад као "фашистички" и који су томе посветили поприличну пажњу, нису ово презентовали на овакав начин. Нити сама ауторка. Ако и јесу, затпали су то под гомилом другог текста, уместо да истакну у први план. Таквом "одбраном" као да и сами учествују у креирању оваквог општег става. Док је другој страни било довољно да објаве део изложеног садржаја и да скоро свако осети захвалност што постоји неко други ко ће кривично/прекршајно да одговара, само да се оно растури.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Тражитељ рече

Сниман је у Србији и "Српски филм" - како он никад није био мета "фашиста"? Зато што су га сами аутори јасно истакли као филм са високо узнемирујућим садржајем и да је намењен уско специфичној публици.

Efekat grozote je sličan ilustracijama, i ako one mogu da se porede sa nekim vidom umetnosti onda sa tim filmom, nikako ne sa klasičnom umetnosti. Uz ogradu da nisam gledala film, i tada sam komentarisala 'jel moralo baš tako?  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, cloudking рече

kakve babe... usrali ste se od "groznog crteza"... nacija junaka, nebeski narod  :D

Покушавамо да се споразумемо а ти идеш клизећим иако си рекао да нећеш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Тражитељ рече

Али је интересантно како медији који су осудили упад као "фашистички"

И наравно ставља се у јасна политички контекст. Не бих се чудио да је дебе прича али свако се користи за фолскуле "ко задњи изађе нека угаси светло" и сличне антисрпоске приче. Само по себи да нису медији извикали ово би прошло све неприменто. И изложба и цепање. 

Али 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, cloudking рече

Hoce li biti u redu da ja sa mojim drugarima upadnem u crkvu na liturgiju razjurim vernike i polupam enterijer?  

Ти са другарима да разјуриш вернике? 12:smeha:12:smeha: Дај бар обрисе могућег у хипотетици.. :))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, cloudking рече

kakve babe... usrali ste se od "groznog crteza"... nacija junaka, nebeski narod  :D

Али стварно, је не знам на који начин то да "решим" осим да идем на психотерапију и репрограмирање? Један сам од оних људи којима је Тарантино мало изнад горње границе толеранције и за овакве ствари желим упозорење, јер ме узнемире и враћају ми се као слике у ноћне море. Лично, више кривим медије и оне који, да би одбранили упадаче, шире около ове слике без упозорења и могућности да се заобиђу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Вилер Текс рече

Покушавамо да се споразумемо а ти идеш клизећим иако си рекао да нећеш.

Nije tebi upuceno :)

Nista mi nisi reko za klizece ka drugim igracima?! :D

пре 11 минута, Вилер Текс рече

2.Не знамо. Свакако без јасног контекста немогуће је то схватити. Зато се то треба нагласити.

Znamo. Kad sam ti rekao da je znacenje cedomorstvo napomenuo sam da je to jedno od znacenja, ali metafora je veoma jasna i poprilicno je politicka. Taj deo ne bi smeo nikome da promakne kao "ne znamo". Karikatura ukazuje na problem da oni koji galame i isturaju se, dobiju "sekirom po glavi". To je posebno aktuelno u politici ali je i deo svakodnevnog zivota. Zena koja cuti dok je muz tuce zivi sa tim prokletsvom, ali zena  koja glasno kaze da je muz tuce biva ubijena. 

Takvih primera ima kolko oces a ovakve karikature ukazuju na njih. Dakle nije samo cedommorstvo ovde osudjeno, to je ona prva linija koja se podrazumeva (nema zdrvorazumskog coveka koji nece osuditi svako ubistvo akamoli cedomorstvo, ali kod karikatura treba traziti druge slojeve, koji kao sto rekoh, zahtevaju manji intelektualni angazman).
ZATO je vlast poslala ove budale da cepaju i zato vas vlast ubedjuje da je izlozba "skaradna" i "satanisticka" jer ne zeli da sami shvatite sta je po sredi nego ce oni da vam  objasne da se vi ne mucite...

 

ali sve ovo nema smisla, jer cak iako kariaktura nema nikavu poruku nego je samo cisto grozna i morbidna OPET niko nema prava da je cepa i da koristi nasilje kako bi je zabranjivao. Ja to imam problem da shvatim kako vam ta poJenta promice...

 

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Тражитељ рече

Али стварно, је не знам на који начин то да "решим" осим да идем на психотерапију и репрограмирање? Један сам од оних људи којима је Тарантино мало изнад горње границе толеранције и за овакве ствари желим упозорење, јер ме узнемире и враћају ми се као слике у ноћне море. Лично, више кривим медије и оне који, да би одбранили упадаче, шире около ове слике без упозорења и могућности да се заобиђу.

To je skorz ok. Ja ne kazem da treba da dozvolis da te neko na silu tera da gledas stvari koje te uznemiruju. Ali ni ti nemas prava da zabranjujes nesto samo na osnovu toga sto ti je tebi prag nizak pa te licno uznemiruje...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, sampaganini92 рече

Ти са другарима да разјуриш вернике? 12:smeha:12:smeha: Дај бар обрисе могућег у хипотетици.. :))

Evo jos jednog sto ne kapira metaforu... eto, nece idete  u skolu pa posle cepate crteze :D

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, cloudking рече

Evo jos jednog sto ne kapira metaforu... eto, nece idete  u skolu pa posle cepanje crteza :D

хахаха класика, и на образовање ко и на уметност мислите да имате монопол :)) Ако ако, не бих да ти реметим конструкције, уживај :ok:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, J_a_n_a рече

Efekat grozote je sličan ilustracijama, i ako one mogu da se porede sa nekim vidom umetnosti onda sa tim filmom, nikako ne sa klasičnom umetnosti. Uz ogradu da nisam gledala film, i tada sam komentarisala 'jel moralo baš tako?  

Пази, ја не спорим право таквом уметничком или забавном садржају да постоје. Чак мислим да постоји и социолошко запажање да конзументи тога нису ни на који начин "болесни", једноставно су неосетљиви на такве ствари у фикцији и веома јасно у својој глави то раздвоје, без аутоматске емпатије да у тој улози доживе себе или себи драге људе. Само што, кад се ствара у том жанру, лупиш пет рампи упозорења какав је жанр у питању.

Ја сам "Српски филм" бранио, јер су његови најгласнији нападачи били они који су изигнорисали свих тих пет нивоа упозорења да је филм нешто најболесније досад снимљено, па се после жалили да је филм болестан. А за ову изложбу, бар ја, до сада нисам видео да су њени аутори истакли таква упозорења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Вилер Текс рече

Хитије светих. Извор благодати.

Nije sporno. No ako se dotičemo kriterijuma koji je iskazan, tiče se morbidnosti nekog prikaza, onda je morbidno i ona beba sa sjekirom i dranje kože. Razlika je samo što jedni vide neku poruku tog dranja, a drugi ne vide ništa kod one karikature i onda su bjesni. 

A rečeno je da su karikaturisti imali namjeru prikazati prisutnost zlostavljanja djece od strane roditelja. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, cloudking рече

Nije tebi upuceno :)

Nista mi nisi reko za klizece ka drugim igracima?! :D

Znamo. Kad sam ti rekao da je znacenje cedomorstvo napomenuo sam da je to jedno od znacenja, ali metafora je veoma jasna i poprilicno je politicka. Taj deo ne bi smeo nikome da promakne kao "ne znamo". Karikatura ukazuje na problem da oni koji galame i isturaju se dobiju sekirom po glavi. To je posebno aktuelno u politici ali je i deo svakodnevnog zivota. Zena koja cuti dok je muz tuce zivi sa tim prokletsvom, ali zena  koja glasno kaze da je muz tuce biva ubijena. 

Takvih primera ima kolko oces a ovakve karikature ukazuju na njih. Dakle nije samo cedommorstvo ovde osudjeno, to je ona prva linija koja se podrazumeva (nema zdrvorazumskog coveka koji nece osuditi svako ubistvo akamoli cedomorstvo, ali kod karikatura treba traziti druge slojeve, koji kao sto rekoh, zahtevaju manji intelektualni angazman).
ZATO je vlast poslala ove budale da cepaju i zato vas vlast ubedjuje da je izlozba "skaradna" i "satanisticka" jer ne zeli da sami shvatite sta je po sredi nego ce oni da vam  objasne da se vi ne mucite...

 

Све ово може да буде тачно у прва два пасуса. Али када нема јасно назначеног тог контекста, као што @Тражитељ рече ето проблема. 

Ја сам посумњао на дебе причу из другог угла. Не верујем да би се ови потресли око стрип изложбе па да пошаљу неке своје, мада никад се не зна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Justin Waters рече

Nije sporno. No ako se dotičemo kriterijuma koji je iskazan, tiče se morbidnosti nekog prikaza, onda je morbidno i ona beba sa sjekirom i dranje kože. Razlika je samo što jedni vide neku poruku tog dranja, a drugi ne vide ništa kod one karikature i onda su bjesni. 

A rečeno je da su karikaturisti imali namjeru prikazati prisutnost zlostavljanja djece od strane roditelja. 

Мислим да је @Тражитељ најбоље објаснио ствари.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...