Jump to content

Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 минут, Вилер Текс рече

За поједниачне ствари нема ти шта да бринеш и истерујеш правду.

Добро, добро, сада када си ми да благослов за шта да не бринем ја сам миран, ја умишљени праведник који истерује правду а није се покајао за своје страсти... :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 659
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 2 минута, Vladan3 рече

Добро, добро, сада када си ми да благослов за шта да не бринем ја сам миран, ја умишљени праведник који истерује правду а није се покајао за своје страсти... :)

А ти брини онда ако ти је до бриге.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
пре 10 минута, Vladan3 рече

ја лицемер и секташ и свашта тамо нешто ;)

Ја не написах да си секташ у цитату! Контекст истог је да не иде преко ноћи одрицање ни од чега!

Одговор у цитату гласи:

"Покајање је органски процес!"

А за твоје самоповређивање...

Мислио сам да боље схваташ.

Пријатно преждеравање  :mahmah:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Vladan3 рече

"најбоље никад" је истина али конкретно не значи ништа, јер то важи за све и увек, али у пракси видимо да се људи не понашају тако нити имају исте ставове којих се држе.

Tačno, najbolje nikad.

E sad kad budeš u nedelju pristupio Čaši i kad budeš molio Boga za oproštaj grehova, svesnih i nesvesnih, zapitaj se otkuda ti opet?

Najbolje da nikad ne zgrešiš a svake nedelje licemerno stojiš onda ispred Čaše i govoriš oprosti mi..

Što bi ti opraštao više, što se ne čuvaš od grehova, svesnih i nesvesnih, dokle više da ti oprašta?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам користио израз "дуванска секта" мислећи на пушаче, иронично у контексту приче. са Ђорђем96. Нисам приметио да је неко рекао теби Владане да си секташ.

Удба и духовна полиција сам рекао за свакога ко би да уводи неке непотребне законе и бави се туђим ситницама. То је метафора али лепо опсиује суштину.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovi koji se svake nedelje kaju za isti greh pušenja između ostalog, stvarno nisu normalni, bolje je to da prošaraš malo i svake nedelje se kaješ za nešto novo, nešto što već dugo vremena nisi učinio, skoro pa da si nepravedno zapostavio to.

Zna se da je raznovrsnost u grehu Bogu milija, jer pobuđuje ljudsku kreativnost i šarolikost u njegovoj slobodi.

A i dosadno je opraštati stalno jedno te isto, bolje malo šarati svakodnevno.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ovi koji se svake nedelje kaju za isti greh pušenja između ostalog, stvarno nisu normalni, bolje je to da prošaraš malo i svake nedelje se kaješ za nešto novo, nešto što već dugo vremena nisi učinio, skoro pa da si nepravedno zapostavio to.

Zna se da je raznovrsnost u grehu Bogu milija, jer pobuđuje ljudsku kreativnost i šarolikost u njegovoj slobodi.

A i dosadno je opraštati stalno jedno te isto, bolje malo šarati svakodnevno.

V. Devet tuđih grijeha

1. sudjelovati u tuđem grijehu izravno i svojevoljno

2. zapovjediti grijeh

3. nagovarati ili savjetovati grijeh

4. ne pokarati tuđi grijeh

5. pristajati na tuđi grijeh

6. hvaliti tuđi grijeh

7. odobriti, pomagati, braniti tuđi grijeh

8. prisiljavati drugoga na grijeh

9. ne prijaviti ili ne spriječiti grijeh kad smo to dužni učiniti

- grijeh je i činiti sablazan

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ajde? Dakle koje su to onda sitnice ovde u pitanju, da li cigarete ili vi koji se pitate kako ljudi Hrista vole i sa cigaretama?

Koja sitnica ti ne ide u prilog? 

Možda i ta sitnica, da govoriš o pušačkim sektama posle Liturgije, kao da sveštenik to ne vidi, pa ako ih on ne vitla gde god stigne i pušta Čaši, kao i sve ostale, ko si ti ga govoriš o pojavi?

To je pojava u tvojoj glavi, nema veze sa nama.

Ko god da je pristupio Čaši, moli se za oproštaj od svesnih i nesvesnih grehova, oba imaju istu težinu, hočemo li naći nekog ko je pristupio Čaši bez greha?

Nećemo ali ćemo se napraviti loodi i videti tuđi greh svesno učinjen odmah posle Liturgije, pri tom zaboravljajući da ćemo sledeće Nedelje, opet biti svi grešni pred tom Čašom, ću te ja tada pitati, što bre zgreši opet, svesno i nesvesno?

Neću. Ko si ti da pitaš onda?

Интересатно је причати сам са собом, само зашто своје ставове импутираш мени? Покрећеш безброј тема, и говориш како сам ја изнео свој став о њима иако нисам о томе ништа рекао.

Ajde? Dakle koje su to onda sitnice ovde u pitanju, da li cigarete ili vi koji se pitate kako ljudi Hrista vole i sa cigaretama?

Где сам ја причао о љубави према Христу? Дал неко воли Христа, или не, то зна Христос. О каквој љубави ми причамо, дал ми знамо да волимо, дал смо способни да волимо, или само волимо да причамо о љубави? Ја не волим Христа. Не зато што не желим да га волим, него што сам свестан да га не волим. Да га волим, о томе не бих морао да причам, него би моја дела о томе сведочила. Ти ако га волиш супер, срећан сам због тебе. Само, зашто онда мене нападаш?

ko si ti ga govoriš o pojavi?

To je pojava u tvojoj glavi, nema veze sa nama.

Ја сам људско биће, са слободом коју ми је Господ дао да говорим о било чему. Чак и о својим "халуцинацијама", појавама у мојој глави, да говорим о "непостојећој" поајави да људи пуше после Литургије. Чак сам и само у мојој глави стајао са њима, дружио се и дружим се са њима, "имагинарним" људима.

Ko god da je pristupio Čaši, moli se za oproštaj od svesnih i nesvesnih grehova, oba imaju istu težinu, hočemo li naći nekog ko je pristupio Čaši bez greha?

Не знам како сви људи приступају Чаши, дал су свесни, ил несвесни својих грехова, дал су са гресима, ил без њих, и не тиче ме се. Мене се једино тиче како ја приступам Чаши, а други нек се баве собом. Ал сам свестан да се приступа Чаши, иако се не зна Коме се приступа. То знам зато што имам очи да видим и уши да чујем. А не зато што ме то интересује.

Ko si ti da pitaš onda?

Ја сам људско биће, са слободом коју ми је Господ дао да питам било шта.

Зашто ми забрањујеш да питам и да говорим о било чему? Ко си ти да ми ускраћујеш ту слободу, од Господа даровану?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

@kopitar  u nedelju svi grešni.

DUHOVNA DJELA MILOSRĐA

1. Dvoumna savjetovati
2. Neuka poučiti
3. Grješnika pokarati
4. Žalosna i nevoljna utješiti
5. Uvredu oprostiti
6. Nepravdu strpljivo podnositi
7. Za žive i mrtve Boga moliti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ђорђе Р рече

ашто ми забрањујеш да питам и да говорим о било чему? Ко си ти да ми ускраћујеш ту слободу, од Господа даровану?

Eto i ja imam slobodu da te pitam, ko si ti budući grešan pred Čašom da pitaš mene, što ja grešim posle svake Liturgije, kad to isto ti radiš?

Ko se pričestio bez učinjenog greha pre toga?

Sve ostalo je tvoje tlapanje, kao što je tlapanje da znaš kako ti pristupaš Čaši, jer da znaš, ne bi imao potrebe da pitaš druge kajo pristupaju ako već nešto grešno posle Čaše redovno čine. Jok ti ne činiš, osim što pred sledeću Čašu ispovedaš opet svoju grešnost.

  • Свиђа ми се 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@kopitar evo učimo se uzajamno, ti mene, ja tebe i opet niko bez greha u nedelju biti neće.

Je li to znači da grešimo više, pošto ne možemo da se izborimo sa manjim?

Ne znači, ali ne znači da ćemo uspeti da pobedimo sve, mi se kajemo, pokušavamo i ne odustajemo iako kod pušenja rezultata nema.

Šta da radim, da me zbog cigarete odbiju od Crkve i da odem u ostale strasti i otuđenosti od Boga u kriminal ili neku drugo delo?

Zbog ljudi koji se čude da postoje Crkveni koji duvan koriste?

 Ne pada mi napamet. Pričešćujem se i kajem za svaku slabost, neku uporno ponavljam a neke su skoro pa već pobedjene... idemo redom i uz Božju pomoć.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Eto i ja imam slobodu da te pitam, ko si ti budući grešan pred Čašom da pitaš mene, što ja grešim posle svake Liturgije, kad to isto ti radiš?

Људско биће сам, које сме све да пита. Је теби не забрањујем да не даш одговор. Не забрањујем ти ни да ме питаш било шта. И нећи те због питања напасти, нит осудити. Чак нисам ни питао, Владан је питао, него сам рекао да је то питање легитимно. Устао сам у одбрану става да то сме да се пита.

И питање је потпуно другачије било. Не зашто грешиш, зашто пушиш, него о потреби уздржања од пушења одмах након Литургије. Неко од пушача је рекао да се уздржава од пушења током Евхаријског поста. Бар мислим да је консезус овде постигнут да се тада треба уздржавати од пушења. Па се ово питање надовезало на тај став.

Ако нећеш да одговориш, не мораш, ал немој нападати оног ко је поставио питање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ђорђе Р liturgijski post se podrazumeva, niko mu se nije usprotivio, čak naprotiv, nisam video da ovde neko govori kako sa cigaretom treba dočekati pričešće.

Ti si govorio o tome da posle Liturgije ljudi zapale cigaretu i da oni imaju neki svoj agape.

Ja sam ti rekao, da smo sledeće nedelje na Liturgiji svi opet grešni i da te ja neću pitati zašto si bre brate opet zgrešio.

Ni ja tebi ne zabranjujem pitanje, nego te i po sopstvenijoj slobodi pitam, ko si ti da postavljaš takva pitanja i kako znaš da se neko drugi pre nego li je ta grupa zapalila cigaretu nije već ogrešio?

Kako ja tebi zabranjujem pitanje ako te pitam kontra pitanjem?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dok su ovi palili cigaretu u parohijskom domu, na kafi, čaju i rakiji, svašta se izdešavalo.

Ovaj je još uvek posvadjan sa komšijom mikom, pa tiho Hristu šapuće, eto ga licemer, došao pred Čašu i pravi se hrišćanin a ja vrlo dobro znam ko je on. Anka govori stevki, vidi Voje nije mu dosta što šljoče pivo pred zadrugom, nego se posle pričešća odmah dohvatio rakije, a Vinka gleda ko od mladeži ne nosi suknju, no se muškarača, po Crkvi ne poštujući Hrista ič, ... mogao bi dve strane da napišem pre nego što stignem i da zapalim cigaretu...

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...