Jump to content

Да ли у материји, не знам, да ли изван материје, не знам...


Vladan :::.

Препоручена порука

пре 10 минута, Vladan3 рече

Нема чврстих тела јер нема запремине.

?????

Nema čvrstih kao ni bilo kakvih tela, zato što nema treće dimenzije.

пре 11 минута, Vladan3 рече

Знамо спедифичну густину гвожђа да ли онда можемо да израчунамо колико је тежак један квадрат?

Svaka supstancija je u 2D svetu je izgradjena od 2D molekula/atoma, pa tako i "gvoždje".

Gustina bi bila m/P a u 1D svetu m/L

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 148
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 5 минута, Branka62 рече

od 2D molekula/atoma

Како то мислиш да су атоми и молекули дводимензионални? Или говориш о неком посебном 2Д математичком/физичком свету?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vladan3 рече

Како то мислиш да су атоми и молекули дводимензионални? Или говориш о неком посебном 2Д математичком/физичком свету?

Govorim o svetu ukome nema treće dimenzije.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Vladan3 рече

Нема чврстих тела јер нема запремине.

To nije posve tačno, možda nema veze s temom, Tijela nisu čvrsta jer imaju zapreminu već zato što se sastoje od atoma koji su trodimenzionalni i između kojih vladaju određene električne sile koje stvaraju taj osjećaj "čvrstoće". Sasvim je moguće zaimsliti 2d "čvrst" svijet u kome bi atomi također bili dvodimenzionalni i koji bi imali naboj koji bi opet davao dojam 2d bićima osjećaj čvrstine, samo što bi takav 2D univerzum sadržajno i matematički bio vjerovatno vrlo jednostavan.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Justin Waters рече

To nije posve tačno, možda nema veze s temom, Tijela nisu čvrsta jer imaju zapreminu već zato što se sastoje od atoma koji su trodimenzionalni i između kojih vladaju određene električne sile koje stvaraju taj osjećaj "čvrstoće". Sasvim je moguće zaimsliti 2d "čvrst" svijet u kome bi atomi također bili dvodimenzionalni i koji bi imali naboj koji bi opet davao dojam 2d bićima osjećaj čvrstine, samo što bi takav 2D univerzum sadržajno i matematički bio vjerovatno vrlo jednostavan.

ОК хвала, схватам.

Јесте нема везе са темом јер је ова нит изграђена око једне успутне опаске... Ја сам говорио са позиције 3Д о 2Д а у односу на причу о посети 3Д тела 2Д свету и како би то њима изгледало:

пре 22 часа, Vladan3 рече

Као пример овог аргумента често се наводе замишљена бића која живе у 2 димензије па дође биће које има 3 (просторне димензије) и онда се оно међу њима појављује као ниоткуда.

Одлично је што овим баратате па напишите и свој мишљење о тој причи тј. поређењу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Vladan3 рече

Јесте нема везе са темом јер је ова нит изграђена око једне успутне опаске... Ја сам говорио са позиције 3Д о 2Д а у односу на причу о посети 3Д тела 2Д свету и како би то њима изгледало:

Upravu si što se tiče interakcije 3D svijeta sa nižedimenzionalnim ili višedimenzionalnim. U 2D i 4D univerzumu svijetu ako takvi postoje paraleleno vladaju sasvim drugi zakoni fizike, i ako postoje tačke interakcije ovih svjetova to je onda nešto što nije ni približno onom opisu eksplozija koje si naveo. Recimo neki naučnici smatraju da je naš 3D univerzum nastao raspadom 4D zvijezde....dakle ovo su tek "eksplozije", što znači da zamislimo obično biće humanoida u 4D koji zađe u 3D svijet to ne da ne bi bila eksplozija nego možda i pokretanje novog univerzuma što bi značilo poptuno uništenje tačke dodira ma šta to predstavljalo. 

Nekollicina nas je ova n-dimenzionalna poređenja koristila samo kao slikovito objašenje zbog nekih koji uporno tvrde da je Hristos prošao kroz vrata, kao da imaju namjeru da kažu da je to tako moralo da bude..a nije. Nije moralo da bude ni to da se on iznenada pojavi, On je mogao zaista linijski ući u kuću prevazilažeći prepreke zaključanih vrata ili čvrstih zidova tako što će kao Bog nadvladati materiju iako je sam od materije...možda bi to nadvlađivanje bilo i usklašenjo sa nekim fizičkim zakonima za koje ćemo mi ljudi otkriti tek nakon miliona godina postojanja u budućnosti ako toliko poživi ljudska rasa...a možda je prosto eto Bog može sve pa i neke nama nelogične stvari. Uglavnom način na koji se Hristos ukazao apostolima, da li iznenada iz eshatona, ili je narušio fizičke zakone bez posljedice o kojima govorimo da su moguće nema veze ni sa čim, osim što se diskusija odvijala tako da su neki mislili da se on pojavio iznenada pred apostolima jer tako se čini po pismu, dok su drugi udarali kontru da nije tako nego da je linijski ušao u kuću iako to pismo nigdje ne navodi, dok se suštinski oba zaključka ne vezuju ni za kakvo bitno značenje vjere, bar se meni tako čini. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Justin Waters рече

Upravu si što se tiče interakcije 3D svijeta sa nižedimenzionalnim ili višedimenzionalnim. U 2D i 4D univerzumu svijetu ako takvi postoje paraleleno vladaju sasvim drugi zakoni fizike....

У тексту сам написао да ако и постоји 4. просторна димензија да је она исте "суштине или својстава" као и ове три и да то не мења моје питање (тј. шта се дешава са околном материјом када се ни од куда тело створи у њој).

Такође сам написао да је једна од могућности да ми можда живимо у 4 просторне димензије а владамо са 3 док рецимо анђели владају са све 4 итд. Мислим да није ни могуће да не будемо свесни да смо у 4 просторне димензије.

Занима ме да ли су ове две тврдње тачне.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Гајић рече

Да ли се ко сетио да сама твар преопознаје Творца и да је Он изнад исте, клања му се та твар?! 
Како суштину Бога "разумети" кроз створено (Он се верује, а гледањем се учи оно што Он открије)? Никако, наставиш ли -> Психијатрија! Не верујеш ли мени, упитај Толстоја.
Овер енд аут

Iako si ovde odgovarao na neko drugo pitanje , vidim, kako svojom verom vidis da tvorevina zaista prepoznaje svoga Tvorca i klanja mu se i velica Njegovu silu i slavu kojom jei  dobila postojanje.

I, oboje znamo,  kako se tvar, u jednom drugom slucaju poklonila jednom ugodniku Bozijem ,....kada Mojsije udari stapom u zemlju i more se povuce silom kojom je Mojsije verovao u Boga. Kako onda Gospoda , koji je Tvorac,.... moze materija zadrzati i ne pustiti svoga Tvorca da ne udje u zatvorenu sobu,... kako On hoce i moze ? Kako tvorevina moze da odbije Tvorca ? 

Gajicu,...tamo ( na onoj drugoj temi ) si imao neku drugu veru ? Ili, mi se cini ? 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mozda je samo u pitanju rekombinacija postojecih kvarkova? Ko ce ga znati, uzme pregrst vazduha, rastavi ga na delove i prekombinuje u hlebove, vino, susam, vazduh, tamjan, pa i zlato, sto da ne? Prica se da je i najvecim delom drvna masa poreklom iz vazduha, tj da je najveci procenat ugljenika dobijen iz ugljen-dioksida, a manjim delom od minerala iz tla. Samo sto to biljke ne rade teatralno i u treptaju oka/lista.


Само, требало би ваљда уместо рекомбинације, да буде умножење кваркова и других честица, јер се ради о густини материје у одређеном простору.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Daleko sam od toga da mogu da ucestvujem u filozofsko teoloskoj raspravi pa jos sa stanovista dokazive nauke, medjutim neka iskustva kroz zivot a vezana za veru mi padaju na pamet mozda ce biti interesantno nekome mozda ne mozda ce nekome biti smesno ili sta vec eto da pomenem. 

Sece kao organ ima oci.

Ovaj svet je izmaglica(bukvalno materija koju vidimo osecamo i td. je kao neka paucina koja se svakog momenta moze rasprsiti) po svojoj strukturi u odnosu na duhovni koji je realnost, realnost realnija od ove materijalne. (Negde sam cula citala da kvantna fizika polako dolazi do toga)

Srce vidi taj svet kad mu Bog otvori oci.

 

Follow your bliss and the universe will open doors where there were only walls.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Најзад, кад је сео са њима и "преломио хлеб" као што је то учинио и на Тајној Вечери, њима су се отвориле очи и видели су да је Он Христос, а онда је нестао пред њиховим очима. Преиспитивали су се и сетили се да су све време док је Он ходио с њима, осећали да им срца горе, иако га нису препознали. Оно по чему су на крају познали Христа било је то "горење срца", а не то што је нестао пред њиховим очима, јер то би и мађионичари могли да ураде. Дакле, нису првенствено чуда та која откривају Бога људима, већ што је у вези са Богом, а што се открива срцу када је оно спремно. То је управо то "горење срца"... итд.- из књиге "Господ се открива људском срцу", о. Серафим Роуз

Послато са ST23i уз помоћ Тапатока

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О. Серафим овде није у праву. Нису препознали Христа у горењу срца него у ломљењу хлеба. А тек кроз ломљење хлеба и препознавање Христа им је постало јасно и горење срца док им је тумачио Писма. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О. Серафим овде није у праву. Нису препознали Христа у горењу срца него у ломљењу хлеба. А тек кроз ломљење хлеба и препознавање Христа им је постало јасно и горење срца док им је тумачио Писма. 

Тако и схватих, по преполовљењу су постали свјесни горења срца.. значи потребно је било обоје да би Га познали..
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Ведран* рече

О. Серафим овде није у праву. Нису препознали Христа у горењу срца него у ломљењу хлеба. А тек кроз ломљење хлеба и препознавање Христа им је постало јасно и горење срца док им је тумачио Писма. 

a u čemu su ga prepoznali u sceni lova ribe na jezeru?

1. Послије тога опет се јави Исус ученицима својијем на мору Тиверијадском. А јави се овако:

2. Бијаху заједно Симон Петар и Тома који се зваше Близанац, и Натанаило из Кане Галилејске, и синови Зеведејеви, и друга двојица од ученика његовијех.

3. Рече им Симон Петар: Идем да ловим рибу. Рекоше му: Идемо и ми с тобом. Онда изиђоше и одмах сједоше у лађу, и ону ноћ не ухватише ништа.

4. А кад би јутро, стаде Исус на бријегу; али ученици не познаше да је Исус.

5. А Исус им рече: Дјецо! еда што имате за јело? Одговорише му: Немамо.

6. А он им рече: Баците мрежу с десне стране лађе, и наћи ћете: Онда бацише, и већ на могаху извући је од мноштва рибе.

7. Онда ученик онај кога љубљаше Исус рече Петру: То је Господ. А Симон Петар кад чу да је Господ, запреже се кошуљом, јер бјеше го, и скочи у море.

8. А други ученици дођоше на лађи, јер не бјеше далеко од земље него око двјеста лаката, вукући мрежу с рибом.

9. Кад дакле ижљезоше на земљу, видјеше огањ наложен, и на њему метнуту рибу и хљеб.

10. Исус им рече: Принесите од рибе што сад ухватисте.

11. А Симон Петар уђе и извуче мрежу на земљу пуну великијех риба сто и педесет и три; и од толикога мноштва не продрије се мрежа.

12. Исус им рече: Ходите обједујте. А ни један од ученика не смједијаше да га пита: Ко си ти? видећи да је Господ.

13. А до+е и Исус, и узе хљеб, и даде им, тако и рибу.

14. Ово се већ трећи пут јави Исус ученицима својијем пошто устаде из мртвијех.

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako meni deluje ovde se ponavlja scenario da ga oni ne identifikuju vizuelno, jer stoji: "ne smjedoše da ga pitaju Ko si ti?" (dakle vizuelno se nešto ne uklapa, čim postoji dilema) ali isto tako odma zatim stoji:"videći da je Gospod" dakle oni srcem znaju da je to On.

Ne vidim čime drugim bi "videli" kada već vizuelno "ne vide" (odnosno kako stoji "ne poznaše da je Isus"

inače ovaj scenario se ponavlja na više mesta recimo sa Marijom u vrtu, sa učenicima na putu za Emaus....itd

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...