Jump to content

Архимандрит Сава Јањић: Реч екуменизам није светоотачког порекла

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 74
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 сат, Ekatarina_mala рече

@kopitar problem je da je to jedinstvo uslovljeno jedinstvom pod kapom pape, koji je u pravoslavlju shvaćen kao antihrist- blago rečeno. jer na sebe uzima puno. Ne znam ni sama šta sve...ključeve raja i pakla, predstavnika Hrisa na zemlji...ne znam ni sama....ajde ti nama objasni, stvarno pitam.

 

 

Nije ničim uslovljeno zašto izmišljaš.

Ne vjerujem da pravoslavni gledaju tako papu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, kopitar рече

Nije ničim uslovljeno zašto izmišljaš.

Kako izmišljam, šta je bilo sa grko-katolicima, sve su zadržali samo eto morali su da priznaju papu kao vrhovnog poglavara. "Samo me priznaj i sve ću ti pokloniti."

 

Цитат

Ne vjerujem da pravoslavni gledaju tako papu.

Pa reci ti meni kako vi gledate papu, pa ću ti reći kako pravoslavci gledaju. To što ja sve znam, a ne znam puno, ne pristoji običnom čoveku da mu se prepisuje. Kopitar mi se znamo, znaš da branim katoličku crkvu kad je pravu i kritikujem kad je u krivu. i da sam bolno iskrena.  Ali budimo realni i ti i ja : Po delima čete ih poznati, i naše i vaše... ali crkva uvek na kraju pobeđuje i pobediće, čak i sa kretenima koji ih vode (mislim na inkviziciju i mnoge patrijarhe jeretike koje su u istoriji progonili naše svetitelje, pa je crkva i pravoučenje pobedilo)

  • Волим 1

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Justin Waters рече

Ne mora da znači, ako je osnovni postulat kada pričamo o unutartrojičnim odnosima da nema vremena.

А шта је Син без природе? Зар то `давање природе` не би било управо увођење времена у Божје биће (Тројицу)?

Рађање Сина је непојмован појам, јер никад није постојала ни вјечност у којој Бог није био Отац, Син и Дух Свети.

Али претпостављам да исто тако мислиш, ствар је била само у разјашњењу тог појма.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, logdanov рече

Хвала ти. Хтео сам да то каже онај кога сам цитирао. На грчком је Успење - Κοίμηση што значи "уснуће".

Хвала и теби. Потпуно сам то био изгубио из вида, мислећи на нешто друго. Не знам, заиста, али изгледа да свака јерес почива на томе што би човјек негдје да се угура између Свете Тројице. А зашто, па Христос је већ принио природу Богу? Шта је проблем с личности, да човјек тако инсистира на самообоготворењу? И упорно превиђа благодат.

На ту сам разлику, ето, мислио, по питању вазнесења. Јер у многим расправама ми човјек (уопште) тако изгледа. Уста пуна неких битних појмова, а све измиче. И што су пунија, то остаје мање простора за благодат и човјеку је све теже да се отвори. А ништа друго није потребно. Нема вазнесења изван тијела Цркве (Христовог), Он приноси све Богу.

Можда гријешим, али мислим да је то један од главних проблема. Што би човјек да прими благодат споља, остајући свој на своме.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Ekatarina_mala рече

Kako izmišljam, šta je bilo sa grko-katolicima, sve su zadržali samo eto morali su da priznaju papu kao vrhovnog poglavara. "Samo me priznaj i sve ću ti pokloniti."

 

Pa reci ti meni kako vi gledate papu, pa ću ti reći kako pravoslavci gledaju. To što ja sve znam, a ne znam puno, ne pristoji običnom čoveku da mu se prepisuje. Kopitar mi se znamo, znaš da branim katoličku crkvu kad je pravu i kritikujem kad je u krivu. i da sam bolno iskrena.  Ali budimo realni i ti i ja : Po delima čete ih poznati, i naše i vaše... ali crkva uvek na kraju pobeđuje i pobediće, čak i sa kretenima koji ih vode (mislim na inkviziciju i mnoge patrijarhe jeretike koje su u istoriji progonili naše svetitelje, pa je crkva i pravoučenje pobedilo)

Pa normalno ako si član KC da trebaš valjda priznati papu neće valjda belaj-lamu.

Normalno da ne gledamo isto jer je papa meni glavni biskup a tebi nije uopće ništa ali je pristojno poštivati i biskupe drugih crkava pa čak i poglavara drugih religija.

Zato ne stoji za normalno ono da je papa za pravoslavne antikrst.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, kopitar рече

Pa normalno ako si član KC da trebaš valjda priznati papu neće valjda belaj-lamu.

Normalno da ne gledamo isto jer je papa meni glavni biskup a tebi nije uopće ništa ali je pristojno poštivati i biskupe drugih crkava pa čak i poglavara drugih religija.

Zato ne stoji za normalno ono da je papa za pravoslavne antikrst.

NIje on katolicima samo glavni biskup...a pitanje o poštovanju..to mora da se zasluži. Ne sviđa mi se mešanje u politiku, blagosiljanje ratova i slično. To govori u primer da nije predstavnik Isusa Hrista na zemlji.

Pa i ovaj Franjo je komentarisao kako jugoslavija nije bila prirodna tvorevina...da dok se nisu njegovi prethodnici umešali i njihovi blagoslovi. Sve dok je bilo komunizma, i deprivacija crkve, crkva je bila čista, slobodna od uljeza...i ljudi se nisu svađali zbog vere.

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Ekatarina_mala рече

NIje on katolicima samo glavni biskup...a pitanje o poštovanju..to mora da se zasluži. Ne sviđa mi se mešanje u politiku, blagosiljanje ratova i slično. To govori u primer da nije predstavnik Isusa Hrista na zemlji.

Pa i ovaj Franjo je komentarisao kako jugoslavija nije bila prirodna tvorevina...da dok se nisu njegovi prethodnici umešali i njihovi blagoslovi. Sve dok je bilo komunizma, i deprivacija crkve, crkva je bila čista, slobodna od uljeza...i ljudi se nisu svađali zbog vere.

Svaki svećenik je predstavnik Isusa Krista na zemlji.

Papa je od prvih vremena na zapadu prvi od svih i mi sa tim nemamo problema.

Vaš način funkcioniranja je drugačiji.

A koji je bolji teško je reći.

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
On 14.1.2020. at 16:33, Србољуб+ рече

Ако ми православни приђу њима неће се спасити ни једни ни други.

Ако се нађемо на пола пута неће се спасити ни једни ни други.

Ако они приђу православљу и једни и други имамо шансе да се спасемо.

Znači, pakao mi ne gine.:unbelieveble::))12:smeha:

Da iskoristim priliku i pitam arhimandrita Savu Janjića da li je i reč slava svetootačkog porekla?

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...