Jump to content

Епископ бачки др Иринеј: Тајна разликовања Божанске суштине и енергије у Светој Тројици по Светом Марку Ефеском Евгенику

Оцени ову тему


Препоручена порука

Епископ бачки др Иринеј: Тајна разликовања Божанске суштине и енергије у Светој Тројици по Светом Марку Ефеском Евгенику

17. Октобар 2019

sveti-marko-efeski.jpg episkop_baner-640x1024.jpg

На 64. Сајму књига у Београду у сали Иво Андрић - Хала 1А, 24. октобра 2019. године са почетком у 19 часова биће одржана промоција дела Тајна разликовања Божанске суштине и енергије у Светој Тројици по Светом Марку Ефеском Евгенику, аутора Његовог Преосвештенства Епископа бачког др Иринеја.

 

http://www.spc.rs/sr/episkop_bachki_dr_irinej_tajna_razlikovanja_bozhanske_sushtine_energije_u_svetoj_trojici_po_svetom_m

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јаооо...ево га коначно! Владико драги, шта си чекао? Ми Те чекамо к'о озеб'о сунца. "Ево човека"! Жедни смо речи богослова не филосоије.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слушо сам га једном, неки интрвју, ако није са Таталовићем или неки Духовници, немам појма....и западе ми за ухо, он је одмерен, вели "а имам тога доста записаног" па као ако се пружи рилика, нађе врмена, Бог да (како он то зареда све...некад и превише)...углавном схватио сам да има доста писане грађе...и пратећи га, мислим да ако има не жели да објављује за живота (оно 50 г, 10 томова сабраних дела, није он тај)....ееее, управо због тога ме мало чуди ова књига....сматрам да је некако циљано ово штампано....све у свему, напоран је слушати в. Иринеј, али је уживње читати га...његов докторат је нешто што сам онако "у цугу" исчитао...има леп изражај, јасан, нехаотичан, хронолоизован и све остало како он то уме...врхунски интелектуалац и богослов...али слупати га... :)  мало је спор а ми смо сви као навијени...

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Ćiriličar рече

Слушо сам га једном, неки интрвју, ако није са Таталовићем или неки Духовници, немам појма....и западе ми за ухо, он је одмерен, вели "а имам тога доста записаног" па као ако се пружи рилика, нађе врмена, Бог да (како он то зареда све...некад и превише)...углавном схватио сам да има доста писане грађе...и пратећи га, мислим да ако има не жели да објављује за живота (оно 50 г, 10 томова сабраних дела, није он тај)....ееее, управо због тога ме мало чуди ова књига....сматрам да је некако циљано ово штампано....све у свему, напоран је слушати в. Иринеј, али је уживње читати га...његов докторат је нешто што сам онако "у цугу" исчитао...има леп изражај, јасан, нехаотичан, хронолоизован и све остало како он то уме...врхунски интелектуалац и богослов...али слупати га... :)  мало је спор а ми смо сви као навијени...

El to onaj što mu dobro ide Grčki...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, kopitar рече

El to onaj što mu dobro ide Grčki...

...nemo se mnogo brines, ... na naskem jeziku ce ti biti sve jasno...:ok:... 

@Ćiriličar ...mislim da ce vladika da pokida sa ovom knjigom i samom temom...0703_read

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

mislim da ce vladika da pokida sa ovom knjigom i samom temom...

Ма да, могао бих рећи да сам убеђен у то што кажеш...штета што нећу дуго тамо, а мислим да тираж није велик и да ће брзо "пући к'о на ватру", распродати се...но добро - чуће се. Буловић је променио стил, а и ритам - однео враг шалу.

@kopitar Не знам Копитар, и не занима ме, волем их обојицу Владана...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Права теологија постоји само унутар Цркве и ради Цркве

25. Октобар 2019
 

Тајна разликовања Божанске суштине и енергије у Светој Тројици по светоме Марку Ефеском Евгенику – докторска дисертација Његовог Преосвештенства Епископа новосадског и бачког г. Иринеја, представљена је 24. октобра 2019. године на Међународном сајму књига у Београду.

Беседили су Високопреосвећени Митрополити црногорско-приморски г. Амфилохије и загребачко-љубљански г. Порфирије, Преосвећена господа Епископи бачки Иринеј и крушевачки Давид, као и др Зоран Недељковић, управник Библиотеке Српске Патријаршије.

Свечаност у дворани Иво Андрић (Хала 1А) отворио је хор Црквене општине новосадске Свети Јован Дамаскин, а добродошлицу присутнима пожелео је др Зоран Недељковић, управник Библиотеке Српске Патријаршије.

Поздравивши присутне, Преосвећени Епископ крушевачки г. Давид је рекао да постоје многи аспекти књиге која је одраз речи богословске и Отаца кроз векове. -Доживљавамо је као поруку Отаца која се не да заробити временом, не да се заробити маниром, не да се ухватити одређеним временом, јер је свевремена. Нашем аутору је пошло за руком не само да наведе сва важна и најважнија дела, него да их методолошки истражи, а то ће рећи не да описује постојеће списе и студије, и да их тумачи, него да изнутра – преко рашчитавања рукописних књига и списа светога Марка, познатога као Атлант Православља – ухвати нит и корак са чудесним ликом светога Марка, који не престаје да привлачи нашу пажњу, истакао је владика Давид.

Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије истакао је да докторска дисертација владике Иринеја показује важност Предања Цркве. -Показује да изван Предања нема истинске вере, а изван тог Предања истинске вере нема ни аутентичног и правог живота. Ова књига је канон и параметар како се може користити научни апарат у свој својој разноврсности, али како се мора у исто време – када говоримо богословски – остати веран вери Отаца, веран вери Предања Цркве. Ова књига је продужено Јеванђеље Христово, а владика Иринеј је, нека опрости, у правом смислу те речи – богослов, нагласио је митрополит Порфирије.

Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије казао је да је докторска дисертација владике Иринеја једно изузетно дело о Светоме Марку Ефеском. -Од свих књига и дела која су написана о Светоме Марку Ефеском Евгенику – а писана су и код Јелинâ и код Русâ, и на Западу – сматрам да је ово најбоље дело које је написано о Светоме Марку Ефеском и о суштини његовог богословског учења, поручио је митрополит Амфилохије.

Епископ бачки г. Иринеј изразио је радост што су се учесници у представљању дела бавили суштином, садржајем књиге, и што то није био само разговор са упућивањем незаслужених атрибута, епитета и суперлатива. -Ако у томе делу има неке вредности – она не потиче од мене, него од садржаја. Творци тог садржаја су свети Оци Цркве, Учитељи наши. Права теологија постоји само унутар Цркве и ради Цркве, и бива само благодаћу Духа Светога, а не као плод нашег умовања, казао је владика Иринеј.

Преосвећени је заблагодарио свима који су допринели настанку књиге под насловом Тајна разликовања Божанске суштине и енергије у Светој Тројици по светоме Марку Ефеском Евгенику, а особито Патријаршијској библиотеци – инспиратору и организатору сабрања, Матици српској – саиздавачу, г. Станимиру Јакшићу – преводиоцу са грчког изворника, и многим другима.

Свечаности у дворани Иво Андрић присуствовали су Преосвећена господа Епископи нишки Арсеније, далматински Никодим и умировљени канадски Георгије, многобројни поштоваоци лика и дела Епископа бачког г. Иринеја. Организатор представљања докторске дисертације Преосвећеног владике Иринеја била је Телевизијска продукција Епархије бачке, а саорганизатор Патријаршијска библиотека.

Дело Тајна разликовања Божанске суштине и енергије у Светој Тројици по светом Марку Ефеском Евгенику објављено је у преводу на српски језик 2019. године, у издању Издавачке установе Епархије бачке Беседа, а саиздавач је Матица српска.

Извор: Епархија  бачка

 

img_0602.jpg

img_20191024_191306.jpg

img_0621.jpg

img_20191024_194744.jpg

 

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слава Богу што се ово догодило баш у овом тренутку! :kolcecb3hb8:

Зар није сваком добронамерном вернику СПЦ мило да види наше драге архијереје у слози?

(Био сам и ја тамо јуче)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дао сам све од себе да дођем, али ми се није дало. Јел могла да се купи књига одмах и по којој цени?

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Протомајстор рече

Слава Богу што се ово догодило баш у овом тренутку! :kolcecb3hb8:

Зар није сваком добронамерном вернику СПЦ мило да види наше драге архијереје у слози?

(Био сам и ја тамо јуче)

Слава Теби Боже!  :smil443643319dc3d:

"Господ је неизрециво милосрдан, али нам се даје у мери у којој смо ми, надарени неограниченом слободом, спремни да Га примимо"

Архимандрит Софроније

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Milan Nikolic рече

Дао сам све од себе да дођем, али ми се није дало. Јел могла да се купи књига одмах и по којој цени?

Књига се продаје на штанду Беседе од недеље по цени од 1400 рсд (то је 30% попуста). Већи је формат.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Na snimku od 3:24 vidi se da gg. Amfilohije nije bio predvidjen kao govornik, ali je ocigledno hitro "pomiriteljski" doleteo iz Grcke pravo na Sajam da bi se uslikao i da nam reče koju. Ja sam mislio da se on specijalizovao za sa'rane.

Ako mora da se gine, hbg, da ginemo, ali ja necu da ginem sa poklicem na usnama da je gg. Radovic "svetac koji hoda" zbog toga sto je propustio da radi ono sto mu je bila duznost. A nije mi ni deda, nijedna od moje dve pokojne babe nisu imale nista s njim.

P.S. Moj nalog na ovom forumu je banovan.

P.P.S. Ne druzim se sa fanariotima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...