Jump to content

Патријархова иницијатива о обједињавању веронауке и грађанског васпитања у један предмет

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 21 минута, Хаеул рече

А, ваљда је хришћански критиковати грех а не грешника. То је бар неки идеал.

Nije. Hriscanski je osuditi greh, a kritikovati gresnika.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 210
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

делује ми нереално објединити веронауку и грађанско васпитање. чак и да се створи програм који би их спојио оба предмета би доживела извесне корекције и била би оштећена, непотпуна... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Предраг М рече

делује ми нереално објединити веронауку и грађанско васпитање. чак и да се створи програм који би их спојио оба предмета би доживела извесне корекције и била би оштећена, непотпуна... 

Zavisi iz koje perspektive gledaš... pravoslavni katihizis onako kako je sad koncipiran (kao i verska nastava za ostale veroispovesti) je nespojiv sa bilo čime... to je verska nastava iz aspekta jedne veroispovesti, a ne obrazovanje o verama, pa samim tim nema nikakve fleksibilnosti da se to proširuje i spaja sa nečim drugim...  sa druge strane može da se napravi jedan predmet koji bi se bavio građanskim vaspitanjem i religijom iz nekog neutralnog ugla (pravoslavci veruju u to, katolici u to, muslimani u to, itd.), na koji bi išla sva deca bez obzira na (ne)veroispovest i stekla znanja o različitim verama (i ateizmu) iz nekog neutralnog ugla... samo što ne verujem da bi bilo koja (veća) crkva i verska zajednica u Srbiji to podržala kada već ima model koji joj daleko više odgovara u kojem država finansira i organizuje nešto što je zapravo posao tih crkava i verskih zajednica... a sporno je i ko bi bio kvalifikovan da takav predmet predaje i da li bi predavači bili objektivni kada govore o svojoj religiji i tuđim religijama, što bi naravno ovde izazivalo i nacionalna trvenja...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Vladan :::. рече

Ја знам да има више људи на форуму који су вероучитељи или су у просвети али не могу сада да се сетим имена тако да вас молим да тагујете једни друге да би се више људи укључило у дискусију. Хвала.
 

@Broken

Ne znam ništa brate, a iskreno, neću ni da čitam vest (tekst).

Meni je muka od tih tenzija i natezanja oko veronauke. Moguće je da imaju takav neki plan, ne mislim na patrijarha nego na državu. Uklopilo bi se u ono da skinu 3000 ljudi iz prosvete. Izborni predmeti su tu svakako najlakši za rešavanje.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Хаеул рече

Јао, ти ћеш да ми говориш о учитавању и злонамерности! Прочитај сопствене коментаре - и данашње и јучерашње - па онда говори.

Провидно и несрећно вађење али ипак ћу да ти помогнем.

Ја могу да дискутујем о сценарију инвазије српске војске на Кину. Са свим техничким, стратешким, тактичким, политичким итд. аспектима али то не значи нужно да ја сматрам да је то реално.

Исто тако могу да дискутујем о идеји да си ти створио свет а не Бог као и какве би то имало филозофске, теолошке, еклисиолошке и друге последице и аспекте али то, наравно, не значи да ја верујем да си свет створио ти а не Бог.

Оба сценарија су хипотетичка и мораш да будеш туп па да помислиш да неко од дискутаната, због самог учешћа у дискусији, сматра да је неки од тих сценарија реалан.

Даље. Од људи који дискутују о неком сценарију неки могу да сматрају да је реалан неки да је хипотетички а неки да буду неутрални али да сви о томе једнако дискутују. Док неко од њих на неки начин не искаже јасан став тешко да можеш да тврдиш да неко од њих нужно сматра сценарио реалним само због дискусије.

Хуанито је и пре дискусије исказао јасан став да је сценарио реалан а ја сам га кроз дискусију посматрао као хипотетички и нереалан. Ти си ми учитао Хуанитов став само због тога што сам у дискусији учестововао. То је глупо.

Ако знаш све ово што сам написао и сматраш да ниси глуп а знаш и да сам теолог и припадник СПЦ и патриота логично би било да закључиш да је то за мене хипотетички сценарио а не реални али ти си због нечега ипак одлучио да ја мислим да је реални, само зато што сам дискутовао о томе. То је већ безобразлук.

И, дакле, ако остајеш при том свом учитавању као нечему што је паметно и тачно, а видимо да није ни паметно ни тачно, шта онда остаје као објашњење за такав став?

Да си злонамеран у својој улози праведника.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Спустите лопту. Реално расправљате о нечему што ће се тек десити, а не мора.

Да су нама Архијереји живи и здрави, на нама је да се молимо да их Господ руководи.

 

П. С.  

Откад сте почели да верујете новинама?

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Avocado рече

Nije govorio protiv politike koju Vučić vodi, govorio je protiv određenih rešenja za KiM, ne pominjući Vučića.

На шта се тачно "политика" тог монструма своди, ако не издају КиМ, и трајни останак на власти, уз пропратну крађу?

Дакле, патријарх је критиковао најважнији аспект његове "политике", без упуштања у непосредни сукоб с било ким.

Треба имати на уму да је наш патријарх осамдесетосмогодишњак. Да ли је чудно што се можда некоме ко је преживео доба нацистичког и усташког, а затим и титоистичког терора, и провисвет попут Вучића, који и те како уме да се претвара, као "српски родољуб", или шта већ?

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Хаеул рече

Црква је бранила Српство Косову и Метохију пре него што је ико од вас овде рођен, и данас је највећа препрека издаји. Нико нема право да доводи у питање њен кредибилитет по овом питању. 

Eto čovek stalno nauči nešto novo. Pojma nisam imao da je jedna od stvari koje crkva treba da radi  i branjenje neke nacije i teritorije.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 49 минута, Благовесник рече

да се ученик  упозна  са једном од традиционалних,  темељних религиозних култура  и традиција Србије, којој ученик припада (са православном, католичком, протестантском, јеврејском или исламском), са позитивним оствртом на ону другу и другачију!

а шта ако је ученик атеиста?  Ако је  ученик и атеиста,  обавеза школског образовног система је да га упозна са богатством духовне традиције... буде по једна наставна систематска целина и о свакој од осталих традиционалних религијских култура Србије!

Није могућа истинска сарадња ...  ако предаваче не буду именовале те исте традиционалне религијске културне заједнице Србије

Дакле, мислиш да је добра идеја да ученику који је атеиста римокатолички вероучитељ прича о исламу са позитивним освртом?

Или да ученику који је будиста муслиман прича о православљу или јеврејима са позитивним освртом?

Да ли разумеш да то значи да програм православне веронауке морају да одборе и римокатолици и муслимани и јеверји и обрнуто? Мислиш да ће то да функционише? Мислиш да ће родитељи, ученици и представници верских заједница да буду тиме одушевљени? Мислиш да ће да се оствари

пре 49 минута, Благовесник рече

толеранција према осталим традиционалним верским заједницама и културама у Србији ... и
истинска сарадња, упознавање и изграђивање добрих међу-културних и људских односа традиционалних верских заједница народа у Србији

?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ни мени није драго када на насловним страницама режимских медија угледам нешто попут "Патријарх Иринеј: Вучић се лавовски бори са Косово [и Метогију]", али ствари се морају посматрати у контексту. Није то све што је Свјатјејши изјавио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, ana čarnojević рече

pa kada jedan narod vekovima ima samo jednu jedinu instituciju - crkvu, onda to bas nije tako cudno.

cudno je da je tebi sad kao nesto cudno.

Gde sam napisao da mi je čudno? 

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Хаеул рече

Треба имати на уму да је наш патријарх осамдесетосмогодишњак. Да ли је чудно што се можда некоме ко је преживео доба нацистичког и усташког, а затим и титоистичког терора, и провисвет попут Вучића, који и те како уме да се претвара, као "српски родољуб", или шта већ?

Исправка: и пробисвет као Вучић, који и те како уме да се претвара, чини као "српски родољуб", или шта већ?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Vladan :::. рече

Дакле, мислиш да је добра идеја да ученику који је атеиста римокатолички вероучитељ прича о исламу са позитивним освртом?

Или да ученику који је будиста муслиман прича о православљу или јеврејима са позитивним освртом?

Да ли разумеш да то значи да програм православне веронауке морају да одборе и римокатолици и муслимани и јеверји и обрнуто? Мислиш да ће то да функционише? Мислиш да ће родитељи, ученици и представници верских заједница да буду тиме одушевљени? Мислиш да ће да се оствари

?

 

Представници верских заједница су већ одушевљени. По једна тема о свакој од осталих верских културних традиција у Србији, афирмативно и позитивно... Верујем ти да ти не би ти знао да напишеш или приредиш такву лекцију у уџбенику, али има ко би знао. И нама вероучитељима ће, свакако, требати таквих семинара, слично оном - Јединство у различитости итд...

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једини могући начин како у Србији тај предмет може бити обавезан у правом смислу те речи, чак са два часа седмично. Дакле, без мање измене садашњег Плана и програма Верске наставе није могуће тај предмет учинити  обавезним за сваког ученика. А веома је важно да се ученик  упозна  са једном од традиционалних,  темељних религиозних култура  и традиција Србије,

којој ученик припада (са православном, католичком, протестантском, јеврејском или исламском),

са позитивним оствртом на ону другу и другачију! На тај начин би се,  упоредо са упознавањем свог   културног идентитета, развијала толеранција премао сталим традиционалним верским заједницама и културама у Србији, које се налазе у самом њеном темељу, њене државности и друштва. Неко ће рећи – а шта ако је ученик атеиста?  Ако је  ученик и атеиста,  обавеза школског образовног система је да га упозна са богатством духовне традиције и културе у Србији, научи да исте поштује, а све у циљу толеранције и добрих међуљудских односа у нашем  српском друштву. Стога је потребно да у сваки модел тог и таквог обједињеног предметас Верска настава - Религијске културе Србије, било да се ученик определи за православну, католичку, протестанску, јеврејску или исламску, буде по једна наставна систематска целина и о свакој од осталих традиционалних религијских култура Србије! Није могућа истинска сарадња, упознавање и изграђивање добрих  међу-културних и људских односа традиционалних верских заједница народа у Србији,  ако предаваче не буду именовале те исте традиционалне религијске културне заједнице Србије тј. њихови представници  и ако предавачи не буду најстручнији у том погледу да могу пренети из прве руке познавање о религијској култури и духовности, а то су опет и једино вероучитељи из Православне, Kатоличке, Традиционалних цркава реформације, Јеврејске и Исламске заједнице.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...