Jump to content

Бесплатни правни савети за чланове ЖРУ (пре писања на теми обавезно прочитати први пост)


RYLAH

Препоручена порука

пре 18 минута, RYLAH рече

Да, може. Може и отказ да му да док је на боловању, ако није због боловања.

Око тога влада велико неразумевање јер постоји тај члан да неко не може да добије отказ док је на боловању. Једино што би било спорно је да му се дају отказ или казна због тога што је узео боловање, јер је то кршење његових основних права. Али ако је нешто радније направио, и спроведе се дисциплински поступак како треба, нема сметње да му се изрекне дисциплинска мера (или отказ као крајња дисциплинска санкција) док је на боловању.

Да сам на месту твог друга, и ако је фирма таква да може да се тера без последица по себе (типа ако је државна фирма) проверио бих како је спроведен дисциплински поступак пре изрицања казне (и да ли је уопште спроведен), јер минимум 70 посто радника по фирмама то не уме да уради у складу са Законом о раду и то редовно пада на суду. Незгодна је та казна због пара, али и због тога што му упишу тежак дисциплински прекршај, па следећи пут може аутоматски отказ.

Hvala brate na brzom odgovoru...

Privatna je firma u pitanju. 

Poslato mu je preporucenom postom da postoje razlozi zbog krsenje (naveden ugovor,zakon...) i ostavljen rok od 8 dana da se izjasni.

Licno je primio pismo, nije se izjasnio 8 dana i vratio se na posao.

Posle par dana otvorio je bolovanje...

Da li je sada dovoljno da se odmah donese mera skidanje plate 20% ili postoje jos neki koraci ?
Hvala jos jednom na pomoci...

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, RYLAH рече

Незгодна је та казна због пара, али и због тога што му упишу тежак дисциплински прекршај, па следећи пут може аутоматски отказ.

Само да додам овде да иако Закон о раду каже да може аутоматски отказ (без спровођења поступка, упозорење-изјашњење-решење) у случају када је претходно издата опомена за истоврсну повреду обавезе/дисциплине (уместо отказа), то није у складу са Конвенцијом Међународне орг. рада 158, коју смо ми ратификовали, према којој се запослени не може отпустити ако му није дата шанса да се брани од онога што му се ставља на терет.

Иначе, наш закон није у складу са овом Конвенцијом за још пар ствари, само су нажалост запослени ретко свесни тога...

  • Свиђа ми се 1

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Срђан Шијакињић рече

према којој се запослени не може отпустити ако му није дата шанса да се брани од онога што му се ставља на терет.

Мислио сам свакако на изрицање казне после дисциплинског поступка :)

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, RYLAH рече

Мислио сам свакако на изрицање казне после дисциплинског поступка :)

To bih i ja rekao da sam na tvom mestu...  :tongue:

 

  • Хахаха 1

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Банатски деран рече

Hvala brate na brzom odgovoru...

Privatna je firma u pitanju. 

Poslato mu je preporucenom postom da postoje razlozi zbog krsenje (naveden ugovor,zakon...) i ostavljen rok od 8 dana da se izjasni.

Licno je primio pismo, nije se izjasnio 8 dana i vratio se na posao.

Posle par dana otvorio je bolovanje...

Da li je sada dovoljno da se odmah donese mera skidanje plate 20% ili postoje jos neki koraci ?
Hvala jos jednom na pomoci...

ПА требало је да се изјасни. Игнорисао је своје право на одбрану у поступку који се води поводом његових радних права, и кад прође осам дана од дана пријема, они немају више обавезу да га чекају. После му је теже и у евентуалном судском поступку да износи аргументацију коју није изнео у дисциплинском поступку. Не може, рецимо, да се позива на то да је имао јаке разлоге за своје поступке а они на то у образложењу нису ни поменули, или су погрешно ценили, на пример.

Они своју одлуку морају да образложе (да наведу разлоге за казну). Поред тога, морају формално да је одраде како треба. А пре свега тога, дисциплински поступак мора да буде формално одрађен по закону. Да ли је све тако урађено или није, ја не могу да знам, али нек оде до неког адвоката да му то погледа.

Дакле, не постоји ништа "аутоматски", мало сам погрешио малопре, мислио сам само да је образлагање одлуке после теже повреде радне обавезе која стоји у радном досијеу много лакше одбранити.

Нек оде до адвоката који би погледао да ли му је све тамо одрађено како треба па после тога нека види да ли ће да се тужи са њима или не, бољи савет овде не можемо да дамо кад немамо ништа од документације пред собом.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 months later...

Pitanje

Da li je ovlašćenje za registraciju vozila, koje je urađeno kod notara u CG, validno,  ili mora da bude overeno i u našem konzulatu. U konzulatu su  rekli da nema potrebe i tu da se overava jer je prošle godine izašao zakon po kojem važi i ovlašćenje urađeno kod notara.

Draga Saveta, nadam se da moje pismo neće završiti u košu!!!  :)))

Hvala.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Снежана рече

Pitanje

Da li je ovlašćenje za registraciju vozila, koje je urađeno kod notara u CG, validno,  ili mora da bude overeno i u našem konzulatu. U konzulatu su  rekli da nema potrebe i tu da se overava jer je prošle godine izašao zakon po kojem važi i ovlašćenje urađeno kod notara.

Draga Saveta, nadam se da moje pismo neće završiti u košu!!!  :)))

Hvala.

Што се мене тиче, нисам се овиме бавио, али мислим да би требало да може. Али да не лупам, имамо младог јуношу који се са овим сигурно сретао, па овај пост користим да га дозвоем.

Дакле, @Срндаћ одговори на постављено питање, ценим да си ово сусретао у пракси.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Снежана рече

Pitanje

Da li je ovlašćenje za registraciju vozila, koje je urađeno kod notara u CG, validno,  ili mora da bude overeno i u našem konzulatu. U konzulatu su  rekli da nema potrebe i tu da se overava jer je prošle godine izašao zakon po kojem važi i ovlašćenje urađeno kod notara.

Draga Saveta, nadam se da moje pismo neće završiti u košu!!!  :)))

Hvala.

Vazi samo sa notarskim pecatom :)

Moze se naci na sajtu MSP mislim za koje zemlje nije potrebna dodatna ovjera (apostil pecat) i medju te zemlje spada i CG. 

Samo bih ti rekao da pprovjeris da li su u ovlascenju navedeni broj sasije i broj motora i registracija (ako nije prva registracija) jer ako registrujes u Beogradu - neki organi traze jedan od tih brojeva, neki sve - pa je najbolje imati sve napisano.

Imao sam slucaj da je zena iz poreske covjeka vratila jer je napisao "0" (nula) umjesto "O" (slovo), (ili obrnuto) i ladno je na racunaru kucala oboje i uporedjivala i vratila ga notaru kojem je morao iskesirati opet 1500 ili koliko vec. Tako da... sve cetvere otvori.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Срндаћ рече

Vazi samo sa notarskim pecatom :)

Moze se naci na sajtu MSP mislim za koje zemlje nije potrebna dodatna ovjera (apostil pecat) i medju te zemlje spada i CG. 

Samo bih ti rekao da pprovjeris da li su u ovlascenju navedeni broj sasije i broj motora i registracija (ako nije prva registracija) jer ako registrujes u Beogradu - neki organi traze jedan od tih brojeva, neki sve - pa je najbolje imati sve napisano.

Imao sam slucaj da je zena iz poreske covjeka vratila jer je napisao "0" (nula) umjesto "O" (slovo), (ili obrnuto) i ladno je na racunaru kucala oboje i uporedjivala i vratila ga notaru kojem je morao iskesirati opet 1500 ili koliko vec. Tako da... sve cetvere otvori.

 

Proverila i ja u Ljermontovoj sada, važi ovlašćenje od notara iz CG.

P.S. Sve je navedeno u ovlašćenju i br. šasije i br. motora

Hvala @RYLAH  i  @Срндаћ

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Да ли  кривична пријава  судији, одлаже доношење(извршење) његове одлуке (решења) ? Ком тужилашту се конкретно подноси кривична пријава против судије ? 

У питању су имовинско правни односи. Ако се по жалби  донесе одлука у нашу корист, па поново по жалби донесе одлука о преиспитивању из  апелационог суда, и поново се реши у нашу корист  , па поново и  по трећи пут се поднесе жалба на  другу одлуку која је у нашу корист и тек на крају стигне решење  у њихову корист из апелационог. А при томе знамо да су у питању рођачки односи, судинице из апелационог и  стране  која је тужила. Сви папири су у нашу корист. Како могу  две различите судије да донесу одлуку у нашу корист, а апелациони  у њихову. Да ли је боље ићи у новине, или кривичну пријаву против судије. При том је спор трајао пуних 6 година . Да ли постоји притужба и на трајање спора ? Исплати ли се уопште тужити судију, ако претпостављамо да су ипак у питању  највероватније старначке гарнитуре ? Знате ли неког доброг опозиционог адвоката :smeh1:

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, Рапсоди рече

Да ли  кривична пријава  судији, одлаже доношење(извршење) његове одлуке (решења) ? 

Ne.

 

пре 39 минута, Рапсоди рече

Ком тужилашту се конкретно подноси кривична пријава против судије ? 

Mislim da je mesno nadležno po mestu gde je izvršeno krivično delo.

 

пре 39 минута, Рапсоди рече

У питању су имовинско правни односи. Ако се по жалби  донесе одлука у нашу корист, па поново по жалби донесе одлука о преиспитивању из  апелационог суда, и поново се реши у нашу корист  , па поново и  по трећи пут се поднесе жалба на  другу одлуку која је у нашу корист и тек на крају стигне решење  у њихову корист из апелационог.

Ako dobro razumem, ovde ima tri odluke u njihovu i tri u vašu korist... takođe, ne znamo ni zašto su ranije odluke ukidane, iz kojih razloga/propusta (materijalnih ili procesnih), a ni zašto je poslednja ukinuta... to što si napisala samo po sebi ne ukazuje na nešto posebno... dešava se rutinski...

 

пре 39 минута, Рапсоди рече

 А при томе знамо да су у питању рођачки односи, судинице из апелационог и  стране  која је тужила.

Samo ovo (od rođačkih odnosa) je razlog za isključenje sudije:

3) mu je stranka ili zakonski zastupnik ili punomoćnik stranke srodnik po krvi u pravoj liniji, a u pobočnoj liniji do četvrtog stepena ili mu je supružnik, odnosno vanbračni partner, srodnik po tazbini do drugog stepena, bez obzira da li je brak prestao ili nije;

4) je staratelj, usvojitelj ili usvojenik stranke, njenog zakonskog zastupnika ili punomoćnika ili ako između njega i stranke, njenog zakonskog zastupnika ili punomoćnika stranke postoji zajedničko domaćinstvo;

 s tim da ima i kao opšta stvar za izuzeće:

Sudija je dužan da se uzdrži od suđenja ako postoje razlozi koji dovode u sumnju njegovu nepristrasnost.

ali to je izuzetno teško dokazati.

U svakom slučaju, nisam siguran koje bi to bilo krivično delo, ako je sudija trebalo da se isključi/izuzme zbog pristrasnosti, a nije se sama izuzela. Sudije koje nadrljaju, obično nadrljaju kad ih uhvate sa kovertom para...

 

пре 39 минута, Рапсоди рече

Сви папири су у нашу корист. Како могу  две различите судије да донесу одлуку у нашу корист, а апелациони  у њихову.

Ne znamo šta je u njihovu korist... a ovo nije ništa čudno... dešava se i da ista sudija donese sledeći put drugačiju odluku... različiti pravnici različito tumače norme i različito cene dokaze...

 

пре 39 минута, Рапсоди рече

Да ли је боље ићи у новине, или кривичну пријаву против судије.

Ništa od toga ti neće pomoći. Vidi da li ima mesta za reviziju ili ustavnu žalbu. To može da ti pomogne.

 

пре 39 минута, Рапсоди рече

При том је спор трајао пуних 6 година .

To nije puno za Srbiju s obzirom na broj ukidanja presuda.

 

пре 39 минута, Рапсоди рече

Да ли постоји притужба и на трајање спора ?

Postoji.

WWW.PARAGRAF.RS

ZAKON O ZAŠTITI PRAVA NA SUĐENJE U RAZUMNOM ROKU ("Sl. glasnik RS", br. 40/2015)

 

пре 39 минута, Рапсоди рече

 Исплати ли се уопште тужити судију, ако претпостављамо да су ипак у питању  највероватније старначке гарнитуре ?

Ne isplati se i ako nisu stranačke garniture ako nemaš jak slučaj... ako se samo svodi na to da bi ti drugačije presudila...

 

пре 39 минута, Рапсоди рече

Знате ли неког доброг опозиционог адвоката :smeh1:

Ne. Dobri advokati nisu nikad ni opozicioni ni režimski.  :)

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Avocado рече

Ako dobro razumem, ovde ima tri odluke u njihovu i tri u vašu korist... takođe, ne znamo ni zašto su ranije odluke ukidane, iz kojih razloga/propusta (materijalnih ili procesnih), a ni zašto je poslednja ukinuta... to što si napisala samo po sebi ne ukazuje na nešto posebno... dešava se rutinski...

 

Прво хвала ти од срца. :)

Ништа није било у њихову корист, сем последње одлуке апелационог суда. Две прве одлуке судија  су биле у нашу корист, а последња по њиховој жалби апелационом,  која је и крајња одлука,  у њихово корист, и нема више жалбе, донето решење, сем уставне како ти рече. 

пре 42 минута, Avocado рече

Ne. Dobri advokati nisu nikad ni opozicioni ni režimski.  :)

Верујем да су добри адвокати  дубоко негде у себи....нећу даље ;)

 

пре 49 минута, Avocado рече

dešava se i da ista sudija donese sledeći put drugačiju odluku... različiti pravnici različito tumače norme i različito cene dokaze...

 

7896634 и шта је онда истина, субјективно тумачење или рашомонијада. 

пре 42 минута, Avocado рече

Vidi da li ima mesta za reviziju ili ustavnu žalbu. To može da ti pomogne.

Видећемо  за уставну жалбу или ревизију . Хвала ти још једном 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Рапсоди рече

Ништа није било у њихову корист, сем последње одлуке апелационог суда. Две прве одлуке судија  су биле у нашу корист, а последња по њиховој жалби апелационом,  која је и крајња одлука,  у њихово корист, и нема више жалбе, донето решење, сем уставне како ти рече. 

Ово може да буде назнака да је било некаквих мутних радњи, а може да буде и назнака да је апелациони исправио лоше одлуке суда нижег степена.

пре 2 часа, Рапсоди рече

шта је онда истина, субјективно тумачење или рашомонијада. 

С обзиром да је Авокадо дао одговор на све остало, само бих се на ово осврнуо, ради осталих:

Постоји општа правна норма, коју уче и примењују сви, и која је јединствена и увек се примењује. Не постоји различита оцена или субјективно тумачење закона (Под претпоставком да је закон написан како треба и да не оставља простора за тумачење. Ако има простора за тумачење, то се решава ставовима виших инстанци или аутентичним тумачењем).

Међутим, поједине одредбе закона могу, а друге одредбе закона не могу да се примене у ситуацијама када постоје оваква или онаква чињенична стања или овакви или онакви правни основи. Тумачење постојања или непостојања одлучног чињеничног основа, или постојања или непостојања процесних услова за ову или ону одлуку јесте оно око чега постоје спорења у примени права.

И оно због чега одлуке падају углавном јесте лоша оцена или необразложење чињеничног стања предмета, које се онда преводи на правно стање предмета, односно примена права на постојеће чињенице у предмету. Или се нечему пружи велика важност а није требало, или се нешто друго занемари или се погрешно протумачи, или се правно стање у предмету погрешно протумачи.

Постоји пар чувених правних заврзлама, од којих се неке понекад дају и на испитима на факултету, па и на правосудном испиту, где конкретан тачан одговор не постоји (јер немаш испред себе баш све чињенице), већ постоји више одговора и сви су тачни, само зависи како ћеш да образложиш одлуку коју си донео у том предмету.

О овоме може да се пише још много, и досадно је свакоме сем правницима, који то у суштини већ знају јер то примењују сваког дана. Али је поента у томе да не постоје различита правна правила за исте ситуације па како се коме ћефне, него се исте животне ситуације могу протумачити различито у зависности од тога ко их тумачи, па се после на њих примењују оваква или онаква правна правила, при чему се онда може и погрешити.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@RYLAH  Хвала. 

  • Свиђа ми се 1

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Из приче сам чуо да запослени у општини и болници у нашој општини имају право на накнаду за путне трошкове иако раде у месту где живе, без обзира колико су удаљени од посла. Пошто је у питању варошица, нема организованог градског превоза. Ако они имају право на путне трошкове, да ли то право имају и запослени у осталим установама које финансира држава? Ако имају, како остварити то право? 

 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...