Jump to content

СПУТЊИК: СПЦ донела одлуку: Обновити дијалог са македонском црквом

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 минута, Orthophill рече

Иначе, ја аутокефалну МПЦ, не могу да замислим без ПОА. МПЦ и ПОА мора да се обедину, да не будемо као Цркву у Украјину.

Па лепо би било.

Мада ако вам Барт буде давао своју алокефалију онда ће бити Украјина.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 43
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 9 минута, Ведран* рече

Па лепо би било.

Мада ако вам Барт буде давао своју алокефалију онда ће бити Украјина. 

Не може бити Украјина, јер број верника који припадају ПОА се своди на статистичку грешку. ПОА нема вернике ни за једну парохију, мада имају 4 архијереје, 4-5 јереје и 3 ѓаконе.

Морате да схватите, да пројекат ПОА је неуспешан.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Orthophill рече

Не може бити Украјина, јер број верника који припадају ПОА се своди на статистичку грешку. ПОА нема вернике ни за једну парохију, мада имају 4 архијереје, 4-5 јереје и 3 ѓаконе.

Па не може у томе смислу, по величини, али може у смислу да СПЦ неће признати ту алокефалију, и да ћете онда и даље имати ПОА и ту нову Вартоломеју потчињену цркву која никад неће бити "македонска". А затим је неће признати ни МП, а можда (вероватно) ни други. Нарочито не након Украјине. Тако да ћете опет бити у расколу, али расколу друге врсте, и у "вечној" потчињености Фанару.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ведран* рече

Па не може у томе смислу, по величини, али може у смислу да СПЦ неће признати ту алокефалију, и да ћете онда и даље имати ПОА и ту нову Вартоломеју потчињену цркву која никад неће бити "македонска". А затим је неће признати ни МП, а можда (вероватно) ни други. Нарочито не након Украјине. Тако да ћете опет бити у расколу, али расколу друге врсте, и у "вечној" потчињености Фанару. 

Не заборављај да МПЦ није без пријатеља. Особено: Бугарска, Румунска и Албанска Православна Црква. Чак и са Русе смо имали добри односи.
У неколико наврата Бугарска и Румунска Црква су нам слали миро. У Румунији, чак су служили наши свештеници. На ниво на свештеници често се деси да саслужујемо и са Албанску Цркву. Митрополит Јован Корчански је добар и толерантан човек.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да се подсетимо, како су комунисти формирали "македонску цркву".

https://www.scribd.com/document/220886568/Makedonsko-crkveno-pitanje-Djoko-Slijepcevic

 

"Ембрион је од самог зачећа личност и целовито људско биће" - Свети Григорије Ниски

"Ембрион до четрдесетог дана не поседује потпун људски облик, али зато од тренутка зачећа поседује умну и разумну душу" - Свети Максим Исповедник

http://www.serbian-iconography.com/                       www.youtube.com/watch?v=sJRslkLQRyU

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Orthophill рече

Не заборављај да МПЦ није без пријатеља. Особено: Бугарска, Румунска и Албанска Православна Црква. Чак и са Русе смо имали добри односи.
У неколико наврата Бугарска и Румунска Црква су нам слали миро. У Румунији, чак су служили наши свештеници. На ниво на свештеници често се деси да саслужујемо и са Албанску Цркву. Митрополит Јован Корчански је добар и толерантан човек.

Брате, немој да сметнеш са ума да у Србима имате најискреније пријатеље. То што појединци на обе стране уносе забуну и немир, неће променити ништа у односима код обичних људи, којима је мука од високе политике. Чак и оне црквене. Србима са Космета је Скопље често бивало ближе него Београд, чак и када су ишли у Скопље да се лече. Да не говоримо о родбинским и другим везама. Код свих нормалних људи, без обзира да ли говоримо о Србима, Бугарима, Румунима, православним Албанцима, Русима..., постоји жеља да се македонски раскол превазиђе. Ми Срби у блиској будућности вам желимо (и нудимо) пуну независност (аутокефалију). Ви, са ваше стране, морате да покажете смирење и да ту независност не тражите од Бугара, Васељенске Патријаршије, јер је од њих нећете добити. Проћи ћете као ови јадни расколници у Украјини, где се више не зна ни ко пије, ни ко плаћа.

пре 2 часа, Orthophill рече

Не може бити Украјина, јер број верника који припадају ПОА се своди на статистичку грешку. ПОА нема вернике ни за једну парохију, мада имају 4 архијереје, 4-5 јереје и 3 ѓаконе.

Морате да схватите, да пројекат ПОА је неуспешан.

Бог није у сили, него у правди. Православна икумена препознаје Православну Охридску Архиепископију као једину канонску Цркву на територији (Северне) Македоније. Бојим се да ће вам кокетирање са Васељенском Патријаршијом донети ситуацију гору него у Украјини. Патријарх Вартоломеј даје мало, али за узврат узима много. Ако то до сада нисте успели да видите, касно ће вам бити када се једног дана будете пробудили са Томосом у руци и без свих епархија и парохија у дијаспори, где живи Македонаца колико и у самој Македонији. Приде, са вашим поглаваром Стефаном коме ће глава бити Вартоломеј и ини после њега, а он ће им бити потрчко. Нешто попут Думенка и Денисенка на квадрат.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, Дејан-Марковић рече

Да се подсетимо, како су комунисти формирали "македонску цркву".

https://www.scribd.com/document/220886568/Makedonsko-crkveno-pitanje-Djoko-Slijepcevic

 

Настала је као што је настала, али уз Божју помош и молитве светог Климента Охридског опстала!

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Талични Том рече

1) Брате, немој да сметнеш са ума да у Србима имате најискреније пријатеље.

2) Ми Срби у блиској будућности вам желимо (и нудимо) пуну независност (аутокефалију).

1) Одавно не верујем у ову тврдњу. Пријатељи те не изопштавају од јединство са Христом!

2) Ово да причаш твојим уницима и праунуцима! Да сте хтели, прво и основно обновили бисте преговоре у 2015. Али неќете! Одговара вам ову статус кво ситуацију. Рекао је патријарх Иринеј: „Када нам нешто отму, ми имамо право да га то нешто повратимо, али када ми нешто дамо, онда смо га изгубили заувек!“ СПЦ, је изгубила територије Северне Македоније још у 1941, када српски митрополит је напустио своју епархију само за да не помиње бугарског цара.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Orthophill рече

1) Одавно не верујем у ову тврдњу. Пријатељи те не изопштавају од јединство са Христом!

У реду. Настави да верујеш да ћете од Васељенског Патријарха да добијете пуну аутокефалију.

пре 4 минута, Orthophill рече

) Ово да причаш твојим уницима и праунуцима! Да сте хтели, прво и основно обновили бисте преговоре у 2015. Али неќете! Одговара вам ову статус кво ситуацију. Рекао је патријарх Иринеј: „Када нам нешто отму, ми имамо право да га то нешто повратимо, али када ми нешто дамо, онда смо га изгубили заувек!“ СПЦ, је изгубила територије Северне Македоније још у 1941, када српски митрополит је напустио своју епархију само за да не помиње бугарског цара.

Да сте хтели могли сте 2003. године да прихватите оно што вам је нуђено на преговорима у Нишу. Прво аутономија у оквиру СПЦ, па потом аутокефалија. 2003. година је старија од 2015. То, некако, ви севеномакедонци увек превиђате. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Талични Том рече

У реду. Настави да верујеш да ћете од Васељенског Патријарха да добијете пуну аутокефалију.

Да сте хтели могли сте 2003. године да прихватите оно што вам је нуђено на преговорима у Нишу. Прво аутономија у оквиру СПЦ, па потом аутокефалија. 2003. година је старија од 2015. То, некако, ви севеномакедонци увек превиђате.  

Ево, опет вреѓаш. И како да ти верујем да ви Срби сте наши пријатељи? Нико нас не зове северномакедонци сем ви! Толико од вашу љубав.

Синод МПЦ, је одбио постигнут уговор. Као што и Сабор СПЦ, одбио уговор да сву дијаспору буде под Васеленску Патријаршију. Толико. 2002 је био Нишки споразум.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Orthophill рече

СПЦ, је изгубила територије Северне Македоније још у 1941, када српски митрополит је напустио своју епархију само за да не помиње бугарског цара.

Сам себе називаш северномакедонцем. Зато те и ја зовем тако. Све моје пријатеље у Македонији називам Македонцима. И за мене ће Македонија да буде увек Македонија, никад Северна. Толико од мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Orthophill рече

Не може бити Украјина, јер број верника који припадају ПОА се своди на статистичку грешку. ПОА нема вернике ни за једну парохију, мада имају 4 архијереје, 4-5 јереје и 3 ѓаконе.

Морате да схватите, да пројекат ПОА је неуспешан.

Mopaћеш, пре свега ти, да схватиш да бројке са Истином немају никакве везе. Ако не због нечега другог, онда због себе самог и кога другог, ако не Христа и његових еванђелских речи о ''Стаду малом''..

Додуше и ''Украјна'' ти показује то исто. А ''пројекат ПОА'' како ти то волиш да кажеш, је, пријатељу мој и брате, ЗАЈЕДНИЧКИ ПРОЈЕКАТ МП и СП-Ц.. Само се МПЦ повукла у одсудном моменту, под ненормалним притиском Државе и њених служби, (иако су потписници недељама бранили Нишки договор, пре свих Петар ..који је то чинио пуних 20 дана, па Наум који је истрајао мање од 10 чак и Тимотеј који је први попустио одмах, истини за вољу после три дана). Да је то управо овако како кажем, и сами Архијереји МПЦ то потврђују усвајањем имена ПОА-МПЦ, додуше касније..али ипак усвајају то име.

И н крају, не вреди се ни уједињавати ако се не забораве грешке са обе стране. Међутим, нечије подвиге, е то не би смео да се заборави нико - и то опет важи за обе старне. Наравно да ту пре свега мислим на Архиепископа Јована и његову , како ти кажеш, малу али (ја додајем), састрадалну и веома Црквено-свесну екипу, на којој би му позавидели  и Пастири са неупоредиво бројнијом паством.  

الحرية أو الموت

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, о.Небојша рече

Али то је званично име ваше земље. Као кад Шиптару не смијеш рећи да је Шиптар, а сам се тако зове.

Име земље је Северна Македонија, али не постоји северномакедонски, северномакедонец итд. Придјев се не користи.

Ја сам Македонац - по етносу, по државјанству: Македонац/граѓанин Републике Северне Македоније.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Најбоље би било да МПЦ, СПЦ и ПОА постигну уговор, затим СПЦ да изда томос о аутокефалију МПЦ-е и да тај томос се пошаље у Цариград на аминовање, као што је однет томос о аутономији ПОА, али није аминован. Вартоломеј да потпише томос и да СПЦ, буде друга Црква у Православној Екумени која је постала - Црквородица!

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...