Jump to content

Шта је то депресија?


JESSY

Препоручена порука

Jedni kažu depresija, drugi vele klinična depresija jer, tako oni, postoji i ona "normalna" depresija koja nađe svakog, ali i sama prođe.

Uzroci za depresiju mogu da budu psihički, fizički ili psihički i fizički razlozi. Ali svejedno koji da je uzrok, desi se taj poremećaj metabolizma u mozgu i mozak producira manjak određenih hormona, pre svega onih srećnih, serotonin, noradrenalin, dopamin. Zavisno u kojoj težini depresije čovek dobije stanje u kome nije više on zato što ima taj poremećaj moždanog metabolizma, kao da je opsednut, i eto vraga....

Onda vele da laka depresija prođe posle nedelju, dve, njoj nije potrebno lečenje. Srednja depresija pak zahteva privremenu psihoterapiju ili antidepresiva. A teška depresija, kao, treba oboje, psihoterapiju i lekove.

Tu ima sigurno i onog prokletstvo znanja. Ne znam koji su podaci za Srbiju - u Nemačkoj npr. je stopa suicida kod lekara tri puta veća u odnosu na druge muškarce, kod lekarka čak pet puta veća u odnosu na druge žene. Jezivo! Ovde Crkva mora nešto da radi. Mi jedino i imamo duhovnike koji, idealno, trebaju da budu i psiholozi. Religije su filozofije, neka brbljaju - Crkva je bolnica obuhvatajući psihijatriju i psihologiju. Hoću da kažem da moramo više da uzimamo u obzir psihičke bolesti, među njima i depresiju. To jeste aktualna tema jer stalno se neko javi o tome.

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 692
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

1 hour ago, Milica Bajic рече

Ако би ти значило, могу ја да ти позајмим своју, мало би морала да је средиш (резонантна кутија да се залепи и боље жице, акустична гитара).

Таман би ми је чувала, свакако идем на дужи пут ( пар месеци), нећу је носити.

Не знам да свирам, чувам је као успомену. 

Баш си љубазна, хвала ти пуно.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Natasa. рече

Takvi likovi samo odmažu. Zamisli depresivnoj osobi kažeš-živi u trenutku i stavi fokus na pozitivne stvari u životu. Čoveku na ivici suicida pričaš o plavom nebu i cvrkutu ptica :0426_feel:.

Ana Bučević je površna

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Ana B. рече

Ana Bučević je površna

Svi ti motivacioni su površni. Ana generalno samo prevodi Lujzu Hej, Ester Hiks i ostalu kompaniju. Ali Ester je majstor manipulacije, ti govori, kako podiže adrenalin, a šuplje. Ti si vibraciono biće, poklopi se sa Vortexom...daj 300$ za taj savet, opaaaa privukli smo pare, ovo čudo radi :smeh1:.

Videla ja tu motivacionu modu na netu, mene to uglavnom spušta, ne znam kome je to pomoglo. A lože se ljudi na ZP :0426_feel:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Dragi рече

depresija prođe posle nedelju, dve, njoj nije potrebno lečenje.

To nije depresija, to je trenutno nezadovoljstvo kroz koje svi prolazimo. Depresija ne prolazi sama od sebe. U pitanju je ozbiljno stanje.

Hvala Bogu, nije me za života snašla, ali često čitam i slušam predavanja o depresiji. Zanimljiv mi je fenomen da u ovom vremenu gde svi jurcaju za srećom nikad više depresije. Treba čovek da definiše pojmove sreća/zadovoljstvo/smisao. Pobrkali smo pojam sreće sa prolaznim zadovoljstvom. Jurimo neke gluposti umesto smislenih stvari, a smislene stvari zahtevaju žrtvu i odricanje....a to niko neće. I onda čovek ostane praznih ruku i eto depresije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Natasa. рече

I pitanje je da li ikad zauvek ode ili se samo drži pod kontrolom uz terapiju.

Чучи аветиња негде дубоко. Успавана, али ту је. Ако успеш да је нокаутираш чим почне да се буди и не дозволиш да те обузме, може да прође и без терапије. Ако видиш да не иде, онда је боље што пре почети са терапијом. 

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zaboravio sam da sam nesto i pisao na ovoj temi (imao sam problema sa bas jakom depresijom) i sad sam procitao uvodne poruke o depresiji i iz mog licnog iskustva i nekog mog rasudjivanja mogu da kazem da dosta dobro opisuje stanje depresije i sta depresivna osoba oseca i misli.

Bas, bas teska tema i teska bolest sa kojom bi i sama Crkva i episkopi i svestenici i duhovnici i sami vernici trebalo bolje da se upoznaju kako bi znali da je prepoznaju i da imaju neke uvide kako se izbaviti od ove teske duhovne i psihicke pocasti'.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da je korisno da čovek zna šta oseća, pošto mi imamo toliko emocija i u datom trenutku možemo da osećamo dosta različitih. Pa je korisno reći samom sebi, "da, sad sam tužan, da, sad sam usamljen, sad se plašim..." itd. itd. Ha, nekako mi se čini da kad je čovek u redu ne zanima ga mnogo zašto i kako, nego eto, nek ide.

Šta je vaše mišljenje o prostom prihvatanju loših emocija? Postoji ustvari jedna terapija koja je nalik tome, zove se ACT (Acceptance and Commitment Therapy) koja kaže da ta neka osećanja kao što su strah, tuga i tako dalje treba jednostavno prihvatiti i to je to. Na taj način, čovek prestaje da se bori sa njima, što zapravo ima i smisla, jer kad se čovek nervira zato što se nervira, ili je tužan zato što je tužan, to je samo dodatno ulje na vatru. Posle toga, skapira da su ta osećanja tu pa su tu, prošle strategije koje su isprobavane da bi se ta osećanja izbegla ne funkcionišu, i krene da donosi racionalnije odluke.

Pitanje koje se nameće jeste, šta kaže Crkva o ovakvom načinu gledanja na stvari? Mnogi tvrde da su mnoge bolesti kao što su anksioznost, depresija, itd. itd. posledica čovekovog udaljavanja od Boga. Iskreno, ja se jesam udaljio od Boga, ali ne vidim kako moji strahovi, sumnje, tuge imaju veze sa time, pošto, su bazirane na konkretnim stvarima, ne na jednom opštem osećanju. Da li su možda ona negativna osećanja jednostavno naš krst koji treba da nosimo, pa na neki način, Pravoslavna tradicija to i zagovara, samo drugačije rečeno?

Da li je molitva bolje rešenje što se tiče toga? U tom slučaju, to bi nekako bilo kontraproduktivno, sa jedne strane, prihvatamo ta osećanja, a sa druge strane, svom silom se trudimo da ih izbacimo iz sebe. Možda to nije lepo shvaćeno, jer onda mi se ne trudimo svojim silama? Negde sam pročitao da je neko rekao da religija nije bensedin. Mada, o. Arsenije, recimo, dolazi iz tog nekog pravca. Možda je drugačije kada se koristi religija (Pravoslavlje, odnos sa Bogom) kao uteha ili kao suprotstavljenje tim negativnim osećanjima, pošto to možda treba razumeti kao jedan lek koji se uzima svaki dan, ali ima svoj efekat tek posle dugog korišćenja.

Što se mene tiče, imam negativna osećanja, no najiskrenije rečeno, bez ikakve želje da kritikujem Pravoslavlje, ne vidim kako će da mi pomogne da ispočetka krenem trud u veri. Jedina želja koju imam jeste da odem na nedeljnu Liturgiju i da se pričestim i to je to.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Al kako je moguće da neko bude u depresiji, a ide na liturgije i moli se. To je neko maloverje, loš odnos sa Bogom, promašen život... To je posledica loših izbora hteli to da priznamo ili ne, a ono što ne možemo da promenimo time ne treba ni da se bavimo nego da prihvatimo i trpimo ili jednostavno budemo ravnodušni prema tome, jer život ubija njegove preterane ljubavnike...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad sam jednom stajala na liturgiji, citale su se molitve, a ja sam u sebi molila Boga za ovo i ono, uglavnom trazila sam nesto sto ja zelim, kako bih ja volela da bude, znaci neka bude volja moja u prevodu i u tom trenutku u hramu punom ljudi jedva nekako se vuce sav iskrivljen decko, znaci jedva hoda, al kad stane pravilno se prekrsti, oci mu lepe, a telo mu nikako ne sluzi. Sta on da trazi?! Moze samo da se moli. U tom trenutku shvatis koliko si nezahvalan... On svojim zivotom je primer trpeljivosti... On u ovom zivotu nista nema...

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...