Jump to content

Патријархова иницијатива о обједињавању веронауке и грађанског васпитања у један предмет

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 минута, Благовесник рече

Ако се предмет на тај начин обједини,   може бити два часа седмично, а то - два часа недељно,     још од раније је жеља или циљ Његове Светости Господина ИРИНЕЈА.

Али, предмет не би био обједињенУ томе је проблем - о реализацији да и не говорим. Не може се у истој учионици предавати и православна и исламнска веронаука. То значи да говоримо о више предмета - не једном.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 210
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 2 минута, Хаеул рече

Упитао сам изнад који удео ученика похађа часова веронауке. Ако је то већина, онда ово нема смисла. Само ћемо се без потребе ухватити укоштац с богоборцима у тренутку кад нам се ваља борити по питању неких важнијих ствари. 

Варира од школе до школе од региона до региона. Око 60% је на верској ако се не варам а било би и више да нема разних проблема...
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Vladan :::. рече

Може то образовни систем да уради и без обавезне појединачне Верске наставе за сваку конфесију. И то се и сада ради кроз разне лекције у разним предметима, није то нешто баш систематизовано и уређено али има.
 

Није могуће систематско упознавање,  као и истинска сарадња и изграђивање добрих  међу-верски и међу-културних, па и људских односа,   традиционалних верских заједница народа у Србији,  ако предаваче не буду именовале те исте традиционалне религијске културне заједнице Србије тј. њихови предстојатељи и ако предавачи не буду најстручнији у том погледу да могу пренети из прве руке познавање о религијској култури и духовности, а то су опет и једино вероучитељи из Православне, Kатоличке, Традиционалних цркава реформације, Јеврејске и Исламске заједнице.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

Варира од школе до школе од региона до региона. Око 60% је на верској ако се не варам а било би и више да нема разних проблема...

То је, бар у мојим очима, и више него пристојно, и зато радије не бих да "чачкамо мечку". 

Ово се врло лако може претворити у један потпуни хаос који би могао довести до укидања веронауке. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Благовесник рече

Није могуће систематско упознавање,  као и истинска сарадња и изграђивање добрих  међу-верски и међу-културних, па и људских односа,   традиционалних верских заједница народа у Србији,  ако предаваче не буду именовале те исте традиционалне религијске културне заједнице Србије тј. њихови предстојатељи и ако предавачи не буду најстручнији у том погледу да могу пренети из прве руке познавање о религијској култури и духовности, а то су опет и једино вероучитељи из Православне, Kатоличке, Традиционалних цркава реформације, Јеврејске и Исламске заједнице.

Са новим плановима и програмима верска настава тако и функционише тако да не знам шта уопште хоћеш да мењаш.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Благовесник рече

 Постојећи план и програм би остао више-мање исти, само уз додатак лекција о толеранцији, и по једна лекција или тема о осталим темељним или традиционалним верским културним заједницама Србије. Разумеш?

Koliko se secam postoji jedna oblast koja se zove,.... uporedna religija, komparativna religija,.... nisam nesto citao o tome, iako sada vidim da ima smisla ova ta oblast,...... u ovoj prici koju navodis Blagovesnik u vezi tolerancije i postovanja medju verskim zajednicama.

Samo, moram da primetim, da bi to moralo da se odradi najstrucnije moguce, (da ne bude kao sa onom nasom malo 'problematicnom' verskom djackom katihetskom litelaraturom....) jer ima dosta 'skakljivih' tema. Po meni, istaci ono sto je pozitivno i afirmisuce i moralno i eticno i pravedno i cestito u svakoj veri je dobro za pocetak. ...itd.... 

Ali, nisam optimista da mi u nasoj drzavi mozemo to izvesti kako treba, nemamo mi te kapacitete.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све више од неких основних црта (бројност у Србији и свету, назив свете књиге, празници итд.) би било залажење у проблематичне воде. Компаративна религија није за основце.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Заборавља се на низ проблема који све овај предлог чине неизводљивим у пракси. 

Не помиње се како би се решио проблем ученика за које је немогуће организовати засебну наставу за ученике који живе у срединама у којима доминира друга традиција, нити оних чији родитељи не желе да им деца похађају часове веронауке. 

Кад све саберемо и одузмемо, не своди ли се ово на само једно: обавезна настава веронауке или грађанског васпитања, уз неке минималне измене на пољу наставног плана? 

Јер, опет нећемо имати један предмет, и мораће да постоји нека алтернатива за оне који не желе веронауку, или за које није могуће организовати часове веронауке из одређене верске традиције. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Хаеул рече

Све више од неких основних црта (бројност у Србији и свету, назив свете књиге, празници итд.) би било залажење у проблематичне воде. Компаративна религија није за основце.  

Dobro, ne znam (pogledacu, nisam dosad nesto obracao paznju i citao nesto mnogo o komparativnoj religiji),  kako to sve moze da se prilagodi osnovcima,... po meni, bolje je decu uciti eticnosti i postenju i ljubavi preko vere, preko onog sto je dobro u verama, nego ih prepustiti da se sama uce ili da ih uce neki drugi nedobronamerni.

U tom smislu mi ne deluje lose kompar. religija, ali, samo ako bi se odradilo sto je bolje moguce, sto mislim da je tesko sprovesti kod nas.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ви би пре модел из Републике Српске и неких ЕУ земаља :nene:, али  у нашој држави то не би прошло...

Међутим, карта која пролази и на коју СВИ ДОБИЈАЈУ, дакле, сви задовољни, јесте поменути модел који развија праву толеранцију, истинску љубав и разумевање, а с друге стране, систематско упознавање са својим идентитетом и својим традиционалним религијским културним наслеђем. Ту би дакле ученик бирао са којом традиционалном религиозном културом Србије би се више упознао, са позитивним освртом на остале које су у темељу (тј. традицији) српске државе и друштва.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Bokisd рече

Dobro, ne znam (pogledacu, nisam dosad nesto obracao paznju i citao nesto mnogo o komparativnoj religiji),  kako to sve moze da se prilagodi osnovcima,... po meni, bolje je decu uciti eticnosti i postenju i ljubavi preko vere, preko onog sto je dobro u verama, nego ih prepustiti da se sama uce ili da ih uce neki drugi nedobronamerni.

U tom smislu mi ne deluje lose kompar. religija, ali, samo ako bi se odradilo sto je bolje moguce, sto mislim da je tesko sprovesti kod nas.

Мислио сам на озбиљније залажење у садржину онога у шта други верују. То није за основце. Нема ничега спорног у томе да се деца упознају с неким основним подацима о другим верским традицијама, али залазити у теологију - то је већ опасан терен. То је отварање Пандорине кутије. 

Није ово лако спровести нигде.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, Благовесник рече

Ви би пре модел из Републике Српске и неких ЕУ земаља :nene:, али  у нашој држави то не би прошло...

Међутим, карта која пролази и на коју СВИ ДОБИЈАЈУ, дакле, сви задовољни, јесте поменути модел који развија праву толеранцију, истинску љубав и разумевање, а с друге стране, систематско упознавање са својим идентитетом и својим традиционалним религијским културним наслеђем. Ту би дакле ученик бирао са којом традиционалном религиозном културом Србије би се више упознао, са позитивним освртом на остале које су у темељу (тј. традицији) српске државе и друштва.

U Republici Srpskoj veronauka ima dobar status,veroučitelji  takođe.Međutim,Crkva treba da stavi na raspolaganje svoje najbolje potencijale  i pripremi najbolji program i udzbenike,i to treba da bude timski rad.S obzirom da se neprestano potencira da je smisao veronauke da se što veći broj dece zainteresuje za veru i Crkvu,navodim samo jedan primer-u IV razredu se izučava Simvol vere 12 časova,znači oko 3 meseca,misim da to nije dobro osmišljeno,mala su to deca za takve sadržaje.Ono što je za pohvalu su radne sveske u nižim razredima,jer su koncipirane tako da uključuju crtanje,bojenje povezivanje,ukrštenice i sl.što deca vole.

U Rusiji čini mi se,postoji predmet koji nije klasična veronauka,nego pravoslavna kultura.Ima raznih koncepata,možda tu ima više dobrih rešenja.Ali neki predmet bilo da se zove veronauka,pravoslavna kultura i sl.treba da ima svoje mesto u obrazovnom sitemu,svakako da hrišćanske vrednosti treba afirmisati u vremenu u kome imamo relativizaciju svega.Na koji način će to biti preneseno deci,o tome se može diskutovati.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Благовесник рече

Дакле, без мање измене садашњег Плана и програма Верске наставе

 

Цитат

Неко ће рећи – а шта ако је ученик атеиста?  Ако је  ученик и атеиста,  обавеза школског образовног система је да га упозна са богатством духовне традиције и културе у Србији, научи да исте поштује, а све у циљу толеранције и добрих међуљудских односа у нашем  српском друштву.

To neće moći bez veće tj. kompletne izmene... jer su trenutno predmeti koncipirani tako da decu ne upoznajete sa duhovnom tradicijom i kulturom, već ih učite da budu vernici... ne učite ih o hrišćanstvu, već ih učite da budu hrišćani... (to je u redu za one koji to žele, samo čibe od mog deteta)

Da ne pominjem koliko je šizofreno pričati kako "u cilju tolerancije i dobrih međuljudskih odnosa" jedni treba da se upoznaju sa idejama drugih, ali ne i obrnuto...

 

Цитат

Није могућа истинска сарадња, упознавање и изграђивање добрих  међу-културних и људских односа традиционалних верских заједница народа у Србији,  ако предаваче не буду именовале те исте традиционалне религијске културне заједнице Србије тј. њихови представници

Ovo je najvažnije... nekom...  :D

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Avocado Наравно да их уче да буду хришћани, исто као што их на часовима српског уче да буду писмени, а не тек о писмености.

Нема ничега шизофреног у томе да се сви упознају с другима. Идеја није да сви похађају часове православне веронауке уз грађанско васпитање, већ свако своју веронауку - или не - уз упознавање других.

Него, реците Ви мени, кога овде да контактирам по питању промене "имена на сајту"? Каква је ово дивљина.. нигде особља на видику

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...