Jump to content

Свештеник др Угрин Поповић: Ко је достојан?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Ivan Marković рече

Ја сам претпоставио да то ни један канон не брани, јер не би имало смисла. Сакрамент мора бити изнад поста. Али, мислио сам да је то црквена пракса (не подржана канонима, али не би било ни први пут а ни нарочито драстично) јер нема шансе да неко оде на венчање а да не направи теревенку.

Не може време да укида сакрамент као што си чини ми се и сам рекао.А и пракса.Могуће је да неко мора да се венча например женик иде у рат или тако нешто.Живот је чудо свашта може да буде.А теревенке пристојни и нормални људи не праве и кад није пост.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 33
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 10 минута, Августин рече

А теревенке пристојни и нормални људи не праве и кад није пост.

Може бити да си се давно венчавао, а и да ти је дружење са београдском десницом (оном правом) током деведесетих створило погрешан утисак о српским свадбарским обичајима. На жалост није тако. Кад год (али дословно кад год) сам био на било којој свадби, осећао сам се као пребачен времепловом у кошмарне светове Петронија Арбитра. Зато мрзим свадбе. Због буке, оног обавезног "Нема песме ни мераакккаааа, без сестрићаааа и ууујаакккааа...." и чувеног Раме који не чује јецаје...имаш свадбу у Кани а имаш и Трималхионову гозбу. Ја на овој првој још не бејах.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...
On 26.12.2018. at 22:59, Ivan Marković рече

То је огроман пропуст црквене јерархије. Када неко дође да се крсти (а довољно је писмен да може да разуме катихизис) треба да прође катихуменат. Месец, два, три, колико треба. Да зна у шта верује. Ако му је такво што неприхватљиво из било ког разлога, не треба да се крсти. На овај начин, само их припремају на погибију.

 

Tacno je i na zalost ljudi nisu svesni da ako neznaju sta jedu i piju da su onda pod direktnom osudom Pavlovih reci a uopste nije bitno da li su jeli pili i td pre pricesca i da li su postili. Sve se izvrnulo.

 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 26.12.2018. at 16:30, Orthophill рече

Крштење се врши увек. Особито ако је у питање претња од смрти.
Венчање не би требало да се врши у току поста, али шта је веќи грех да се неко никад не венча и читав живот да живи у блуд и конкубинат или да се ипак венча у посту?

ipak ne bi trebalo venčanje u postu. tako glasi crkvena zapovest. svadbe ne činiti za vreme posta. znam slučaj gde je čovek hteo par puta da se oženi u postu. imao je par smrtnih slučajeva u porodici. to mu je odgodilo. posle nije se ni venčao. neg onak žive. treba poslušati savet sveštenika, koji bi trebalo da je u skladu s crkvenim zapovestima. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Natasenka рече

ipak ne bi trebalo venčanje u postu. tako glasi crkvena zapovest. svadbe ne činiti za vreme posta. znam slučaj gde je čovek hteo par puta da se oženi u postu. imao je par smrtnih slučajeva u porodici. to mu je odgodilo. posle nije se ni venčao. neg onak žive. treba poslušati savet sveštenika, koji bi trebalo da je u skladu s crkvenim zapovestima. 

А сада, човек о коме причаш, не крши црквене запосвести, само Божји...

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Orthophill рече

А сада, човек о коме причаш, не крши црквене запосвести, само Божји...

 nije se venčao ne što mu neko nije dao. neg što je imao par smrtnih slučajeva u porodici. zbog tog je odlučio da se ne venča. ne sudim mu. samo navodim primer. samo je planirao u postu. o tom pišem. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Natasenka рече

 nije se venčao ne što mu neko nije dao. neg što je imao par smrtnih slučajeva u porodici. zbog tog je odlučio da se ne venča. ne sudim mu. samo navodim primer. samo je planirao u postu. o tom pišem. 

Ни ја не судим, само расуѓујем. Најбоље је да се прави свадба и венчање у мрс и то не суботом увече, али венчање у току поста, па чак и свадба (ако се поштују и оне који посте), је боље него живети у конкубинат. 
Бог зна зашто су преминули блиски људи, али чак ни смрт у породици не сме да буде пречка склапању црквеног брака. (У осталом у Христа су сви живи, а ми у Македонији зовемо на свадбу и покојнике, служеќи: трисагију, парастас или заупокојена литургија у суботу пре свадбе.)

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Orthophill рече

Ни ја не судим, само расуѓујем. Најбоље је да се прави свадба и венчање у мрс и то не суботом увече, али венчање у току поста, па чак и свадба (ако се поштују и оне који посте), је боље него живети у конкубинат. 
Бог зна зашто су преминули блиски људи, али чак ни смрт у породици не сме да буде пречка склапању црквеног брака. (У осталом у Христа су сви живи, а ми у Македонији зовемо на свадбу и покојнике, служеќи: трисагију, парастас или заупокојена литургија у суботу пре свадбе.)

zabavljaju se godinama. posle ne žele par sedmica posta da sačekaju. sve je pitanje koliko veruješ. koliko Boga voliš. za dušu je to spasenje. najbolje nedeljom u prijepodnevnim satima. po mogućstvu u sklopu sv. liturgije. tak je najlepše. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Natasenka рече

zabavljaju se godinama. posle ne žele par sedmica posta da sačekaju. sve je pitanje koliko veruješ. koliko Boga voliš. za dušu je to spasenje. najbolje nedeljom u prijepodnevnim satima. po mogućstvu u sklopu sv. liturgije. tak je najlepše. 

За оне који живу у конкубинат, сваки дан је битан. Мада, сада неки и не сматрају да је блуд грев, али није битно шта ми сматрамо, него битни су Божји закони.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Orthophill рече

За оне који живу у конкубинат, сваки дан је битан. Мада, сада неки и не сматрају да је блуд грев, али није битно шта ми сматрамо, него битни су Божји закони.

daće Bog da shvate do kraja života. u kasnim godinama isto mogu da obave obred venčanja. moj brat je venčavao stare ljude. Gospod priziva stalno. koliko se odazivamo. to je do nas. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...
On 26.12.2018. at 22:59, Ivan Marković рече

То је огроман пропуст црквене јерархије. Када неко дође да се крсти (а довољно је писмен да може да разуме катихизис) треба да прође катихуменат. Месец, два, три, колико треба. Да зна у шта верује. Ако му је такво што неприхватљиво из било ког разлога, не треба да се крсти. На овај начин, само их припремају на погибију.

 

Slažem se.

Ja ne znam da kod nas u Crkvi postoji neki vid katihumenata. Zašto bi takva priprema bila problem ? To je potpuno prirodno. Naročito u slučaju našeg krštenog a nedokrštenog naroda. Takva priprema bi bila neki filter koji bi učinio da krštenju pristupaju oni koji imaju bar toliko vere i želje da su spremni da se toliko potrude. Sad, možda bi se u takvoj situaciji jasnije videlo ono Hristovo da je Crkva malo stado što možda nekima i ne odgovara.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Lenka88 рече

Imam jedno pitanje, tema je slicna pa cu ovde. Jel uslov da se dete krsti da roditelji moraju biti vencani u Crkvi? Zanima me onako informativno.

Mislim da nije uslov. Ali tu opet dolazimo do onog, ako nisi venčan u crkvi i to ti je nebitno, zašto onda hoćeš da se dete krsti ? Tu mislim na malu decu.

Kad su stariji u pitanju, npr. srednjoškolci i stariji, tu tek ne može da bude prepreka. Dete iskreno poveruje i želi da se krsti, roditelji nezainteresovani i ti ćeš sad da mu braniš krštenje jer ovi nisu venčani.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...