Jump to content

Владика Атанасије (Јевтић): Човек према свему треба да се односи са великом пажњом и љубављу!

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 51 минута, Жељко рече

Није то тако страшно, говорили су ми на овом форуму и да сам фашиста.

Наравно, није то проблем. Него што нема никакве користи од таквих испада, само штете. А превише је већ тога овде. Некаквих сукоба већ формираних идентитета, без имало жеље за промјеном. И која, онда, размјена мишљења?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 82
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 2 часа, Vladan :::. рече

Ако ти то значи да је ђаво запосео бесловесну змију и владао њоме онда не би требало да буде кажњена она него он а кажњена је она.

Ако је она "само" прихватила ђаволске сугестије и помисли онда је она одговорна и има смисла да буде кажњена. Али ако је то тако онда није била ни питома ни као кућни љубимац него је учествовала у смрти домаћина врта. А онда се, уз остала места у Писму, проблематизује и тумачење о идили међу животињама...

Преко свега поставља се и питање како је змија уопште била словесна.

 

Pa, sta nije bila idila i zivotinje se nisu pokoravale coveku.... i onda kada su dosle da ih imenuje Adam,... onda on bio brrr ..

Jednostavno, kao kaze sv.Jovan Zlatoust .... 2. Него, можда би се неко овде могао наћи у недоумици и потражити да сазна да није можда и звер била словесна. Није, далеко било, него увек, сходно Писму, треба расуђивати да су то биле речи ђавола којега је завист побудила на ту превару, а који се послужио овом звери као погодним оруђем,... itd... (znaci malo vise citanja svetitelja sta kazu i kako tumace pisma, a malo manje nekog naseg rasudjivanja ... ovo i samom sebi ako mogu da kazem...)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Bokisd рече

i onda kada su dosle da ih imenuje Adam

Бог их је довео к њему. Није их Адам сам довео или призвао или слично.

пре 6 минута, Bokisd рече

kao kaze sv.Jovan Zlatoust... ђавола... који се послужио овом звери као погодним оруђем

И шта каже св. Јован зашто је кажњена змија а не ђаво који се послужио њоме као оруђем?
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Vladan :::. рече
пре 17 минута, Bokisd рече

i onda kada su dosle da ih imenuje Adam

Бог их је довео к њему. Није их Адам сам довео или призвао или слично.

Pa, imenovanje je odraz vlasti koje je Bog dao Adamu...itd..

пре 8 минута, Vladan :::. рече
пре 17 минута, Bokisd рече

kao kaze sv.Jovan Zlatoust... ђавола... који се послужио овом звери као погодним оруђем

И шта каже св. Јован зашто је кажњена змија а не ђаво који се послужио њоме као оруђем?

Kako nije kaznjen..... И још мећем непријатељство између тебе и жене и између семена твог и семена њеног; оно ће ти на главу стајати а ти ћеш га у пету уједати....

Sta si bre zapo' za tim pitanjima, stalno trazis neku 'skrivenu' kvaku u recima pisma i svetitelja,  koja je poenta tih tvojih nedouimica.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

Pa, imenovanje je odraz vlasti koje je Bog dao Adamu...itd..

Ово ти је straw man тј. избегаваш одговор. Ја то нисам ни оспорио него: да се животиње саме од себе јер су питоме покоравају Адаму. А не покоравају се саме, нити их Адам покорава, него их Бог доводи к њему.

пре 4 минута, Bokisd рече

Kako nije kaznjen..... И још мећем непријатељство између тебе и жене и између семена твог и семена њеног; оно ће ти на главу стајати а ти ћеш га у пету уједати....

Овде се Бог (и даље) обраћа змији (а не ђаволу који се нигде у тексту и не помиње). Текст је ту јасан јер се та казна наставља на претходну казну са "И још мећем...".

Е сад можда си ти у природи видео ђаволе како уједају људе када им стану на главу... Не знам... :) 
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Vladan :::. рече
пре 28 минута, Bokisd рече

Pa, imenovanje je odraz vlasti koje je Bog dao Adamu...itd..

Ово ти је straw man тј. избегаваш одговор. Ја то нисам ни оспорио него: да се животиње саме од себе јер су питоме покоравају Адаму. А не покоравају се саме, нити их Адам покорава, него их Бог доводи к њему.

Pa, bre, ako cemo tako gledati .... eto, Bog ih pokorava coveku... i opet smo na istom... :D .... i zivotinje su pitome...(iako prica ima dublji smisao kako to Adam kao kruna stvorenja Bozijih ima vlast nad zivotinjama ....itd..)

пре 15 минута, Vladan :::. рече
пре 28 минута, Bokisd рече

Kako nije kaznjen..... И још мећем непријатељство између тебе и жене и између семена твог и семена њеног; оно ће ти на главу стајати а ти ћеш га у пету уједати....

Овде се Бог (и даље) обраћа змији (а не ђаволу који се нигде у тексту и не помиње). Текст је ту јасан јер се та казна наставља на претходну казну са "И још мећем...".

Е сад можда си ти у природи видео ђаволе како уједају људе када им стану на главу... Не знам... :)

... и између семена твог и семена њеног;.... daj bre Vlado malo concetracion.... То је [речено] о чулној змији, а ко жели, може након тога да проникне у оно шта даље пише и да зна да, ако је то казано за чулну, утолико пре то треба приписати духовној змији. И њу понизивши, [Господ] је баци под наше ноге и даде да насрћемо на њену главу. Не дозначује ли нам то када каже: Стајте на змије и шкорпије! (Лк 10,19) А да не бисмо помислили да је то речено о чулним зверима, Он затим додаде: И на сву силу вражју.... vidis kaznu djavolu...itd... i opet ti kazem malo manje svoje rasudjivanje, vidis kako previse racionalizujes sam tekst .... ko da je bas tako lako da se protumaci postanje samo na osnovu literalnog i tekstualnog znacenja.... onda nam svetiteljska tumacenja i ne trebaju,.....  sami cemo mi to uz kaficu i keksic....:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Bokisd рече

eto, Bog ih pokorava coveku... i opet smo na istom... :D .... i zivotinje su pitome...

Па Боки није питом и покорен исто аман шта ти је.
 

пре 23 минута, Bokisd рече

iako prica ima dublji smisao kako to Adam kao kruna stvorenja Bozijih

Није у тој причи (о врту) Адам представљен као круна јер је створен на почетку (а не на крају, као круна, у шестодневу).
 

пре 23 минута, Bokisd рече

И на сву силу вражју.... vidis kaznu djavolu.

То је проблематичан превод код Вука. Реч која је ту употребљена значи: непријатељ, онај који жели да некако науди. Тако је правилно и преведено у Синодском преводу: "на змије и на скорпије и на сваку силу непријатељску".

Рецимо када каже "љубите непријатеље своје и благосиљајте оне који вас куну" употребљава баш ту исту реч а тешко да је мислио да волимо ђаволе.

Осим тога код Марка у сличном стиху одваја силу над демонима и силу над змијама као животињама када каже: "Узимаће змије у руке, ако и смртно што попију, неће им наудити". Јасно се мисли на обичне змије и обичне отрове. То се види и код Павла у Делима када га је ујела змија и ништа му није било. Јасно је да та змија није била демон.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

 

 

DEX_3159.jpg&key=87dcc94d8206e49387d034a6c01251056053e43bf53988966008bba404f11b04   Животиње су човеколике. Није човек животињолик.

Овде можда говори о именовању, јер како су животиње створене кроз човјека, а на неки начин и жена од човјека.

То именовање унутар генезиса уводи и перспективу од "сложенијег" ка једноставнијем.

То именовање пренебрегавају научници када "објективно" и чињенично изучавају физис.

Физис је затворен и тек у екцесу природа постаје комуникативна - оцрковљена (чуда, умјетност, послушност животиња)

Да ли је то посљедица пада када смо одлучени од нествореног прожимања природе?

По Хајдегеру не, него смо у новом вјеку пукли за степен више, одлучени смо и од самога битија у властити привид истог (Сачињен од истина о битију -метафизике).

Зато црквени практиканти егзистенцијализма када се из овог привида пробију до бића (онтологије) мисле да се збива Црква и ако је ријеч тек о повратку у пало стање у коме природа присуствује, али се још не покорава, односно још није нестворена благодат просијала унутар ње.

Зато морају бити бачени некој врсти лавова, да би се испитали судови. То што изврдавају и дијалог значи да је ипак боље да пустити "дивље" мачке које се кад им се фино каже, престану да се праве мутаве.

 

 

Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 часа, Vladan :::. рече
пре 20 часа, Bokisd рече

eto, Bog ih pokorava coveku... i opet smo na istom... :D .... i zivotinje su pitome...

Па Боки није питом и покорен исто аман шта ти је.

pokoren - sluzenje - pitome....jel moz' tako... i da ubacimo ono da su zivotinjke bile na pocetku biljoljedi i slika je nacrtana... :slikanje: .. (pricali smo tamo na onoj nasoj temi)

пре 20 часа, Vladan :::. рече
пре 20 часа, Bokisd рече

iako prica ima dublji smisao kako to Adam kao kruna stvorenja Bozijih

Није у тој причи (о врту) Адам представљен као круна јер је створен на почетку (а не на крају, као круна, у шестодневу).

i to smo raspravljali (raspravili...:stadaradim:) na onoj nasoj temi....nema neslaganja izmedju te dve price, narocito u tome da je po svetim ocima covek kruna stvaranja, sve je za njega stvoreno... itd...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, Bokisd рече

.jel moz' tako...

Шта год је потребно да те држи у идили :) 

пре 22 часа, Bokisd рече

nema neslaganja izmedju te dve price

Наравно да има, зато и постоје силна мишљења, тумачења, алегорије итд.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Vladan :::. рече
пре 22 часа, Bokisd рече

.jel moz' tako...

Шта год је потребно да те држи у идили :)

.. zamisli samo situacion da su sve zivotinje biljoljedi kao sto se kaze da su u pocetku i bile.... recimo kao sto su koze, krave., zebre, nosorog.... :0205_whistling:

пре 28 минута, Vladan :::. рече
пре 22 часа, Bokisd рече

nema neslaganja izmedju te dve price

Наравно да има, зато и постоје силна мишљења, тумачења, алегорије итд.

Noop, da ima neslaganja onda ne bi postojalo zajednicko misljenje svetitelja da je covek kruna Bozijeg stvaranja, sve je stvoreno zbog njega .....inace, ta silna misljenja, pa, sta mislis da su se svetitelji razlikovali u misljenjima o osnovnim stvarima vere i gde bi nas onda to odvelo :!: .... u neki protestantizam ili slicno...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 4.10.2019. at 0:16, Vladan :::. рече
On 3.10.2019. at 23:56, Bokisd рече

И на сву силу вражју.... vidis kaznu djavolu.

То је проблематичан превод код Вука. Реч која је ту употребљена значи: непријатељ, онај који жели да некако науди. Тако је правилно и преведено у Синодском преводу: "на змије и на скорпије и на сваку силу непријатељску".

Рецимо када каже "љубите непријатеље своје и благосиљајте оне који вас куну" употребљава баш ту исту реч а тешко да је мислио да волимо ђаволе.

Осим тога код Марка у сличном стиху одваја силу над демонима и силу над змијама као животињама када каже: "Узимаће змије у руке, ако и смртно што попију, неће им наудити". Јасно се мисли на обичне змије и обичне отрове. То се види и код Павла у Делима када га је ујела змија и ништа му није било. Јасно је да та змија није била демон.

joj, bas si zakomplikovao, a stvar je jednostavna :

https://svetosavlje.org/biblijska-istorija/3/#note4

Али преблаги Бог није хтео да људи пропадну. Он је хтео да их спасе. Стога пре свега прокле ђавола, који је говорио устима змије, и рече: „мећем непријатељство између тебе и жене и између семена твога и њена; оно ће ти на главу стајати, а ти ћеш га у пету уједати“. [4]

4 fusnota - Ове речи наговештавале су ђаволу казну, а људима давале наду на спасење. Ђаво је мислио, да су сад људи занавек у његовој власти; а Бог му рече, да ће се они с Њим борити, и да ће доћи време, кад ће га победити – да ће од жене постати такав Потомак, Који ће уједен од стране змије у пету стати змији на главу, тј. претрпеће од ње страдања и с тим страдањима уништиће њену власт над људима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Bokisd рече

nosorog

Носорог је познат као мирољубив и питом...

пре 16 часа, Bokisd рече

Noop, da ima neslaganja onda ne bi postojalo zajednicko misljenje

У нечему се слажу у нечему се не слажу као што си и сам видео из цитата који си сам постављао. Е а сад си то "заборавио" :) 

пре 16 часа, Bokisd рече

ђавола, који је говорио устима змије

Онда није требало да бесловесна змија да буде кажњена а јесте. Зашто?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...